آلیاژ های مس برنز و برنج

آلیاژ مس برنز برنج

آلیاژ های مس برنز و برنج در دسته فلزات قرمز قرار می گیرند. شناخت این فلزات در وهله اول ممکن است طول بکشد اما تفاوت های بسیاری دارند. در این مقاله قرار است که در مورد آلیاژ های مس برنز و برنج و تفاوت های آن ها صحبت کنیم با آهن رسان مرجع قیمت آهن همراه باشید.

آلیاژ های مس

فلز مس هدایت الکتریکی و حرارتی بالایی دارد آلیاژ مس شکل پذیری و مقاومت خوبی در برابر خوردگی داشته و در طیف وسیعی از صنایع به کار برده می شود همچنین به دلیل مقاومت خوبی که در برابر خوردگی دارد در ساخت انواع لوله و اتصالات مورد استفاده قرار می گیرد. برای مشاهده قیمت ورق مسی امروز کلیک کنید.

آلیاژ مس برنز برنج

آلیاژ برنج

آلیاژبرنج به دلیل ساختاری رنگی اش شباهت زیادی به فلز طلا دارد و اکثرا در مصارف تزئینی، ساخت آلات موسیقی وغیره به دلیل دوام بالایی که دارد مورد استفاده قرار می گیرد.

آلیاژ های برنزی

فلز برنز رنگی طلایی اما مات دارد و براساس وجود حلقه هایی کمرنگ در سطح برنز تفاوت آن با برنج مشخص می شود.

توضیحاتی در مورد آلیاژ مس

مس با توجه انعطاف پذیری بالایی که دارد به راحتی لحیم کاری می شود. با استفاده از روش های:

 1. روش‌ گازی
 2. روش قوس الکتریکی و مقاومتی
 3. روش جوشکاری

می توان فلز را به بافت و جلای دلخواه رساند. مس با توجه به درصد ناخالصی که دارد درجه بندی می شود و در مصارفی که به رسانایی و چکش خواری بالایی نیاز دارد از مس استفاده می شود. ازجمله مهم ترین ویژگی های مس می توان توانایی مقابله با باکتری ها را نام برد. بعد از انجام آزمایشات گسترده ضد میکروبی متخصصان حفاظت از محیط زیست به این اثبات رسیدند که ۳۵۵ نوع مختلف از آلیاژ مس می تواند ۹۹.۹% باکتری ها را در طی ۲ ساعت نابود کند.

کاربرد‌های مس

از جمله کاربردهای فلز مس می توان به:

 • استریل کردن زخم ها
 • استریل کردن و تصفیه آب های آشامیدنی
 • تهیه وسایل تزئینی
 • تهیه ابزارآلات پزشکی

و…اشاره کرد. امروزه اکثرا از فلز مس برای انتقال برق و سیم کشی و…استفاده می شود به دلیل توانایی بالایی که در انتقال برق دارد.

  ورق فلزی و انواع مهم آن کدامند؟

آلیاژ مس برنز برنج

توضیحاتی در مورد آلیاژ های برنجی

فلز برنج از مس به همراه مقداری روی به وجود آمده است. انواع مختلف برنج حاوی مقداری روی و عناصر اضافی هستند. در ساختار فلز برنج هر میزان که مقدار روی افزایش پیدا کند باعث ایجاد مقاومت و چکش خواری می شود. رنگ فلز برنج، بسته به مقدار روی اضافه شده، می‌تواند از قرمز تا زرد متغیر باشد.

نکته: اگر میزان محتوای موجود در برنج بیشتر از ۳۲% تا ۳۹% باشد قابلیت گرم کاری برنج افرایش پیدا می کند اما در مقابل قابلیت سردکاری آن کمتر می شود. اگر فلز برنج حاوی ۳۹% روی و یا بیشتر باشد همانند آلیاژ مونتز میزان مقاومت و چکش خواری آن کمتر می شود.

آلیاژ قلع‌دار

این نوع آلیاژ شامل مس روی، قلع است و به منظور جلوگیری از رو ضدگی آب مورد استفاده قرار می گیرد. این آلیاژ عموما برای ساخت اتصالات، سخت افزارهایی دریایی، قطعات دستگاه ها پیچ و مهره و محصولات مکانیکی و غیره مورد استفاده قرار می گیرد.

توضیحاتی در مورد آلیاژهای برنزی

فلز برنز آلیاژی است که از مس و سایر عناصر اضافی آن تشکیل شده است. این آلیاژ در ساختار خود از قلع آرسنیک، فسفر، منگنز، آلومینیوم و سیلیکون بهرمند می باشد.

کاربردهای برنز

از فلز برنز در ساخت:

 1. انواع مجسمه ها
 2. انوع آلات موسیقی
 3. مدال ها
 4. مصارف صنعتی

و… استفاده قرار می گیرد.

آلیاژ مس برنز برنج

آلیاژ برنزی

برنز فسفر

این نوع آلیاژ از محتوای قلعی بین ۰.۵% تا ۱.۰% و محتوای فسفری بن ۱.۰۱% تا ۰.۳۵% برخوردار است. این نوع آلیاژ با ویژگی های:

 1. سختی بالا
 2. سفتی
 3. ضریب اصطکاک پایین
 4. مقاومت بالا در برابر خستگی و فشار

شناخته می‌شوند. میزان قلع موجود در این آلیاژ سبب شده تا مقاومت کششی و مقاومت آن در برابر خوردگی افزایش پیدا کندو در مقابل هم وجود آلیاژ فسفر سبب افزایش مقاومت در برابر سایش و سختی این آلیاژ شده است.

کاربردهای برنز فسفر

از جمله کاربردهای این آلیاژ می توان به:

 • تهیه محصولات الکتریکی
 • تولیددمنده‌ها و فنرها
 • واشرها و تجهیزات مقاوم در برابر خوردگی

اشاره کرد.

آلیاژ برنز آلومینیوم

این آلیاژ از مقداری آلومینیوم بین ۶ تا ۱۲% و آهن ۶% و مقداری نیکل تشکیل شده است ترکیب این عناصر در کنار یک دیگر سبب افزایش استحکام و مقاومت در برابر خوردگی و سایش می شود. از این آلیاژ عمدتا در ساخت: سخت افزارهای دریایی، بلبرینگها و پمپ ها استفاده می شود.

برنز سیلیکون

آلیاژ مس برنز برنج با آلیاژسیلیکون متفاوت اند به این گونه که از ۲۰% روی و ۶% سیلیکون تشکیل شده است. برنج قرمز از استحکام و مقاومت بالایی در برابر خوردگی برخوردار است و به طور گسترده در ساق های سوپاپ مورد استفاده قرار می گیرد.

  ورق a283 چیست؟

آلیاژ مس برنز برنج

برنج نیکل

این آلیاژ از مقداری مس، نیکل و روی به وجود آمده است. که مقدارنیکل موجود در این آلیاژ ظاهری نقره گون به فلز می دهد این ماده از استحکام معمولی و مقاومت نسبتا خوبی در برابر خوردگی برخوردار است و از جمله کاربردهای آن می توان:

 • ساخت آلات موسیقی
 • تجهیزات غذایی و آشامیدنی
 • تجهیزات نوری

وغیره اشاره کرد.

آلیاژ نیکل مس (کوپرونیکل)

در آلیاژ نیکل مس مقدار نیکل موجود چیزی بین ۲ تا ۳۰% است که مقاومت در برابر خوردگی و پایداری در برابر حرارت این آلیاژ را بسیار بالا می برد. نیکل مس تحمل بسیار بالاییی در برابر ترک های ناشی از خوردگی در محیط های مرطوب دارد و مقدار نیکل بالای این ماده سبب بهبود مقاومت آن در برابر خوردگی می شود. از جمله کاربردهای این آلیاژ می توان به:

 • ساخت محصولات الکترونیکی
 • ساخت تجهیزات دریایی
 • تولید انواع پمپ‌
 • ساخت بدنه‌ی کشتی‌

و…اشاره کرد.

آیا فلز برنج بازیافت می شود

به طور کلی ۹۰% از فلزات برنجی بازیافت می شوند این فلز خاصیت مغناطیسی کمی دارد و به راحتی می توان آن را بازیافت کرد.

آلیاژ های مس برنز و برنج چه تفاوت هایی با یک دیگر دارد

مهم ترین تفاوت های آلیاژ مس برنز برنج به نسبت یک دیگراین است که برنز نسبت به برنج سخت تر است و مقاومت بیشتری دارد. سختی زیاد فلز برنز میزان شکل پذیری آن را هم کمتر کرده است.

کلام آخر

دراین نوشته به بررسی آلیاژ مس برنز و برنج تفاوت های میان مس برنز و برنج اشاره کردیم و برای هر یک توضیحاتی را ارائه دادیم این فلزات از نظر شکل ظاهری شباهت کمی به یکی دیگر دارند اما در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند.شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد قیمت ورق برنج با آهن رسان تماس حاصل فرمایید.

۰۵۱۳۱۹۱۶☎️

اشتراک گذاری مقاله
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *