انواع لوله جدار چاه

انواع لوله جدار چاه


لوله ها در انواع و اندازه های مختلف ساخته می شوند و می توان گفت اصلی ترین کاربرد آن ها در انتقال مواد سیال مثل مایع و گاز از یک نقطه به نقطه دیگر است. ناگفته نماند که لوله ها را برای انتقال مواد جامدی مثل شن و ماسه، غلات و امثال آن در فواصل کوتاه استفاده می کنند. لوله ها جنس های مختلفی دارند. آن ها را از فلزات مختلف و مواد غیر فلزی مثل شیشه می سازند. می توانید لوله های بزرگ با قطر بالا و ضخامت زیاد را در پروژه های گازرسانی و یا انتقال نفت و مواد پتروشیمی مشاهده کنید. در این نوشته قصد داریم انواع لوله های جدار چاه را توضیح دهیم. این لوله ها همانطور که از نامشان پیداست در جداره چاه ها استفاده می شوند این کار دلایل، مزایای زیادی دارد که در ادامه بیشتر به آن پرداخته می شود. برای بررسی انواع لوله جدار چاه با آهن رسان همراه باشید.

فهرست

لوله جدار چاه و انواع آن

مهم ترین مزایای لوله جدار چاه

تولید لوله جدار چاه

موارد کاربرد لوله جدار چاه

خصوصیات لوله جدار چاه

لوله جدار چاه و انواع آن

لوله جدار چه کاربردهایی دارد؟ برای ساخت آن از چه استانداردهایی استفاده می شود؟ این محصول در کام کارخانه ها ساخته می شود و جنس اصلی آن چیست؟ برای روشن تر شدن موضوع به کاربرد آن اشاره می کنیم. در حفاری چاه ها، برای اینکه دیواره های چاه فرو نریزد یا مواد مختلف مثل شن و ماسه و خاک و مواد دیگر به درون آن رسوخ نکند و همچنین برای افزایش میزان عمر چاه حفر شده از لوله هایی درون آن استفاده می شود که استحکام بالایی دارند. این لوله ها معمولاً از فولاد ساخته می شوند و دو نوع شیاردار و بدون شیار دارند.

لوله های بدون شیار در واقع همان لوله فولادی معمولی است که در اندازه و ضخامت مختلف ساخته می شود؛ اما لوله شیار دار در دیواره و سطح دارای شیارهای مشبکی است که عمدتاً به صورت عمودی می باشند. به طور رایج از لوله های شیار دارد مثل لوله حجم دار چاه در چا های عمیق استفاده می شود تا آب و مایعات مختلف را از آن استخراج کرد. شیارهای موجود در سطح لوله که در جداره چاه قرار داده می شود موجب جلوگیری از نشست چاه، ریزش خاک درون آن و جلوگیری از خطرات احتمالی مختلف می شود.

 

انواع لوله جدار چاه

مهم ترین مزایای لوله جدار چاه

از این لوله ها در جداره چاه ها و یا در ستون ها مورد استفاده قرار می گیرد. از این لوله ها معمولاً به منظور تفکیک مایعات استفاده می شود و عمده کاربرد آن ها در انتقال آب شهری از درون چاه است. خصوصیات بسیار خوبی دارند که در زیر معرفی می شود.

 • اقتصادی و به صرفه است
 • دارای وزن مناسب دارد
 • استحکام بالا دارد
 • عمر بالا دارد
 • مقاوم در برابر فرسایش
 • از رشد قارچ جلوگیری می کند
 • از ریزش چاه جلوگیری می کند

رو ش تولید

در کارخانه های فولاد و لوله سازی این محصولات را به چهار صورت زیر تولید و به بازار عرضه می شوند.

 • لوله جدار چاه برشی
 • لوله جدار چاه کره ای
 • لوله جدار چاه جانسون
 • لوله جدار چاه قوسی

به دلیل نوعه کاربرد و شرایط مرطوبی که لوله در آن قرار می گیرد باید به گونه ای ساخته شود که در برابر رطوبت، فرسایش و خوردگی دارای مقاومت بالایی باشد. به همین دلیل برای ساخت این محصولات از فولادهای مقاوم به خوردگی استفاده می شود.

لوله جدار چاه برای تفکیک کردن محیط داخل چاه از پیرامون آن استفاده می شود در برخی موارد از چند لوله استفاده می شود. تا تفکیک و جلوگیری از ریزش به خوبی انجام شود.

بیشتر بخوانید: نقش فلزات درصنعت غذا

موارد کاربرد

انتقال آب و میعانات دیگری که ز طریق حفر چاه ها استخراج می شوند، با مشکلاتی همراه است. آبی که از درون چاه خارج می شود ممکن است با خاک، شن و ماسه و مواد دیگری که از دیواره های چاه جدا می شوند همراه باشد، برای جلوگیری از ورود این رسوبات، خاشاک و غبار و … از لوله های جدار چاه استفاده می شود که تا حد زیادی موجب تمیزی آب درون چاه می شود. این کار علاوه ر اینکه کیفیت آب استخراج شده را بالا می برد، باعث می شود تا استفاده و بهره برداری از چاه نیز راحت تر بوده و مدت زیادی از ان استفاده شود. این مورد به خصوص در حفر چاه های خیلی عمیق کاربرد دارد. این لوله ها موجب می شود که به راحتی در مواردی که فشار آب کم است بتوان با صرف انرژی کمتری از آن بهره برداری کرد.استفاده از لوله در جداره چاه از رشد قارچ ها و باکتری ها نیز جلوگیری می کند؛ و به دلیل عمر بالایی که دارند صرفه اقتصادی خوبی دارند. لوله جدار چاه هم به صورت فولادی و هم پلیمیری ساخته می شود اما استفاده از نوع فولادی آن رایج تر است.

 

انواع لوله جدار چاه

 

خصوصیات لوله جدار چاه

بر اساس اینکه این محصول در چه شرایطی مورد استفاده قرار می گیرد، در ابعاد، قطر، ضخامت و استانداردهای مختلفی ساخته می شود. در هر پروژه ای باید انتخاب لوله جدار چاه به درستی انجام شود تا هزینه ها به حداقل و سود به حداکثر برسد.

یکی از مهم ترین خصوصیات فنی لوله که باید قبل از استفاده ان را در نظر گرفت، میزان مقاومت لوله در برابر خوردگی و زنگ زدگی است. استحکام لوله و مقاومت آن در برابر فرسایش موضوع بسیار مهمی است.

لوله های مورد استفاده در جدار چاه ها معمولاً در سایز ۴ میلی متر و بیشتر ساخته می شوند که ضخامتی ۱۰ اینچی دارند. از محصولات رایج و پرکاریرد آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

نوع لوله جدا چاه ضخامت لوله
لوله فولادی ۱۰ اینچ ۴ میلی متر
لوله فولادی ۱۰ اینچ ۴.۳۷ میلی متر
لوله فولادی ۱۰ اینچ ۴.۵ میلی متر
لوله فولادی ۱۰ اینچ ۴.۸۵ میلی متر
لوله فولادی ۱۰ اینچ ۵ میلی متر
لوله فولادی ۱۰ اینچ ۵.۴ میلی متر

« عضویت در خبرنامه آهن رسان »

  برای دریافت آخرین اخبار بازار آهن آلات شماره تماس خود را وارد کنید