اتصالات سازه‌های فولادی

اتصالات سازه‌های فولادی


اتصالات و ساخت اسکلت ساختمان‌ها اصولاً با چند روش جوشکاری، پرچ و پیچ و مهره انجام می‌شود. اگر از روش پیچ و مهره‌ای برای اتصالات استفاده می‌شود، باید تمام جوشکاری‌ها در کارخانه و قبل از نصب انجام شوند. در این حالت عملیات جوشکاری در حین نصب و ساخت اسکلت به‌جز موارد خاص ممنوع است. اتصالات سازه‌های فولادی را بیشتر بشناسید و برای دیدن قیمت ورق استنلس استیل اینجا را ببینید.

اسکلت پیچ و مهره‌ای، جوش، میخ پرچ برای اسکلت ساختمان

اگر تمام ضوابط و استانداردهای کمی و کیفی، نظارت و بازرسی در روش اتصال با پیچ و مهره رعایت شود، این روش نسبت به روش جوشکاری از کیفیت بالاتری برخوردار است.

نکته مهمی که در اتصالات پیچ و مهره‌ای باید موردبررسی قرار بگیرد شناخت دقیق سازه، اجزاء و قطعاتی که در انتقال نیرو و حفظ یکپارچگی مؤثر هستند؛ می‌باشد.

در اسکلت ساختمان، اتصالات میان اعضا اهمیت ویژه‌ای دارند چراکه وظیفه انتقال نیروها به یکدگر و به تکیه‌گاه‌ها را به عهده ‌دارند.

از مزایای اتصالات پیچ و مهره‌ای می‌توان به‌سرعت بالا در اجرا و اطمینان از رفتار آن‌ها اشاره کرد.

همان‌طور که می‌دانید اگر ضعفی در اتصالات وجود داشته باشد به‌سرعت باعث ضعف دیگر اعضا و مصالح می‌شود بنابراین باید در اجرا اتصالات به هر روشی که هست دقت و توجه ویژه‌ای صورت بگیرد. اتصالات سازه‌های فولادی

اتصال با روش پرچ

میخ پرچ برای اتصال قطعات و سازه روش دیگری است که در ساخت اسکلت ساختمان مورداستفاده قرار می‌گیرد. میخ پرچ‌ها در ابعاد، اندازه‌ها و اشکال مختلفی تولید می‌شوند. اینکه در سازه از چه نوع میخ پرچ‌هایی استفاده شود، توسط مهندس سازه مشخص‌شده و در نقشه‌های سازه وارد می‌شود؛ بنابراین نوع میخ پرچ، قطر، طول و جنس آن توسط مهندس سازه مشخص می‌شود.

عموماً قطر سوراخ قطعات برای قرار دادن میخ پرچ‌ها کمی بزرگ‌تر از قطر میخ پرچ است.

اتصالات با پیچ و مهره

همانند میخ پرچ، در اتصالات با پیچ هم از پیچ‌هایی در اندازه، شکل و جنس مختلف استفاده می‌شود. به‌طورکلی برای اتصال با پیچ و مهره از همان اصول اتصالات میخ پرچ پیروی می‌کنند به‌جز اینکه در اتصالات پیچ برای محکم کردن قطعه به‌جای کوبیدن آن، از مهره استفاده می‌کنند. در این روش نیز قطر سوراخ را کمی بزرگ­تر (۳ تا ۵ میلی‌متر) از قطر پیچ در نظر می‌گیرند. اتصالات سازه‌های فولادی

مزایای اتصالات پیچ و مهره

 • سرعت بالا در نصب و مونتاژ
 • هزینه پایین نصب و اجرا
 • امکان جدا کردن اتصالات و باز نمودن سازه و اتصال مجدد
 • عدم نیاز به تجهیزات و وسایل جوشکاری (مگر در مواقع خاص)
 • عدم نیاز به کارگر ماهر
 • بی‌سروصدا بودن اجرا و نصب
 • محدود نبودن اعضای اتصال

مقایسه اتصالات پیچ و مهره‌ای در برابر اتصالات دیگر

سرعت‌بالا: به خاطر اینکه قطعات در کارخانه آماده و به‌راحتی نصب می‌شوند، این روش نسبت به روش‌های دیگر به‌خصوص جوش، از سرعت بالایی برخوردار است و در پروژه‌هایی که در مکان‌های شلوغ قرار دارند می‌تواند بسیار کارا باشد.

ایمنی: بازهم آماده بودن و پیش‌ساخته بودن قطعات در روش پیچ و مهره (زنگ‌زدگی، خوردگی فرسایش آن‌ها کمتر است) در برابر نیروهای جانبی همچون زلزله بسیار مقاوم‌تر است. اتصالات سازه‌های فولادی

هزینه پایین: در اتصالات پیچ و مهره از قطعات و موارد سبک استفاده می‌شود، همچنین در هنگام اجرا نیاز به تجهیزات و نیرو خاصی نیست؛ بنابراین با توجه سرعت اجرای بالا می‌توان گفت هزینه‌ها در این روش بسیار پایین‌تر است روش‌های دیگر است.

نکته: می‌توان گفت بزرگ‌ترین عیب روش پیچ و مهره، اجرای غلط، اشکال در سوراخ‌ها و رعایت نکردن میزان پیش تنیدگی و منطبق نبودن اتصالات در هنگام اجرا است.

اتصالات با روش جوشکاری

می‌توان گفت در اغلب اتصالات از جوش (حتی به مقدار کم) استفاده می‌شود. این یک روش رایج از دیرباز بوده که موردتوجه مهندسین و طراحان قرارگرفته شده است. اتصالات سازه‌های فولادی

جوشکاری نیز روش‌ها و استانداردهای مختلفی دارد اما در این میان استفاده از جوش قوی الکتریکی که با الکترود روکش‌دار انجام می‌شود، بیش از سایر روش‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد.

همان‌طور که بالاتر نیز اشاره شد، کیفیت اتصالات در هر سازه‌ای اهمیت بالایی دارد. به همین دلیل در روش جوش نیز باید نوع قطعات و مشخصات آن‌ها برای جوشکاری مشخص شود، نوع الکترود مصرفی، شرایط جوشکاری و نوع هر جوش با دقت بررسی و در نقشه‌ها درج شود.

برحسب اینکه قطعات چطور در کنار هم قرارگرفته و به هم جوش داده شوند، ۵ نوع اتصال با جوش وجود دارد.

در اتصال لب‌به‌لب که در شکل آن را می‌توانید مشاهده کنید، بری اتصال کامل قطعات همباد؛ از انواع مختلف جوش­های شیاری استفاده می‌شود. چند نمونه را در شکل مشاهده می‌کنید. اتصالات سازه‌های فولادی

از محدودیت‌های این روش می‌توان به تأمین برق موردنیاز برای جوشکاری، تأمین نیروی متخصص برای جوش‌کاری، رنگ‌آمیزی، زنگ‌زدایی است. در روش جوش نیاز به زمان نسبتاً زیادی است.

عضویت در خبرنامه آهن رسان

  برای دریافت آخرین اخبار بازار آهن آلات شماره تماس خود را وارد کنید

  طراحی سایت ایده پردازش