بادبند ساختمان

مهاربند و بادبند چیست

سیستم انواع بادبند در ساختمان های فلزی و بتنی از چندین پلن مختلف تشکیل شده است که تمام اعضای به کار رفته در این سیستم ها مکمل یک دیگر هستند و در جهت استحکام و پایداری سازه در ساختمان به کار گرفته می شوند همچنین این سیستم ها از ساختمان در برابر آسیب های وارده ناشی از نیروهایی مانند باد و زلزله محافظت می کنند. این بادبند ها الخصوص در سازه های از جنس فولاد بیشترین کاربرد دارند و به نوعی یکی از المان های مهم پروژه در بحث مقاوم سازی محسوب می شوند. اگر بخواهیم به طور خلاصه بادبند را تعریف کنیم می توانیم بگوییم که: بادبند از فروپاشی کل سازه در شرایط ناگوار جلوگیری خواهد کرد. در این مقاله از آهن رسان مرجع قیمت آهن همراه ما باشید تا در این مورد اطلاعات بیشتری کسب کنید.

انواع بادبند ساختمان

بادبند در ساختمان

در اولین کلام می توان بیان نمود که هدف مهندسین سازه و معماران از ایجاد سیستم محافظتی مهاربند یا بادبند در ساختمان این است که از نیروهای عرضی، نیروهای ناگهانی و بارهای اضافی وارد شده به سازه که موجب تخریب ساختمان ها می شوند جلوگیری کنند نکته ای وجود دارد این است که وجود بادبندها سبب خنثی سازی نیروهای تخریبی به سازه می شود که در این راستا این عمل نه تنها خود سازه را پایدار نگه می دارد بلکه از ایجاد تلفات انسانی و مادی نیز جلوگیری می کند و خسارت مالی را تا حد زیادی کاهش می دهد. با مرجع قیمت آهن و قیمت تیرآهن همراه باشید.

 

انواع بادبند

در مهندسی سازه سیستم های مختلفی برای محافظت از سازه در برابر نیروهای متعدد وارد شده بر آن طراحی و استفاده می شود. نیروهای جانبی مثل زلزله، باد و طوفان ها وقتی بر سازه وارد می شوند هر قسمت از سازه باید به صورت منسجم و یکپارچه و البته باید بتواند به تنهای نیروهای وارد شده را منتقل نماید. طراح سازه و مهندسین معمار مسیر انتقال نیرو را در هر سازه ای باید به طور کامل و بی نقص مشخص کرده و تعقیب نمایند تا در نهایت نیروهای وارد شده بر سازه به زمین منتقل گردند.
همانطور که می دانید نیروهای مختلف ماهیت متفاوتی دارند و به شکل متفاوتی بر سازه تاثیر می گذارند. مثلا در هنگام زمین لرزه نیروهای داینامیکی رفت و برگشتی بر سازه وارد می شود که در صورتی که اعضای سازه قابلت تغییر شکل داشته باشند، و اگر این نیروها فراتر از محدوده الاستیک باشند، ممکن است موجب تخریب سازه شوند.

 

  کاربرد تیرآهن چیست؟

 

بادبند چیست

نصب بادبندها در ساختمان

به طور عمده بادبندها به گونه ای طراحی می شوند که بتوانند نیروهایی که به صورت عرضی به سازه وارد می شوند را مهار کرده و به قاب بعدی انتقال دهند تا این امر موجب توزیع این نیروها و فشارها شود و فشار شدیدی به ساختمان وارد نشود. به طور کلی نیروهای افقی نیز به دلیل باد و سیل و زلزله و حوادثی از این قبیل به سازه وارد می شوند. وجود بادبند در ساختمان بسیار دارای اهمیت است و جز یکی از مصالح و تجهیزات ساختمانی در روند ساختمان سازی امروزی محسوب می گردد. اگر بخواهیم در مورد کاربرد بادبند در ساختمان بسیار ساده و روان صحبت کنیم می توانیم بیان کنیم که: نیروی هایی که ممکن است براثر عوامل متعددی به ساختمان وارد شوند مهار نشوند به صورت عمده بر روی ستون ساختمان تاثیر مخربی را می گذارند و به طور عرضی سبب حرکت و تخریب ساختمان می شوند اما وجود بادبند در اسکلت بندی ساختمان این موارد را خنثی می کند و مقاومت سازه را افزایش می دهد.

مهاربندچیست

بادبند یا مهاربند چیست؟

انواع بادبند در ساختمان های فلزی و بتنی به طور معمول از میله های فولادی، تیرآهن ها، نبشی ها و یا ناودانی ها و در مواردی از کابل ها تولید می شود. بادبندها انواع مختلفی دارند که بسته به نوع و کاربرد آنها در سازه های مختلفی به کارگرفته می شوند، به عنوان مثال در ساختمان ها و پروژه های بزرگی مثل ساختمان های مرتفع، پروژه های بزرگ و… مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع بادبند ساختمان

بادبند یا مهار بند سیستمی است که از چندین عضو تشکیل می شود. همه اعضای سیستم بادبند و مهاربند در جهت استحکام و پایداری سازه در جهت جلوگیری از آسیب های ناشی از نیروهای افقی زلزله و… کار می کنند. بادبندها به خصوص در سازه های فولادی از جمله مهم ترین قسمت های پروژه محسوب می شوند زیرا بخش مهم و عمده ای از مقاوم سازی سازه هستند. به طور کلی هر ساختمان یا سازه ای که ساخته می شود باید بتواند بارهای خود سازه را با هر ابعاد و اندازه ای که باشد تحمل کند تا از ریزش و فروپاشی سازه جلوگیری شود. یکی از سیستم های جانبی رایج و موثر در مقاوم سازی در برابر زلزله قاب های مهار بندی جانبی هستند. از جمله ویژگی های مهم سیستم های مهار بند و بادبند می توان به سختی و قابلیت حمل بالایی که دارند اشاره کرد. این محصولات فشارها و بارهای جانبی را به خوبی تحمل می کنند.

 

  نقش ورق فلزی در ساخت و ساز چیست؟

 

شکل ظاهری بادبندها

فواید وجود بادبند

بادبند ها و مهاربندها ساختمان درجابه جایی طبقات نیروی های محوری و خمشی در ستون ها به حداقل ممکن می رسانند. قاب مهار شده با بادبند در مقابل باد و نیروهای لرزه ای بسیار بیشتر از ساختمان های بدون مهار است و مقاومت بالایی دارد. مهار بند فولادی مقرون به صرفه و آسان است در حوزه ساخت وساز و همچنین فضای کمتری را اشغال می کند و از انعطاف پذری بالایی هم برخوردار است.

اهمیت وجود بادبند

سیستم مهاربند عرضی بارهای جانبی را از روی هر یک از قاب ها یعنی تیر و ستون به مهار ها منتقل و پراکنده می کند. عملکرد بادبندها به ظاهر ساده است اما می تواند ساختمان را تا حد زیادی در برابر زلزله پشتیبان کند. و از تلفات ساختمانی و انشانی جلوگیری به عمل آیید.

انواع بادبند ساختمان

الزامات اجرایی و طراحی بادبند

مهاربند ها مانند سایر فعالیت های موجود در سازه نیازمند رعایت یکسری نکات و الزاماتی هستند که مربوط به بادبندها و استاندارد های بین المللی نظیر: BS EN 1993-1-1 و ASCE 41-06 در استاندارد ۲۸۰۰ ایران نیز به الزامات مربوط به طراحی و اجرای قاب‌های مهاربندی شده اشاره شده است.

انواع بادبند ساختمان

 

  ورق فلزی و انواع مهم آن کدامند؟

از جمله مهم ترین الزامات می توان موارد زیر را نام برد:

 • در ساختمان های کوتاه حداکثر هشت طبقه یا ارتفاع کمتر از ۳۰ متر است. و می توان قاب های کوتاه مهار بندی شده را برای تحمل ۱۰۰ درصد بار جانبی طراحی کرد.
 • در ساختمان های بلند حداقل ۵ طبقه با ارتفاع بیشتر از ۵۰ متر که قاب های مهار بندی شده توانایی تحمل تمام نیروهای جانبی ناشی از زلزله را نخواهند داشت.
 • ضریب رفتار ساختمان در صورت استفاده از مهاربندی برون محور فولادی برابرا است با ۷ ارتفاع مجاز ساختمان برابر با ۵۰ متر
 • ضریب رفتار ساختمان در صورت استفاده از مهاربندی برون محور فولادی برابرا است با ۶ ارتفاع مجاز ساختمان برابر با ۵۰ متر
 • ضریب رفتار ساختمان در صورت استفاده از قاب خمشی فولادی به ویژه به همراه مهاربندی برون محور فولادی برابر است با ۱۰ و ارتفاع مجاز ساختمان برابر است با ۱۵۰ است.

 

مهاربند چیست

 • حداقل سطح مقطع میلگرد مورد استفاده برای بادبند ضربدری تیرآهن سقف برابر با سطح مقطع میلگرد ۱۴ است.
 • استفاده از بادبند شکل k فقط در ساختمان های طبقه ی یک و دو مجاز است.

بادبند اسکلت فلزی

هدف از قرار دادن بادبند در ساختمان فلزی جلوگیری از نیروهای عرضی و بارهای اضافی است که به آن وارد می شود و می تواند سبب تخریب سازه شود. درواقع، بادبندها نیروهای نخریب کننده را به خوبی مهار می کنند و میزان تلفات انسانی را در اثر زلزله کاهش می دهند. خسارت های مالی را به کمترین نقطه می رسانند. طراحی و اجرای انواع مهاربند و بادبند در کشور ایران به دلیل زلزله خیز بودن بیشتر از سایر مناطق اتفاق می افتد و از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

بادبندفلزی

انواع بادبند  و انواع مهاربند ساختمان

به طور کلی مهاربندها بسته به نوع ساختمان و کاربردشان متفات هستند و به دو دسته ی کلی مهاربند های عمودی و مهاربند های افقی تقسیم بندی می شوند.

 • مهاربندهای عمودی یا قائم
 • مهاربندهای افقی

 

  انواع ورق فولادی (مهمترین مشخصات فنی و مکانیکی)

 

عملکرد انواع بادبند و مهاربند

مقاومت مهاربندها در برابر نیروها زلزله از طریق افزایش یا کاهش طول اعضا مهاربند قابل تشخیص است. نیروی ناشی از زلزله که به ستون ها منتقل می شود سبب افزایش یا کاهش طول اعضای مهاربند می شود. سیستم های قاب مهاربندی به دو شکل:

انواع بادبند

 • همگرا (CBF)
 • واگر (EBF)

هستند که مقاوم در برابر زلزله اند و ویژگی های مخصوص به خود را دارند. قاب مهاربندی شده همگرا یا CBF به نوعی قاب گفته می شود که در آن محورهای طولی اعضایی مثل تیر، ستون و مهاربند در یک نقطه به هم می رسند. در این نوع مهاربند، تیر و ستون و مهاربندی ها با سقف صلب یک خرپا قائم تشکیل می دهند و با کمک کنش خرپایی در برابر بارهای جانبی مقاومت ایجاد می کنند. معمولا بادبندهای همگرا در برابر تغییر مکان های جانبی نسبی طبقات یک ساختمان که در اثر بادهای و بارهای زلزله ایجاد می شود، سختی و مقامت مناسبی ایجاد می کنند. این سختی در بادبند همگرا از رفتار محوری اعضای مهاربندی تامین می شود.

انواع بادبند

مهاربند همگرا در برابر نیروهای چرخه ای رفتار خاصی دارد. در آن اتلاف انرژی از طریق نیروهای القایی زلزله، با کشیدکی و کم شدن طول مهاربندها به دست می آید. در مهاربندها جایگاه هر مقطع باید طبق لیست زیر اولویت بندی شود:

انواع بادبند

 1. مهاربند با مقطع لوله که به آن مدور جدار نازک هم گفته می شود
 2. مهاربندی مقطع قوطی به شکل I
 3. مهاربند به شکل T
 4. مهاربند مقطع زوج نبشی

معمولا از مهاربندهای لوله اس شکل در سازه های دریایی و سواحل دریا که نیروهای لرزه ای شدید بر آن ها وارد می شود، استفاده می گردد.

عملکرد انواع بادبند

در برابر نیروهای زلزله، مهاربند همگرا یک رفتار فرا ارتجاعی در مقابل بارهای رفت و برگشتی نشان می دهد که در آن عضو فشاری مهاربند کمانش کرده و در این حالت خمشی در آن ایجاد می شود و مفصل پلاستیک در محل لنگر حداکثر به وجود می آید. باید گفت که کمانش فرا ارتجاعی مهاربند ضروری است و کمک می کند که مهاربند فشاری یک منبع مهم برای جذب انرژی لرزه ای باشد.

 

  جدول وزن تیرآهن چیست؟ محاسبه وزن تیرآهن

 

جدول مزایای و معایب بادبند همگرا

معایب مهار بند همگرا مزایای مهار بند همگرا
محدودیت هایی از نظر معماری برای ایجاد بازشوهایی مانند تعبیه درب و پنجره به ویژه در مهاربند مقاومت و استحکام بالای سیستم
قابلیت جذب و استهلاک کمتر انرژی نسبت به بادبند طراحی نسبتا ساده
وزن بالا کنترول شدن تغییر مکان های جانبی سازه
عدم نیاز به نیروی متخصص برای اجرا
کاهش جابه جایی جانبی
مقرون به صرفه بودن و آسانی مراحل ساخت

مهاربند در ساختمان

مهاربندی در ساختمان به طور کلی به ۲ نوع و بسته به نوع و نیاز سازه تقسیم بندی می شود:

مهاربند چیست

 1. مهاربندهای عمودی یا قائم

در این سبک از مهاربندی مهاربند بین ستون ها در صفحات ممتدد قائم قرار می گیرد تا بارو نیروی که به آن وارد می شود به طور مستقیم به زمین انتقال داده شود. ساختمان الخصوص ساختمان های فلزی از این نوع مهاربند برای افزایش مقاومت ساختمان استفاده می کنند.

 1. مهاربندهای افقی

این سبک مهاربندها در واقع مکمل مهاربندهای عمودی یا قائم می باشند این نوع مهاربند در ساختمان در مسیر مهاربند عمودی قرار گرفته تا نیروهای افقی ایجاد شده را به مهار بند قائم منتقل کنند.

مهاربند در ساختمان ها

 

  فرمول محاسبه وزن ورق آهن

 

بادبندها و قرارگیری در مقاطع مناسب

 • بادبند مورب منفرد

این نوع بادبندها نوعی بادبند فرد و تک می باشد که در اصطلاح تیر آهن ساختمان سازی به نام سیستم خرپا یا مثلث نیز معروف است وظیفه این نوع بادبندها مقاوم سازی ساختمان در برابر نیروهای تنشی و جانبی است.

 • طراحی بادبند ضربدری

این سبک از بادبند های ضربدری که نام آنها در اصطلاح X نیز می باشد از دو عضو تشکیل شده است که به صورت مورب در محل اتصال تیر و ستون قرار می گیرد. جنس تشکیل دهنده این نوع بادبندها عمدتا متشکل از:

مهاربند چیست

 • کابل‌ های فولادی
 • تیرآهن، ناودانی، نبشی و غیره

می باشد که برای مهار نیروهای برشی و تنشی مورد استفاده قرار می گیرد. در مهاربندهای ضربدری باید در هر زوج نیمرخ یک پروفیل در سراسر آن امتداد داشته باشد و ورق اتصال بزرگتری انتخاب شود برای اینکه طول مناسبی برای جوش تامین گردد، توجه داشته باشید که در اجرای مهاربند ضربدری در اسکلت سازه، که از نوع فلزی است، اعضای مهاربند باید به صورت ریسمانی در امتداد هم نصب شوند. و توصیه می شود که در قسمت مرکزی آن ها برای این عملکرد مهاربند شکل پذیر باشد و از کمانش موضعی جلوگیری شود، از ورق تقویتی استفاده گردد.

بادبند چیست

 • بادبند قطری

این سبک از بادبندها نیز همانند بادبندهای ضربدری است و تنها تفاوتی که در این نوع بادبند مشهود است این است که فقط یکی از اجزای بادبند ضربدری در قطر قرار دارد.

 • جزئیات بادبند واگرا (EBF)

این سبک از بادبند در ساختمان های فلزی و بتنی که به نام واگرا معروف هستند انتهای آن ها به تیر متصل می شود که به بادبند برون محور نیز معروف هستند. طراحی و بکارگیری این نوع بادبند باید این صورت باشد که نیروهای برشی و…که به تیر ساختمان وارد می شوند باعث تحرک و فروپاشی تیر نشوند و مزیت این سبک مهاربند در اینجا این می باشد که قابلیت شکل پذیری بالایی داشته و نیروهای های برشی و متحرک مانند زلزله و… را کاهش می دهد و از این امر جلوگیری می کند.

انواع بادبند ساختمان

 

  محاسبه تیرآهن ساختمان سازی چگونه است؟ برآورد حجم تیرآهن

 

اجرای بادبندها در ساختمان:

 • استفاده از مصالح با کیفیت
 • ایجاد مهاربند و بادبند دقیق و مطابق اصول طراحی
 • ابعاد و شکل ورق و همچنین اتصال بادبند
 • سخت ‌کننده جان تیر
 • طول تیر پیوند

عملکرد انواع بادبند

بادبند با شکل V: این نوع بادبند که به آن بادبند وی شکل می گویند از دو قسمت که عمود بر هم هستند ساخته شده است. در این مدل از گوشه بالای عضو عمودی وصل و در قسمت میانی یک تیر زیری به هم می رسند و یک شکل به صورت V ایجاد می کنند. یک نوع بادبند دیگر در ساختمان ها دیده می شود که دقیقا برعکس V است و به آن بادبند هشتی گفته می شود. در صورتی که در این دو نوع بادبند هر دو عضو به نیروی مقاومت برسد، نیروی خمشی اصلی را از تیر افقی دور می کنند.

بادبندی با شکل K: اگر به اسکلت ساختمان ها نگاه کنید این عضو را به شکل کا مشاهده می کنید که در ان دو عضو در میانه ستون به هم وصل شده است. از بادبند کا شکل به منظور افزایش میزان انعطاف پذیری در دهانه ها استفاده می کنند. به این ترتیب امکان قرار دادن پنجره نیز فراهم می شود. در این نوع بادبند نیروهای کمتری به تیرهای افقی وارد می شود اما باید گفت که استفاده از بادبند کا شکل برای مناطق مستعد زمین لرزه مناسب نمی باشد چراکه ممکن است در اثر نیروهای افقی بالا، ستون ها خراب شوند.

انواع بادبند ساختمان

برای اینکه بابندهایی باکیفیت و مقاوم در سازه ایجاد شود و این اعضا عملکرد بالایی داشته باشند بایستی در وهله اول خود اعضای بادبند از استحکام بالا برخوردار باشند تا بتوانند نیروهای وارد شده بر آن ها را به خوبی منتقل کنند. توجه داشته باشید که اگر از پروفیل های قدیمی و مستعمل و یا ضعیف که ممکن است خم شوند در این مورد استفاده گردد، و اگر اعضای بادبند از استانداردهای لازم و کافی برخوردار نباشند، نخواهند توانست که مهاربندی سازه را به خوبی انجام دهند.

در وهله دوم باید بدانید که اجرای مهاربند بسیار مهم است و اگر اشتباهی در فاصله بست ها در بادبند رخ دهد، این عضو نمی تواند نیروها را به درستی انتقال دهد و در نتیجه طبق نقشه کار پیش نمی رود.

بادبند ساختمان فلزی

این نکته نیز بسیار مهم است که اعضای بادبند و مهاربندها باید دارای سایز و مشخصات استاندارد باشند یعنی ابعاد و شکل انواع ورق فولادی بر اساس اندازه زوایای بادبند و در دهانه های مختلف طبق نقشه کاملا دقیق بریده و نصب بشوند. در نتیجه باید گفت که اجرای بادبند باید توسط نیروهای آموزش دیده و حرفه ای انجام شود.

 

  مشخصات تیرآهن اصفهان چیست؟

 

یک موضوع مهم دیگر این است که در اجرای بادبند نباید از جوشکاری و وصله جوشی استفاده شود زیرا بادبندها وظیفه مهار کردن نیروهای قوی و زیادی باد و زلزله را به عهده دارند و اگر در ساخت و نصب آن ها از جوش استفاده شود ممکن است از استحکام و مقاومت کافی برخوردار نباشند و در زمان وارد شدن نیروه و انتقال آن ها، اعضای بادبند از هم جدا شده و کار به درستی انجام نشود. در این مورد استثنا وجود دارد که در مورد آن باید دقت و حساسیت بالایی وجود داشته باشد، تنها زمانی می توان از وصله جوشی در بادبند استفاده کرد که اطمینان داشته باشیم که تمام نیروهای کششی و فشاری اضافی با یک اتصال پوششی و یا به صورت مستقیم با جوش کاری شیاری انتقال داد. دقت داشته باشید که در این مورد نیز نباید اجرای قطری دقیقا در یک مقطع باشند.

 

یک نکته مهم در اجرای درست بادبندها استفاده از سخت کننده های جان تیر است که در آن برای اینکه تیرها از هم گسیخته نشوند، و در برابر نیروهای برشی دوام بیاورند، بهتر است که از سخت کننده های جان تیر استفاده شود تا بادبندهای واگرا مثل وی شکل یا کا شکل تقویت شوند. موضوع دیگری که در مورد اچرای صحیح بادبندها باید به آن توجه کرد این است که طول تیرها باید دقیق و طبق نقشه باشند زیرا طول تیر در فاصله بین دو نقطه اتصال در بادبندهای واگرا قرار دارد و در واقع پیوند قسمتی از تیر است.

بادبند چیست

اندازه دقیق ابعاد گوشه در بادبند ها بسیار مهم است زیرا اگر این ابعاد درست و دقیقا طبق نقشه بریده نشوند، طول بادبند کوتاه می شود و جای کافی برای تعداد پیچ ها نخواهد داشت و از این رو بادبند نمی تواند به خوبی نیروهای وارد شده را انتقال دهد و حتی اگر به تعداد کافی هم پیچ بزنید باز هم احتمال از هم گسیخته شدن بادبند وجود دارد. در ساخت بادبند باید دقت کرد که حتما ورق گوشه به ستون به درستی جوش خورده باشد در غیر این صورت با کمی بار اضافی و فشار بیشتر، ورق گوشه از ستون جدا شده و درنتیجه، بادبند به طول کامل کنده می شود.

انواع بادبند ساختمان

 

  بهترین تیرآهن بازار ایران کدام است؟

 

در برخی موارد و برخی پروژه ها از چند نوع بادبند استفاده می شود، مثلا ممکن است در یک ساختمان چند طبقه، در یک طبقه از بادبند واگرا و در طبقه دیگر از نوع همگرا استفاده شود اما طبق آیین نامه ساختمانی استفاده از بادبند و مهاربندها برای اینکه این چنین ترکیب هایی را بتوان استفاده کرد باید یک سری قوانین را رعایت نمود:

انواع بادبند ساختمان

 1. در صورتی که ساختمان بیش از پنج طبقه داشته باشد، می توان در همه طبقات آن از بادبند واگرا استفاده کرد و در طبقه آخر از بادبند هم محور و بدون تیرچه ارتباطی استفاده نمود.
 2. در صورتی می توان از بادبند هم محور در طبقه اول استفاده کرد که ظرفیت الاستیک آن به مقدار ۵۰ درصد بالاتر از ظرفیت تسلیم طبقه بالاتر از طبقه اول باشد.
 3. در صورتی که در یک طبقه از ساختمان از دو سیستم بادبند متفاوت استفاده شود باید به گونه ای ترکیب شوند که در صورت وزش باد و یا وقوع زلزله این سیستم ها رفتار هم جهتی داشته باشند و متفاوت عمل نکنند در غیر این صورت عملکرد بادبندها به خوب صورت نگرفته و محافظتی انجام نمی شود.

مهاربند چیست

کلام آخر

وجود بادبندها در ساختمان به ‌خصوص ساختمان‌ هایی که مسکونی هستند بسیار ضروری است اما در کنار آن طراحی درست با کیفیت و مناسب بادبندها واجرای آن نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. جهت استعلام فوری قیمت میلگرد و قیمت ورق و دیگر مقاطع فولادی با کارشناسان فروش آهن رسان تماس بگیرید.

۰۲۱-۸۸۲۰۸۹۷۰

۰۵۱-۳۱۹۱۶

انواع بادبند ساختمان

 

سوالات متداول

آیا بادبند در سازه لازم و ضروری است؟

بله طبق آیین نامه ساختمان سازی در ساخت سازهای جدید باید از بادبند استفاده کرد.

آیا استفاده از بادبند از تخریب سازه جلوگیری می کند؟

تخریب سازه به عوامل متعددی ممکن است وابسته باشد و این موضوع ممکن است با بادبند رفع شود یا خیر.

آیا سایز بادبند مهم است؟

بله بر اساس نوع سازه اندازه آن نیز مهم است.

 

اشتراک گذاری مقاله
2 پاسخ
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *