استفاده از مهاربند و بادبند در ساختمان

استفاده از مهاربند و بادبند در ساختمان


استفاده از مهاربند و بادبند در ساختمانیکی از راه حل های مناسب در ساختمان برای مهارکردن و محافظت از ساختمان در برابر خطرات غیرقابل انکار و ناگهانی مانند زلزله و پیشگیری از واردشدن خسارات مالی و جانی می باشد.

همان طور که در پاراگراف بالا گفته شد جلوگیری از از وقوع زلزله و خسارت های ناشی از آن امری غیرممکن می باشد چون به صورت ناگهانی رخ می دهد از این رو ایمن سازی ساختمان ها برای پیشگیری از خسارات ناگوار می بایست حتما در اصول ساختمان سازی استاندارد مورد توجه و عمل قرار گیرد. به طور کلی وظیفه اصلی یک سازه این است که فشارهای وارد بر ساختمان بر اثر نیروی برشی و خمشی و… تحمل و خنثی کند. انتخاب و استفاده از مصالح مرغوب و مطمئن در ساخت وساز، اجرا و استفاده از مهاربند و بادبند در ساختمان از اهمیت بالایی برخوردار می باشد، به عنوان مثال شکل پذیری مصالح مانند فولاد به طبع کارکرد بهتری در مقایسه با مصالح ای که خاصیت شکنندگی دارند مانند بتن وآجر ازاین رو استفاده از اصول مهاربندی و بادبندی در سازه به طور عمده در جلوگیری از رخدادهای لرزه ای درساختمان و جلوگیری از خسارات احتمالی موثر می باشد.

حدیده کاری چیست

تاریخچه مهاربندی:

در سال های ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ هم زمان با انتشار یکسری از قوانین جزئی تر و دقیق تر و همچنین سیستم های کامل تر در محافظت از سازه ها سیستم مهاربندی طراحی شده و در ساختمان سازی رواج پیدا کرد و رفته رفته این سیستم ها در اکثر مناطقی که با خطر رانش زمین مواجه بودند از محبوبیت بسیار زیادی برخوردار شده و مورد استفاده قرار گرفت، و به دلیل مزایای زیاد و قابل توجه ای که داشت مانند هزینه های کمتر در صرف مصالح، مقاومت بالا در برابر نیروهای وارد و…. مقاومت خمشی در اکثر سازه ها به کار گرفته شد.

مصالح در ساختمان سازی:

مصالح بتنی و فلز فولادی از جمله مصالحی هستند که در ساخت وساز بسیار کاربرد دارند و مورد استفاده مهندسین سازه هستند از جمله مزایای این نوع مصالح می توان بیان کرد سازه بتنی سختی و مقاومت بسیار بالایی دارد و در مقابل دارای قیمتی ارزان می باشد. فولاد نیز از جمله مصالحی است که وزن بسیار کمی دارد و مقاومت مطلوبی را در برابر نیروها از خود نشان می دهد و همچنین از شکل پذیری بالای برخوردار می باشد.

فرآیند مهاربند را شرح دهید:

استفاده از مهاربند و بادبند در ساختمان یکی از سیستم های بسیار مطلوب برای ایجاد مقاومت ساختمان در برابر بارهای جانبی و نیروهای برشی که به سازه وارد می شود است. قاب مهاربندی یک سیستمی شبیه خرپا به امتداد قائم می باشد که در ساختمان های فولادی برای ایجاد مقاومت در مواجه با نیروهای جانبی استفاده می شود که این قاب ها خود به ۲ دسته:

 • قاب مهاربندی شده هم محور:

قاب های مهاربندی شده هم محور در مسیر محورهایی که در اسکلت ساختمان به صورت خنثی هستند مانند اعضای ساختمان نظیر:

 • ستون ها
 • تیرها
 • اعضایی که خود مهاربندی شده اند

و غیره در یک قسمت مشترک به هم متصل می کند. در روش قاب مهاربندی شده به صورت هم محور اتصالی که بین تیرها و ستون معمولا به صورت دوگانه شکل می گیرد. این سبک از سیستم های مهاربند دارای هزینه های پایین تری هستند و از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه تر هستند، از جمله دیگر مزایایی که می توان برای این نوع مهاربندی بیان نمود این است مقاومت و سختی بسیار بالایی در برابر نیروهای جانبی، فشارها و بارها دارد. اگر بخواهیم در مورد معایب سبک نیز صحبت کنیم می توان بیان نمود این نوع مهاربندی در منطقی که احتمال وقوع زلزله به نسبت بقیه مناطق بیشتر می باشد مناسب نیست به این دلیل که مهاربندها و ستون در مواجه با نیروی های متناوب نسبتا ضعیف عمل می کنند و تا حد زیادی مقاومت خود را از دست می دهند.

 

استفاده از مهاربند و بادبند در ساختمان

 • قاب مهاربندی شده برون محور

مهاربند مقطع مرکب:

همان طور که در پاراگراف های قبل گفته شد مهاربندها از جمله اعضای سخت کننده ساختمان در برابر نیروهای جانبی مانند باد یا زلزله می باشد. و در سازه های مختلف در حوزه های ساختمان سازی، پل ها و…کاربرد زیادی دارد.

نکته:

استفاده از غلاف های فولادی+استفاده از مهاربند و بادبند در ساختمان به عنوان سیستمی مقاومت کننده طولی و عرضی عمل می کنند و همچنین فشارهای وارد به سازه های بتنی را به طور مطلوبی خنثی می کند به گونه ای که این پوسته فولادی هسته اعماق بتن را بسا تقویت می کند و پایداری و مقاومت کششی مقطع فولادی را افزایش می دهد.

قاب مهاربندی شده و مزایای آن ها:

 • این سیستم ها دارای سختی بالایی هستند در مقابله با تحریک های لرزه ای و فشارهای برشی و نیروهایی که در سازه وارد می شود.
 • به نسبت سایر سبک ها این قاب های مهار بندی شده دیرتر به صورت خمیری و منعطف تبدیل می شود و از سختی و مقاومت بالاتری در برابر سایر مهاربندها از خود نشان می دهد.
 • دارای هزینه های اقتصادی کمتری به نسبت سایر اتصالات می باشد. و نصب آن ها به دلیل محدویت داشتن اتصالات پیچ و مهره ای دارای هزینه اقتصادی کمتری می باشد.
 • در برابر وقوع پدیده طبیعی زلزله همانند فیوز سازه ای که قابلیت تعویض را دارد عمل می کند و تا حدی قابل قبولی خرابی در سازه را کاهش می دهد و در صورت بروز خرابی امکان جایگزینی مهاربندهای معیوب، وجود دارد.

استفاده از قاب مهاربندی در ساختمان:

در این مقاله از ابتدا درباره مزایای و کاربردهای مهاربندی در ساختمان صحبت کردیم که در ساختمان ها برای مقابله با بارهای ناشی از بادها و نیروی های برشی و خمشی کاربرد دارد.برای استعلام فوری قیمت و انجام مشاوره در حوزه فولاد ما در پیج اینستاگرام دنبال کنید.

استفاده از مهاربند و بادبند در ساختمان

« عضویت در خبرنامه آهن رسان »

  برای دریافت آخرین اخبار بازار آهن آلات شماره تماس خود را وارد کنید