کاربرد ربات ساختمانی در صنعت

کاربرد ربات ساختمانی در صنعت


چگونه روبات‌های ساختمانی می‌توانند صنعت ساخت و ساز را دگرگون کنند؟ صنعت ساختمان یکی از پرکاربردترین صنایع در جهان است. بااین‌وجود، به دلیل تداوم کمبود نیروی کار (و در حال حاضر، فاصله اجتماعی)، صنعت نیاز به سازگاری با کمبود افرادی دارد که می‌توانند این کار را انجام دهند دارد. سازگاری همیشه یکی از قوی‌ترین مهارت‌های صنعت بوده است و با پیشرفت تکنولوژی که هر روز اتفاق می‌افتد، یک راه‌حل جدید ایجاد شده است: به اسم روبات‌های ساختمانی. در این نوشته به معرفی نقش کاربرد ربات ساختمانی در صنعت می پردازیم با ما همراه باشید.

روبات‌های ساختمانی کدم‌اند؟

ربات‌های ساختمانی ماشین‌های خودکاری هستند که در ساخت. ساز کمک می‌کنند. اگرچه ترس از تصاحب شغل توسط روبات‌ها قابل‌درک است، اما بیشتر شبیه این است که آن‌ها در حال ارتقا این شغل هستند تا سرقت آن.

۴ نوع اصلی ربات‌های ساختمانی

رایج‌ترین ایده ربات (وسیله دو پا از فلز ساخته‌شده) از وسایل نقلیه بدون راننده گرفته تا کارگران انسان نمای واقعی، مجموعه‌ای از ماشین‌آلات وجود دارد که به ساخت‌وساز کمک می‌کنند.

  1. ربات‌های صنعتی
  2.  ربات‌های مفصلی
  3. ربات‌های صنعتی
  4. ربات‌های مشارکتی

 ربات‌های صنعتی مورداستفاده در ساخت از معروف‌ترین اتوماسیون‌ها هستند. با پیشرفت فن‌آوری ساخت و ساز این صنعت شاهد افزایش استفاده از رباتیک برای انجام کارهای تکراری و با ارزش بالا بوده است. برای دیدن قیمت هاش و تیرآهن به صورت روزانه این سایت را رصد کنید.

کاربرد ربات ساختمانی در صنعت

ربات‌هایی که بیشتر مورداستفاده در این صنعت هستند عبارت‌اند از:

ساخت ربات‌های مفصلی شکل

ربات‌های مفصلی رباتیک‌هایی هستند که در صنعت ساخت و ساز استفاده می‌شوند. شباهت زیادی به بازوی انسان دارند و برای کارها و کاربردهای مختلف مورداستفاده قرار می‌گیرند. کاربردهای یک ربات مفصلی از مونتاژ ساده تا جوشکاری آن را شامل می‌شود.

در حقیقت، ربات‌های مفصلی بسیار متنوع هستند، از آن‌ها برای ساخت و سازهای محصولات فضایی استفاده می‌شود. به‌عنوان‌مثال، Canadarms اتصالات جرثقیل رباتیک است که در ISS و LunarGateway واقع‌شده و نیاز به درگیری انسان را کاهش می‌دهد.

چاپ سه‌بعدی با استفاده از روبات‌های دکارتی

 ربات دکارتی که به آن ربات خطی یا روبات دروازه‌ای نیز گفته می‌شود، رباتی است که از مختصات دکارتی از سیستم سه محوره (X، Y و Z) استفاده می‌کند. این ربات‌ها برای کارهای مختلف مانند انتخاب و حمل و بارگیری محبوب هستند، اما یک کار وجود دارد که محبوبیت آن را منفجر کرده است: طبع ۳ بعدی.

کاربرد ربات ساختمانی در صنعتطبع ۳ بعدی یکی از محبوب‌ترین کاربردها برای ورود به صنعت ساخت و ساز است. این به دلیل توانایی ایجاد محصولات متنوع ازجمله خانه چاپی ۳ بعدی است. روش سریع، کارآمد و مقرون‌به‌صرفه چاپ سه‌بعدی یک‌خانه به‌خوبی می‌تواند ساخت و ساز خانه سنتی مانند دوران قدیم. کاربرد ربات ساختمانی در صنعت ساختمان سازی هر روز در حال افزایش است.

۱ انسان‌هایی که با روبات‌ها همکاری مشترک دارند

ربات‌های همکار – که به آن‌ها cobots نیز گفته می‌شود – ربات‌هایی هستند که برای کار در کنار انسان طراحی‌شده‌اند و انجام کارهایی را انجام می‌دهند که انجام آن‌ها برای انسان یا روبات به‌تنهایی بسیار دشوار است. کمبود مداوم نیروی کار روند ناخوشایندی در صنعت ساخت و ساز است، اما ممکن است cobots بتواند این بار را کاهش دهد و روزی جای کارگران انسانی را برای کارهای کم مهارت بگیرد.

۲ پهپاد ها

محبوبیت هواپیماهای بدون سرنشین در صنعت ساخت و ساز در حال افزایش است و دلیل آن نیز قابل‌درک است. تطبیق‌پذیری آن‌ها در سایت‌های ساختمانی به ایمنی و پیشرفت در طول یک پروژه کمک می‌کند.

ازآنجاکه با قابلیت‌های هوایی از راه دور کنترل می‌شوند، این ماشین‌ها به‌طور منحصربه‌فرد قادر به ارائه به‌روزرسانی‌های واقعی یک پروژه ساختمانی هستند و چرخه کار یک پروژه را بدون استفاده از کارگران انسانی متحول می‌کنند.

کاربرد ربات ساختمانی در صنعت

با ادامه رشد صنعت و افزایش نوآوری، استفاده از پهپاد ها در صنعت ساخت و ساز فقط به افزایش خود ادامه می‌دهد. برخی از مشاغلی که آن‌ها بهبود یافته‌اند عبارت‌اند از:

نقشه‌برداری سه‌بعدی با استفاده از پهپاد ها

یکی از این راه‌ها از طریق نقشه‌برداری با پهباد هاست است، جایی که یک هواپیمای بدون سرنشین نقشه هوایی مفصلی از محل کار تولید می‌کند که می‌تواند به یک مدل ۳-D تبدیل شود. این امر به پیمانکاران این امکان را می‌دهد تا در فرآیند برنامه‌ریزی به چالش‌های احتمالی اشاره و برنامه‌ریزی کنند. آن می‌تواند تخمین بودجه دقیق‌تری را فراهم کند و در درازمدت موجب پس‌انداز هم می‌شود.

بیشتر بخوانید: انتخاب تیرهای مناسب برای سقف خانه

نظارت و بازرسی از راه دور سایت‌های ساخت و ساز

 به‌جای اجاره بالابر یا جرثقیل‌های بزرگ که برای کار کردن به بیش از یک نفر نیاز دارند، پهباد ها می‌توانند بازرسی اساسی را بدون دردسر انجام دهند. توانایی هوایی یک پهپاد به آن اجازه می‌دهد تا سازه‌های سخت دسترسی را بازرسی کند. برای موفقیت کاربرد ربات ساختمانی در صنعت از ابزارهای زیادی بهره برده اند.

کاربرد ربات ساختمانی در صنعت

حفظ امنیت

امنیت یکی از مهم‌ترین جنبه‌های یک سایت ساخت و ساز است، با سرقت هزینه‌ای بین ۳۰۰ تا ۱ میلیارد دلار در سال برای صنعت که کمتر از ۲۵ درصد آن بازیابی می‌شود. انسان‌ها فقط قادر به انجام چنین کارهایی هستند اما با پهباد ها می‌توان به‌راحتی امنیت را بهبود بخشید. یک گرداننده راه دور پهباد می‌تواند آن هار را در هوا بالا ببرد و همه‌جا را در دید خود داشته باشد.

۳. وسایل نقلیه ساختمانی خود ران

  1.  Atl
  2. بولدوزر
  3.  حفر کننده

اگرچه صنعت خودرو در حال حاضر روی عادی‌سازی اتومبیل‌های خودران کار می‌کند، مانند ویژگی حالت خلبان اتومات تسلا، به‌عنوان‌مثال، صنعت ساخت و ساز قبلاً از تجهیزات ساخت و ساز مستقل استفاده می‌کرده است.

Built Robotics شرکتی است که در حال حاضر «تجهیزات سنگین خارج از قفسه را با سیستم‌های هدایت هوش مصنوعی رو به‌روز می‌کند.» در حال حاضر، مجموعه شرکت از بوزر، بیل و CTL تشکیل شده است که همه آن‌ها کاملاً مستقل هستند. مسئله اصلی که باید حل شود، ایمنی در راه‌سازی است.

کار در خیابان با ترافیک می‌تواند برای کارگران ساختمانی خطرناک باشد و بهترین طرح ایمنی راه‌سازی همیشه هم مردم را برای خطاهای انسانی آماده نمی‌کند. اگرچه با وسایل نقلیه ساختمانی خودمختار، خطای انسانی می‌تواند تا حد زیادی کاهش یابد.

کاربرد ربات ساختمانی در صنعت

به‌روزرسانی شغل‌های ساختمانی با ATL

Built Robotics جرثقیل خودمختار یک لودر جمع‌وجور است که مجهز به LiDAR یا حسگرهای تشخیص نور و دامنه و GPS تقویت‌شده است که به آن امکان می‌دهد بدون اپراتور کار کند. این وسیله نقلیه خودمختار برای کارهای ساختمانی سبک، مانند حفاری در خانه‌های خانوادگی طراحی‌شده است.

کارهای بیشتری که می‌شود با بولدوزر انجام داد

بولدوزرها ماشین‌های همه‌کاره‌ای هستند که از فشار دادن اجسام سنگین برای تسطیح انواع مختلف خاک می‌توانند انجام دهند. بولدوزر مستقل از رباتیک ساخته‌شده می‌تواند همه این کارها را بدون نیروی انسانی انجام دهد.

حفظ عملکرد ساخت و ساز با استفاده از حفر کننده‌ها

در حال حاضر کمبود نیروی کار صنعت ساختمان را آزار می‌دهد. اگرچه مشاغل موجود وجود دارد، به نظر می‌رسد عدم علاقه به این صنعت پاسخی را به دنبال دارد. پس در اینجا شاهد، یک روبات کاملاً خودمختار با ویژگی‌های شبیه انسان می‌شویم.

کاربرد ربات ساختمانی در صنعت

این کارگران نباید با سایر اندرویدها اشتباه گرفته شوند، مانند رئیس عملیات اصلی از Star Trek، اما این روبات‌ها که در زیر توضیح داده‌شده به واقعیت نزدیک‌تر هستند.

مبارزه با انسان‌ها با استفاده از HRP-5P

هنگامی‌که مردم به فکر ربات‌های انسان‌نما هستند که کارهایی مشابه انسان انجام می‌دهند، HRP-5P نزدیک‌ترین چیزی است که به ذهن خطور می‌کند. HRP-5P که توسط علم و صنعت پیشرفته صنعتی ژاپن توسعه‌یافته است، یک ربات انسان‌نما است که از ترکیبی از فناوری تشخیص محیط و تشخیص اشیا برای انجام کارهای مختلف استفاده می‌کنند.

اگرچه هنوز در مرحله نمونه اولیه است، HRP-5P می‌تواند از ابزارهای برقی استفاده کند و ورق‌های در دیوار را کاملاً بدون کمک نصب کند. بااین‌حال، حتی باوجود HRP-5P نیز نیاز به کارگران انسانی هنوز ضروری است.

استعمار فضا با والکری، ناسا

 ساخت و ساز در فضا شامل روند توسعه و ساخت در فضا است و اگرچه این جنبه در حال تبدیل‌شدن به واقعیت است، مراحل دشواری وجود دارد، مانند ساخت و استقرار در مریخ، اما آنجاست که R5 ناسا وارد می‌شود. همچنین شناخته‌شده است به‌عنوان Valkyrie، این ربات به‌عنوان «یک ربات انسان‌نما مقاوم، ناهموار و کاملاً برقی که قادر به کار در محیط‌های تخریب‌شده و مهندسی‌شده توسط انسان است تنظیم‌شده است. برای اطلاع از آخرین اخبار فولاد و فلزات می توانید صفحه اینستاگرام را دنبال کنید.

کاربرد ربات ساختمانی در صنعت

اساساً، Valkyrie مانند نامی کاملاً مقاوم و مقاوم ساخته‌شده و انسان را به سرزمینی جدید و آینده دار راهنمایی می‌کند؛ و باوجود مستعمره مریخ که در مرحله پیش از توسعه است، ارسال چند نفر از این کارگران انسان‌نما برای انجام کار ممکن است همان چیزی باشد که ما برای تبدیل‌شدن به یک گونه چند سیاره‌ای نیاز داریم.

چگونه ربات‌ها صنعت را تغییر می‌دهند؟

پیشبرد فناوری فقط در مورد پیشرفت آن است. بااین‌حال، این کار در مورد بهبود و جایگزینی نیروی کار فعلی نیست، بلکه برای بهبود کار است. ربات‌های ساختمانی برای کمک و سازگار شدن با جهانی که همیشه در حال تغییر است، طراحی ‌شده‌اند.

ایمنی در ساخت و ساز یکی از مهم‌ترین جنبه‌های هر شغل در هر مکان شغلی است و پیشرفت در فن‌آوری ساخت و ساز در درجه اول برای ارتقا ایمنی استفاده می‌شود؛ بنابراین این سؤال که آیا ربات‌ها جای انسان را می‌گیرند کمی پیچیده‌تر از یک سؤال با جواب بله یا خیر ساده است.

کافی است بگوییم که کارگران جایگزین روبات‌ها نخواهند شد. لمس انسان هنوز هم برای بسیاری از این ربات‌های مختلف مانند پهباد ها یا کوبات ها موردنیاز است. حتی اگر آن‌ها بتوانند یک کلان‌شهری مستقل بسازند، بازهم یک انسان باید آنجا باشد. درست است، ربات‌ها می‌آیند، اما آن‌ها دوستان ما هستند. در این نوشته با کاربرد ربات ساختمانی در صنعت ساخت و ساز آشنا شدیم شما نیز تجربه و نظرات خود را در این زمینه می توانید به اشتراک بگذارید.

عضویت در خبرنامه آهن رسان

    برای دریافت آخرین اخبار بازار آهن آلات شماره تماس خود را وارد کنید