سازه نگهبان خرپایی چیست

سازه نگهبان خرپایی چیست


سازه نگهبان همانطور که از نامش پیداست به منظور نگهبانی و حفاظت از چیزی ساخته می شود. در ساختمان سازی و ساخت انواع سازه ها از مقاطع فولادی و فلزی زیادی استفاده می شود که هریک بر اساس خصوصیاتی که دارند دارای کاربرد و ویژگی های مختلفی هستند. سازه خرپا را قبلا در نوشته های وبلاگ مورد بررسی قرار داده ایم. یکی از کاربردهای آن را در این مقاله توضیح می دهیم. در ادامه در مورد اینکه سازه نگهبان خرپایی چیست صحبت می کنیم. با آهن رسان همراه باشید.

سازه نگهبان خرپایی چیست

یک سازه فلزی و عمدتا فولادی است که مقاومت و استحکام بالایی دارد، به شکل خرپا ساخته می شود و برای جلوگیری از ریزش . تخریب و خسارات ناشی از گودبرداری، مورد استفاده قرار می گیرد.

گودبرداری ها معمولا به دو صورت اجرا می شوند. می دانید که در ساخت و سازها از گودبرداری برای فونداسیون، شمع گذاری و کارهای زیادی استفاده می شود. گودبرداری اگر در یک زمین آزاد باشد که در اطراف آن ساختمان و یا سازه ای وجود ندارد، به صورت نامحدود قابل انجام می باشد.

در صورتی که محل گودبرداری از سطح زمین همسایه پایین تر باشد باید تمهیداتی اندیشید تا رانش زمین و ریزش اتفاق نیوفتد. در این موارد سازه خرپایی کاربرد زیادی دارد.

بیشتر بخوانید: کاربرد ربات ساختمانی در صنعت

نکات مهم در خاک برداری و گودبرداری زمین

اصولی است که در پروژه های ساختمانی در صورت نیاز به گودبرداری و خاکبرداری، این کار به گونه ای انجام شود که جداره های آن قائم یا نزدیک به قائم باشد.

وقتی گودبرداری می شود، از اطراف بر اثر وزن خود آن و سربارهای مختلف احتمالی که بر روی خاک قرار دارند، فشارهای جانبی بر جداره ها وارد می شود.

سربارهایی که سبب فشارهای جانبی می شود شامل خاک بالاتر از تراز افقی لبه گود، بارهایی که از بهره برداری معابر مجاور وارد می شود و یا از ساختمان های مجاور بر آن تحمیل می شود.

هدف از اجرای سازه نگهبان چیست

سازه های نگهبان عمدتا به منظور حفاظت از جان انسان های خارج و داخل گوره، حفاظت از اموال داخل و خارج و ایمن سازی محل خاک برداری برای کار استفاده می شوند.

برای اینکه جداره های گودبرداری را ایمن کرد و پایدار نمود می توان سازه نگهبان را به روش دوخت به پشت، دیواره دیافراگمی، به رو مهار متقابل، شمع گذاری، سپرکوبی، میخ کوبی و یا اجرای خرپا انجام داد.

گودبرداری و خاک برداری عملی است که در مهندسی عمران مطالعات و بررسی های زیادی برای آن انجام شده است. برای انجام گودبرداری باید مواد و مصالح، محل اجرا و ملاحضات ژئوتکنیکی را به خوبی بررسی کرد. به همین دلیل در موارد و شرایط مختلف ممکن است خاک برداری با روش ها و تکنیک های مختلفی همراه باشد. به این ترتیب سازه نگهبان خرپایی چیست.

بیشتر بدانید:   انواع بست داربستی کدام‌اند

سازه نگهبان خرپایی چیست

سازوکار سازه خرپایی چیست

سازه خرپایی در واقع یک جایگزین محکم و مقاوم برای خاک برداشته شده و همچنین برای مهار کردن مقداری از خاک استوار شده است. استفاده از سازه خرپایی در میان سازه های نگهبان تقریبا رایج است. این سازه به راحتی در بسیاری از پروژه ها اجرا می شود و تجهیزات و تخصص خاصی نیاز ندارد.

برای اینکه از سازه خرپایی استفاده شود، باید میزان بار توزیع شده را تحلیل کرد. در این روش با مهار برخی از نقاط خاک در گود، تمام قسمت های گود را مهار می کنند. معمولا در یک پروژه سطح دیواره خاکبرداری بین چند ده تا چند صد متر است ولی سازه نگهبان خرپایی تنها قسمت های محدودی از آن را محافظت و مهار می کند.

معمولا خاک دیواره گود به شکل صلب بارها را از چند متر دورتر از سازه نگهبان تحمل کرده و آن را به سازه وارد می کند. در واقع پدیده قوس شدگی در این روش سازه نگهبان مورد توجه قرار گرفته شده است. و برای اینکه در قسمت پانچ خاک توسط سازه نگهبان، خاک گسیخته نشود و فاجعه به بار نیاید، فاصله سازه های نگهبان کم شده و یک سطح سخت روی سطح خاک ایجاد می کنند تا انتقال نیرو به سازه نگهبان بهتر انجام شود. در این روش از دیوار بتنی و یا تخته کوبی در میان سازه نگهبان استفاده می شود.

سازه نگهبان خرپایی چگونه اجرا می شود

  • حفر چاه در محل های اعضای قائم خرپا که در مجاورت دیواره گود قرار دارند. چاه ها باید عمقی برابر با عمق گود داشته باشند همچنین برای شمع گذاری نیز در انتهای پایینی عضو خرپا مقاداری جا باشد. معمولا عمق این چاه ها بین ۸۰ تا ۱۰۰ سانتی متر است.
  • یک شمع آرماتوربندی شده و عضو قائم در داخل آن قرار داده شده و بعد بتن ریزی می شود.
  • با شیبی ایمن خاک ها را در امتداد دیواره گود بر می دارند.
  • پی سازی پای عضو مایل انجام می شود و عضو مایل از یک سو به عضو قائم و از سوی دیگر به ورق کف ستون بالای پی وصل می گردد. این کار به صورت همزمان برای تمام خرپاهای سازه نگهبان در امتداد دیواره انجام می شود.
  • خاک هایی که در میان اعضای قائم، مایل و افقی سازه خرپا محصور شده اند برداشته می شود و در ادامه اولین عضو افقی سازه خرپا از یک سو به عضو قائم و از سوی دیگر به عضو مایل وصل می شود.
  • با برداشتن مرحله به مرحله خاک محصور در بین اعضای قائم، مایل و افقی خرپا، اعضای افقی و قطری به هم متصل می شود.
بیشتر بدانید:   روش های استفاده از جرثقیل دروازه‌ای

نکته: باید قسمت میانی بین خرپا و خک دیواره گود با مصالحی مثل بتن کم مایه کاملا پر شود. اگر این کار با دقت انجام نشود ممکن است خاک حرکت کند و گسیل در خاک رخ دهد.

شیب ایمن چیست؟

شیبی است که خاک بدون انجام عملیات خاصی و اعمال نیروی خاصی به طور ایمن و بدون اینکه ریزش کند، برجای بماند. شیب ایمن باید توسط متخصصان ژئوتکنیک با بررسی تحلیل های پایداری شیب انجام شود. در این نوشته سازه نگهبان خرپایی چیست را مورد بررسی قرار دادیم با ما همراه باشید.

« عضویت در خبرنامه آهن رسان »

    برای دریافت آخرین اخبار بازار آهن آلات شماره تماس خود را وارد کنید