رنگ کردن ورق گالوانیزه

رنگ آمیزی ورق گالوانیزه


گالوانیزه کردن یا در اصطلاح گالوانیزاسیون ورق فلزی عملیاتی است که بر روی آهن و فولاد انجام می گردد تا میزان مقاومت آنها را افزایش دهد و از زنگ زدگی و پوسیدگی آن ها جلوگیری کند. آهن آلات و تمامی فلزات آهنی و فولادی به روش مختلفی گالوانیزه می شوند که یکی از قدیمی ترین و معروف ترین آن ها که از نظر اقتصادی به صرفه تر نیز است حوضچه مذاب روی می باشد. که این روش ماندگاراست و کیفیت ورق گالوانیزه را نیز افزایش می دهد. علاوه بر این روش می توان عملیات دیگری بر روی فولاد انجام داد تا مقاومت آن افزایش یابد. رنگ کردن ورق گالوانیزه یک راه برای این کار است که در ادامه آن را به طور کامل توضیح می دهیم با آهن رسان همراه باشید.

ورق گالوانیزه چیست

گالوانیزه یک نوع فرآیند و عملیاتی است که بر روی آهن و فولاد انجام می شود تا مقاومت آن ها افزایش دهد و از زنگ زدگی و پوسیدگی آن ها جلوگیری کند و عمر ورق گالوانیزه را افزایش دهد.. فلزات را به روش گوناگونی گالوانیزه می کنند که معروف ترین آن ها غوطه وری در حوضچه مذاب روی است.

برای رنگ کاری ورق فولادی از رنگ های مخصوصی استفاده می شود که خصوصیات متفاوتی دارند؛ مثلاً گالواکوک نوعی رنگ است که نیازی به پرایمر ندارد و چسبندگی آن خیلی بالا است، همچنین از نظر خواص مکانیکی نیز در سطح بالایی قرار دارد.
رنگ کالواکوک بی بو است و یک رنگ بدون حلال بوده و پایه آب دارد. این محصول همچنین آتش نمی گیرد و ترموپلاست است. به طور معمول رنگ های گالوانیزه را در دماهای ۲۰۰، ۶۰۰ و ۱۲۰۰ درجه سانتی گراد حرارت می دهند تا مقاومت لازم را در زمانی که روی فلز قرار می گیرند و تحت حرارت و دمای بالا قرار می گیرند، داشته باشند.

مزایای رنگ آمیزی ورق گالوانیزه

ویژگی های رنگ مخصوص گالوانیزه

برای اینکه ورق از کیفیت خوبی برخوردار باشد باید از ویژگی رنگ های ورق گالوانیزه مطلع باشید تا در فرایند رنگ کاری انتخاب درستی انجام دهید. کلا در گالوانیزه کردن فلزات باید به این موارد بسیار توجه کرد. می دانیم که هر نوع رنگی را لزوماً نمی توان برای این کار استفاده کرد. این محصول باید استانداردهای لازم را داشته باشد.

 • مدت زمان خشک شدن رنگ مخصوص گالوانیزه از رنگ معمولی کمتر است و زودتر خشک می شود.
 • این رنگ چسبندگی بالایی دارد به سرعت به ورق می چسبد.
 • از مقاومت بالایی در برابر دما و حرارت برخوردار است.
 • قابلیت تعمیر دارد.
 • ضد اشعه UV خورشید است.
 • در برابر شرایط آب و هوایی سخت مقاوم می باشد.
 • قابلیت شست و شو دارد.
 • مانند عایق بر روی ورق عمل می کند و مانع هدر رفتن انرژی سرمایش و گرمایش می شود.
 • اجرای راحتی دارد.
 • قابلیت رنگ آمیزی دارد.
 • با بیشتر شرایط آب هوایی سازگار است.
 • مقاومت بالایی در برابر ضربه و چکش خواری دارد.

رنگ مخصوصی که برای گالوانیزه استفاده می شود باید فرمولاسیون خاصی داشته باشد و آن با رنگ های معمولی متفاوت است. این نوع رنگ زمان کمتری برای خشک شدن نیاز دارد. این نوع رنگ ها باید دارای قدرت چسبندگی بالایی باشند. مورد قبلی از پوسته پوسته شدن و چروک شدن رنگ پس از خشک شدن جلوگیری می کند. این نوع رنگ ها در برابر حرارت و دما مقاومت بالایی دارند و دچار تغییر رنگ نشده و سریع ذوب نمی شوند. این نوع رنگ ها به راحتی قابل ترمیم هستند.

انواع ورق رنگی

انواع این محصول هم از نظر نوع طیف رنگی و هم از نظر طرح ورق قابل دسته بندی و بررسی است. رنگ های رایج مورد استفاده در رنگ آمیزی ورق فولادی شامل زرد، نارنجی، آبی، سفید یخچالی، قرمز، قهوه ای سوخته و سبز است.

بیشتر بدانید:   جوشکاری آرگون چیست

انواع طرح های ورق رنگی

ورق فولادی رنگ شده را در طرح های متنوعی می توان تهیه کرد که هر یک بر حسب خصوصیاتی که دارد در موارد خاصی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. ۴ طرح اصلی ورق های رنگی شامل موارد زیر می باشد:

 • ورق کرکره یا سینوسی (ورق کرکره چیست)
 • ورق رنگی طرح جنوا
 • ورق‌ رنگی طرح ذوزنقه ‌ای
 • ورق رنگی شادولاین
 • ورق‌ رنگی طرح سفال پالرمو
 • کاربرد ورق رنگی

این محصول را معمولا در سقف شیب دار، سقف آلاچیق، انبار، سوله، دیوار باغ و ویلا، در تولید لوازم خانگی، بدنه خودرو و ساخت و سازها می توانید مشاهده کنید.

رنگ کردن ورق گالوانیزه

همچنین کاربرد ورق گالوانیزه رنگ آمیزی شده در صنایع زیادی از جمله ساخت و سازها رایج است. برای دیدن جزئیات کاربرد ورق فلزی در ساخت و ساز کلیک کنید. به طور کلی در مواردی که رطوبت جوی، بارندگی و یا تغییر دما وجود داشته باشد، استفاده از ورق های مقاوم مقل گالوانیزه و رنگی اهمیت پیدا می کند.

از مهم ترین مصارف ورق گالوانیزه رنگی می توان در ساخت سیلوها، سقف شیروانی ها و پروژه های ساختمانی مثل دیوار باغ، ویلا، آلاچیق، انبار، ساخت کانال های هوا، همچنین از این ورق ها برای استفاده در صنعت حمل و نقل، لوله کشی، سیم بکسل، گاردریل، تجهیزات زمین بازی، صنایع برق و الکترونیک، سقف کاذب و غیره نیز می توان نام برد. به طور کلی برای تولید این محصول می توان از ورق برشی یا رول استفاده کرد.

برای دریافت اطلاعات و قیمت آهن مشهد روزانه محصولات حوزه فولاد، با اینستاگرام آهن رسان همراه باشید. تلفن : ۰۵۱۳۱۹۱۶

« عضویت در خبرنامه آهن رسان »

  برای دریافت آخرین اخبار بازار آهن آلات شماره تماس خود را وارد کنید