سازه نگهبان مهار متقابل چیست

سازه نگهبان مهار متقابل چیست


آیا می دانید سازه نگهبان چیست و چه مواقعی از آن استفاده می شود؟ چند نوع سازه نگهبان وجود دارد و برای آن چه استانداردهایی در نظر گرفته شده است. احتمالاً بارها شاهد ریزش ساختمان ها، دیوارها و سازه هایی بوده اید که در مجاورت آنها گودبرداری و خاک برداری انجام شده و دلیل ریزش نیز همین گودبرداری بدون رعایت موارد ایمنی و استاندارد بوده است. در این نوشته قصد داریم توضیح دهیم که سازه نگهبان مهار متقابل چیست و چرا از آن استفاده می شود با آهن رسان همراه باشید.

سازه نگهبان مهار متقابل چیست

فهرست

دلیل ریزش در مجاورت گودبرداری

سازه نگهبان چیست

سازه نگهبان مهار متقابل

روند اجرای سازه نگهبان مهار متقابل

کاربردهای سازه نگهبان مهار متقابل

دلیل ریزش در مجاورت گودبرداری

دلایل متعددی را می توان نام برد که باعث می شود هنگام یا بعد از خاک برداری دیوار و یا ساختمان های مجاور ریزش کنند. وقتی گودبرداری اصولی و با رعایت استانداردها و ایمنی لازم انجام نشود، خسارت های زیادی ممکن است در اثر ریزش خاک به وجود بیایند.

 • خاک با تراکم پایین
 • خاک دارای مشکل
 • چسبندگی پایین در میان دانه های خاک
 • وجود ارتعاش یا حرکت (ناشی از زمین لرزه، حرکت وسایل نقلیه و…) نزدیکی محل گودبرداری
 • وجود رطوبت بالا در محل گودبرداری
 • و …

بنابراین یک پشتیبان لازم است تا از ریزش محل گودبرداری جلوگیری کند. یک راه برای این امر استفاده از سازه نگهبان است. سازه نگهبان بر اساس محل گودبرداری، مقیاس، نوع خاک شرایط محیطی و پروژه ممکن است به روش ها و با ابزارهای مختلف انجام شود. در ادامه توضیحاتی در این مورد ارائه می دهیم.

مقاله مرتبط: سازه نگهبان خرپایی چیست

سازه نگهبان چیست

یک نوع سازه فلزی یا غیر فلزی است که در محل گودبرداری ساخته می شود تا تکیه گاه و نگهبانی بر دیوارهای گود در محل خاک برداری باشد و از ریزش دیوارها جلوگیری کند. سازه نگهبان می تواند موقتی و یا دائمی ساخته شود. از این سازه به منظور افزایش مقاومت دیواره گودبرداری استفاده می شود. معمولاً سازه نگهبان را قبل از تخریب سازه قدیمی و قبل از خاک برداری اجرا می کنند. آیا می دانید سازه نگهبان مهار متقابل چیست و چند نوع دارد؟همانطور که گفته شد سازه نگهبان انواع مختلفی دارد که در نوع اجرا و عملکرد با هم تفاوت هایی دارند. سازه نگهبان سپرگونه، وزنی، میل مهاری، خاک مسلح، دیوار دیافراگمی، دیوار اجرای شمع، دیوار برلنی، دوخت به پشت، مهار متقابل دیوارهای گود، سازه نگهبان خرپایی، ساخت از بالا به پایین، اجرای سپر خاکی، میخکوبی و دیوار زیرزمین از جمله این موارد به شمار می روند.در محل گودبرداری خاک ممکن است یکی از روش های بالا یا ترکیبی از چند روش برای اجرای سازه نگهبان استفاده شود.

چرا از سازه نگهبان استفاده می شود

همانطور که قبل تر نیز گفته شد، سازه نگهبان در درجه اول به منظور محافظت از دیوار های گودبرداری و جلوگیری از ریزش خاک و ساختمان اجرا می شوند؛ اما اگر بخواهیم کامل و جزئی تر بگوییم؛

سازه نگهبان به منظور

 • ایجاد شرایط مناسب و ایمن جهت کار در محل
 • محافظت از اموال داخل و بیرون گود
 • محافظت از جان انسان های داخل و بیرون گود

ساخته می شود. در ادامه می خواهیم توضیح دهیم که چه چیزهایی بر انتخاب روش های اجرای سازه نگهبان تأثیر دارد.برای اینکه مهندسین و پیمانکاران ساخت یک یا چند روش را برای اجرای سازه نگهبان انتخاب نمایند باید مطالعات و بررسی هایی به منظور به دست آوردن اطلاعات ژئوتکنیکی، بررسی هایی برای مواد و مصالح مورد استفاده و بررسی هایی به منظور تعیین هزینه ها و عوامل اقتصادی انجام دهند.

سازه نگهبان مهار متقابل چیست

سازه نگهبان مهار متقابل

معمولاً در محیط‌های شهری برای ایجاد حفاظ در جداره ها و دیوارهای گودبرداری از روش مهار متقابل استفاده می شود. این روش در گودهای کم عرض مناسب است. سازه مهار متقابل با نام پشت بندهای افقی و مایل نیز شناخته می شود. روش مهار متقابل شبیه روش خرپایی اما باصرفه تر از آن است. امروزه از روش مهار متقابل کمتر استفاده می شود.قبل از گودبرداری باید حتماً شرایط محیط اطراف، ساختمان ها، اسکلت بندی آهن ها، شرایط خاک، وجود چاه و عمق آن‌ها، وضعیت تاسیسات آب و فاضلاب در آنجا و بسیاری از موارد دیگر مورد بررسی دقیق و کامل قرار بگیرد. بعد با توجه به اطلاعات و داده های به دست آمده یک یا چند روش برای اجرای سازه نگهبان و روش گودبرداری انتخاب و اجرا می شود. سازه نگهبان مهار متقابل چیست و این روش چه ویژگی هایی دارد؟

روند اجرای سازه نگهبان مهار متقابل

 • در دو طرف گود چاهک هایی با فاصله معین حفر می شود که باید طول همه با هم برابر و مساوی عمق گود + ۰.۲۵ تا ۰.۳۵ عمق گود باشد، عمق اضافه را برای گیردار کردن انتهای پروفیل ها در نظر می گیرند. توجه داشته باشید که چاهک ها باید حتماً در کناره گود ایجاد شوند.
 • حالا باید در داخل چاهک ها پروفیل های بتنی یا فولادی به شکل H یا I قرار داده شود. توجه داشته باشد که طول پروفیل ها باید به مقداری بلند باشد تا انتهای بالایی آن‌ها از تراز بالای گود بالاتر باشد. ستون های عمودی باید دقیقاً روبه روی هم در دو طرق گود قرار داده شوند.
 • حالا می توان تا عمق دو متر گودبرداری را با بیل مکانیکی و لود انجام داد.
 • سپس باید قسمت بالای پروفیل ها را با کمک خرپا یا تیر به صورت افقی به هم وصل کرد که این کار موجب افزایش استحکام می شود. با این کار پروفیل های مقابل هم بر هم فشار وارد می کنند و یکدیگر را مهار کرده و از ریزش گود جلوگیری می کنند.
 • به همین ترتیب گودبرداری را به صورت لایه لایه انجام می دهند.

تفاوت روش مهار متقابل با روش خرپایی در این است که در روش مهار متقابل از تیرها و خرپاهای مایل استفاده نمی شود. این موضوع باعث شده تا روش مهار متقابل برای گودهای عریض مناسب نباشد و اگر در این موارد از روش مهار متقابل استفاده شود، ممکن است در اثر خم شدگی و کمانش خرپاها و تیرهای افقی، استحکام سازه کم شده و در نهایت به ریزش گود منجر شود.

سازه نگهبان مهار متقابل چیست

کاربردهای آن

از این روش معمولاً در گودبرداری و حفاری کانال های با عمق و عرض کم، محل های لوله گذاری و در تونل ها استفاده می شود.از مزیت های آن سرعت بالای اجرا، هزینه کمتر، نیاز به اشغال فضای کم تر و پایداری همزمان با گودبرداری کار است. همچنین می توان از پروفیل های استفاده شده در این روش به صورت مجدد نیز استفاده کرد. در این نوشته خواندیم که سازه نگهبان مهار متقابل چیست، انواع آن کدام است، کدام ارزان تر بوده و در چه جایی بهتر است استفاده شود در مقالات دیگر نیز همراه ما باشید.جهت استعلام قیمت آهن مشهد و انواع مقاطع آهنی و فولادی با کارشناسان  آهن رسان تماس بگیرید.

« عضویت در خبرنامه آهن رسان »

  برای دریافت آخرین اخبار بازار آهن آلات شماره تماس خود را وارد کنید