بازیافت نخاله های ساختمانی

بازیافت نخاله های ساختمانی


در این مقاله می‌خواهیم در مورد اهمیت و کاربردهای زباله‌های یا همان بازیافت نخاله های ساختمانی صحبت کنیم. همان طور که از معنای این واژه پیداست نخاله‌های بازفتی به عبارتی همان پسماندهای ساختمانی یا زائده‌های ساختمانی می‌باشند که در اصطلاح طلاهای کثیف ساختمان هم نامیده می‌شوند.

حجم آمارنخاله های ساختمانی

در حوزه ساخت وساز حدود ۴۰ درصد از کل مواد خام کره زمین و ۱۲ درصد مصرف آب جهان را شامل می‌شود همچنین به میزان ۲۵ درصد از مصرف چوب در جهان در پروژه‌های حوزه ساخت و ساز مورد استفاده قرار می‌گیرد از این جهت میزان هدر رفتن مصالح ساختمانی به میزان قابل توجه ای افزایش پیدا می‌کند و سبب تاثیرگذاری زیادی بر محیط زیست و اقتصاد و… می‌شود.

تحقیقات در سطح جهانی و فرا منطقه‌ای نشان دادهاست که حجم بازیافت نخاله های ساختمانیکه در طی عملیات‌های ساخت ساز تولید می‌شوند آماری به اندازهٔ ۱۳ تا ۲۹ درصد را در برمی گیرد که نسبتاً آمار بالایی محسوب می‌شود معماران و مهندسین با تجربه که در زمینه‌های ساخت ساز تجربه بالایی دارند می گویند نخاله‌های ساختمانی از منظر وزنی چیزی نزدیک به ۱۵ تا ۳۰ درصد از کل پسماندهای جامد یا مواد دورریخته شده‌ای است که توسط اجتماعات شهری، پسماندهای کشاورزی، پسماندهای معادن، انواع زباله‌های صنعتی و…را در برمی گیرد. نکته جالب و حائز اهمیت در این تئوری این می‌باشد در وهلهٔ اول این حجم از آمار و ارقام نوعی نگرانی را ناشی از چگونگی دفع این زباله‌ها را به وجود می‌آورد و از سوی دیگر بازگو کننده آن است که بازیافت این نخاله‌ها و ضایعات ساختمانی به حفظ محیط زیست و درآمد زایی منجر می‌شود.

ورق برشی، انواع و کاربرد

واژه نخاله‌های ساختمانی

از زائده‌های ساختمانی تعاریف و برداشت‌های زیادی صورت می‌گیرد اما اگر بخواهیم به طور مختصر و روشن این واژه را تعریف کنیم می‌توان بیان کرد:

 در تعریف اول: که نخاله‌های ساختمانی موادی هستند که در طی فعالیت‌های ساخت و ساز و عمرانی به صورت خواسته یا ناخواسته تولید می‌شوند.

در تعریف دوم: و به تعبیری دیگر نخاله‌های ساختمانی مواد زائد اما به صورت جامدی تعریف می‌شوند که از طرق مختلف نظیر:

 • احداث وتعمیر
 • نوسازی یا تخریب سازه‌ها
 • راه و شهرسازی
 • ساختمان‌ها، مجتمع‌های مسکونی، اداری، تجاری

و.. ایجاد می‌شود.

در تعریف سوم: به پسماندهای ساختمانی گفته می‌شود که از تخریب کردن اماکن، نوسازی، تعمیرات، گودبرداری، حفاری ودرسایر عملیات‌های ساختمان سازی به وجود می‌آید.

انواع نخاله‌های ساختمانی

در این پاراگراف از مقاله می‌خواهیم به مرور انواع بازیافت نخاله های ساختمانی بپردازیم در قسمت قبل تعاریف مختلفی از نخاله‌های ساختمانی را بیان کردیم و همان طور که مشهود است می دانیم که نخاله‌های ساختمانی با توجه ماهیتی که دارند انواع مختلفی دارند که این دسته بندی براساس منشأ تولید و ترکیب نخاله‌های تخریبی در یک ساختمان به وجود می‌آید.

از جمله مهم‌ترین زائدهای ساختمانی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

دسته اول: این دسته شامل انواع بتن، شیشه، فلزات آهنی، فلزات غیر آهنی، آجر و کاشی، مواد قیری، ضایعات گچ و سایر موادی از این قبیل می‌شوند.

دسته دوم: این دسته شامل عایق‌ها، میخ، سیم برق، میلگرد به عنوان ضایعات مصالح ساختمانی و مصالح لایروبی و…در ساختمان استفاده می‌شود.

دسته سوم: این دسته شامل آجر، بتن و چوب می‌شود که از جمله عمده‌ترین پسماندها در ساخت ساز به حساب می‌آیند و همیشه مقدار آنها برابر با ۱۰ تا ۱۵ درصد کل مصالح ساختمانی می‌باشد.

دسته چهارم: این دسته شامال انواع خاک، شیشه، گچ، بتن، سرامیک، سیمان، چوب، قیرگونی و …می‌شوند.

دسته پنجم: این دسته شامل سنگ‌های ساختمانی، قطعات گچی، چوب، پلاستیک و فلزات و مواردی از این دسته می‌شوند.

ازجمله مصالح‌های ساختمانی که ضایعات بیشتری را تولید می‌کنند

با توجه به تحقیقات صورت گرفته در سطح جهانی به طور عمده ۴۰ تا ۵۰ درصد نخاله‌های ساختمانی را بتن‌ها، انواع آسفالت‌ها، سنگ و خاک تشکیل می‌دهند یعنی چیزی بالغ بر (۲۰ الی ۳۰ درصد) و سایر مواد و ضایعاتی که ممکن است در اثر تولید سایر مواد در هنگام ساخت و ساز به وجود آید. که در صد (۲۰ الی ۳۰ درصد) را شکل می‌دهد و به آن‌ها پسماندهای متفرقه نیز گفته می‌شود. اما برخی دیگر از مواد ساختمان سازی نظیر بتن و آسفالت به نسبت سایر مواد حجم بیشتری از پسماند را در طی عملیات ساخت ساز تولید می‌کنند یعنی حدود (۵۰ درصد) که از نظر وزنی درصد بالایی را دارند و حجم زیادی را به خود اختصاص می‌دهند.

نکته جالبی که بیان می‌شود این است که طبق آمارهای صورت گرفته در سطح منطقه‌ای و فرا منطقه‌ای به طور معمول در هر تخریب ساختمان در ازای هر متر مربع به طور میانگین ۱.۷۵ متر مکعب زائدهای ساختمانی تولید می‌شود. به طو عمده ۶۶ درصد از ضایعات ساختمانی که در شهر به وجود می‌آید ناشی از خاک برداری، گودبرداری در پروژه‌های عمرانی می‌باشد. که آمار نشان داده است که ۲۴ درصد از این ۶۶ درصد در اثر تخریب سازه‌های قدیمی تولید می‌گردد.

روش های مدیریت نخاله های ساختمانی

بازیافت و استفاده مجدد از پسماندهای و بازیافت نخاله های ساختمانی به صورت اصولی و استاندارد یکی از اظطراب ها و اولویت‌های اصلی مدیران شهری و مسئولین شهرداری می‌باشد که در راستای تحقق این هدف استفاده از دانش و فنون، ابزارها و شیوه‌های استاندارد، تحلیل درست وتصمیم گیری صحیح، برنامه ریزی اصولی و به موقع برای اختصاص منابع مورد نیاز و هدایت و رهبری در عملیات‌های ساختمانی را می‌طلبد که مدیریت نخاله‌های ساختمانی نامیده می‌شود.

اهداف‌ مدیریت پسماندهای ساختمانی

 1. مصرف هوشمندانه منابع طبیعی
 2. بهره وری در مصرف انرژی
 3. محدود کردن آلاینده‌ها
 4. توسعه اقتصادی و بهره وری نسبتاً بالا
 5. هزینه کم و سود اعلاء
 6. افزایش سطح اشتغال

و…از جمله اهداف مدیریت نخاله‌ها یا ضایعات ساختمانی محسوب می‌شوند.

۳ روش برای مدیریت کردن زائدهای ساختمانی:

 1. انباشت کردن پسماندها
 2. دفن
 3. بازیافت (بدون آسیب)

بازیافت ضایعات  بدون آسیب

 • مدیریت صحیح نخاله‌های ساختمانی امری امکان پذیر و دور از تحققی نیست.
 • استفاده کردن مجدد از نخاله‌های ساختمانی امکان پذیر می‌باشد.
دلایل بازیافت نخاله‌های ساختمانی

از جمله مواردی که بازیافت پسماندهای ساختمانی را امری ضروری می‌کند افزایش هزینه‌ها، اشتغال بسیار زیادفضا، استفاده ازآن ها برای تولید انرژی ومواردی از این قبیل عواملی هستند که بازیافت نخاله‌های ساختمانی را به امری ضروری تبدیل کرده‌اند. در مجموع می‌توان گفت اصلی‌ترین عواملی در بازیافت نخاله‌های ساختمانی شامل:

 • هزینه زیاد مصالح اولیه
 • هزینه حمل نخاله از محل تولید به مکان دفع
 • هزینه دفن نخاله
 • افزایش روز افزون بهای مصالح اولیه
 • ایجاد خسارت‌های نامطلوب برای محیط زیست

و.. دانست.

ازجمله کاربردهای بازیافت نخاله‌های ساختمانی

محققان فعال در زمینه‌های عمران و ساخت ساز اظهار کردند که در کشور آمریکا مطالعاتی صورت گرفته که نتیجه آن بیانگر کاربردهای مثبت بازیافت نخاله های ساختمانی در مصرف انرژی بوده است. به عنوان مثال بکارگیری مصالحی که بازیافت شده‌اند در ساخت ساختمان‌های فلزی به کاهش ۷۴ درصدی مصرف انرژی و همچنین کاهش ۹۰ درصدی مصرف مصالح و ۴۰ درصد مصرف آب را در طی یک فرآیند ساخت وساز در برداشته است از این جهت این فعالیت بازیافت نخاله‌های ساختمانی در بسیاری از کشور به دلیل حفظ مسائل زیست محیطی، کمبودمنابع، کاهش آلودگی، کاهش هزینه و…بسیار مورد توجه قرار دارد.

نمونه‌ای از کاربرد نخاله‌های ساختمانی که بعد از بازیافت:

 1. تهیه بتن
 2. راه و شهرسازی
 3. زیر سازی راه‌ها

فرآیند بازیافت نخاله‌های ساختمانی در کشورهای پیشرفته:

راهبرد کشورهای پیشرفته در جهان با الگوی زیر شروع می‌شود (استفاده از کمتر از منابع در ازای استفاده بیشتر از مصالح ساختمانی بازیافتی) اگر بخواهیم این جمله تفسیر کنیم و به زبان ساده‌تر آن را عنوان کنیم می‌توان گفت یعنی از قبل از شروع پروژه‌های ساختمانی با بکارگیری اصول و روش های علمی و کنترول مؤثر میزان تولید نخاله‌ها و ضایعات ساختمانی را کاهش می‌دهند.

کشورهای بزرگ و مطرحی در خاورمیانه از روش‌های علمی و استانداردهای متعددی در بهرورداری از زائدهای ساختمانی خود استفاده می‌کنند که عبارت‌اند از:

 1. آمریکا: در کشور آمریکا آژانس حمایت کننده با عنوان (آژانس حفاظت محیط زیست) (EPA) نقش مهم و اصلی دربازیافت و کنترول ضایعات ساختمانی دارد و بستر مورد نیاز را برای کاهش و بازیافت هرچه بهتر و اصولی‌تر این امر به وجود می‌آورد.
 2. اروپا:در کشو اروپا همانند کشور آمریکا کانونی تحت عنوان انجمن تخریب اروپا (EDA) وجود دارد که وظیفه آن مشابه آژانس حفاظت محیط زیست آمریکا می‌باشد. در کشور اروپا زیر سازی جاده‌های اروپایی ۹۰ درصد با ضایعات بازیافت شده ساختمانی بهرورداری شده است که میزان ۳۰ درصد این فعالیت‌ها را به خود اختصاص داده است
 • آلمان:در این کشورنیز رقمی حدود ۴۰۰ شرکت بازیافت نخاله‌های ساختمانی وجود دارد که به طور رسمی ثبت شده‌اند و نرخ بازیابی زائدهای ساختمانی در این کشور حدود ۹۰ درصد را به خود اختصاص داده است.
 1. انگلستان
 2. دانمارک
 3. هلند
 • برزیل

از جمله این کشورها می‌باشند.

بازیافت نخاله های ساختمانی

« عضویت در خبرنامه آهن رسان »

  برای دریافت آخرین اخبار بازار آهن آلات شماره تماس خود را وارد کنید