روش تشخیص میلگرد میانه

روش تشخیص میلگرد میانه


هر کارخانه‌ای برای محصولات خود علامت و نشانه‌ای را ثبت می‌کند؛ که آن را از سایر محصولات و محصولات دیگر کارخانه‌ها متمایز می‌سازد. در میان کارخانه‌های تولیدکننده میلگرد در کشور، کارخانه فولاد میانه از شهرت و محبوبیت بالایی برخوردار است. به همین دلیل روش تشخیص میلگرد میانه از اهمیت بالایی برخوردار است.

علامت میلگرد میانه چیست

کارخانه فولاد میانه که در آذربایجان قرار دارد، میلگردهایی با ظاهر سفید و براق تولید می‌کند. ظرفیت تولید این تولیدکننده در سال بیش از ۳۵۰ هزار تن است؛ اما بسیاری سؤال می‌کنند که چرا میلگردهای فولادی این کارخانه نرم، سفید و استیل مانند هستند؟ همان‌طور که می‌دانید میلگردهای تولیدشده توسط بسیاری از کارخانه‌های کشور دارای ظاهری تیره و خشک است. میلگردهای نرم قابلیت خم‌کاری و جوشکاری بالایی دارند.

اگر در مقالات سایت آهن رسان را مطالعه کرده باشید، می‌دانید که عوامل زیادی همچون میزان کربن و روش و مقدار حرارت دهی و مقدار عناصر به‌کار رفته در آلیاژ فولاد بر رنگ، ظاهر و کیفیت آن تأثیرگذار است؛ اما میلگرد میانه چه ویژگی‌هایی دارد؟ چگونه می‌توان آن را از میلگرد دیگر کارخانه‌ها متمایز کرد؟

علامت انحصاری میلگرد میانه

کارخانه‌ها محصولات خود را با علامت‌های نشانه‌گذاری می‌کنند که قبلاً آن علامت را ثبت و انحصاری کرده‌اند. علامت انحصاری بر روی شاخه میلگرد به‌صورت برجسته حک می‌شود و نشان می‌دهد که مربوط به کدام تولیدکننده است. وجود علائم انحصاری شرکت‌ها بر روی محصولات، تشخیص اصالت کالا را آسان می‌کند.

در هنگام بسته‌بندی میلگردها با پلاک‌هایی که روی آن‌ها علامت و نشان تجاری به همراه مشخصات دیگر مربوط به کارخانه و محصول درج می‌شود روانه بازار می‌شود.

برای دانستن روش تشخیص میلگرد میانه باید به علائم آن توجه نمود. در پلاک متصل به بندیل و بسته‌بندی میلگرد باید نحوه ساخت میلگرد فرایند تولید مشخص ‌شده باشد؛ زیرا در هر روش میلگرد تولیدشده دارای ویژگی‌ها و خصوصیات شیمیایی و مکانیکی خاصی است که آن را برای کاربردهای مختلف مناسب می‌سازد.

روش تشخیص میلگرد میانه

نشانه‌گذاری میلگرد میانه

میلگردها به‌صورت رایج در سایزهای ۱۰ تا ۳۲ میلی‌متر (اندازه قطر) تولید می‌شوند. این استاندارد سایز در کارخانه‌های مختلف یکسان است. در کارخانه میانه میلگرد را با فولاد کم‌کربن تولید می‌کنند که باعث سفیدی و نرمی میلگرد می‌شود. میلگردهای تولید شده در کارخانه میانه با علامت ff مشخص می‌شوند؛ بنابراین برای تشخیص اصالت میلگرد به علامت حک‌شده بر روی آن توجه کرد.

بیشتر بخوانید: بررسی پیوستگی میلگرد با بتن

روش تولید میلگرد میانه

همان‌طور که می‌دانید برای تولید میلگرد دو روش اصلی وجود دارد. روش ترمکس و روش آلیاژی.

می‌دانید که میلگردی که با روش ترمکس ساخته می‌شود از نظر کیفیت و خصوصیات، با میلگرد ساخته شده به روش آلیاژی متفاوت است؛ بنابراین کارخانه‌ها و تولیدکنندگان محصولات فولادی از جمله میلگرد موظف هستند که روش تولید محصول را مشخص کنند.

برای تشخیص روش تولید و دیگر ویژگی‌های آن، در کارخانه علائم و نشانه‌هایی را بر روی میلگرد حک می‌کنند.

میلگردهای با علامت‌های زیر با روش آلیاژی ساخته می‌شوند.

 1. علامت CU بر روی میلگرد به این معنی است که میلگرد با روش آلیاژی و در نوع آجدار ۴۰۰(نوع A3) تولیدشده است.
 2. نشانه JU به این معنی است که میلگرد از نوع کلاس A2 یا آجدار ۳۴۰ است.
 3. علامت SA نشان‌دهنده میلگرد نوع A4 یا میلگرد آجدار ۵۰۰ است که با روش آلیاژی تولیدشده است.
 4. برخی میلگردها که با روش ترمکس ساخته می‌شوند با علامت‌های زیر مشخص می‌شوند.
 5. علامت CT مشخص‌کننده میلگرد A3 است.
 6. علامت JT به معنی میلگرد نوع A2 به روش ترمکس است.

گفتیم که هنگام بسته‌بندی میلگردها (بندیل بندی) در هر بندیل پلاک‌هایی (معمولاً دو پلاک) قرار می‌دهند که در آن اطلاعاتی در مورد محصول و کارخانه درج می‌شود در کارخانه میانه هنگان بسته‌بندی میلگردها اطلاعات زیر بر روی پلاک‌ها درج می‌شود. روش تشخیص میلگرد میانه با توجه به موارد ذکر شده می تواند آسان باشد.

 • نوع میلگرد
 • قطر میلگرد
 • کارخانه سازنده
 • علامت کنترل کیفی و استاندارد
 • نوع محصول

دانستن این اطلاعات برای مهندسین بسیار مهم است. قبل از استفاده در سازه باید مشخص شود که محصول فولادی چه مشخصاتی دارد و توسط کدام کارخانه با چه ویژگی‌هایی تولیدشده است.

در هنگام خرید محصولات فولادی از جمله میلگرد علاوه بر اینکه باید به مشخصات بسته‌بندی آن توجه کرد، باید دقت داشت که میلگرد عاری از هرگونه آلودگی، زنگ‌زدگی و تغییر شکل نامتعارف باشد؛ زیرا وجود هریک از این موارد نشان‌دهنده وجود مشکل در کیفیت محصول است که به میزان زیادی به طول عمر سازه تأثیر می‌گذارد.

برای مشاوره خرید میلگرد میانه و اطمینان از اصالت میلگرد با ما تماس بگیرید. همچنین نظرات خود را درباره روش تشخیص میلگرد میانه با ما در میان بگذارید.

عضویت در خبرنامه آهن رسان

  برای دریافت آخرین اخبار بازار آهن آلات شماره تماس خود را وارد کنید