تیر مرکب چیست و چه کاربردی دارد

تیر مرکب چیست و چه کاربردی دارد


تیرآهن از اجزای اصلی در اسکلت ساختمان و سازه های فولادی است. تیر و تیرآهن در انواع مختلف، استاندارد و ابعاد گوناگون توسط کارخانه های فولاد ساخته می شود. در ادامه این مطلب می خواهیم به طول مفصل در مورد انواع تیرآهن صحبت کنیم و به طور خاص توضیح دهیم که تیر مرکب چیست و چه کاربردی دارد. برای اطلاع از قیمت تیرآهن امروز نیز همین سایت را مشاهده کنید.با آهن رسان همراه باشید.

تیر مرکب چیست

احتمالاً تصور شما از تیر، همان تیرآهن هایی است که از آهن و فولاد ساخته شده اند و تماماً فلزی هستند؛ اما تیر مرکب کمی متفاوت است. به تیری که از فولاد و بتن ساخته می شود، تیر مرکب گفته می شود. می دانید که تیر آهنی مزایا و محدودیت‌هایی دارد. برخی از محدودیت های آهن را می توان با بتن برطرف کرد؛ و در تیر مرکب چنین کاری انجام شده است.

تیر مرکب برای تأمین استحکام، جرم مناسب، مقاومت به خوردگی و آتش سوزی از بتن استفاده می کند و برای تأمین قابلیت شکل پذیری و مقاومت کششی از فولاد بهره می برد؛ بنابراین انتظار داریم شاهد محصولی با کیفیت و دارای ویژگی های بسیار خوب باشیم.

قبلاً در ساختمان سازی از تیرآهن ها و دال های بتنی در کنار هم و بدون ایجاد اتصال اساسی جهت انتقال برش در ساختمان استفاده می شد؛ اما اخیراً با ظهور تیرهای مرکب این انتقال برش به شیوه بهتری انجام می شود.

در تیر مرکب تیرآهن و دال بتنی با وسایل مناسب به یکدیگر متصل می شوند. به عبارتی تیر مرکب، تیرآهن مدفون در بتن است که حداقل پوشش را دارد. توجه داشته باشید که در تر مرکب عملکرد تیر و بتن به طور کامل اجرا نمی شود ولی بتن تأثیر بسیار خوبی بر دوام تیر در برابر خوردگی و آتش سوزی دارد.

کاربرد تیر مرکب

سابقه استفاده از تیر مرکب در کشورهای اروپا و آمریکا تا قبل از سال ۱۹۴۰ تنها محدود به پروژه های ساخت پل بود. از سال ۱۹۴۴ میلادی به بعد کم کم استفاده از تیرهای مرکب وارد آیین نامه شد و علاوه بر پل ها از آن‌ها در ساختمان سازی نیز استفاده شد.

ترکیب مفید فولاد و بتن در کنار هم در تیر مرکب باعث شد تا این محصول برتری هایی نسبت به تیر معمولی داشته باشد که از آن جمله می توان به افزایش باربری، افزایش میزان بار بحرانی در کمانش ها و افزایش میزان مقاومت در برابر خوردگی اشاره کرد.

استفاده از تیر مرکب در پوشش سقف ها موجب می شود تا صرفه جویی زیادی در مصرف فولاد، کم شن عمق تیر و بالا رفتن استحکام در برابر بارهای وارده شود.

انواع تیر مرکب

از نظر ساختاری می توان سه نوع اصلی تیر مرکب را معرفی کرد.

  • تیر مرکب مخروطی
  • تیر مرکب محیطی
  • تیر مرکب همبسته

مزیت استفاده از تیر مرکب

تیر مرکب نسبت به تیرآهن و دال بتنی در کنار هم مقاومت بالاتری را فراهم می کند. همان‌طور که می دانید در روش دال بتنی و تیرآهن، حمل نیروی برشی به خاطر کم بودن سطح اصطکاک بر عهده وسایل اتصالی همچون قلاب و گل میخ است. برای استفاده از این محصول به این صورت است که دال بتنی در بخش فشاری و تیرآهن در بخش کششی قرار می گیرد.

استفاده از تیر مرکب باعث می شود تا بتوان با افزایش مقاومت، دهانه های بزرگ را ایجاد کرد.

استفاده از تیر مرکب موجب صرفه جویی در مصرف مصالح می شود. با بزرگ تر شدن ممان اینرسی نیمرخ مرکب، خیز و تغییر شکل در تیر مرکب کم می شود.

استفاده از تیر مرکب موجب جبران ضعف کمانش تیرآهن می شود.

استفاده از تیر مرکب موجب جبران هزینه بالای تیرآهن می شود.

عضویت در خبرنامه آهن رسان

    برای دریافت آخرین اخبار بازار آهن آلات شماره تماس خود را وارد کنید

    طراحی سایت ایده پردازش