الکترود و انواع آن

الکترود و انواع آن از نظر پوشش فلاکس


جوشکاری یکی از روش‌های اتصال فلزات به یکدیگر است. برای انجام جوشکاری لوازمی وجود دارد که باید آن‌ها را تأمین کرد. الکترود یا سیم جوش از اجزای اصلی و مهم برای انجام جوشکاری است. در جوشکاری دو فلز را ذوب کرد و به هم متصل می‌کنند برای این کار قطعه‌ای به نام سیم جوش وجود دارد که بر اساس جنس فلز پایه در انواع مختلف وجود دارد. در ادامه الکترود و انواع آن از نظر پوشش فلاکس را معرفی می‌کنیم.

برای دیدن قیمت ورق a283 اینجا کلیک کنید.

جوشکاری چیست

در صنایع مختلف از جمله ساخت‌وساز، برای اتصال فلزات به یکدیگر از روش‌هایی مثل جوشکاری استفاده می‌شود. به‌عنوان‌مثال با جوشکاری می‌توان فلزاتی مثل تیرآهن، نبشی، ناودانی، ورق و میلگرد را به هم متصل کرد.

در جوشکاری علاوه بر اینکه فلز پایه ذوب می‌شود، یک ماده دیگر که به آن سیم جوش یا الکترود می‌گویند، نیز استفاده می‌شود و به‌عنوان فلز پرکننده نقطه اتصال در هنگام جوشکاری ذوب می‌شود و مورداستفاده قرار می‌گیرد. استفاده از سیم جوش برای استحکام جوش و کیفیت اتصال بسیار مهم است. درواقع الکترود جوش نقاط خالی بین دو فلز را در نقطه اتصال پر می‌کند.برای اینکه در مرود روش های جوشکاری و این کار آشنا شوید بهتر است تا ابتدا در مورد الکترود و انواع آن اطلاعات خوبی به دست آورید که ما در این نوشته این اطلاعات را در اختیار شما قرار می دهیم.

می‌دانید که مقاطع فولادی از آلیاژ آهن ساخته می‌شوند. مشخصات هر نوع آلیاژ بر اساس عناصر تشکیل‌دهنده آن متفاوت است؛ بنابراین برای عملیاتی همچون ماشین‌کاری، آهنگری و جوشکاری رفتارهای متفاوتی از خود نشان می‌دهند.

به‌عنوان‌مثال میلگردهای آجدار نوه A3 به خاطر ویژگی‌های مکانیکی و شیمیایی که دارند برای عملیات جوشکاری توصیه نمی‌شوند.

از طرفی جوشکاری مختص فلزات آهنی نیست و فلزات غیر آهنی را نیز می‌توان با عمل جوشکاری به هم متصل کرد. همان‌طور که می‌دانید نقطه ذوب فلزات و آلیاژهای مختلف با هم متفاوت است.

بر اساس توضیحات فوق برای جوشکاری فلات مختلف، الکترودهای مختلفی نیز باید مورداستفاده قرار داد. ساختار الکترود از نظر اجزای تشکیل‌دهنده و نوع ساخت آن را در ادامه توضیح داده و موردبررسی قرار می‌دهیم، با آهن رسان همراه باشید.با الکترود و انواع آن در ادامه می توانید آشنا شوید.

الکترود جوشکاری چیست

نوعی مفتول (فلزی) است که سطح آن با پوششی (فلاکس) احاطه شده است. پوشش فلاکس در الکترود مهم است زیرا در جریان جوشکاری باعث ثبات قوس الکتریکی می‌شود و همچنین به‌صورت عایق برای گاز محافظ و سرباره شناور روی سطح جوش عمل کرده تا زمان خنک شدن را افزایش دهد.

انواع الکترود

دو دسته اصلی الکترود وجود دارد: ۱- الکترودهای روکش‌دار ۲- الکترودهای بدون روکش

اما االکترود و انواع آن بر اساس جنس مفتول خود نیز انواع مختلفی دارند:

 • فولاد ضدزنگ
 • فولاد کم‌کربن
 • نیکلی
 • آلومینیومی

همان‌طور که قبل‌تر نیز اشاره شد، برخی الکترودها دارای روکش هستند. معمولاً پوشش سیم جوش ها را از جنس آزبست، سلولز، خاک رس و اکسید سدیم می‌سازند. انواع الکترود بر اساس پوشش فلاکس:

 • پوشش قلیایی
 • پوشش رتیلی
 • پوشش رتیلی با پودر آهن
 • پوشش سلولزی

الکترودهایی که دارای پوشش هستند ویژگی دیگری نیز دارند و آن ضخامت پوشش است؛ بنابراین انواع الکترود بر اساس ضخامت پوشش:

 • پوشش نازک
 • پوشش متوسط
 • پوشش ضخیم
 • پوشش خیلی ضخیم

همانند بسیاری از محصولات دیگر، الکترودها نیز روش ساخت مختلفی دارند. الکترود و انواع آن بر اساس نوع ساخت:

 • الکترود انجماد سریع
 • الکترود انجماد پرشده
 • الکترود چسبان سریع
 • الکترود کم هیدروژن

الکترودهای پوشش‌دار چه فرقی با الکترودهای بدون روکش دارند؟

قبلاً از الکترودهای بدون روکش بیشتر استفاده می‌شد ولی الکترودهای بدون روکش هم ظاهر مناسبی ندارند و هم اینکه دوام خوبی در برابر ضربه ندارند. روکش الکترود از فلز جوش و قوس الکتریکی محافظت می‌کند و آلودگی و اکسیدها را از بین می‌برد. به‌علاوه روکش از پاشیده شدن جوش تا حد ممکن جلوگیری مرده و جوشکاری را راحت‌تر می‌کند، تمام این‌ها باعث می‌شود تا ظاهر نوار جوش نیز کنترل شود و در نهایت کیفیت جوش بهبود یابد.

انواع الکترود را از نظر پوشش فلاکس معرفی کردیم و حالا توضیحات تکمیلی هر نوع را ارائه می‌دهیم.

الکترودهایی که پوشش قلیایی دارند:

پوشش قلیایی را از کربنات کلسیم و مقداری کمی فلورید کلسیم می‌سازند. به دلیل اینکه در آن از سلولز استفاده نشده است، کمترین میزان هیدروژن را در جوشکاری دارند. به همین دلیل است که به آن الکترود کم هیدروژن نیز می‌گویند. برای جوشکاری فولادهای کم آلیاژ و پرکربن معمولاً از این الکترود استفاده می‌شود. الکترود و انواع آن در انواع جوشکاری فلزات مورد استفاده قرار می گیرند. هر نوع خصوصیاتی دارد که باید فرد جوشکار آن ها را بداند.

الکترود پوشش‌دار قلیایی را برای قطبیت DC+ طراحی کرده‌اند و در این روش سرباره کمتری نسبت به دو نوع دیگر تولید می‌شود. لازم است بدانید الکترود پوشش‌دار قلیایی را تقریباً برای تمام حالات جوشکاری (مستقیم، سربالا، مایل و…) مورداستفاده قرار می‌دهند.

الکترودهایی که پوشش رتیلی دارند:

در ساخت این الکترود از مقدار زیادی اکسید تیتانیوم استفاده می‌شود و این ویژگی باعث شده تا بتوان از آن در تمام حالات جوشکاری استفاده نمود. آن را هم برای قطبیت AC و هم DC می‌توان استفاده کرد. برای جوشکاری فولاد زنگ نزن می‌توان از الکترود رتیلی استفاده کرد. از خواص دیگر آن میزان تحمل بالا به ترک گرم است. الکترود و انواع آن در قیمت های مختلف به فروش می رسند زیرا علاوه بر داشتن خصوصیات مختلف، برای فلزات مختلف مناسب هستند.

الکترودهایی که پوشش رتیلی با پودر آهن یا اکسید سیلیس دارند:

در ساخت پوشش این الکترود علاوه بر رتیلی، اکسید سیلیس یا پودر آهن نیز به کار برده می‌شود. وقتی سیلیسیم به پوشش افزوده می‌شود، مقاومت غشای تشکیل‌شده در اطراف حوضچه مذاب نیز بالاتر می‌رود. از ویژگی‌های این نوع الکترود می‌توان به قابلیت استفاده در قطبیت AC و DC اشاره کرد.

الکترودهایی که پوشش سلولزی دارند:

بخش زیادی از پوشش این نوع الکترودها از سلولز ساخته شده است. سطح آن‌ها ناهموار بوده و به خاطر اینکه از نوع نم‌گیر هستند، ممکن است ماده سلولزی فاسد شود. به دلیل اینکه خواص مکانیکی خوبی دارند معمولاً از آن‌ها برای جوشکاری پاس ریشه استفاده می‌شود. به خاطر انجماد سریعشان، در جوشکاری سرازیر نیز کاربرد فراوانی دارند.

در هنگام جوشکاری با الکترود سلولزی، در هنگام تشکیل قوس و سوختن ماده، بالا رفتن دما باعث آزاد شدن هیدروژن و اکسیژن شده و همین عناصر در اطراف مواد مذاب باعث جلوگیری از ورود گازهای مخرب به حوضچه می‌شوند. مزیت دیگر آزاد شدن این عناصر، افزایش دمای مضاعف در اطراف حوضچه و نفوذ بیشتر جوش است. از کاربردهای این الکترودها، در جوشکاری خطوط انتقال نفت و گاز است. می بینید که الکترود و انواع آن تنوع زیادی دارد. این محصول نقش مهمی در اتصال فلزات مختلف از طریق جوشکاری داشته و بسیار مهم است.

عضویت در خبرنامه آهن رسان

  برای دریافت آخرین اخبار بازار آهن آلات شماره تماس خود را وارد کنید

  طراحی سایت ایده پردازش