آهن در صنعت خودرو سازی

آهن در صنعت خودرو سازی


تیرآهن را همه به عنوان یک محصول و مقطع فلزی که در اسکلت ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرد می شناسیم، تیر فولادی در یک سطح مقطع به شکل I و طول بلند (عموماً ۱۲ و یا ۶ متری) ساخته می شود و به عنوان تیر، ستون، تکیه گاه و در قسمت های مختلف اسکلت سازه مورد استفاده قرار می گیرد. تیرآهن به مهندسی اجازه داد که ساختمان های چند طبقه بسازند. تیرهای فولادی که از سقف ساختمان ها بیرون زده اند این امکان را فراهم می کنند که طبقه دیگری را حتی بعد از اتمام ساخت طبقه یا طبقات پایین به سازه اضافه کرد. البته این موضوع باید با توجه به استانداردها و قوانین و آیین نامه ساخت باشد. بسیاری از اتفاقات و خسارت هایی که از ریزش و سقوط بناها و ساختمان های جوان به وجود می آید، ناشی از عدم توجه به استانداردها و قوانین ساخت و ساخت و سازهای غیر اصولی است؛ اما تیر فولادی در صنایع دیگر هم مورد استفاده قرار می گیرد. فقط اندازه، ابعاد، استانداردهای ساخت شان ممکن است با هم تفاوت داشته باشد. در ادامه این نوشته قصد داریم در مورد قیمت تیرآهن و کاربرد تیرآهن در صنعت خودروسازی بررسی هایی داشته باشیم با آهن رسان همراه باشید و نظرات خود را در این باره با ما در میان بگذارید.

استفاده از آهن در خودرو سازی

 

تیرآهن و کاربرد آن در بازار آهن آلات

تیرآهنی که رایج تر است و کاربردهای بیشتری نیز دارد در بازار با نام تیرآهن I یا تیر معمولی شناخته می شود. استاندارد اروپایی آن در ایران بسیار رایج است و با نام اختصاری IPE مشخص می شود. اما تیرآهن معمولی که با استاندارد چین و روسیه ساخته شده و در ایران نیز خرید و فروش می شود با علامت اختصاری INP معرفی می شود. تفاوت این دو استاندارد در خصوصیات فنی و مکانیکی شان است. در قسمت انحنای اتصال بال ها به جان نیز این دو استاندارد با هم کمی فرق دارند.

قیمت هاش که آن را با علامت اختصاری IPB می شناسند به دلیل اینکه سطح مقطعی به شکل H دارد به این نام معروف شده است. برخی آن را تیرآهن بال پهن یا عریض نیز می نامند. تیرآهن هاش دارای بال هایی برابر با سایز جان است. این بال های پهن باعث افزایش میزان مقاومت تیر در برابر فشار و وزن بالا است. به همین دلیل است که تیرآهن های هاش به خصوص مقاطع با ضخامت و وزن بالا را در پروژه های عظیم، سازه ها و بناهای بزرگ دهانه های بزرگ، ساخت ماشین آلات راهداری و سنگین، جرثقیل ها، بالابرها و امثال آن نیز استفاده می شود.

کاربرد آهن در خودرو سازی

آهن و فولاد به دلیل استحکام و مقاومت بالایی که دارد مقرون به صرفه هستند و قابلیت بازیافت دارند به همین علت جایگاه ویژه ای نیز در صنعت حمل و نقل دارد.
از آهن و فولاد در بدنه خودرو به شرح ذیل استفاده می شود:

بیشتر بدانید:   انواع لوله جدار چاه

۳۴ درصد برای ساخت اتومبیل در ساختار بدنه، چارچوب خودرو و درب ها
۲۳ درصد در قطار تشکیل شده از آهن و چدن برای ساخت بلوک موتور خودرو و فولاد کربن قابل استفاده در چرخ دنده های مقاوم در برابر سایش و رطوبت
۱۲ درصد در سیستم تعلیق با استفاده از تسمه فولادی با استحکام فوق بالا

همچنین برای چرخ ها، لاستیک ها، مخزن سوخت و سیستم فرمان هم مورد استفاده قرار می گیرد. براساس پیش بینی انجمن های فولادی صنعت خودروسازی تقریبا ۱۲ درصد کل مصرف جهانی فولاد را تشکیل می دهد . کمپانی آرسلو میتال یکی از تولید کنندگان جدید فولاد مورد استفاده در ساخت خودرو است که در سال ۲۰۱۴ به تنهایی ۱۶.۷ درصد از بازار قیمت ورق سیاه فولادی را در دنیای به خود اختصاص داده است. همچنین بر اساس اعلام سازمان بین المللی تولیدکنندگان وسایل نقلیه موتوری ۹۵.۶میلیون دستگاه خودرو در سال ۲۰۱۸ تولید شده که به طور متوسط در هر وسیله نقلیه، ۹۰۰ کیلوگرم فولاد استفاده می شود.

انواع آهن در صنعت خودرو

برای مشاهده قیمت ورق آلیاژی اینجا کلیک کنید.

از جمله کاربردهای آهن در صنایع می توان به : به کارگیری در زیرساخت های حمل و نقل مانند احداث انواع بنادر ، فرودگاه، پل ها ، مراکز سوخت و غیره اشاره کرد.
نکته: حدود به ۶۰ درصد از فولاد مصرفی در زیر ساخت ها به میلگرد ها برمی گردد و مابقی آن شامل ریل های راه آهن و فولاد مصرف شده در قطعه ها می باشد.
از جمله دیگر کاربرد آهن آلات می توان به استفاده در :

بدنه هواپیماها
کشتی ها
کانتینرها
واگن ها

و غیره اشاره کرد.
کشتی های فولادی حدود به ۹۰ درصد محموله های جهانی را حمل می کنند و میلیون ها کانتینر در دنیا وجود دارد که جنس آن ها از آهن است.

ورق آلیاژی  از که از مقاومت کششی بسیار بالایی برخوردار هستند و از آن ها برای ساخت بدنه کشتی استفاده می شود.

 ورق استیل فلزی  که هم مقاومت به خوردگی بالایی دارد و از آن ها برای طراحی تانکرهای نفتی و غیره استفاده می شود.

به طور کلی استفاده از فولاد زنگ نزن در ساخت مخازن سبک تر و با ظرافت بیشتر کاربرد دارد استفاده از این متریال کاهش مصرف سوخت و در نتیجه کاهش دی اکسید کربن را به وجود می آورد.

در زیر می توانید تصویر یک نوع  جرثقیل دروازه ای را مشاهده کنید:

تیر فولادی در ساخت این نوع ماشین آلات مورد استفاده قرار می گیرد، همچنین تیرآهن را در ساخت ریل آهنی نیز به کار می برند.

بیشتر بدانید:   بررسی کامل جدول وزن تیرآهن

کاربرد آهن در خودرو سازی

دلایل استفاده از آهن در بدنه خودرو

امروزه وسیله نقلیه و خودروها یکی از لازمه های زندگی بشر هستند بسیاری از افراد ساعت های زیادی از روز خود را پشت فرمان ماشین های شخصی خود سپری می کنند و همین موضوع سبب شده تا خودروسازان محصولات تولیدی خود را به صورت کاملا ایمن در اختیار مصرف کنندگان قرار دهند. استفاده از آهن در صنعت خودروسازی مزیت های زیادی دارد که از جمله آن ها می توان به :

استحکام و مقاومت بدنه خودرو:

اتومبیل حافظ جان بشر است لذا جنس بدنه آن باید از مقاومت و استحکام بالایی برخوردار باشد به همین علت است که از آهن آلات در تولید خودرو استفاده می شود.

وزن مناسب:
یکی از مهم ترین دغدغه های خودرو سازان در صنعت خودروسازی این است که وزن محصول پایانی کم و کنترول شده باشد زیرا وزن خودرو برمیزان سرعت ، شتاب و مصرف سوخت خودرو تاثیر به سزایی می گذارد.

دسترسی آسان و قابل بازیافت بودن:
در ایران حجم بالای تولید خودرو باعث شده تا از راه هایی برای ساخت آن ها استفاده شود که در دسترس باشند آهن آلات از جمله متریالی هستند که نسبت به بقیه مواد در دسترس تر اند و هم چنین قابلیت باریافت دارند . بعد از بازیافت آهن آلات ضایعات آن نیز به چرخه صنعت باز می گردد.

رنگ پذیری:
خودروها در رنگ های مختلف و بسته به سلیقه مشتری تولید می شوند به همین علت باید جنس بدنه آن ها باید خیلی رنگ پذیر باشد استفاده از ورق آهن به دلیل رنگ پذیری خوبی که دارند در صنعت خودروسازی محبوب می باشد.

قابل تعمیر بودن و هزینه مناسب تعمیرات:
همان طور که حجم تولید اتومبیل در ایران و جهان بالا رفته است به طبع آمار تصادفات هم بیشتر شده است در نتیجه خودروها باید قابلیت تعمیر را دشته باشند و همچنین هزینه تعمیر آن ها مقرون به صرفه باشد.

دلایل استفاده از آهن آلات در بدنه خودرو

برای مشاهده قیمت ورق استیل اینجا کلیک کنید.

انعطاف و شکل پذیری:
صنعت خودروسازی رو به روز هم گام با تکنولوژی روز دنیا در حال پیشرفت است لذا ساخت اتومبیل هایی با قابلیت انعطاف پذیری و شکل پذیری بسیار مهم است . میزان انعطاف پذیری و شکل پذیری در ساخت اتومبیل ها در نهایت منجر به طراحی طرح های زیبا و گوناگون در بدنه خودرو می شود.

مقاومت در برابر زنگ زدگی
قیمت مناسب

اشاره کرد.

کارخانه های مطرح تولیدکننده تیرآهن در ایران

در ایران تولیدکنندگان زیادی برای تیرآهن وجود دارد که شاید معروف ترین آن ها کارخانه ذوب آهن اصفهان باشد. در ایران تیرآهن های با استاندارد اروپایی، چین و روسیه و استاندارد ملی ساخته می شود. علاوه بر محصولات تیرآهن اصفهان، کارخانه های مطرح دیگری مثل کرمانشاه، یزد، اهواز، تبریز و غیره نیز تأمین کننده نیاز صنایع داخلی هستند.

بیشتر بدانید:   آشنایی با تولیدکنندگان فولاد- بخش1

بیشتر بخوانید: تیرآهن و کاربرد آن در صنعت خودروسازی

آهن آلات در خودروسازی

ماده اولیه ای که بیشتر در ساخت خودرو مورد استفاده قرار می گیرد آهن و فولاد می باشد فولاد قدرت بالایی دارد و تقریبا در تمام مدل خودروها مورد استفاده قرار می گیرد. بیشترین وزن خودروها به دلیل میزان فولاد استفاده شده در ساختار آن ها می باشد به طوری که معمولا حدود ۱۰۹۰ کیلوگرم در خودروهای معمولی و حدود ۱۳۶۰ کیلو گرم در خودروهای شاسی بلند از فولاد استفاده شده است. آهن و فولاد در ساخت قطعاتی مانند سقف خودرو ، شاسی، چرخ ها ،ترمزها،سیستم های اگزوز،موتور،صفحات بدنه،ستون و سقف مورد استفاده قرار می گیرد. امروزه در صنعت خودروسازی قسمت های مختلف خودرو از فولاد تهیه شده است که این امر موجب به حفظ ایمنی سرنشین ها در هنگام تصادف می شود.

تیرآهن در صنعت خودرو

 

قیمت روز آهن مشهد در صنعت خودروسازی

قیمت محصولات آهنی و فولادی در بازار به عوامل متعددی وابسته است. همان‌طور که مطلع هستید، تیرآهن به صورت شاخه در طول های ۱۲ و یا ۶ متری تولید و عرضه می شود. تیرآهن را به صورت شاخه ای خرید و فروش می کنند ولی هزینه آن را بر حسب وزن محاسبه می کنند. وزن هر شاخه تیرآهن که توسط کارخانه های مختلف ساخته می شود ممکن است با محصولات دیگر کارخانه ها تا حدودی با هم تفاوت دارند. به همین دلیل قیمت آهن اصفهان در مشهد با قیمت آهن فایکو  با هم فرق دارند؛ اما این تفاوت ها تنها به خود محصول بستگی ندارند. بازار آهن آلات و فولاد به چیزهایی مثل قیمت نفت، دلار، سوخت و حامل های انرژی، قیمت شمش و مواد اولیه، میزان عرضه و تقاضا در بازار، شرایط آب و هوایی، جوی و فصلی، شرایط سیاسی و بسیاری از موارد دیگر بستگی دارد.یکی دیگر از محصولاتی که کاربرد زیادی هم دارد و در بازار نیز از آن زیاد پرسیده می شود؛ قیمت تیرآهن ۱۶ در مشهد است. برای اطلاع از بازار شما نیز می توانید هر روز کانال قیمت تیرآهن مشهد را از طریق شبکه های اجتماعی آهن رسان مورد بررسی قرار دهید. این تیرهای فولادی هم در ساخت و سازها و هم در صنایع اتومبیل سازی کاربردهای زیادی دارند. از آن ها برای ساخت ماشین آلات سنگین، کابین ماشین آلات و اتاق های فلزی استفاده می شود. فروش آهن خین عرب مشهد برای صنعتگران هر روز محصولات زیادی را ارائه می دهد. در این بازار قیمت آهن آلات دست دوم در مشهد نیز اعلام می شود.جهت استعلام قیمت ورق کارخانه ذوب آهن اصفهان و سایر مقاطع آهنی و فولادی با کارشناسان فروش آهن رسان تماس حاصل نمایید یا از طریق پیج اینستاگرام قیمت روزانه متریال را مشاهده کنید.

« عضویت در خبرنامه آهن رسان »

    برای دریافت آخرین اخبار بازار آهن آلات شماره تماس خود را وارد کنید