نحوه محاسبه قطر میلگرد

نحوه محاسبه قطر میلگرد


میلگرد از مصالح و مقاطع فولادی پرکاربرد در ساختمان‌سازی و صنایع مختلف است. برای استفاده از میلگرد اطلاع از مشخصات مکانیکی و شیمیایی آن مهم است. ابعاد میلگرد از ویژگی‌های مهمی است که برای محاسبه آن روش‌ها و ابزار مختلفی وجود دارد. در ادامه در مورد نحوه محاسبه قطر میلگرد صحبت می کنیم با ما همراه باشید.

برای استفاده از میلگرد اطلاع از طول و قطر آن مهم است. اندازه‌گیری طول میلگرد عموماً راحت است. به‌علاوه میلگردها با اندازه‌ای استاندارد ساخته و عرضه می‌شوند؛ اما اندازه‌گیری قطر میلگرد کمی متفاوت است.

همان‌طور که می‌دانید میلگردها به دو صورت ساده و آجدار در بازار وجود دارند. اندازه‌گیری قطر میلگرد آجدار در مقایسه با میلگرد ساده فرق دارد. با ما همراه باشید تا روش‌های اندازه‌گیری قطر انواع میلگرد را بررسی کنیم.

برای محاسبه قطر میلگرد به‌صورت دقیق فرمول زیر استفاده می‌شود:

در این روش باید وزن میلگرد را داشته باشید. وزن میلگردهای مختلف را می‌توانید از طریق جداول وزنی نیز به دست آورید.

نحوه محاسبه قطر میلگرد

اگر اطلاعات مختصری از ریاضی و هندسه داشته باشید، به‌راحتی فرمول بالا را متوجه می‌شوید. در این روش میلگرد همانند یک استوانه در نظر گرفته‌شده است. ابتدا حجم استوانه (میلگرد) را محاسبه کرده و در چگالی فلز (در اینجا فولاد) ضرب می‌کند، نتیجه آن وزن استوانه (میلگرد) است. حالا فرض بر این است که شما وزن میلگرد را می‌دانید. با استفاده از فرمول فوق می‌توانید قطر آن را محاسبه کنید.

وزن میلگرد = عدد ۷۸۵۰ * طول میلگرد * قطر میلگرد به توان ۲ تقسیم بر ۴ * عدد پی

در اینجا عدد ۷۸۵۰ همان چگالی فلز است.

از چه ابزار و وسایلی می‌توان برای محاسبه قطر میلگرد استفاده کرد؟

  • کولیس:

کولیس وسیله‌ای است که شبیه آچارفرانسه است. یک ابزار دقیق برای اندازه‌گیری ابعاد مقاطع فلزی ازجمله میلگرد است. این ابزار دارای چند قسمت مندرج است و به‌راحتی می‌توانید با آن قطر یا ضخامت مقاطع مختلف فلزی را اندازه‌گیری کرد.

در هنگام اندازه‌گیری با کولیس لازم است اطلاعاتی در مورد قطر اسمی میلگرد آجدار و ساده داشته باشید.

قطر اسمی میلگرد ساده در برگه شناسایی میلگرد مشخص می‌شود و برابر با قطر دایره سطح مقطع آن است.

بیشتر بخوانید: میلگرد GFRP و کاربرد آن

قطر اسمی میلگرد آجدار:

در میلگردهای آجدار سه نوع قطر در نظر می‌گیرند:

قطری که بدون آج اندازه‌گیری می‌شود را قطر زمینه. قطری که با آج اندازه‌گیری می‌شود را قطر خارجی و قطر اسمی که معادل با قطر اسمی میلگرد ساده هم‌وزن آن است.

  • آچار فرانسه:

به خاطر شباهتی که به کولیس دارد می‌توانید از دهانه آچارفرانسه برای اندازه‌گیری قطر میلگرد استفاده کنید. ابتدا میلگرد را میان دهانه آچار قرار دهید و اندازه آن را با متر مشخص کنید.

  • شابلون:

شابلون‌های مخصوصی برای این کار ساخته‌شده‌اند که چیزی مشابه یک قیچی هستند که مندرج شده و می‌توانید اندازه قطر آرماتور را حساب کنید.

نحوه محاسبه قطر میلگرد

  • طناب، یا چیزی مشابه آن:

ارگ هیچ‌یک از ابزار فوق را نداشتید می‌توانید از طناب، نخ و یا چیزهایی مشابه استفاده کنید و دور میله را اندازه‌گیری کنید.

  • استفاده از انگشان دست:

این روش‌ها دقیق نیستند ولی گاهی می‌توانید بر اساس هدفی که دارید از آن استفاده کنید. با بند انگشتان خود می‌توانید قطر میلگرد را به‌صورت غیردقیق و تقریبی محاسب کنید. در این نوشته با نحوه محاسبه قطر میلگرد آشنا شدیم. شما می توانید فرمول های مشابه دیگر را در این وبلاگ ببینید و برای مشاهده ویدئوهای جذاب در این رابطه کانال آپارت آهن رسان را دنبال کنید.

عضویت در خبرنامه آهن رسان

    برای دریافت آخرین اخبار بازار آهن آلات شماره تماس خود را وارد کنید