تیرآهن 14 چیست

مشخصات و کاربرد تیرآهن ۱۴


تیرآهن یکی از پرکاربردترین مقاطع فولادی در صنعت ساخت و ساز به شمار می آید. از تیراهن در ساخت اسکلت ساختمانی، پل ها و انواع سازه های فلزی و صنعتی، ساخت سوله و غیره بر اساس استانداردهای معین و نوع کاربری آن استفاده می شود. تیر اهن ها دارای کاربرد، ابعاد و سایز های مشخصی هستند ولی از لحاظ تنوع، دارای مدل های زیادی نیستند. تیراهن در سایز و انواع مختلفی مانند تیرآهن INP، تیرآهن IPE، لانه زنبوری و پهن بال تولید می شود. هرکدام از مدل های تیرآهن مشخصات و ویژگی های مختص به خود را داشته و همچنین کاربرد متفاوتی با یکدیگر دارند. این محصولات را در سایزهای ۸ تا ۶۰ تولید می کنند اما همه انواع آن پرکاربرد نیستند. سایزهای ۱۲، ۱۴، ۱۶، ۱۸ و ۲۰ از پرکاربردترین سایزهای تیرآهن در صنعت ساخت و ساز در ایران هستند. در بین انواع سایز های تیر آهن، سایز ۱۴ آن پرمصرف ترین محسوب می شود.

مشخصات و کاربرد تیرآهن 14

کاربرد سایزهای مختلف تیراهن

 1. تیر آهن سایز ۱۲: این محصول در محدوده وزنی بین ۱۰.۴ الی ۲۵.۸ کیلوگرم در ازای هر متر و استاندارد برای ساخت طراحی و تولید می شود. این تیر برای ساخت ستون، پوشش سقف سازه و تیر استفاده می شود.
 2. تیرآهن سایز ۱۴: یکی از پرکاربردترین و پرمصرف ترین تیرآهن های موجود، تیرآهن ۱۴ می باشد. این تیراهن محدوده وزنی بین ۱۲.۹ الی ۳۳.۷ کیلوگرم دارد و در بیشتر کارخانه های تولید تیرآهن داخلی طراحی و تولید می شود. کاربرد تیرآهن ۱۴ در ساخت خرپا، ستون، نعل و در پوشش سقف سازه بسیار گسترده است. از نوع سنگینتر تیر سایز ۱۴ برای قسمت هایی از سازه که نیاز به تحمل نیروی بیشتری دارد استفاده می شود. تیرآهن ۱۴ لانه زنبوری در اکثر موارد در ساخت پل کاربرد دارد. تیرآهن ۱۴ اصفهان نسبت به سایز ۱۲ سنگینتر و مقاوم تر است و در قسمت های مختلف سازه بکار برده می شود. تیراهن ۱۴ دارای ۱۴ سانتی متر ارتفاع و ۳.۳ سانتی متر عرض در قسمت بال تیر اهن است. قیمت تیرآهن ۱۴ براساس تعداد شاخه محاسبه شده و کیلوگرمی نمی باشد.
 3. تیرآهن سایز ۱۶: این تیر براساس استانداردهای متفاوت دارای وزن متغیری بین ۱۵.۸ الی ۴۱.۶ کیلوگرم در هر متر است. از تیرآهن ۱۶ در ساخت تیر پوشش سقف و پل لانه زنبوری و همچنین ساخت خرپا استفاده می شود.
 4. تیراهن سایز ۱۸: این سایز از تیر آهن کارایی مشابه تیر اهن های سایز ۱۴ و ۱۶ دارد. این تیراهن در محدوده وزنی ۱۸.۸ الی ۴۹.۱ کیلوگرم است و به دلیل سنگین بودن وزن این تیر آهن در سازه های بزرگ و سنگین به کار برده می شود. تیر اهن سایز ۱۸ طبق استانداردهای IPE، INP، IPE طراحی و تولید می شود.
 5. تیرآهن سایز ۲۰: این سایز از متداولترین تیر آهن هایی است که کارخانه های مختلف در اندازه و سایز های متفاوت آن را تولید و به بازار عرضه می کنند. این تیراهن در وزن های متغیر بین ۲۲.۴ تا ۶۰ کیلوگرم تولید می شود. کاربرد این تیر اهن در سازه های بزرگ و طبقات زیرین سازه می باشد.
بیشتر بدانید:   رنگ آمیزی ورق گالوانیزه

نکات مهم در خرید تیر اهن ۱۴ چیست

تیر اهن ها به صورت شاخه ای و کیلویی به فروش می رسند.

پرکاربردترین تیر اهن ها سایزهای ۱۴، ۱۶ و ۱۸ آن می باشند. کاربرد انواع تیرآهن ۱۴ در صنعت ساخت و ساز بسیار با اهمیت است.

مهم ترین برند های تولید و فروش تیرآهن، شرکت های فایکو، ذوب آهن، کرمانشاه، یزد و بنان هستند.

تیر اهن را میتوان به صورت آنلاین و اینترنتی خریداری کرد. در خرید آنلاین فروشنده خدماتی را برای خرید بهتر و مطمئن تر در اختیار خریدار قرار می دهد. برای مشاهده قیمت تیرآهن ۱۴ کلیک کنید.

مشخصات فنی تیرآهن

این محصولات به طور کلی به سه استاندارد INP، IPE و IPB ساخته می شوند. IPE استاندارد اروپایی است که کاربرد زیادی در ایران دارد و اکثر تولید کنندگان با این استاندارد به تولید تیرآهن می پردازند. مهم ترین مشخصه تیرآهنIPE ضخامت بال آن است که در تمام طول تیر اهن یکسان است. تیراهن IPE عموما به طول ۱۲ متر طراحی و تولید شده و به بازار عرضه می شود. زمانی که کارخانه با استانداردهای IPE تیر آهن را طراحی و تولید کند کلیه مشخصات طبق جداول استاندارد IPE قابل بررسی و استخراج است. در صورت رعایت کلیه استانداردها توسط تولیدکننده نیازی به تست تیرها نیست. این موارد در قیمت تیرآهن تاثیرگذار هستند.

آشنایی با تیرآهن 14

کلیات استانداردهای تیرآهن

 • استاندارد IPE: تیر اهن هایی که با این استاندارد تولید می شوند از پرکاربردترین نوع تیر اهن ها محسوب می شوند. تیراهن های تولید شده طبق این استاندارد به تیر آهن معمولی معروف بوده و بسیاری از تولیدکنندگان داخلی از این استاندارد استفاده می کنند. تیرآهن معمولی با شکل ظاهری و سطح مقطع مشابه حرف انگلیسی I است و براساس استاندارد اروپایی تولید می شود. ضخامت بال ها در تمامی نقاط یکسان است و این تیرآهن ها در سایزهای ۸ تا ۶۰ سانتی متر تولید می شوند.
 • استاندارد INP: تیر آهن های تولید شده با این استاندارد در ایران استفاده نمی شوند و به همین دلیل کاربرد کمتری دارند. تیر اهن هایی با استاندارد INP با برندهای چینی و روسی تولید می شوند. شکل ظاهری تیراهن به این صورت است که ضخامت باله با فاصله گرفتن از جان تیر اهن کاهش پیدا می کند. اندازه تولید شده بر اساس استاندارد INP 8 تا ۶۰ سانتی متر است.
 • استاندارد IPB: روش تولید این نوع تیر آهن با استفاده از استانداردهای اروپایی است. تیرهای تولیدی با استاندارد IPB دارای سطح مقطع سنگین هستند و به همین دلیل تنها چند تولید کننده به تولید این تیراهن ها می پردازند. شکل ظاهری تیرآهن IPB شبیه به حرف H انگلیسی با باله های پهن است. نام دیگر این تیر آهن، هاش می باشد و به دو دسته سبک و سنگین تقسیم می شود و اندازه آن ها بین ۱۰ تا ۱۰۰ سانتی متر است.
 • استاندارد CNP: این تیراهن معروف به تیرآهن لانه زنبوری است و شکل ظاهری ۶ ضلعی در طول جان دارد. روش تولید آن به صورتی است که با جوشکاری و برشکاری دو تیر آهن IPE و شبکه کردن تیرآهن ساخته می شود. از این محصول در سازه هایی که به وزن کم و خمشی بالا نیاز داشته باشند استفاده می شود. این محصول در قسمت هایی که به مقاومت برشی بالا نیاز است کاربردی ندارد.
بیشتر بدانید:   قرار دادن میلگرد در دیوار برشی

شرکت های تولید کننده تیرآهن

کارخانه تیرآهن ذوب آهن اصفهان کارخانه تیرآهن احرامیان
کارخانه تیرآهن فایکو کارخانه تیرآهن ناب تبریز
کارخانه تیرآهن ماهان کارخانه تیرآهن فولاد یزد
کارخانه تیرآهن کرمانشاه کارخانه تیرآهن روسیه
کارخانه تیرآهن ترک کارخانه تیرآهن آریان فولاد

محاسبه وزن تیرآهن ۱۴ چگونه است؟

برای محاسبه وزن تیرآهن ۱۴ و سایر ابعاد از سه روش استفاده می شود. استفاده از جدول وزن تیرآهن، استفاده از چگالی آهن و استفاده از جدول اشتال از روش های محاسبه وزن تیراهن می باشند. با فرمول محاسبه وزن تیر آهن می توان به وزن نهایی محصول دسترسی پیدا کرد. برای محاسبه وزن تیراهن ها فرمول های خاصی وجود دارد.

فرمول محاسبه وزن تیرآهن لانه زنبوری: کاربرد تیر آهن لانه زنبوری برای افزایش مقاومت خمشی در تیرهای معمولی است. تیراهن های لانه زنبوری را به شکل ۶ وجهی برش داده و از هم باز می کنند و مجدد به هم جوش می دهند و نهایتا تیر جدید با ظرفیت بالاتر تولید می شود. کاربرد این تیراهن ها بیشتر در ساخت سازه ها است. تیرآهن لانه زنبوری در محل تکیه گاه و وسط دهانه بر حسب نظر مهندس سازه با ورق تقویت می شوند و به صورت تکی و جفتی در تیر ریزی ساختمان استفاده می شود. فرمول محاسبه وزن تیر آهن لانه زنبوری با طول ۱۰ متر و نوع CPE18 به صورت زیر است:

طول تیرآهن لانه زنبوری * وزن یک متر ( طبق جدول اشتال تیرآهن)= وزن نهایی تیر لانه زنبوری

همانطورکه می دانید این معیارهای نام برده در قیمت تیرآهن لانه زنبوری موثر هستند.

فرمول محاسبه وزن تیراهن IPE: طول تیرآهن به متر * وزن یک متر (از جدول اشتال) = وزن تیرآهن IPE

فرمول محاسبه وزن تیراهن نوع ۲۰ IPE به طول ۱۲ متر: وزن تیرآهن IPE = [12] (m) × ۲۲٫۴۰ ) = وزن مخصوص IPE20 از جدول اشتال (kg/m) = 268.80

فرمول محاسبه تیرآهن IPE18 به طول ۶ متر: وزن تیرآهن IPE = [6] (m) ×۱۸٫۸) = وزن مخصوص IPE18 از جدول اشتال (kg/m) = 112.8 kg

محاسبه وزن تیراهن دوبل: این تیر آهن از پروفیل های استاندارد ساخته شده و به صورت دوبل به یکدیگر وصل می شوند. تیرآهن های دوبل می توانند به صورت جدا برای تحمل بارهایی با وزن زیاد مورد استفاده قرار بگیرند. فرمول محاسبه تیراهن دوبل به طول ۱۲ متر و از نوع IPE182 به صورت زیر می باشد:

(طول تیرآهن IPB x 2) × وزن یک متر (از جدول اشتال) = وزن نهایی تیرآهن دوبل

نحوه محاسبه وزن تیرآهن با استفاده از چگالی: با استفاده از فرمول ۱۰۰۰/[چگالی*طول*[(ضخامت جان*طول جان)+(ضخامت بال*عرض بال)]*۲]= وزن یک شاخه تیر اهن می شود وزن تیر را محاسبه کرد. برای اندازه گیری ضخامت بال و جان تیرآهن از کولیس استفاده می شود.

بیشتر بدانید:   حدیده کاری چیست

ویژگی های تیرآهن14

اطلاع از نرخ و مشخصات تیرآهن ۱۴

قیمت روز آهن براساس عوامل مختلفی مانند فولاد مصرفی، وزن، اندازه و ضخامت آنها متغیر است. علاوه بر موارد گفته شده عواملی مانند عرضه و تقاضا، نرخ ارز، وقایع سیاسی و اقتصادی داخل و خارج از کشور و سایر موارد بر قیمت آهن موثر هستند. نام برند سازنده تیر آهن ۱۴ هم در قیمت آن تاثیر دارد به عنوان مثال کارخانه ذوب آهن اصفهان تیراهن ۱۴ قیمت بالاتری نسبت به سایر برندها دارد.

« عضویت در خبرنامه آهن رسان »

  برای دریافت آخرین اخبار بازار آهن آلات شماره تماس خود را وارد کنید