فرمول محاسبه وزن تیرآهن

بررسی کامل جدول وزن تیرآهن


جدول وزن تیرآهن ها می تواند در کشورهای مختلف تا حدودی متفاوت باشد. در مقررات ملی ما نیز استانداردهای خاصی برای وزن تیرآهن در نظر گرفته شده است که شرکت های تولید کننده و یا مصرف کنندگان این مصالح ملزوم به رعایت آن هستند. در این پست قرار است به صورت کلی شما را با وزن تیرآهن های مختلف از جمله تیرآهن IPE، تیرآهن IPB و نیز تیرآهن های تولید شده در کارخانجات مختلف ایران آشنا کنیم. همچنین فرمول محاسبه وزن تیرآهن های مختلف را نیز بررسی خواهیم کرد تا اطلاعات مفیدی در این زمینه در اختیار علاقه مندان قرار دهیم. با آهن رسان همراه باشید و نظرات خود را در این زمینه با ما در میان بگذارید.

به چه دلیل نیاز به وزن دقیق تیرآهن های مختلف داریم؟

توجه داشته باشید سال های طولانی است که تیرهای فلزی یا به اصلاح تیرآهن در ساخت ساختمان های چند منظوره توسعه یافته و به کار گرفته می شود. با کمک این عنصر ساختمانی و با استفاده از روش طراحی متوالی، امکان ساخت سازه های فلزی و بتنی فراهم شده است.

تیرآهن ها می توانند جزء لاینفک سازه های پیچیده فلزی (قاب، خرپا و …) باشند. البته برای طراحی و ساخت عنصر ساختمانی و سازه های استاندارد شما نیاز به جدولی شامل وزن تیرآهن ها و نیز فرمول تخمین وزن تیرآهن ها دارید.

از جداول گردآوری شده در این پست می توان برای محاسبه پارامترهای مختلف در سازه از جمله ظرفیت حمل. ممان اینرسی در سطح مقطع نسبت به مرکز و غیره استفاده کرد. البته که در خرید تیرآهن و محاسبه وزن سازه نیز می تواند از جداول زیر استفاده کرد.

جدول وزن تیرآهن کارخانجات ایران

بررسی کلی جدول وزن تیرآهن

جدول زیر نشان دهنده وزن تیرآهن IPE است. با کمک این جدول می توانید اطلاعاتی در مورد وزن هر کدام از تیرآهن های IPE با سایز های مختلف و همچنین ضخامت جان، ضخامت بال و ارتفاع تیرآهن به دست بیاورید.

وزن تیر آهن
سایز تیرآهن ضخامت جان ضخامت بال ارتفاع عرض بال وزن شاخه یک متری (kg) وزن شاخه ۱۲ متری (kg)
     ۱۲ IPE ۴/۴ ۳/۶ ۱۲۰ ۶۴ ۴/۱۰ ۸/۱۲۴
۱۴ IPE ۷/۴ ۹/۶ ۱۴۰ ۷۳ ۹/۱۲ ۸/۱۵۴
۱۶ IPE ۰/۵ ۴/۷ ۱۶۰ ۸۲ ۸/۱۵ ۶/۱۸۹
۱۸ IPE ۳/۵ ۰/۸ ۱۸۰ ۹۱ ۸/۱۸ ۶/۲۲۵
۲۰ IPE ۶/۵ ۵/۸ ۲۰۰ ۱۰۰ ۴/۲۲ ۸/۲۶۸
۲۲ IPE ۹/۵ ۲/۹ ۲۲۰ ۱۱۰ ۲/۲۶ ۴/۳۱۴
۲۴ IPE ۲/۶ ۸/۹ ۲۴۰ ۱۲۰ ۷/۳۰ ۴/۳۶۸
۲۶ IPE ۶/۶ ۲/۱۰ ۲۷۰ ۱۳۵ ۱/۳۶ ۲/۴۳۳
۳۰ IPE ۱/۷ ۷/۱۰ ۳۰۰ ۱۵۰ ۲/۴۲ ۴/۵۰۶
بیشتر بدانید:   محاسبه وزن میلگرد

جدول زیر نشان دهنده وزن تیرآهن IPB است. در این جدول نیز اطلاعتی در مورد وزن شاخه سنگین تیرآهن و وزن سبک تیرآهن IPB و نیز وزن یک متر تیرآهن IPB به دست بیاورید. بر اساس کاربرد تیرآهن هر یک را انتخاب می کنند.

وزن تیر آهن
سایز تیرآهن ضخامت جان ضخامت بال ارتفاع وزن یک متر (Kg) وزن شاخه سنگین

(Kg)

وزن شاخه سبک

(Kg)

     ۱۲ IPB ۷/۲۶ ۳۲۲ ۲۳۴
۱۴ IPB ۷/۳۳ ۳۹۰ ۲۹۹
۱۶ IPB ۶/۴۲ ۵۰۰ ۳۶۵
۱۸ IPB ۲/۵۱ ۵۹۰ ۴۲۶
۲۰ IPB ۳/۶۱ ۷۲۰ ۵۰۸
۲۲ IPB ۵/۷۱ ۸۲۸ ۶۰۶
۲۴ IPB ۲/۸۳ ۹۶۰ ۷۲۴
۲۶ IPB ۰/۹۳ ۱۰۷۵ ۸۱۸
۳۰ IPB ۱۰۳ ۱۳۷۰ ۱۰۶۰

جدول وزن تیرآهن کارخانجات ایران

وزن تیرآهن همانطوری که در ابتدا گفته شد می تواند مطابق با استانداردهای مختلف متفاوت باشد. در کشور ما نیز کارخانه ها، تیرآهن های تولیدی خود را در یک استاندارد کلی تولید نمی کنند و وزن محصولات تولیدی آنها می تواند با کارخانه دیگر متفاوت باشد. اطلاع از وزن محصول برای تشخیص تیرآهن تقلبی لازم است. در جدول زیر می تواند به این تفاوت ها را به خوبی مشاهده کنید:

محاسبه وزن تیرآهن

جدول حاوی وزن هریک از انواع تیرآهن به شما کمک می کند تا ظرفیت باربری هر کدام از تیرآهن ها را به دست بیاورید. برای درک نحوه محاسبه بار یک تیرآهن، لازم است با استفاده از یک فرمول نسبتاً گیج کننده از یک نیروی خارجی اعمال شده، لحظه اینرسی مورد نیاز یک مقطع را تعیین کنید. تئوری اساسی محاسبه طراحی این است که یک جسم جامد و خواص آن در همه جهات یکسان است.

جدول وزن تیرآهن

هنگام محاسبه ظرفیت باربری تیرآهن ها برای استحکام و سختی، یک طرح ساده از بارهای تیر بر روی تکیه گاه ها اتخاذ می شود. بر اساس ماهیت کار بارداری به استاتیک، پویا، دائمی و کوتاه مدت تقسیم می شود. با وجود جداول و نمودارهای آماده، بدون جذب متخصصان حرفه ای در این زمینه، نمی توان مسائل پیچیده در این زمینه را خود به خود حل کرد.

البته فرمول محاسبه وزن تیرآهن متفاوت تر از فرمول های محاسبه ظرفیت باربری است. جهت محاسبه وزن تیر آهن می بایست از درون جداول ارائه شده، وزن یک متر از تیرآهن مورد نظر خود را پیدا کنید و آن را به طول مورد نظر خود ظرب کنید تا وزن کلی به دست بیاید.

در واقع از فرومل زیر برای این کار استفاده می شود:

طول تیرآهن × وزن واحد طول تیرآهن= وزن تیرآهن

کارخانه داران ادعا می کنند هر اندازه وزن تیرآهن بیشتر باشد روی کیفیت آن نیز تاثیر می گذارد. بنابراین ابتدا قبل از خرید باید جدول وزن تیرآهن های آن کارخانه را بررسی کنید.

فرمول تخمین وزن انواع تیرآهن ها می تواند بر اساس نوع آنها متفاوت باشد. برای مثال فرمول محاسبه وزن تیرآهن لانه زنبوری با فرمول وزن تیرآهن IPB یا IPE متفاوت است.

فرمول محاسبه = وزن تیرآهن های لانه زنبوری:

طول تیرآهن لانه زنبوی (m) × وزن یک متر از تیرآهن لانه زنبوری مطابق با جدول اشتال = وزن تیرآهن لانه زنبوری (Kg)

فرمول محاسبه = وزن تیرآهن دوبل:

۲ × طول تیرآهن هاش (m) × وزن یک متر از تیرآهن هاش مطابق باجدول اشتال = وزن تیرآهن دوبل (Kg)

تیرآهن نوعی فولاد با راندمان بالا است که دارای سطح مقطع بهبود یافته تر، استحکام بالاتر و مزایای اقتصادی معقول تری است. در حال حاضر تیرآهن در کل دنیا طرفداران زیادی دارد و بهتر است که مورد توجه قرار بگیرد و در پروژه های مختلف به کارگرفته شود. وزن محصول معمولا بر میزان تحمل بار تیرآهن تاثیر گذار است.

محاسبه وزن تیرآهن

هنگامی که اجرای تیرآهن با یکدیگر ترکیب می شوند، می توانند سازه ای مقاوم بسازند که در برابر نیروهای مختلف محیطی مانند زلزله مقاومت باشند. برای مثال از مزیت های این نوع مصالح ساختمانی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تیرآهن از فولاد ساخته شده که از نظر ساختاری سالم و دقیق است
  • عدم وجود هر گونه مواد اضافی و ۱۰۰٪ قابل بازیافت هستند
  • تیرآهن به راحتی تغییر نمی یابد، به هم متصل نمی شود، پیچ خورده یا خم می شود، بنابراین تنظیم آن آسان است و انعطاف پذیری طراحی را ارائه می دهد.
  • نصب تیرآهن نیز آسان است
  • تیرآهن مقرون به صرفه است و به ندرت در قیمت نوسان دارد
  • تیرآهن کیفیت ساخت و ساز بهتر و تعمیر و نگهداری را کاهش می دهد، در حالی که سطوح ایمنی و مقاومت را نیز بهبود می بخشد

وزن تیرآهن را از کجا می توان به دست آورد

وزن تیرآهن کارخانه های مختلف موجود در ایران و سایر کشور ها می تواند متفاوت باشد، بنابراین بسیاری از ما می پرسند چگونه به وزن دقیق تیرآهن ها دسترسی داشته باشیم؟

باید گفت هر کدام از کارخانه های تولید کننده تیرآهن جدول اشتال محصولات تولیدی خود را روی وب سایت خود بارگذاری می کنند و به این طریق می توانید به آنها دسترسی داشته باشید یا در فاکتورهای فروش خود در صورت نیاز آنها را به شما ارائه می دهند.

جدول وزن تیرآهن

علاوه بر این شما می توانید وزن تیرآهن را از استاندارد ملی ایران به دست بیاورید و در کارهای خود استفاده کنید.

توجه داشته باشید که وزن‌های نشان‌داده‌شده در جداول بالا فقط برای راهنمایی هستند و نباید مبنای محاسبه‌ای که در آن اطلاعات دقیق مورد نیاز است، باشد. غیر معمول نیست که وزن و چگالی فلزات به طور قابل توجهی از وزن و چگالی واقعی متفاوت باشد.

برای مثال، به دلیل تفاوت در فرآیندهای ساخت و ترکیب مواد. بنابراین، در صورت نیاز به محاسبه دقیق وزن، باید اطلاعات مربوطه و دقیق را از تولیدکنندگان دریافت کنید.

امروزه یک مهندس به طور گسترده از تیرآهن در شکل دهی ستون و تیر و انواع سازه های مختلف با اندازه و ابعاد مختلف استفاده می کند. (تفاوت تیر و تیرآهن را اینجا بخوانید.) این نوع مصالح ساختمانی بسیار پر کاربرد هستند و در سازه های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند.

در این پست سعی کردیم تا جدول وزن تیرآهن و نحوه محاسبه وزن تیرآهن را در اختیار شما قرار دهیم. مطالعه این پست می تواند برای مهندسان محاسب، سازندگان ساختمان و کارفرمایان بسیار مفید باشد.

« عضویت در خبرنامه آهن رسان »

    برای دریافت آخرین اخبار بازار آهن آلات شماره تماس خود را وارد کنید