لوله آتشخوار چیست و چه کاربردی دارد

لوله آتشخوار چیست و چه کاربردی دارد


می‌دانید که لوله به مقاطع فولادی استوانه‌ای شکل دو سر باز و توخالی گفته می‌شود که در جنس، ابعاد، ضخامت و مدل‌های مختلف ساخته می‌شود. در این نوشته منظور ما لوله‌های فولادی است که آلیاژ آن‌ها دارای عناصر و فلزاتی باقابلیت‌های خاص می‌باشد. لوله آتشخوار چیست و چه کاربردی دارد؟ این یک نوع لوله فولادی است که تحمل بالایی در برابر دما و فشار بالا دارد.

لوله آتشخوار قابلی تحمل دمای حدود ۴۵۰ درجه سانتی‌گراد را دارد. فشار میعانات در لوله‌های با قطر ۶۴ میلی‌متر به بالا حدود ۳۲ اتمسفر و برای لوله‌های با قطر کمتر حداقل ۸۰ اتمسفر است.

معمولا لوله آتشخوار را با استاندار DIN آلمان می‌سازند.

انواع لوله آتشخوار

 • دارای استاندارد ۸ DIN 17175: در آلیاژ این لوله بین ۱۷ تا ۱۹ صدم درصد عنصر کربن و بین ۵۵ تا ۸۰ صدم درصد عنصر منگنز وجود دارد. این لوله دارای خاصیت خم زدن تا زاویه ۹۰ درجه، نرمی در برش و باز کردن دهانه تا ۵ میلی‌متر و تحمل دما تا ۵۸۵ درجه سانتی‌گراد به‌طور غیرمستقیم و میزان تحمل فشار تا ۲۰ بار است.
 • دارای استاندارد ۸ DIN 17175 & DIN 2448: در آلیاژ این لوله بین ۲۰ تا ۲۲ صدم درصد کربن و مقدار ۵۵ تا ۶۵ صدم درصد منگنز وجود دارد. قابلیت تبادل حرارتی بالایی دارد، دارای توان تحمل تا ۵۳۵ درجه به‌صورت غیرمستقیم و تحمل فشار تا ۳۰ بار را دارد. بنابراین می توانیم در مورد اینکه لوله آتشخوار چیست و چه کاربردی دارد، ویژگی های مهم آن چیست و چگونه ساخته می شود. همچنین قیمت لوله درز جوش نیز را نیز می توانید در این قسمت ببینید.
 • دارای استاندارد ASME SA 192 DIN 17175: در آلیاژ این لوله بین ۱۸ تا ۲۰ صدم درصد کربن و بین ۴۵ تا ۷۰ صدم درصد منگنز وجود دارد. این لوله نیز قابلیت تبادل حرارت بالایی دارد، همچنین میزان تحمل حرارت تا دمای ۵۵۰ درجه به‌صورت غیرمستقیم و دارای تحمل فشار تا ۲۷ بار است. از خصوصیات دیگر آن خاصیت برش خوری خوب است.
 • دارای استاندارد ASTM A179 Bloller Tube: در آلیاژ این فولاد بین ۱۶ تا ۱۸ صدم درصد کربن و بین ۵۰ تا ۷۰ صدم درصد منگنز وجود دارد. دارای خصوصیات مبدل حرارتی، مناسب، توان تحمل دما تا ۵۳۰ درجه و تحمل فشار تا ۱۵ بار، قابلیت خم زدن تا ۱۸۰ درجه در دهانه ۱۰ سانتی‌متر به بالاک دارای خصوصیت نرمش در برش زدن است.

کاربرد لوله آتشخوار چیست؟

لوله‌های آتشخوار به واسطه خصوصیاتی که دارند در جاهایی که نیاز به تحمل حرارت و دمای بالا باشد، کاندید مناسبی برای انتخاب شدن هستند.

 • در دیگ‌های بخار
 • در صنایع نفت و گاز
 • در صنایع شیمیایی
 • در صنایع کشتی‌سازی و مرتبط با آن
 • در ساخت موتورهای دیزلی
 • برای استفاده در خط انتقال میعانات با فشار کم و زیاد
 • در سیستم‌های مبدل حرارتی
 • در بخش‌های خاصی از ساختمان‌سازی

قبل از خرید لوله آتشخوار توجه به چند نکته مهم و ضروری است. لوله آتشخوار به خاطر ویژگی‌ها و کاربردهای خاص و حساسی که دارد باید از کیفیت بسیار خوبی برخوردار باشد. کیفیت لوله آتشخوار به میزان زیادی وابسته به روش ساخت، عناصر و درصد آن‌ها در آلیاژ فولاد لوله، میزان و تعداد درزها در لوله و عملیات حرارتی و جوشکاری انجام شده بر روی لوله است. در این نوشته متوجه شدیم که لوله آتشخوار چیست و چه کاربردی دارد شما می توانید نظرات خود را در این زمینه با ما به اشتراک بگذارید.

قیمت لوله آتشخوار تحت تأثیر کیفیت آن است. در صورت نیاز به خرید لوله آتشخوار لطفاً با شماره‌های درج‌شده در سایت آهن رسان تماس بگیرید.

عضویت در خبرنامه آهن رسان

  برای دریافت آخرین اخبار بازار آهن آلات شماره تماس خود را وارد کنید

  تماس + استعلام قیمت