شناسایی یونولیت‌های ساختمانی

شناسایی یونولیت‌های ساختمانی


در هنگام بازسازی ساختمان زمانی که نوبت به سقف ساختمان می‌رسد باید موارد زیادی من جمله شناسایی یونولیت‌های ساختمانی مد نظر قرارگیرد و رعایت اصولی و استاندارد آن‌ها از جمله عوامل ضروری می‌باشد. در دنیای ساخت وساز امروزی هرچه یک ساختمان سبک‌تر و مقاوم‌تر باشد پرطرفدار است وبیشتر مد نظر مهندسین و خریداران قرار می‌گیرد. برنامه ریزی در جهت داشتن یک سقف اصولی و استاندارد برای ساختمان یکی از مهم‌ترین عوامل در ساختمان سازی به حساب می آید زیرا سقف ساختمان می‌تواند وزن ساختمان را کمترکند وپایداری سازه را بالا ببرد. نکته مهمی که در اینجا مطرح می‌شود این است در تهیه سقف سازمان باید از مصالح خوب و مرغوب استفاده شود به عنوان مثال سقف تیرچه بلوک و سقف یونولیت سبب می‌شود که سقف سبک‌تر و مقاوم‌تر باشد.

شناسایی یونولیت‌های ساختمانی

واژه یونولیت (عبارت پلاستوفوم نام ماده‌ای است که در کشور آن را با نام یونولیت می‌شناسند و در تهیه سقف‌های یونولیتی از آن استفاده می‌کنند. جنس این ماده از پلی استایرن به وجود آمد است و در بتن ریزی سقف از آن اسفاده می‌شود.)

یونولیت چیست

یونولیت‌ها نوعی پلیمر اند که به رنگ سفید می‌باشند و از آن به عنوان عایق حرارت و رطوبت صدا نیز استفاده می‌شود. یونولیت‌ها یا همان پلی سایرن ها که به صورت گرانول جامد سفید وسبک هستند وارد کارگاه می‌شوند تا از آن‌ها برای تولید یونولیت سقفی استفاده شود گرانول را در طی ۶۰ الی ۷۰ ثانیه در بخار آب حرارت می‌دهند و به صورت یکنواخت وپشت سرهم از دستگاه‌ها رد می‌کنند تا با استفاده از فشارهوا از هم جدا شوند وبه مرحله پخت اولیه برسند. مرحله انبساط این محصول در اثر وجود مقداری گاز پنتان می‌باشد که در هنگام تولید در داخل آن حبس شده است. این گاز در اثر حرارت بخار آب از داخل دانه‌های پلی استایرن خارج می‌گردد و حجم انبساط را افزایش می‌دهد و بعد از این مرحله حجم دانه‌های پلی استایرن تا سقف ۴۰ برابر افزایش پیدا می‌کند و سبب سهولت مراحل تولید و قالب گیری می‌شود. وبعد از این مرحله بلوکه های ساخته شده به میزهای برش cnc برده می‌شود تا به اندازه‌های دلخواه و مطابق سفارش مشتری برش داده شود. مرحله برش بلوکه ها با استفاده از سیم داغ انجام شده و در هنگام تولید افزودنی‌هایی به آن‌ها زده می‌شود تا مقاومت این محصولات را در برابر آتش زیاد کنند.

۵ پروژه برتر آمریکا در سال ۲۰۲۰

ویژگی‌های یونولیت

 • شناسایی یونولیت‌های ساختمانی و استفاده از یونولیت خیلی بهتر و به صرفه‌تر از استفاده از ۱۰ عدد بلوک سفالی است.
 • سبب صرفه جویی در مصرف بتن و تیرچه می‌شود.
 • سقف‌های یونولیتی دارای شیارهایی هستند که دارای قابلیت بالا می‌باشد و به خوبی به گچ یا خاک می‌چسبد.
 • سرعت نصب بالایی دارد
 • استفاده از این محصول سبب صرفه جویی در مصرف آب می‌شود. و مزیت مطلوب این محصول این است که پرتی و ضایعات ندارد.
 • حمل نقل آن اسان است و هزینه حمل نقل بالایی را به وجود نمی‌آورد.
 • مصرف فولاد را کاهش می‌دهد و در برابر آتش سوزی تا ۲۰ دقیقه مقاومت می‌کند.

و همان طور که در پاراگراف بالا گفته شد به خاطر جنس مطلوبی که دارد سقف را سبک‌تر می‌کند و همین عامل بسیار تاثیرگذار در هنگام وقوع زلزله و خطرات ناشی از آن می باشد.

الزامات خواص فیزیکی بلوک های سقفی پلی استایرن

نوع مشخصات فیزیکی
uhd ehd hd sd
۳۰ ۲۵ ۲۰ ۱۵ چگالی اسمی
۲۰۰ ۱۵۰ ۱۰۰ ۷۰ حداقل مقاومت یا تنش فشاری در ۱۰ درصد تغییر شکل برحسب (kpa)حداقل تراز
۹۰ ۷۰ ۴۰ ۲۰ برای مصارف مهندسی عمران،حداقل مقاومت یا تنش فشاری در ۱ درصد تغییر شکل برحسب (kpa)
۲۵۰kpa ۲۰۰ ۱۵۰ ۱۱۵ حداقل مقاومت خمشی در هر جهت و برحسب ()
۵ ۵ ۵ ۶ حداکثر تغییرات ابعادی بعد از ۴۸ ساعت در دمای ۷۰ درجه سلسیوس برحسب درصد
۲ ۳ ۴ ۶ حداکثر جذب آب به درصد حجمی
طبقه e,f طبقه بندی از نظر واکنش در برابر آتش

اندازه‌های تولیدی یونولیت:

سقف‌های یونولیتی در انواع مختلفی وجود دارد:

 • یونولیت‌های تیرچه فندوله یا بتنی: طول ۲ متر عرض ۵۰ سانتی متر ارتفاع ۲۰ الی ۲۵
 • یونولیت‌های تیرچه کرومیت یا فلزی: طول ۶۵ متر عرض ۲۰ الی ۲۵ سانتی متر ارتفاع
 • یونولیت‌های فوم سقفی: پیش تنیده با طول ۲ و عرض ۵۰ سانتی متر وارتفاع ۱۵ سانتی متر
 • یونولیت‌های حفره دار: با طول ۱۱۰ سانتی متر و عرض ۲۵ سانتی متر

وزن یونولیت‌های سقفی:

نکته حائز اهمیتی که در این قسمت عنوان می‌شود این است که می‌بایست حتماً مد نظر قرار بگیرد که زیر ۷ کیلو در متر مکعب برای سقف توصیه نمی‌شود و مصرف کنندگان باید حتماً در حجم خرید خود دقت داشته باشند.

مراحل نصب یونولیت سقفی :

تیرچه‌هایی که بر روی یونولیت‌های ساختمانی و بین تیرآهن‌ها قرار می‌گیرد با حدود فاصله ۵۰ سانتی متری و پس از بلوکه در وسط تیرچه‌ها قرار می‌گیرد تا سقف را به صورت کامل پوشش دهد. میلگردها مش‌های توری را روی سقف قرار می‌دهند تا بلوکه ها را به صورت کامل بپوشاند و فرآیند بلوکه گذاری به صورت کامل وبا سرعت انجام گیرد. و در مرحله آخر بتن‌ها را روی سقف‌ها ریخته و ابتدا به صورت دستی و بعد با دستگاه که دارای غلطک است آن‌ها را صاف می‌کنند تاتمامی درزهای بین بلوک‌ها پوشیده شود.

از جمله مصارف فوم سقفی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. صنایع بسته بندی
 2. تونل انجماد
 3. کانتینرهای حمل مواد
 4. سردخانه‌ها
 5. عایق‌های حرارتی

مزایای فوم سقفی :

فوم سقفی از دسته محصولاتی است که خاصیت فساد نشدن را دارد و همچنین از مقاومت بالای هم برخوردار است لذا به دلیل این ویژگی مطلوب و منحصر به فرد در صنعت غذا و دارو به صورت عمده و فراوان مورد استفاده قرار می‌گیرد.برای استعلام فوری قیمت آهن آلات با آهن رسان تماس بگیرید. تلفن : ۰۵۱ – ۳۱۹۱۶

 

شناسایی یونولیت‌های ساختمانی

« عضویت در خبرنامه آهن رسان »

  برای دریافت آخرین اخبار بازار آهن آلات شماره تماس خود را وارد کنید