تفاوت لوله فولادی رده 80 و رده 40

تفاوت لوله فولادی رده ۸۰ و رده ۴۰


لوله نوعی مقطع توخالی است که در ضخامت‌های مختلف ساخته می‌شود. لوله‌ها بر اساس کاربردشان ممکن است جنس فلزی و یا غیرفلزی داشته باشند. در این نوشته در مورد لوله های فولادی که از پرکاربردترین انواع لوله در صنایع مختلف هستند، صحبت می کنیم. با آهن رسان همراه باشید تا در مورد تفاوت لوله فولادی رده ۸۰ و رده ۴۰ بیشتر بدانید. در این نوشته می خواهیم در مورد تفاوت لوله فولادی رده ۸۰ و رده ۴۰ صحبت کنیم با ما همراه باشید.

در نام‌گذاری لوله ها رده به چه معناست. چه استانداردهایی برای نام‌گذاری لوله ها مطرح است. قیمت لوله مانیسمان بر چهه اساسی تعیین می شود؟ لوله ها معمولاً در چه اندازه هایی تولید می شوند و چه کاربردهایی دارند؟ کدام جنس لوله بهتر است و دوام بالاتری دارد؟

انواع لوله کدام است

لوله ها بر اساس ویژگی های مختلفی که در ادامه بررسی می کنیم به دسته بندی های مختلفی تقسیم می شوند. لوله ها ممکن است فلزی یا غیر فلزی باشند. در میان لوله های فلزی نیز دو دسته آهنی یا غیرآهنی وجود دارد. بر اساس نوع ساخت و شکل ظاهری لوله های فلزی را می توان به دو دسته بدون درز یا مانیسمان و لوله های درزجوش یا درزدار تقسیم کرد.

از نظر کاربردی که این لوله ها دارند نیز می توان آن ها را در دسته صنعتی و ساختمانی قرار داد؛ اما بر اساس سایز و ابعاد نیز لوله ها به انواع مختلف تقسیم می شوند.

همانند بسیاری از محصولات دیگر، لوله ها دارای استانداردهای مختلفی هستند. به عنوان مثال استاندارد ASME B 36.10، ASME B 36.19 و SCHEDULE 80 مثال هایی از این دست هستند. از نظر استاندارد ساخت چندین محصول می توان در هر دسته تولید کرد. تفاوت لوله فولادی رده ۸۰ و رده ۴۰ نیز از نظر استاندارد آن است که ر این مورد بیشتر توضیح خواهیم داد.

معمولاً در نام‌گذاری لوله ها از اصطلاح رده استفاده می شود. رده در این مورد به معنای سایز و ضخامت لوله است. این اصطلاح توسط موسسه استانداردهای ملی آمریکا وضع شد و برای ضخامت های مختلف لوله، رده های مختلفی در نظر گرفت. بر این اساس لوله هایی در رده های ۱۰، ۴۰، ۸۰ و ۱۶۰ و طبق استانداردی دیگر رده های ۵,۱۰,۲۰, ۸۰,۸۰S,40,40S,60,30,20S,140,120,100,160 تولید می شود. در این میان لوله های با رده ۴۰ و رده ۸۰ محبوبیت و کاربرد بیشتری دارند به همین دلیل در این نوشته بله طور خاص به معرفی تفاوت لوله فولادی رده ۸۰ و رده ۴۰ پرداخته ایم.

تفاوت لوله مانیسمان و لوله درزجوش چیست

به لوله هایی که از طریق خم کردن و جوش دادن لبه های ورق فولادی ساخته می شوند، لوله درزجوش یا درزدار گفته می شود. این لوله ها خصوصیات و ویژگی های مختلفی دارند که در مقالات دیگر سایت به طور مفصل به آن پرداخته شده است.

لوله های مانیسمان بر خلاف لوله های درزجوش بدون عملیات جوشکاری ساخته می شوند. این لوله ها از طریق عملیات نورد شمش های فولادی ساخته می شوند. از لحاظ کیفیت و قیمت با لوله های درزدار متفاوت هستند و معمولاً دوام بالاتری نیز دارند. لوله درز دار و بدون درز استاندارها و کیفیت های مختلفی دارند،  تفاوت لوله فولادی رده ۸۰ و رده ۴۰ نیز به کیفیت آن ها وابسته است.

تفاوت لوله فولادی رده ۸۰ و رده ۴۰

ضخامت دیواره لوله در لوله های مانیسمان متفاوت است. بر این اساس رده بندی لوله های مانیسمان مطرح می شود. لوله مانیسمان رده ۸۰ معمولاً ضخامت بیشتری نسبت به لوله مانیسمان رده ۴۰ دارد. به همین نسبت دوام و مقاومت لوله رده ۸۰ بیشتر بوده و فشار بیشتری را نیز می تواند تحمل کند.

توجه داشته باشید دو لوله فوق با جنس یکسان دارای قیمت متفاوتی هستند و این تفاوت قیمت صرفاً به خاطر ضخامت و در نتیجه دوام و کاربردشان است. لوله مانیسمان رده ۸۰ را معمولاً در کاربردهای مربوط به مبدل های حرارتی و بویلرها، کاربردهای نیروگاهی و خطوط فشار قوی، خطوط نفت و گاز، صنعت پتروشیمی و پالایشگاهی استفاده می کنند.

از نظر کاربرد معمولاً لوله های رده ۸ را برای جاگذاری در زیر سطح و لوله های رده ۴۰ را برای جاگذاری بر روی سطح استفاده می کنند.

از تفاوت های دیگر و البته واضح این دو رده در اختلاف وزن شان است. لوله های رده ۸ وزن بیشتری نسبت به رده ۴۰ دارند. به همین ترتیب نصب و جاگذاری لوله های رده ۴۰ راحت تر است. بنابراین می بینید گه تفاوت لوله فولادی رده ۸۰ و رده ۴۰ در چه مواردی است.

لوله های ضخیم به خصوص برای استفاده در شرایطی که نیاز به تحمل دما و فشار بالا باشد، مناسب تر هستند. بر اساس استاندارد ASME B 36.10 رده بندی لوله ها را با علامت SCH نشان می دهند.

عضویت در خبرنامه آهن رسان

    برای دریافت آخرین اخبار بازار آهن آلات شماره تماس خود را وارد کنید