لوله رولیک چیست و چه کاربردی دارد

لوله رولیک چیست و چه کاربردی دارد


اگر آشنایی مختصری با انواع مقاطع فولادی و پروفیل‌های صنعتی و ساختمانی داشته باشید، حتماً لوله‌ها را می‌شناسید. لوله انواع مختلفی دارد، بسته به کاربرد، در جنس، ابعاد و ویژگی‌های مختلفی تولید می‌شود. در این مقاله یکی از انواع کمتر شناخته شده لوله را موردبررسی قرار می‌دهیم. می‌خواهیم بدانیم لوله رولیک چیست و چه کاربردی دارد. با ما همراه باشید.

یک دستگاه به نام نوار نقاله در صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرد که به‌صورت شکل زیر است. این دستگاه از اجزای مختلفی تشکیل‌شده است. از قسمت‌های مهم دستگاه نقاله، تسمه و رولیک را می‌توان نام برد.

رولیک چیست؟

برای به حرکت درآمدن تسمه نقاله (نوار نقاله) نیاز به وسیله‌ای است که آن را به صورت رول بچرخاند. این کار توسط رولیک انجام می‌شود. رولیک به صوت هرزگرد در نوار نقاله استفاده می‌شود. این جزء یک عنصر انتقال مهم در صنایع است که در سایزها و مدل‌های مختلف تولید می‌شود.

از آنجا که رولیک نقش مهمی در صنایع و معادن دارد، کیفیت ساخت آن بسیار حائز اهمیت بوده و انتخاب رولیک متناسب با نوع و شرایط کار بسیار ضروری است. لوله در این پروسه و این دسگاه کاربرد مهم دارد. شما می توانید قیمت لوله درز جوش را در اینجا مشاهده کنید.

رولیک را بانام‌های درام، هرزگرد، غلتک، ROLLER و IDLER می‌شناسند و در صنایع بسته‌بندی کالا، خطوط انتقال مواد و سطوح متحرک در فروشگاه‌ها و کارخانه‌ها از آن استفاده می‌کنند. در ادامه مطلب به موضوع لوله رولیک چیست و چه کاربردی دارد می پردازیم و شما در مورد کاربردهای مهم این محصول اطلاعات خوبی به دست می آورید.

لوله رولیک چیست و چه کاربردی دارد

بر اساس اندازه و نوع کاربر دستگاه نقاله، رولیک­های به کار رفته در آن‌ها نیز در انواع و اندازه‌های متفاوت ساخته می‌شوند.

وقتی دستگاه نوار نقاله روشن شده و شروع به کار می‌کند، رولیک­ها روی بدنه دستگاه غلت می‌خوردند و باعث حرکت تسمه نقاله می‌شوند. تسمه حرکت می‌کند و اجسامی را که بر روی آن قرار دارند را در طول خود منتقل می‌کند؛ بنابراین حرکت تسمه و کار نوار نقاله به طور کامل به رولیک وابسته است.

لوله رولیک چیست

به لوله فلزی (غالباً فولادی) که برای ساخت رولیک مورد استفاده قرار می‌گیرد، لوله رولیک می‌گویند. جنس لوله، ضخامت، خصوصیات مکانیکی و شیمیایی آن، اندازه و ابعاد لوله رولیک بر اساس نوع دستگاه نقاله طراحی می‌شود.

رولیک به خاطر شرایط محیطی، اصطکاک و سایش به مرور عمر مفید خود را از دست می‌دهد؛ بنابراین مهندسین به دنبال عواملی هستند که عمر مفید رولیک را افزایش دهند. از جمله عوامل مؤثر بر طول عمر رولیک­ها می‌توان به کیفیت و روش ساخت، ضخامت مناسب لوله، استفاده از بلبرینگ باکیفیت و آب‌بندی درست، اشاره کرد.  خب یک توضیح کوتاه در مورد لوله رولیک چیست و چه کاربردی دارد این است؛ به طور کلی کاری که رولیک انجام می‌دهد، به گردش درآوردن نوار نقاله و به حداقل رساندن اصطکاک ناشی از بار مکانیکی و تجهیزات و قطعات تسمه نقاله است.

انواع مختلف رولیک

برای ساخت انواع رولیک نیز همانند محصولات فولادی دیگر، استاندارهایی وجود دارد. استانداردهای ثبت شده برای ساخت رولیک، GIS, ISO, DIN و CEMA است. این محصول را هم به صورت فلزی و هم به صورت پلیمری می‌توان در بازار پیدا کرد. در این مقاله رولیک فلزی مد نظر است.

از نظر شکل و ظاهر، رولیک­ها به صورت‌های استوانه‌ای، مخروطی و ترکیبی ساخته می‌شوند.

همان‌طور که گفته شد، رولیک­ها در موارد مختلف مورداستفاده قرار می‌گیرند. بر این اساس دو دسته از رولیک­ها در بازار وجود دارد.

 • رولیک­های صنعتی
 • رولیک­های نیمه‌صنعتی

بنابراین می‌توان انواع رولیک­های شناخته شده در بازار را به صورت زیر نام برد:

 • رولیک جوشی
 • رولیک تعویضی
 • رولیک مخروطی
 • رولیک ضد سایش
 • رولیک کله قندی
 • رولیک پلیمری
 • رولیک رفت
 • رولیک برگشت
 • رولیک ضربه‌گیر

برخی از رولیک­ها این قابلیت را دارند که بعد از مدتی قطعات داخلشان را تعویض و یا تعمیر کرد. به این محصولات رولیک تعویضی می‌گویند. در مقابل برخی از رولیک­ها این قابلیت را ندارند و بعدازاینکه از کار بیافتند، دیگر قابل‌استفاده و یا تعمیر نخواهند بود، به آن‌ها رولیک پرسی می‌گویند. تا اینجا فهمیدیم که لوله رولیک چیست و چه کاربردی دارد و چه ابزارهایی از آن استفاده می کنند.

کاربرد رولیک ضربه‌گیر را می‌توان در مواردی که بار سنگینی روی تسمه‌نقاله وجود دارد و امکان افتادن بار وجود دارد، مشخص کرد. رولیک ضربه‌گیر را در قسمت اول نقاله و محل تقاطع نوار است. در این قسمت‌ها امکان سقوط بار وجود دارد به همین دلیل رولیک­هایی باکیفیت و دارای حلقه‌های لاستیکی (ارتجاعی) استفاده می‌کنند که در برابر سایش مقاوم است.

رولیک رفت در سطح جانبی نوار نقاله قرار می‌گیرد و کار اصلی آن تحمل وزن تسمه و مواد انتقالی است.

رولیک برگشت در سطح زیرین نوار نقاله قرار می‌گیرد و کار اصلی آن تحمل وزن تسمه و نگهداری آن در هنگام بازگشت است. در بعضی از انواع رولیک­های برگشت، تمیزکاری نوار نقاله نیز انجام می‌شود.

عضویت در خبرنامه آهن رسان

  برای دریافت آخرین اخبار بازار آهن آلات شماره تماس خود را وارد کنید