لوله های گالوانیزه

لوله های گالوانیزه


پروفیل لوله های گالوانیزه از جمله مشتقات فلزی می باشد که کاربرد گسترده ای در صنایع متعدد دارد در واقع می توان بیان کرد که لوله یک پروفیل با سطحی گرد می باشد که از آن در صنایع مختلف برای عبور مواد ومایعات استفاده می کنند. در این مقاله می خواهیم در مورد نوع و مشخصات لوله گالوانیزه صحبت کنیم که از جمله پروفیل های پرکاربرد در صنایع تاسیساتی می باشد. در ابتدا با مبحث قیمت لوله گالوانیزه مقاله رو شروع می کنیم چه بسا که قیمت در زمینه خرید هر شی یک امر مهم می باشد. لوله ها انواع مختلفی دارند که با توجه به نوع و شرایط محیط در صنایع استفاده می شوند.

لوله های گالوانیزه

لوله ها انواع مختلفی دارند از جمله آن ها می توان به:

 • لوله استیل
 • لوله بدون درز
 • لوله درزدار
 • لوله گالوانیزه

اشاره کرد.

توضیحاتی کلی از لوله گالوانیزه:

مقطع فلزی و گرد لوله های گالوانیزه در دسته لوله های درزدار قرار می گیرد. که نحوه تولید آن به این صورت می باشد که در استارت کار ورق فلزی را که جنس آن از آهن سفید می باشد با یک لایه فلز روی که به صورت مذاب تهیه شده است تمام سطحش پوشیده می شود و سپس دو لبه ورق فلزی به یک دیگر جوش داده و به شکل لوله نقش می دهند. لوله از جنس گالوانیزه از نظر مقاومت دارای درصد بالایی می باشد و در برابر رطوبت و خوردگی و همچنین زنگ زدگی مقاومت بالایی دارد. به همین دلیل می توان به راحتی از این سبک لوله در محیط هایی استفاده کرد که شرایط محیطی مناسب از دیدگاه آب و هوا، رطوبت و مواردی از این قبیل را دارند.

آنیلینگ چیست

نکته:

نکته حائز اهمیتی که وجود دارد این است که لوله در محیط هایی که دارای رطوبت و در معرض برخورد با آب و…به زودی زنگ می زنند و همین اتفاق سبب ایجاد سوراخ در لوله می شود و در آینده خسارات زیادی را برای سازه و صنعت به وجود می اورد.

ویژگی های لوله گالوانیزه:

لوله های گالوانیزه سبک از استاندارد DIN2440 تبعیت می کند و بر اساس همین استاندارد تولید وبه بازار عرضه می گردد. در این استاندارد مشخصات و ویژگی های فراوانی یافت می شود و به عبارتی امکان تولید لوله به سایز ها و ضخامت های مختلفی بر اساس این استاندارد وجود دارد به همین علت از جمله محبوب ترین نوع استاندارد لوله در میان تولید کنندگان و مصرف کنندگان می باشد. مشخصات لوله گالوانیزه به شرح ذیل است: ارتفاع لوله گالوانیزه ۶ متر و قطر آن از ۱ الی ۸ اینچ تولید می گردد.

لوله گالوانیزه با توجه به مزیت های مطلوبی که دارد در حوزه مختلف کاربرد فراوانی دارد از جمله کاربردهای آن می توان به:

 • برای ایجاد بستر انتقال آب آشامیدنی در ساختمان‌های مسکونی و تجاری و اداری
 • برای ایجاد بستر انتقال آب به بخش‌های مختلف در موتورخانه های صنعتی و ساختمانی
 • برای ایجاد بستر در انتقال آب و گاز در مزارع و گل خانه های صنعتی و زمین‌های کشاورزی
 • جهت انتقال در فاضلاب ها و پساب‌ها شهری
 • در تکمیل فرآیند انتقال مواد و مایعات در تصفیه‌خانه‌ها
 • برای استفاده در دکل های مخابراتی جهت قرار گیری کابل های برق

از جمله دیگر مزیت های مهم و کاربردی لوله گالوانیزه در صنایع:

 • مزیت برتر و کاربردی مقاومت بالا در مواجه با خوردگی وزنگ زدگی تحت تاثیر عوامل محیطی
 • مقاومت بالا در برابر آتش‌سوزی و درجه حرارت و دمای بالا
 • دارای قیمت مناسب و به صرفه برای مصرف کننده نهایی
 • داشتن جدارهایی مناسب و قدرتمند و عدم نفوذ هوا و اکسیژن به داخل لوله
 • دارای مقاومت مکانیکی بالا و کنترول آسان و بدون دردسر در جهت بازبینی های ماهانه لوله های ساختمانی

نکته: مسئله مهمی که در استفاده از لوله های گالوانیزه باید به آن توجه کرد این است که با وجود این که لوله های گالوانیزه از مقاومت بسیار مطلوبی در برابر خوردگی و زنگ زدگی و… برخوردار می باشد اما باید مورد توجه قرار بگیرد که از این سبک لوله ها نباید در محیط هایی که در معرض برخورد با مواد اسیدی هستند استفاده کرد به این دلیل که این ماده تاثیر مخرب و نامطلوبی را برای لوله به ارمغان می آورد.

انواع لوله گالوانیزه:

لوله گالوانیزه به طور کلی به دو نوع:

 • سبک
 • سنگین

تقسیم بندی می شود. که اساس این طبقه بندی بر حسب ضخامت و وزن لوله گالوانیزه می باشد.

در راستای انواع طبقه بندی های لوله های گالوانیزه این سبک لوله به دو دسته از منظر جنس لوله گالوانیزه تقسیم بندی می شوند:

 1. لوله گالوانیزه آهنی
 2. لوله گالوانیزه فولادی

لوله گالوانیزه آهنی:

 این لوله با نام و نشان لوله درز دار در بازار و در بین مصرف کنندگان وفروشندگان تولید یاد می شود. جنس این لوله از آهن سفید می باشد که توسط عملیات نوردکاری ساخته شده است، به طور کلی رنگ این لوله مایل به سیاه و خاکستری می باشد.

لوله های گالوانیزه

گالوانیزه فولادی:

این سبک لوله های گالوانیزه در مقایسه با سایر لوله ها دارای هزینه بالاتری می باشد می باشد به دلیل مقاومت وجنسیت بالا و مطلوبی که دارد و بیشتر در مصارف کانال های آب و فاضلاب و تهویه ای کاربرد دارد جنس این لوله از فولاد نرم تهیه گشته است و دارای وزن سبکی تری می باشد.

ورق گالوانیزه:

در لوله های فولادی برای ایجاد حفاظت از جان لوله در مقابله با خوردگی و آسیب پذیری از یک نوع پوششی از جنس روی که داری خواص ضد زنگ وضد خوردگی می باشد استفاده می شودکه به آن لوله گالوانیزه گفته می شود.

مراحل تولید لوله گالوانیزه :

در روش گالوانیزه کردن لوله به صورت گرم در ابتدا لوله گالوانیزه را در یک حمام بزرگ روی به صورت غوطه ور قرار می دهند پس از ان به لوله حرارت داده می شود.

« عضویت در خبرنامه آهن رسان »

  برای دریافت آخرین اخبار بازار آهن آلات شماره تماس خود را وارد کنید