آزمایش شناسایی استاندارد میلگرد

ایمان شکوهیان
آزمایش شناسایی استاندارد میلگرد
آزمایش های شناسایی استاندارد میلگرد شامل یکسری آزمون هایی می باشند که حد امکان بر اساس مشخصات و آزمایش های موسسه استاندارد و تحقیقات ایران تهیه شده باشند.

از میلگردهای فولادی برای افزایش مقاومت کششی بتن استفاده می‌شود؛ زیرا بتن در کشش ضعیف اما در فشار قوی است. میلگردهای تقویت‌کننده در اصل همان میلگردهای فولادی هستند که به عنوان ابزار کششی در بتن مسلح و سازه‌های بنایی مسلح برای تقویت و کمک به بتن در کشش استفاده می‌شوند. سطح میلگرد دارای یک سری آرماتورها، گیره‌ها یا فرورفتگی‌های مداوم برای اتصال بهتر با بتن و کاهش خطر لغزش است. اهمیت انتخاب میلگرد مناسب مطابق با استانداردهای ملی و بین‌المللی و همچنین در نظر گرفتن نوع و جنس این محصول برای پروژه‌های ساختمانی اهمیت بالایی دارد. اگر میلگردهای خریداری شده مطابق با استاندارد ساخته شده باشند، می‌توان تضمین کرد که سازه موردنظر دوام و استحکام بالایی دارد. برای اطلاع از قیمت آهن امروز می‌توانید به سایت آهن رسان مراجعه یا از طریق شماره ۰۵۱۳۱۹۱۶ با کارشناسان ما در تماس باشید.

ضوابط آزمایش میلگرد

میلگردها در انواع مختلفی برای پروژه‌های ساختمانی قابل استفاده هستند و قیمت میلگرد در اصل برگرفته شده از جنسف نوع، سایز و گرید این محصول است. گریدهای میلگردهای فولادی مشخص‌کننده ویژگی‌های آنها برای استفاده در پروژه‌های مختلف است. به عنوان مثال، گریدهای زیادی مانند ۴۰، ۶۰ و ۸۰ وجود دارد که از نظر استحکام تسلیم و مقاومت متفاوت هستند. نمرات میلگرد توسط ASTM تنظیم می‌شود. تعیین درجه مربوط به حداقل قدرت تسلیم بیان شده بر حسب کیلوگرم بر اینچ مربع (KSI) است. اعداد ۴۰، ۶۰، ۷۵، ۸۰ و ۱۰۰ اغلب به عنوان نمره استفاده می‌شوند.

ظرفیت تسلیم میلگرد در اصطلاحی که درجه‌ها را توصیف می‌کند منعکس می‌شود. به عنوان مثال، حداقل مقاومت تسلیم میلگرد درجه ۴۰ ۴۰ KSI است که معادل ۴۰۰۰۰ PSI است. از طرفی حداقل استحکام تسلیم میلگرد گرید ۸۰ برابر ۸۰ KSI می‌باشد که برابر با ۸۰۰۰۰ PSI می‌باشد. اندازه و درجه میلگردی که برای پروژه شما به منظور ارائه پشتیبانی و استحکام مناسب مورد نیاز است، تعیین‌کننده نحوه انتخاب آن است. هم ماده‌ای که برای ساخت میلگرد استفاده می‌شود و هم ماده‌ای که برای پوشش آن استفاده می‌شود تأثیر قابل توجهی در نتیجه این سؤال خواهد داشت. در صنایع بتن و ساختمان، میلگرد فولاد کربنی استاندارد صنعت است. با این حال، ممکن است در تنظیمات با سطوح رطوبت بالا عملکرد خوبی نداشته باشد. میلگرد پوشش داده شده با اپوکسی ممکن است برای استفاده در کاربردهای دریایی موثرتر باشد زیرا استحکام و دوام بتن را حفظ می‌کند و در عین حال از خوردگی بتن با سرعت بیشتری جلوگیری می‌کند.

میلگرد فولادی را می‌توان در اندازه‌ها، گریدها و انواع مختلفی یافت و می‌توان از آن برای پشتیبانی از انواع مختلف سازه‌ها استفاده کرد.  میلگردها در دو نوع ساده و آجدار هستند که علامتØ همان علامت فی میلگرد، مربوط به میلگردهای ساده و سطح صاف است.  اندازه متریک و اندازه امپریال دو معیار رایج مورد استفاده برای اندازه میلگرد هستند. اندازه استاندارد میلگرد ممکن است از کشوری به کشور دیگر متفاوت باشد. هم موسسه بتن آمریکا (ACI) و هم انجمن آزمایش و مواد آمریکا (ASTM) مسئول انتشار مشخصات استاندارد در ایالات متحده (ASTM) هستند. میلگرد درجه ۶۰

  میلگرد مورد نیاز برای ساختمان چندطبقه

جدول زیر نشان دهنده جدول سایز میلگرد و وزن میلگرد است:

 

ردیف سایز میلگرد (mm) وزن یک شاخه ۱۲ متری (kg)
۱ ۸ ۵
۲ ۱۰ ۱۰
۳ ۱۲ ۱۱
۴ ۱۴ ۱۵
۵ ۱۶ ۱۹
۶ ۱۸ ۲۴
۷ ۲۰ ۳۰
۸ ۲۲ ۳۶
۹ ۲۵ ۴۷
۱۰ ۲۸ ۵۸
۱۱ ۳۲ ۷۶
۱۲ ۳۶ ۹۶

 

در جدول مشخصات میلگردهای موجود در بازار، میلگرد فولاد کربن مقاومت خوبی دارد؛ اما با این حال، ممکن است در محیط‌هایی با مقادیر زیاد رطوبت عملکرد خوبی نداشته باشد. میلگرد با پوشش اپوکسی ممکن است در کاربردهای دریایی بهتر عمل کند و مقاومت و طول عمر بتن را بدون تسریع در خوردگی حفظ کند. زیرا اپوکسی از نفوذ رطوبت به پوشش جلوگیری می‌کند. رایج‌ترین نوع میلگرد مورد استفاده در ساختمان‌های مسکونی و تجاری میلگرد فولادی کربنی است. زمانی که فولاد کربنی در معرض رطوبت زیاد قرار گرفت، علیرغم اینکه این فولاد آلیاژی بسیار مقرون به صرفه و ماندگار است، از نظر عملکرد به خوبی این فولاد آلیاژی عمل نمی‌کند. ممکن است با کار با میلگرد کربن فولادی در شرایطی که رطوبت یا رطوبت بالایی دارد، خود را در معرض خطر قرار دهید.

مشخصات الزامی میلگرد طبق مبحث نهم مقررات ملی ساختمان

طبق مبحث نهم مقررات ملی ساختمان، مشخصات زیر باید برای هرگرید از میلگرد در نظر گرفته شود:

مشخصات الزامی میلگرد طبق مبحث نهم مقررات ملی ساختمان
ردیف گرید آج تنش تسلیم (N/mm۲) مقاومت کششی (N/mm۲) ازدیاد طول نسبی

(حداقل مقدار مجاز برای طول ۱۰ برابر قطر میلگرد)

۱ A1 س ۲۴۰ ۲۴۰ ۳۶۰ ۰.۱۸
۲ A2 آج ۳۴۰ ۳۴۰ ۵۰۰ ۰.۱۵
۳ A3 آج ۴۰۰ ۴۰۰ ۶۰۰ ۰.۱۲
۴ A4 آج ۵۰۰ ۵۰۰ ۶۵۰ ۰.۰۸

 

ضوابط پذیریش آزمایش میلگرد چیست؟

ضوابط پذیرش میلگرد به این معناست که باید نمونه‌ها را به صورتی در نظر گرفت که بتوان نتایج آزمایش‌های صورت گرفته به کل میلگردهای مصرفی در فونداسیون سازه تعمیم داد. برای این منظور باید موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • اگر باتوجه به سازه خود، به گریدهای مختلفی از میلگرد نیاز دارید، باید هرکدام از این گریدها را آزمایش کنید.
 • تنوع در سایز میلگردهای مصرفی موضوعی است که باید به آن دقت داشته باشید. حداقل باید از هر نوع سایز، یک میلگرد مصرفی در سازه داشته باشید.
 • به ازای هر ۵۰ تن میلگرد مصرفی باید یک نوع میلگرد با گرید خاص را آزمایش کنید.

انواع روش‌ های تست میلگرد

آزمایش های شناسایی استاندارد میلگرد شامل یکسری آزمون هایی می باشند که حد امکان بر اساس مشخصات و آزمایش های موسسه استاندارد و تحقیقات ایران تهیه شده باشند. برای تست میلگرد، آزمایش‌های مختلفی در نظر گرفته می‌شود که در ادامه در مورد آن‌ها صحبت خواهیم کرد.

آزمایش کشش

آزمایش کشش میلگرد می بایست مطابق استاندارد ملی ایران باشد به شماره ۱-۸۱۰۳ که در این آزمون عمدتا تعیین میزان درصد ازیاد طول کلی در حداکثر نیرو با نشانه گذاری ها و فواصل مساوی بر روی طول ایجاد شود. در این آزمون فاصله نشانه گذاری ها باید ۱۰.۵ یا ۲۰ میلی متری باشد و متناسب با قطر میلگرد انتخاب شود. همچنین برای تعیین ویژگی های کششی میزان سطح مقطع اسمی میلگرد باید در محاسبات مورد استفاده قرار بگیرد. شما می‌توانید برای اطلاع از قیمت میلگرد به صفحه مربوطه آن مراجعه کنید.

  کارخانه ذوب آهن اصفهان

آزمون خمش

آزمایش خمش نیز می بایست مطابق با استاندارد ملی ایران به شماره ۱-۸۱۰۳ صورت بپذیرد. نمونه آزمون می بایست زاویه ای بین ۱۶۰ تا ۱۸۰ درجه حول فک خمش متناسب با قطر میلگرد خم گردد.

آزمون خستگی

آزمایش خستگی نیز باید مطابق استاندارد ملی ایران به شماره ۱-۸۱۰۳ انجام شود.

آزمون تعیین ترکیبات شیمیایی میلگرد

به طور عمده تعیین کردن ترکیبات شیمیایی میلگرد باید با تطبیق استاندارد ملی ایران به شماره ۱۰۹۷۹ صورت بپذیرد. استفاده، ترکیب شیمیایی بایستی از طریق یک روش مرجع مناسب که در استاندارد ملی ایران شماره ۱۰۹۷۹ ارائه شده است انجام گردد.

آزمون سنجش ابعاد و وزن

نمونه مورد ارزیابی شده در ابتدا از نظر ابعاد و اندازه مورد نظر توسط وسایل سنجش دقیق اندازه گیری می شود و با مقادیر ابعاد رواداری میلگرد مطابق جدول استاندارد میلگرد ارزیابی می شود.

آزمایش‌های استاندارد میلگرد

استانداردهای میلگرد انواع مختلفی دارند که در ادامه در مورد هرکدام صحبت خواهیم کرد:

۱. استاندارد میلگرد روسی:

شرکت ذوب‌آهن اصفهان بزرگ‌ترین تولیدکننده میلگرد در ایران است و استاندارد میلگرد روسی برگرفته از استاندارد GOST 5781 کشور روسیه است که محصولات این کارخانه مطابق با چنین استانداردهای ساخته و روانه بازار می‌شوند. طبق این استاندارد، میلگردها در سه دسته تا سایز ۴۰ تولید می‌شوند.

۲. آیین‌نامه آبا:

در آیین‌نامه بتن ایران (آبا) میلگردها باید طبق شرایط خاصی تولید شوند. طبق این آیین‌نامه مقاومت تسلیم آرماتور در اعضای قاب‌های مقاوم در برابر زلزله، نباید بیشتر از ۴۰۰ مگا پاسکال باشد.

۳.   استاندارد میلگرد در ایران

استاندارد میلگرد ایران به شماره ISIRI 3132 تحت عنوان ” میلگردهای فولادی گرم نوردیده برای تسلیح بتن – ویژگی‌ها و روش‌های آزمون” برای اولین بار در سال ۱۳۶۹ تدوین شد. این استاندارد در سال ۱۳۹۲ مورد استفاده قرار گرفت. استاندارد میلگرد ایران برگرفته از استانداردهای مرجع اروپا EN، آلمان DIN، ژاپن GIS، آمریکا ASTM و استاندارد جهانی ISO است.در این استاندارد، میلگردها به چهار دسته کلی در بازار به نام‌های A1، A2، A3 و A4 شناخته می‌شوند که میلگرد گرید ۱ در دسته میلگردهای ساده و بدون آج است و از گرید ۲ تا گرید ۴ در دسته میلگردهای آجدار تقسیم‌بندی می‌شوند و اعداد موجود در علامت مشخصه بیانگر مقاومت تسلیم میلگرد هستند.

انواع استاندارد میلگرد در سایر کشورها به صورت زیر است:

انجمن تست مواد آمریکا ASTM استانداردهای میلگرد مختلفی برای تولید انواع میلگردهای آجدار ارائه کرده است:

 • (میلگردهای کم آلیاژ)ASTM A706
 • (فولاد ریلی)ASTM A996
 • (میلگردهای زنگ نزن)ASTM A955
 • (میلگردهای کم کربن-کروم)ASTM A1035
 1. آیین‌نامه ACI(318-14) نیز از استاندارد ASTM در مورد میلگردها تبعیت می‌کند.
 2. استاندارد ملی روسیه (GOST 5781)
 3. استانداردهای صنعتی ژاپن (JIS G3112)
 4. مؤسسه استانداردهای آلمان (DIN 488)
 5. مؤسسه استانداردهای بریتانیا (BSI BS4449)
 6. استاندارد ایالات متحده (ANSI/AWS D1/4)
 7. سازمان بین‌المللی استاندارد (ISO 6935)
 8. آیین‌نامه بتن کانادا (CSA-A23.3-04)
 9. آیین‌نامه استرالیا برای میلگردهای آجدار

آزمایش‌های مخرب میلگرد

برخی از آزمایش‌هایی که روی میلگرد انجام می‌شوند؛ تا جایی دادمه پیدا می‌کنند که باعث تخریب این محصول شوند؛ به چنین آزمایش‌هایی آزمایش مخرب میلگرد گفته می‌شود که انواع مختلفی دارد. در ادامه در مورد انواع آزمایش های مخرب میلگرد صحبت خواهیم کرد.

  پرکاربردترین ورق های صنعتی

آزمایش توان کششی میلگرد

آزمایش مقاومت کششی میلگرد برای ارزیابی خواص مکانیکی این محصول است که توسط دستگاه‌های مکانیکی یا هیدرولیکی و بر اساس استاندارد DIN 1045 آلمان انجام می‌شود. مقاومت کششی میلگرد، مقاومت حد نهایی است که در اصل مقدار تحمل این محصول را نشان می‌دهد. در این آزمایش قابلیت الاستیکی و انعطاف‌پذیری میلگرد،  نقطه تسلیم، حد ارتجاعی و مقاومت در برابر شکنندگی این محصول بررسی خواهد شد.

 آزمایش تعیین خستگی میلگرد

میلگردها علاوه بر شکستگی، ممکن است در برخی از موارد دچار خستگی شوند؛ بنابراین طبق ضوابط آیین نامه ساختمان، تست خستگی نیز باید قبل از به‌کارگیری میلگرد در ساختمان از این محصول گرفته شود. این موضوع در اصل بررسی، تنش قابل تحمل میلگرد قبل از شکسته شدن است.

برای میلگردهایی که در مرحله بتن‌ریزی خم شده باشند؛ از این نوع آزمون مخرب میلگرد باید استفاده کرد. در نظر داشته باشید که تفسیر نتایج بر اساس ضوابط پذیرش آزمایش میلگرد نیز به عهده مهندس سازه موردنظر است.

 آزمایش خمش سرد میلگرد

آزمایش خمش میلگرد مطابق با استاندارد ملی ایران روی میلگردهایی با طول ۲۵۰ میلی‌متر و بالاتر باید انجام شود.

 آزمایش خمش مجدد میلگرد

آزمایش خمش مجدد میلگرد در چند مرحله صورت می‌گیرد:

 1. میلگرد را تا ۹۰ درجه در یک جهت مشخص خم کنید.
 2. سپس آن را به مدت نیم ساعت در دمای ۱۰۰ درجه سانتی‌گراد گرم کرد.
 3. در مرحله بعد پس از خنک شدن میلگرد، عمل خمش را به اندازه ۲۰ درجه در سمتی خلاف جهت اولیه انجام می‌دهند.
 4. پس از این کار، یک لایه آج را از روی میلگرد برداشته می‌شود.
 5. باید در مرحله قبلی مشخص شود که هیچگونه ترکی روی سطح میلگرد نیست!
 6. باید دمای محیط بین ۱۵ تا ۲۵۰ درجه سانتی‌گراد باشد که این موضوع در ضوابط پذیرش آزمایش میلگرد آورده شده است.

سخن پایانی

در این مقاله در مورد آزمون‌های استاندارد میلگرد و همچنین روش‌های تست میلگرد اطلاعاتی را در اختیار شما گذاشتیم. همان طور که می‌دانید خرید مقاطع فولادی برای بسیاری از افراد با چالش‌هایی همراه است از این رو شناخت انواع استاندارهای میلگرد در ایران و جهان و جدول سایز انواع میلگرد، اندازه میلگرد و سطح مقطع میلگرد، می‌تواند به شما کمک کند که خرید بهتری را تجربه کنید.

سوالات متداول

 1. آزمایش مخرب میلگرد به چه منظور انجام می‌شود؟

آزمایش‌های مخرب میلگرد همان‌طور که از اسم آن مشخص است تا تخریب شدن این محصول باید ادامه داشته باشند.

 1. ضوابط پذیرش آزمایش میلگرد چیست؟

به این معناست که باید نمونه‌ها را به صورتی در نظر گرفت که بتوان نتایج آزمایش‌های صورت گرفته به کل میلگردهای مصرفی در فونداسیون سازه تعمیم داد.

 1. انواع روش‌های تست میلگرد کدام‌اند؟

آزمایش خمش سرد میلگرد/ آزمایش خمش مجدد میلگرد/ آزمایش تعیین خستگی میلگرد و… از انواع روش‌های تست میلگرد هستند.

 1. انواع استانداردهای میلگرد کدام‌اند؟

استاندارد میلگرد روسی/ استاندارد میلگرد در ایران و آیین نامه آبا از جمله انواع استانداردهای میلگرد در ایران هستند.

۵. آزمایش خمش میلگرد چیست؟

آزمایش خمش میلگرد مطابق با استاندارد ملی ایران روی میلگردهایی با طول ۲۵۰ میلی‌متر و بالاتر باید انجام شود.

اشتراک گذاری مقاله
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *