روند تولید نبشی و ناودانی

روند تولید نبشی و ناودانی


مقاطع آهنی و فولادی در صنایع مختلف همچون ساخت و ساز بسیار مورد استفاده و کاربرد هستند این محصولات در انواع و اقسام گوناگون ساخته می شوند و خصوصیات مختلفی دارند. برای ساخت هریک به ابزار و تجهیزات و تخصص خاصی نیاز است و کارخانه های مختلفی تولیدکننده این مقاطع می باشند. نبشی و ناودانی دو مقطع فولادی و فلزی هستند که مصرف بالایی در ساخت و سازه ها دارند و  در تولید انواع میز و صندلی و محصولات مختلف دیگر استفاده می شوند. در ادامه این مقاله قصد داریم مراحل و روند تولید نبشی و ناودانی را توضیح دهیم با ما همراه باشید.

نبشی و انواع آن

نبشی به صورت یک قطعه فلزی است که از دو قطعه ورق مانند عمود بر هم ساخته شده است. آن را در نقشه های ساختمانی با علامت v یا L نشان می دهند. نبشی یا زاویه هم به صورت شاخه های ۶ یا ۱۲ متری و هم به صورت لقمه ای و خرد ساخته و عرضه می شود. نبشی ها را بیشتر در ساختمان ها، درب و پنجره، ساخت میز و صندلی و لوازم خانه مورد استفاده قرار می دهند و در انواع ضد زنگ، گالوانیزه، آلومینیومی و آهنی ساخته می شوند.

نبشی در کارخانه به دو روش فابریک و پرسی ساخته می شود. ابعاد و اندازه های متنوعی دارد که بر اساس استانداردها تعیین می شود. بر اساس این ویژگی های فنی و مکانیکی انواع نبشی بال مساوی، بال نامساوی، سبک، سنگین، صنعتی و ساختمانی تولید می شود.

بیشتر بخوانید: فرق نبشی و سپری چیست

ناودانی و انواع آن

ناوانی یا کانال که آن را در نقشه های ساختمانی با علامت U یا C نشان می دهند. ناودانی از دو بال و یک جان تشکیل شده است که بال ها از قسمت لبه به لبه های جان متصل می شوند و به صورت کانال در می آیند. همانند نبشی ها، انواع مختلف ناودانی در کارخانه ساخته می شود که شامل ناودانی سبک، سنگین، صنعتی، ساختمانی، پرسی و فابریک است. این محصولات نیز معمولا به صورت شاخه های ۱۲ و ۶ متری مورد استفاده قرار می گیرند ولی در برخی مواقع نوع لقمه ای و خرد آن نیز ساخته می شود.

از نظر جنس می توان ناودانی آلومینیومی، آهنی، فولادی و غیره را تولید کرد. همچنین در برخی موارد ناودانی های مشبک را برای کاربردهای خاص تولید می کنند که در سطح جان آن سوراخ هایی با الگوهای خاص وجود دارد.

کارخانه های تولیدکننده

فولاد ناب تبریز

شکفته

منظومه

زنجان

نورد گرم تهران

سدید قم

سپاهان

آرین فولاد

فولاد البرز ایرانیان

فولاد فراد

مگا استیل

فولاد سپهر ایرانیان

صنایع فولاد کوهپایه

نستا

فولاد ابهر

آونگان

ماهان ذوب

جاوید بناب

ظهوریان

روند تولید نبشی و ناودانی

همانطور که بالاتر توضیح دادیم، نبشی دو نوع فابریک و پرسی دارد. برای تولید نبشی فابریک فولاد و مواد اولیه آن را که می تواند به صورت شمش، تختال، اسلب و محصولات پیش ساخته و نیمه آماده دیگر باشد را در داخل کوره حرارت داده و در دمای مناسب شکل دهی می کنند. معمولا برای شکل دهی فولاد از روش نوردکاری استفاده می شود. در نورد گرم فولاد در کوره حرارت می بیند و بعد از میان غلتک هایی عبور داده می شود تا ضخامت آن کم و بر طولش افزوده شود و روند شکل دهی کامل می گردد و نبشی به شکل L یا V از خط تولید خارج می گردد.

اما برای ساخت نبشی به روش پرسی از ورق استفاده می شود. ورق هایی در ضخامت و طول و عرض مناسب انتخاب می شود و توسط دستگاه های مخصوصی خم کاری و پرس و به شکل نبشی تبدیل می شوند.

معمولا نبشی های فابریک کیفیت بالاتری دارند و به همین نسبت قیمت بیشتری نیز دارند.

در مورد مراحل تولید ناودانی نیز به همین صورت بوده و دو نوع نوردی و پرسی ساخته می شود. انحنای قیمت اتصال بال ها به جان در ناودانی تعیین کننده نوع استانداد U و C از استانداردهای رایج ساخت ناودانی می توان به UPE و UNP  اشاره کرد.

روند تولید نبشی و ناودانی

خرید و قیمت نبشی و ناودانی

ناودانی و نبشی دو محصولی هستند که معمولا نامشان در کنار هم می آید این دو محصول را در ساخت اسکلت ساختمان ها، سازه های فلزی مثل خرپا، ستون ها سقف ها، درب و پنجره، در ساخت چهارچوب ها، تشکیلات دریایی، اسکلت کامیون ها و ماشین آلات سنگین و باربری و غیره استفاده می کنند.

برای محاسبه قیمت نبشی و ناودانی و در کل برای هر نوع محصول و مقطع فولادی دیگر باید وزن آن را محاسبه کرد. برای این کار نیز فرمول های مشخصی باتوجه به سطح مقطع و شکل محصول وجود دارد؛ اما عوامل زیادی وجود دارند که بر قیمت محصولات فولادی و فلزی تأثیر مستقیم و غیر مستقیم می گذارند. عواملی مثل تغییر و نوسان در قیمت نفت، دلار، ارز، مواد اولیه، سوخت و حامل های انرژی، قیمت قراضه آهن، شمش، سنگ آهن، آهن اسفنجی، گندله، تجهیزات و فناوری های ساخت و تولید، شرایط مهم سیاسی و منطقه ای، شرایط آب و هوایی و جوی و میزان عرضه و تقاضا ازاین دست موارد به شمار می روند. در این نوشته با روند تولید نبشی و ناودانی به خوبی آشنا شدید می توانید نظرات خود را در این زمینه با ما در شبکه های اجتماعی در میان بگذارید.

عضویت در خبرنامه آهن رسان

    برای دریافت آخرین اخبار بازار آهن آلات شماره تماس خود را وارد کنید