الگوهای ورق سوراخ دار

الگوهای ورق سوراخ دار


به ورق های فولادی که در سطح آن‌ها سوراخ هایی در اشکال و الگوهای مختلف ایجاد شده است، ورق پانچ یا ورق مشبک گفته می شود. این ورق های فولادی در صنایع مختلف در ابعاد گوناگون کاربرد دارند. در این نوشته می خواهیم بر روی موضوع الگوهای ورق سوراخ دار تمرکز کنیم. با آهن رسان همراه باشید.

برای دیدن قیمت ورق آجدار اینجا کلیک کنید.

ورق پانچ چیست

ورق پانچ نوعی ورق است که سوراخ هایی منظم در سطح آن ایجاد شده است. این سوراخ ها معمولاً برای اهدافی همچون زیبایی، تهویه هوا و یا عبور دادن سیم و کابل استفاده می شود. البته کاربرد ورق مشبک بسیار گسترده است و بر اساس اندازه، ضخامت، جنس و الگوهای سوراخ ایجاد شده بر روی آن در موارد مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

پس از ایجاد سوراخ ها در سطح ورق، وزن آن سبک می شود. قابل ذکر است که قیمت ورق پانچ بر اساس وزن ورق قبل از سوراخ‌کاری به علاوه هزینه سوراخ‌کاری محاسبه می شود. تکه های جدا شده از ورق ممکن است دوباره وارد چرخه تولید شده و بازیافت شود و ممکن است که دور ریخته شود.

کاربرد ورق سوراخ دار

چرا ورق های فولادی را پانچ می کنند؟ مزیت ایجاد سوراخ در سطح ورق چیست؟ اگر به اطراف خود نگاه کنید متوجه می شوید که ورق های مشبک نقش بزرگی در زندگی بشر دارند. در پیاده روها، ورودی های ساختمان ها و پارکینگ ها، پله های پل هوایی، دستگاه های تهویه و برودتی، حفاظ ها، دریچه ها، در کاربردهای تزئینی و بسیاری از موارد دیگر ورق های سوراخ دار قابل مشاهده است.

سوراخ های سطح ورق باعث می شوند که از جمع شدن آب و یا مایعات دیگر بر روی آن جلوگیری شود. سوراخ های سطح ورق با طرح های زیبا می تواند برای دکوراسیون، نماها و ایجاد فضاهای زیبا مورد کاربرد قرار بگیرد.

به عنوان مثال دیگری از کاربردهای ورق مشبک می توان به پنل پشت کیس کامپیوتر اشاره کرد. محل سوکت ها، پورت ها و کابل ها، فن و تهویه نوعی ورق مشبک هستند که طرح سوراخ های متفاوتی دارند.

لازم است بدانید ورق های پانچ لزوماً فولادی نیستند. هر نوع ورقی از جمله ورق های آلومینیومی، مسی، استیل، حتی ورق های غیر فلزی را می توان سوراخکاری کرد به اطراف خود نگاه کنید الگوهای ورق سوراخ دار را می توانید در انواع مختلف مشاهده کنید.

در برخی مواقع برای جریان بهتر هوا در یک محل از ورق پانچ استفاده می شود، بهبود جریان صدا استفاده در دستگاه های کشاورزی، در بخش های مختلف ماشین آلات صنعتی به خصوص در کارخانه ها و تولیدی ها جهت غربال مواد مختلف، برای نورپردازی، پارتیشن بندی، زیباسازی، ایجاد مانع و … ورق های پانچ کاربرد دارند.

الگوهای ورق سوراخ دار

سوراخ هایی که بر روی ورق ایجاد می شود بر اساس طرح ها و اشکال مختلف در اندازه های خاص انتخاب و اجرا می شوند. شکل و الگوی سوراخ ها چگونه انتخاب می شود؟ برای انتخاب نوع الگو به مواردی همچون مساحت باز، اندازه سوراخ و هندسه سوراخ باید توجه داشت.

مساحت باز در ورق پانج چیست؟

به اندازه ای از مقدار برداشت ورق به عنوان درصدی از کل سطح ورق قبل از سوراخکاری مساحت باز می گویند. اندازه مساحت باز در کاربرد ورق اهمیت زیادی دارد. مساحت باز بر وزن ورق، بر سرعت و مقدار عبور مایعات و یا هوا از ورق مشبک تأثیر مستقیم دارد. الگوهای ورق سوراخ دار در اشکال متنوع وجود دارد تا سلایق افراد مختلف را دربر داشته باشد.

اندازه سوراخ در ورق مشبک چیست؟

قبل از انتخاب الگوی پانچ باید اندازه سوراخ نیز مورد توجه قرار بگیرد. اندازه سوراخ را اندازه و سایز مواد جامدی که می توانند از سوراخ های ورق عبور کنند، تعیین می کند. مقدار قابل مشاهده از ورق پانچ مستقیما به اندازه سوراخ بستگی دارد.

هندسه سوراخ در ورق پانچ چیست؟

به الگو، شکل و مدل سوراخ های ورق مشبک، هندسه سوراخ گفته می شود. از جمله انواع هندسه سوراخ می توان به دایره، مربع، ستاره، شش ضلعی، مستطیل و طرح های دیگر اشاره نمود. الگوهای ورق سوراخ دار معمولا به شکل های ساده و چند ضلعی است یا می تواند به صورت دایره یا بیضی باشد.

سوارخ های دایره ای رایج ترین و پرکاربردترین هندسه ها و الگوهای سوراخ به شمار می روند. هزینه تولید ورق پانچ با این الگوها نسبتاً کمتر است، از طرفی سوراخ های دایره ای تنش کمتری در ورق ایجاد می کنند.

الگوهای دایره ای شکل هم به صورت تراز متناوب و هم به صورت تراز صاف شکل دهی می شوند. متناوب بودن در سوراخ کاری، سطح باز بیشتری فراهم می کند و سوراخ ها را با توزیع یکنواخت ایجاد می کند. توزیع یکنواخت از جمع شدن مایعات و مشکلات وابسته جلوگیری می کند. در توزیع یکنواخت امکان ایجاد سوراخ های با اندازه های مختلف وجود دارد.

با سوراخکاری به شکل های مربع می توان مساحت باز بیشتری (حتی نسبت به سوراخکاری دایره) به دست آورد. در مواقعی که نیاز به عبور مقدار بیشتری مواد و مایعات و زهکشی بیشتری مورد نیاز است، الگوهای مربعی مناسب تر هستند. انتخاب الگوهای ورق سوراخ دار بر اساس نوع کار، کاربرد و خصوصیات ابزار یا وسیله ای که قرار است در آن مورد استفاده قرار بگیرد انتخاب می شود.

سوراخکاری با الگوی مربع نسبت به الگوی دایره سخت تر است و دلیل آن وجود گوشه های تیز است. همین موضوع هزینه تولید ورق پانچ مربع شکل را بیشتر از مدل دایره کرده است.

عضویت در خبرنامه آهن رسان

    برای دریافت آخرین اخبار بازار آهن آلات شماره تماس خود را وارد کنید

    طراحی سایت ایده پردازش