لوله سیلندری چیست و چه کاربردی دارد

لوله سیلندری چیست و چه کاربردی دارد


لوله از مقاطع (فولادی) پرکاربرد صنایع مختلف است. سطح مقطع آن دایره‌ای و توخالی است و بر اساس نوع کاربرد در اندازه، ضخامت و با مشخصات گوناگون ساخته می‌شود. در این مقاله می‌خواهیم بدانیم لوله سیلندری چیست و چه کاربردی دارد. با آهن رسان همراه باشید.

لوله سیلندری چیست؟

یکی از انواع مختلف لوله است که در ضخامت‌ها بالا تولید می‌شود. این لوله به خاطر ویژگی‌هایی که دارد قادر به تحمل فشار بالا و مقاوم در برابر نشت است. سطح داخلی لوله سیلندری کاملاً صیقلی و براق و برای ساخت آن از آلیاژهای فولادی ST52 و ST37 استفاده می‌شود.

معمولاً لوله سیلندری را به صورت مانیسمان (بدون درزجوش) تولید می‌کنند؛ اما در صورتی که بر اساس نوع کاربرد به تحمل فشار کم نیاز باشد، می‌توان لوله‌های سیلندری دارای درز جوش را با قیمت پایین‌تر تولید کرد. همچنین برای مشاهده قیمت لوله مانیسمان اینجا کلیک کنید.

دو استاندارد با دقت H8, H9 برای ساخت لوله سیلندری وجود دارد. لوله‌های ساخته‌شده با این دقت در جک سازی، پمپ‌سازی آسانسور، لیفتراک، کامیونت‌ها، کامیون و بالابرها استفاده می‌شود.

لوله سیلندری چه کاربردی دارد؟

به خاطر استحکام بالای این لوله، آن را در ساخت انواع لوله گاز و هیدرولیک سیلندر استفاده می‌کنند. از جمله موارد کاربرد آن به صورت زیر است:

  • ساخت جک هیدرولیک صنعتی، پنوماتیک
  • صنایع ساخت خودرو
  • ساخت سیلندرهای خاص
  • ساخت مخازن فشارقوی

چرا از لوله سیلندری استفاده می‌کنیم

جهت حمل روغن سیال، لوله سیلندری کارآمدتر است و هنگام عبور روغن هیدرولیک از داخل آن، نیروی فشاری در اطراف کل محیط لوله به صورت مساوی تقسیم می‌شود. از طرفی این لوله‌ها برای بیشترین سطح مقطع به حداقل مواد نیاز دارند؛ به خاطر اینکه حداقل مساحت سطحی در معرض روغن را دارد، فشار کمی بر روغن داشته و باعث کاهش وزن می‌شود. آیا می دانید لوله سیلندری چیست و چه کاربردی دارد؟ این محصول در کدام صنایع بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد؟

لوله‌های سیلندری کمترین اصطکاک را ایجاد می‌کنند. لوله‌های مربعی که در جک سازی استفاده می‌شوند، در داخل و گوشه‌ها و درزهای موجود در آن رسوب و مواد معدنی ایجاد می‌شود، این رسوبات باعث ایجاد خوردگی، انسداد و پایین آمدن راندمان در طولانی مدت می‌شود. علاوه بر این لوله‌های دایره‌ای قابلیت خم شدن بیشتری نسبت به لوله‌های مربعی دارند. همچنین عایق‌کاری لوله‌های با مقطع دایره راحت‌تر بوده و به کمترین میزان مواد عایق نیاز دارد.

از مزیت‌های دیگر لوله سیلندری راحتی ساخت، نصب، راه‌اندازی و تعمیر آن است.

مشخصات لوله‌های سیلندری

لوله‌های سیلندری را معمولاً در ضخامت‌های ۶۰ تا ۲۳۰ میلی‌متر می‌سازند. اغلب قطر درونی این لوله‌ها بین ۵۰ تا ۲۰۰ میلی‌متر و برای محاسبه ضخامت آن اختلاف قطر داخل و خارجی اندازه‌گیری می‌شود.

مطمئناً می‌دانید که با افزایش ضخامت لوله سیلندری، بر کیفیت و مقاومت آن افزوده می‌شود. طول استاندارد لوله سیلندری ۶ تا ۸ متر بوده و می‌توان آن‌ها را برش داد. در این نوشته متوجه شدیم که لوله سیلندری چیست و چه کاربردی دارد برای داشتن اطلاعات بیشتر در این مورد لطفا مقالات دیگر وبلاگ را مطالعه نمایید.

عضویت در خبرنامه آهن رسان

    برای دریافت آخرین اخبار بازار آهن آلات شماره تماس خود را وارد کنید

    تماس + استعلام قیمت