بررسی عوامل تاثیر گذار بر قیمت فلز برنج

بررسی عوامل تاثیر گذار بر قیمت فلز برنج


ورق برنج که در اصطلاح انگلیسی با واژه (Brass)  شناخته می شود نوعی آلیاژاست که از ترکیب دو عنصر مس و روی تشکیل شده است . مقدار روی موجود در فلز برنج بین ۵ تا ۴۰ درصد می باشد که به صورت متغییر است و این مقدار با توجه به کاربرد فلز برنج تعیین می گردد.به عنوان مثال ابزار فشنگ برنجی با ۳۰ درصد روی در ساخت گلوله های سلاح گرم استفاده می گردد یا فلز برنج با۴۰ درصد روی در کشتی سازی به کار گرفته می شود. به طور کلی وقتی مقدار مس موجود در ترکیب برنج بالا باشد قیمت فلز برنج به مراتب بیشتر می شود و در این صورت کیفیت برنج نیز تغییر پیدا می کند.در این نوشته به بررسی عوامل تاثیر گذار بر قیمت فلز برنج می پردازیم همراه ما بمانید.

فلز برنج

فلز برنج با سایر عناصر ترکیب می شود و برنز را به وجود می آورد فلز برنج با ۴۰ درصد روی و ۳.۸ درصد سرب فلز سرب دار نامیده می شود که در اصطلاح به آن برنز معماری نیز گفته می شود. برنز حاوی قلع را برنز قلع دار و برنز حاوی فسفر را برنز فسفردار می گویند. اگر فلز برنج حاوی عناصری از جمله :

 • قلع
 • آلومینیوم
 • سیلیسیم
 • منگنز
 • نیکل
 • سرب

باشد در دسته برنج های آلیاژی قرار می گیرد.

برای اطلاع از آخرین اخبار حوزه فولاد کانال تلگرام آهن رسان را دنبال کنید.

بررسی عوامل تاثیر گذار بر قیمت فلز برنج

عوامل موثر بر قیمت فلز برنج

به طورعمده قیمت مقاطع برنجی به درصد مسی که در آن ها به کار گرفته شده است وابستگی مستقیم دارد به طور کلی هرچه مقدار مس موجود در آلیاژ برنج  کم تر باشد قیمت برنج نیز زیاد نخواهد بود . همچنین قیمت فلز برنج نیز مانند سایر فلزات به بازار بورس و  دلار و  عوامل ذی ربط و مرتبط بستگی دارد.

قیمت فلز برنج

با تغییر در بازار ارز و سایر بازارهای وابسته در حوزه فلزات و آهن آلات نوسانات زیادی در قیمت فلز برنج و فلز مس به وجود می آید. این تغییرات در طی سال های گذشته در بازار ارز متغییر بوده و سبب شده تا قیمت فلز برنج روندی صعودی پیدا کند که این سیر صعودی در سال ۱۳۹۸ و با حضور ویروس کرونا تغییر مسیر داد و سیری نزولی را در پیش گرفت که یکی از عوامل تاثیرگذار این روند کاهش تقاضا توسط مشتریان بود به اختصار کاهش افت بازار عرضه و تقاضا . وجود  ویروس کرونا در تمامی کشورهای جهان سبب شد تا بسیاری از صنایع تولیدی مانند :

 • فلزات برنج
 • فلزات روی
 • فلزات مس
بیشتر بدانید:   تیرآهن هاش چیست

و …  را کاهش دهند در همین راستا با کاهش تولیدات صنایع نیاز کارخانه جات نیز به مواد اولیه مانند  ورق برنجی ، مس و … به شدن کاهش پیدا کرد. فلز برنج در مقایسه با فلز مس و روی از قابلیت چکش خواری بیشتری برخوردار می باشد که با تغییر در مقدار ترکیب مس و روی خواص برنج  نیز تغییر پیدا می کند وجود عنصر مس در ترکیب فلز برنج خاصیت میکروب کشی خوبی را به این فلز می دهد و این همان مزیت مطلوبی است که فلز برنج را برای ساخت دستگیره درب اتاق های بیمارستان ها مناسب می کند. خاصیت پرکاربرد برنج مغناطیسی بودن آن است که به راحتی امکان بازیافت آن را نیز به وجود می آورد.

بیشتر بخوانید: آشنایی با تولیدکنندگان فولاد- بخش۱

کاربرد آلیاژ برنج

فلز برنج رنگ زرد و زیبایی دارد که آن را برای ساخت لوازم تزئینی و دکوری مناسب می کند و به دلیل اصطکاک کمی که دارد در مغزی قفل ها مورد استفاده قرار می گیرد. کاربرد دیگر این آلیاژ در سازه های موسیقی می باشد چون خاصیت آکوستیکی خوبی را دارد و با توجه به میزان انعطاف بالایی که دارد در ریخته گری به وفور از آن استفاده می شود.

از این آلیاژ می توان در ساخت :

 1. پیچ و مهره
 2. قطعات رشته ای
 3. ترمینال ها
 4. شیر آب
 5. انژکتورها
 6. اتصالات لوله آب

و … مورد استفاده قرار گیرد.

خواص فلز برنج در دفع بیماری

از جمله مهم ترین خواص فلز برنج برای بدن انسان مقابله با برخی از بیماری های مهم می باشد. به طورکلی چون که فلز برنج خاصیت ضد میکروبی دارد در این میان خواص فلز برنج و همچنین ویژگی های ظروف برنجی از بین بردن بیماری های گوارشی می باشد به همین دلیل این ظروف درجهت جلوگیری از بسیاری بیماری ها استفاده می شود. به عنوان نمونه اگر شما در ظروف برنجی غذای خودتان را میل کنید از وجود زخم های متعددی که در پوست به وجود می آید جلوگیری می شود حتی اگر بر روی پوست آسیب دیدگی زخم وجود داشته باشد با استفاده از ظروف مسی به سرعت بهبود بخشیده می شود. همچنین این فلز مشکل کم اشتهایی دربدن را  کاهش می دهد و باعث می شود تا در بدن انسان مشکل چشایی و یا بویایی صورت نپذیرد .

بررسی عوامل تاثیر گذار بر قیمت فلز برنج

باید توجه کرد که منظور از ظروف برنجی فقط ظروفی نیستند که برای صرف غذا استفاده می شوند بلکه کتری برنجی هم می تواند کمبود مس را در بدن شما تنظیم کند. در نهایت می توان عنوان کرد که استفاده از ظروف برنجی برای بدن بسیار مفید است و توصیه می شود که در منزل و  در مصارف غذایی از ظروف برنجی استفاده شود تا از خواص آن بهرگرفته شود.لطفا نظرات و تجربه های خود را در مورد بررسی عوامل تاثیر گذار بر قیمت فلز برنج باما و دوستان خود به اشتراک بگذارید.

« عضویت در خبرنامه آهن رسان »

  برای دریافت آخرین اخبار بازار آهن آلات شماره تماس خود را وارد کنید