انباری آپارتمان

ضوابط ساخت انباری در ساختمان


در این مقاله می‌خواهیم در مورد اهمیت انبارداری در ساختمان صحبت کنیم. امروزه افرادی که قصد خرید یک واحد تجاری، ادارای و الخصوص مسکونی را دارند مزیت داشتن آپارتمانی با امکانات رفاهی مانند پارکینگ، آسانسور و از همه مهم‌تر انباری را در اولویت خرید خود قرار می‌دهند. در این اینجاست که اهمیت انبارداری در ساختمان نمایان می‌شود. در ادامه ضوابط ساخت انباری در ساختمان را توضیح می دهیم با آهن رسان همراه باشید.

انبار داری در ساختمان

در این قسمت می‌خواهیم کلمه انبارداری را تعریف کنیم که انبار به فضایی و محدوده ایی گفته می‌شود که با توجه و در نظر گرفتن کالایی که قرار است در آن محل نگهداری شود نوع عمل و ساخت آن تعیین می‌گردد.

فضاهای لازم برای ساخت انباری

متراژ مکان ردیف
۱۵.۶ متر مربع دفتر سرپرست انبار ۱
به ازای هر کارمند حداقل ۳۰۳ متر مربع دفتر کارمندان +ماموران خرید ۲
بایگانی حدود ۱ متر مربع
۱۵ متر مربع برای ۴ نفر اتاق استراحت ۳
عرض ۱۲ تا ۱۵ متر انبارپوشیده ۴
طول ۱۸ تا ۳۰ متر
ارتفاع ۵ تا ۷
۱۰۰۰ متر مربع انبار رو باز ۵

انواع ماهیت انبارها عبارت‌اند از:

 1. انبارهای گمرکی
 2. انبارهای توزیعی
 3. کارخانه جات و سازمان‌های صنعتی
 4. انبارهای نگهداری مواد منفجره
 5. انبارهای مواد نگهداری و مواد فاسدشدنی مواد شیمیایی

نکته حائز اهمیت در موجودیت انبارداری این است که مبحث انبارداری در ساختمان‌های مسکونی و ساختمان‌های تجاری و اداری کاملن دو موضوع متفاوت از هم می‌باشد و این مورد برای فعالان حوزه ساخت وساز از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد به این دلیل که تاثییرات عواملی مانند تاثیرات اقتصادی، ماهیت عملکرد ابعاد، قیمت، موارد ایمنی و فنی و…را در بردارد.

ساخت انباری در ساختمان

 

انبارداری مسکونی را شرح دهید

همان طور که در پاراگراف اول هم گفته شد انبارداری در ساختمان یک اولویت برای سازندگان سازه و خریداران مسکن و یک مزیت برای ساختمان به حساب می‌آید زیرا بخشی از لوازمی ک ضرورت کمتری برای استفاده دارند دراین محل نگهداری می‌شود تا منزل فضای آزاد بیشتری را برای سهولت اعضای خانواده داشته باشد اگر یک واحد مسکونی دارای انباری باشد در هنگام خرید جزئیات آن به طور دقیق در سند نوشته می‌شود ماهیت انباری از جمله مواردی است که در هنگام نوشتن سند و یا قرار داد خرید به طور مشترک در قرارداد ملک با تمام جزئیات واگذاری و…ذکر می‌شود.

انباری آپارتمان

در تعریف آپارتمان ها این چنین آمده است که انباری محلی برای نگهداری وسایلی که ضروری است استفاده کمتری دارد و در خود واحد مسکونی امکان نگهداری آن نمی باشد. در واقع انباری محل نگهداری وسایلی است که کم استفاده می شود. ماده یک آیین نامه اجرایی در مورد قانون تملک آپارتمان ها این است که : انباری جز متعلقات یک ساختمان است که در سند قید می شود و همچنین حقوق ناشی از انباری باید به خریدار یا مستاجر جدید انتقال پیدا کند و همچنین شهرداری در هنگام صدور گئاهی پایان کار ساختمان انباری را در ردیف قسمت‌ های اختصاصی قرار داده است.

بیشتر بدانید:   روش های مقاوم سازی ساختمان ها

ساخت انباری در ساختمان

درساخت انباری در ساختمان ها ، ابعاد ،مساحت ،متراژ و محل احداث بسیار حائز اهمیت است و از قوانین و قاعده خاص خود پیروی می کند. مطابق با بند ۱۴ دستور عمل تفکیک آپارتمان ها تعداد انبارهای ساختمان و جمع مساحت آن ها باید مطابق بند ۱۴ دستور عمل تفکیک آپارتمان ها باشد. تعداد انبارهای ساختمان و جمع مساحت آن ها باید مطابق گواهینامه پایان کار باشد و مساحت هر انباری می بایست جداگانه قید شود در غیر این صورت مطابق ماده ۴ آیین نامه اجرایی قانون تملک آپارتمان ها از شمول این بند خارج و جزء مشترکات محسوب می گردد. در ساخت انباری باید توجه کرد که مطابق با مبحث چهارم الزامات عمومی ساختمان از مقررات ملی ساختمان ایران درباره انبارها در ساختمان حداقل ارتفاع در فضای انباری برای مدت طولانی در آن ها متوقف نشود. و حداقل باید ۲ متر و ۱۰ سانتی متر باشد. در صورتی که تدابیری برای تهویه فضای انبای برای مدت طولانی در آن ها متوقف نشود بر روی سطح در باید شیارهایی در جهت ورود و خروج هوا تعبیه گردد.

مهم ترین ضوابط انبارداری در ساختمان

درب انباری تحت هر شرایط باید به سمت بیرون باز شود.
حداقل عرض در باید در طرح هایی که فضای کافی وجود ندارد یک متر باشد.
در انباری به دلیل تعویض هوا باید از نوع شیاردار باشد.

قوانین ساخت انباری

طبق قوانین مربوط به طراحی فضاهای مسکونی مساحا نباری نباید کمتر از ۶ متر مربع باشد اما از ان جایی که معمولا تامین این فضا در آپارتمان ها دشوار است سختگیری کمتری در این رابطه انجام می شود و مساحت انباری بسته به نظر شهرداری منطقه تا ۲ متر می تواند مورد قبول واقع شود.

 

بیشتر بخوانید: میلگرد بتونی چه خصوصیاتی دارد

ضوابط فروش انباری

در دفاتر اسناد رسمی و طبق یکسری قوانین موجود در حوزه ساخت وساز فروش و یا واگذاری انبار به غیر ازفردی که در حال حاضر مالک آن ساختمان می‌باشد ممنوع است و تخلف محسوب می‌شود به دلایلی من جمله:

 1. ورد اشخاص ناشناس
 2. عدم امنیت
 3. جلوگیری از ایجاد مزاحمت برای سایر افراد ساکن در ساختمان

ارزیابی قیمت انبارداری

در صورتی که متراژ انباری در سند ثبت شود با توجه به قیمت که به ازای هر متر مربع از مساحت انباری با خود واحد متفاوت می‌باشد که برای حل این موضوع به طور معمول یک ضریب معمولاً یک دهم یا یک بیستم (۵ تا ۱۰ درصد) یعنی قیمت هر متر مربع واحد مسکونی برای قیمت انباری محاسبه می‌گردد نکته دیگری که در رابطه با ماهیت انبار و انبارداری وجود دارد قانون (قدرالسهم) است که در این راستا در صورتی که متراژ انبار و موقعیت دقیق آن در سند ثبت شده باشد در ارزیابی قدرالسهم انبار واحد مسکونی لحاظ می‌گردد و در غیر این صورت جزئی فضای مشترک ساختمان محسوب می‌شود. ضوابط ساخت انباری در ساختمان بسیار مهم است و باید حتما مورد بررسی قرار بگیرد.

بیشتر بدانید:   معرفی کارخانه ذوب آهن اصفهان

قوانین ساخت انبار

یکی دیگر از موضوعاتی که در احداث انبارها حائز اهمیت می‌باشد در مرحله اول شامل موارد زیر می باشد:

 • مساحت
 •  متراژ
 • محل احداث
 • ابعاد

آن‌ها می‌باشد. که در هنگام ساخت انباری حتماً باید تعداد انباری‌های ساختمان، مساحت انبارهای ساختمان و…طبق گواهینامه پایان کاری باشد که هنگام گرفتن موجوز و تنظیم سند ذکر شده است. به طور معمول محل احداث انباری‌ها در ساختمان در حیاط یا طبقه‌های همکف و زیرین است در ساخت انباری‌ها باید توجه داشت که ملکی که دارای زیرزمین است افراد مجاز به ساخت انباری در طبقه همکف نیستند زیرا ساخت انباری نباید موجب حفظ ماهیت پارکینگ ساختمان بشود.

 

معیارهای استاندارد برای ساخت انباردر ساختمان
 1. ارتفاع انبار می‌بایست در حد ۱۰ الی ۲۰ متر تعبیه گردد. (البته در صورتی که افراد در مدت طولانی در انباری توقف نداشته باشند)
 2. داشتن تهویه مناسب و وجود شیارهایی برای ورود و خروج هوا
 3. درنظرگرفتن مکانی برای اقامت افرادی در انبارهای تخصصی و حرفه‌ای در مدت طولانی مشغول به کار هستند. (ارتفاع، تهویه نورگیری)

نکاتی درباره انبارهای زیرزمینی

 • درب انباری حتماً باید به سمت بیرون باز شود این مورد جز التزامات بسیار مهم می‌باشد.
 • عرض انباری حتماً باید ۱ متر مربع باشد.
 • درب انباری به دلیل ورود و خروج هوا حتماً باید از نوع شیاردار تعبیه گردد.

نکاتی درباره انبارداری روی پشت بام

 1. انجام قوانین رعایت کردن دستورالعمل‌های، احداث انباری در آپارتمان به عنوان مثال (سه طبقه بر روی پیلوت و بالاتر) و همچنین بر روی پشت بام با حداقل مساحت ۱.۵ و ۳ مترمربع، با عرض مفید حداقل یک متر و حداکثر ارتفاع از کف تا بالای سقف ۲.۵ متر ضروی می‌باشد.
 2. رعایت کردن قانون این که درب انباری در پشت بام ساختمان باید در شرف راهروی و روبه روی یک دیگر باشد.
 3. استفاده از مصالح مرغوب برای ساخت

قوانین ساخت انباری در ساختمان

با رعایت این ۷ نکته امینی و امنیت انباری خود را افزایش دهید
 • انبارها می‌بایست با عرض استاندارد طراحی شوند زیر در صورت بروز حوادث مانند آتش سوزی، زلزله و.. برای جا به جایی وسایل و نجات افراد محدودیت وجود نداشته باشد و بتوان به سرعت حادثه را به کنترول خویش در آورد.
 • محل پارک خودرو و انباری باید حتماً از هم جدا باشد یا با فاصله استاندارد طراحی شود و به هیچ عنوان طبقه همکف ساختمان نباید به انباری تبدیل شود و پارکینگ حذف شود چون این امر سبب می‌شود امکان جابه جایی وسایل به آسانی ممکن نباشد و به خودروها آسب برسد.
 • باید از قرراگیری مواد متحرقه و آتش زا در انباری خودداری گردد که موجب آتش سوزی وسیع در ساختمان نشود.
 • استفاده از قفل‌های ایمنی برای درب انباری مانند قفل‌های کتابی و…برای جلوگیری از سئو استفاده و دزدی از محل انباری در ساختمان.
 • استفاده از دوربین مدار بسته در قسمت‌هایی که انباری ساختمان قرار دارد که به صورت استاندارد پوشش دهی شده باشد برای شناسایی سارقان پیشگیری از سرقت و سایر مواردی که ممکن است اتفاق بیفتد.
 • بکارگیری نوری مناسب و روشنایی مطلوب برای مسیرهای ورودی و خروجی به انبار ایجاد حس امنیت جلوگیری از سرقت و سایری موارد که ممکن است صورت بگیرد.
 • در این نوشته در مورد ضوابط ساخت انباری در ساختمان صحبت کردیم در مقالات دیگر به این مورد بیشتر می پردازیم. جهت استعلام قیمت مقاطع آهنی و فولادی با آهن رسان تماس بگیرید.
« عضویت در خبرنامه آهن رسان »

  برای دریافت آخرین اخبار بازار آهن آلات شماره تماس خود را وارد کنید