...

تفاوت برنج و برنز چیست؟

ایمان شکوهیان
آلیاژ مس برنز برنج

فرق برنز و برنج چیست؟ شاید این سوال ذهن بسیاری از شما مخاطبان را به خود مشغول کرده باشد، در جواب به این سوال باید بگوییم که خیلی از افراد فکر می‌کنند که تفاوتی میان دو آلیاژ مس برنج و برنز وجود ندارد، اما در حقیقت باید بگوییم که این دو آلیاژ تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند که اگر از آن‌ها آگاهی کافی نداشته باشید ممکن است در زمان انتخاب خریدی اشتباهی را تجربه کنید.

برای رسیدن به فرق برنج و برنز ابتدا باید بدانید که این دو آلیاژهایی از خانواده مس هستند که به نام فلزات سرخ شهرت دارند و بعد از فلزات آهنی رتبه دوم در پرکاربردترین فلزات دنیا به آن‌ها تعلق می‌گیرد. برای خرید این آلیاژها و همچنین اطلاع از قیمت آهن امروز می‌توانید به سایت آهن رسان مراجعه کنید، چرا که اطلاع از قیمت روز آهن می‌تواند تجربه خرید در بهترین زمان ممکن و همچنین بهترین رنج قیمتی را برای شما به همراه داشته باشد.

همان‌طور که گفتیم عدم آگاهی از تفاوت برنج و برنز می‌تواند خریدی اشتباه و همچنین ضرر مالی بسیار زیادی را برای شما به همراه داشته باشید. به‌این‌ترتیب حتما تا انتهای این متن ما را همراهی کنید تا اطلاعاتی مفید و سودمند در ارتباط با تفاوت‌های این دو آلیاژ به شما مخاطبان عزیز ارائه کنیم

فرق برنز و برنج چیست؟

از آنجایی که برنج و برنز هر دو آلیاژهای پایه مس هستند، شاید فکر کنید که تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند، اما در اصل تفاوت‌های این دو آلیاژ با یکدیگر باعث شده تا هر یک از آن‌ها برای کاربرد یا هدف خاصی مناسب باشند.

در راستای تفاوت برنز و برنج باید ابتدا با ویژگی‌ها و مشخصات هر یک از آن‌ها آشنا شوید؛ برنج نسبت به برنز درخشندگی و روشنایی بیشتری دارد و به همین خاطر از آن برای کارهای تزئینی و ساخت لوازم دکوری استفاده می‌شود. در مقابل برنج برنز را داریم که مقاومت بسیار زیادی در برابر آب دریا از خود نشان می‌دهد و همین امر باعث شده تا از آن در شرایط سخت و خورنده استفاده کنند.

از طرف دیگر برنز نسبت به برنج نقطه ذوب بالاتری داشته و به همین خاطر در دماهای بالا عملکرد بهتری از خود نشان می‌دهد. از مهم‌ترین راه‌ها برای پی بردن به فرق بین برنز و برنج می‌توان به شکل ظاهری آن‌ها اشاره کرد؛ با توجه به این موضوع می‌توان گفت که روی سطح برنز حلقه‌هایی کمرنگ وجود دارد و این مورد در رابطه با برنج صدق نمی‌کند و به‌این‌ترتیب از طریق نیز می‌توانید به راحتی به فرق بین برنج و برنز پی ببرید.

اگر قصد خرید آلیاژ برنج را دارید و در این جهت نیاز دارید که حتما قیمت ورق برنج را استعلام بگیرید، ما به شما پینشهاد می‌کنیم که حتما روی خدمات سایت آهن رسان حساب باز کنید تا از قیمت‌های لحظه‌ای و به‌روز محصولات مورد نیازتان مطلع شوید.

نقطه ذوب برنج و مس

در این قسمت می‌خواهیم درباره نقطه ذوب برنج و مس برای شما صحبت کنیم:

·         نقطه ذوب برنج

برنج آلیاژی متشکل از مس و روی است و از آنجایی که دامنه کاربرد بسیاری وسیعی دارد، از آن در صنایع مختلفی استفاده می‌شود. نقطه ذوب برنج قرمز ۱۰۰۰ درجه سانتی‌گراد و نقطه ذوب برنج زرد ۹۳۰ درجه سانتی‌گراد است و لازم به ذکر است که بدانید میزان انعطاف‌پذیری این آلیاژ به میزان روی به‌کاررفته در آن بستگی دارد.

برنج مقاومت بالایی در برابر خوردگی دارد و از جمله مصارف و کاربردهای آن می‌توان به ساخت پیچ و مهره، دسته شیر آب، پنجره و درب اتصالات، ماشینکاری و همچنین استفاده در تجهیزات دریایی به خاطر مقاومت بالا در برابر خوردگی به وسیله آب دریا اشاره کرد.

·         نقطه ذوب مس

مس یک فلز مایل به قرمز بوده و نقطه ذوب آن ۱۰۸۴ درجه سانتی‌گراد یا به عبارت دیگر ۱۹۸۳ درجه فارنهایت است. همان‌طور که می‌دانید مس یک رسانای فوق‌العاده برای برق و گرما به‌حساب می‌آید و می‌توان آن را در بسیاری از مواد معدنی مانند کالکولسیت، بورنیت و… پیدا کرد.

این آلیاژ غالبا از طریق روش ذوب حاصل می‌شود و از آن به صورت گسترده در صنایع الکتریکی استفاده می‌کنند. یادتان باشد که مس جزو آلیاژهای انعطاف‌پذیری دسته‌بندی می‌شود و اصلا سفت و سخت نیست و این نکته قابل ذکر است که بدانید از آلیاژهای مس به عنوان پوشش آبکاری استفاده می‌شود.

آلیاژ برنج و برنز

در این قسمت قصد داریم تا به تفاوت آلیاژ برنج و برنز اشاره کنیم؛ به‌این‌ترتیب باید بدانید که برای تولید برنج از فلز زینک و برای تولید برنز از قلع استفاده می‌شود. اما از دیگر تفاوت‌های برنج و برنز علاوه بر شکل ظاهری می‌توان به رنگ آن‌ها اشاره کرد؛ رنگ برنج معمولا زرد و سایه‌ای مات بوده و رنگ برنز قهوه‌ای مایل به قرمز است.

از دیگر تفاوت‌های این دو آلیاژ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. برنج در مقایسه با برنز از انعطاف‌پذیری بیشتری بهره‌مند است.
  2. برنز نسبت به برنج شکنندگی بیشتری دارد.
  3. برنز در مقایسه با برنج دیرتر اکسیده می‌شود.
  4. برنز دوام بیشتری نسبت به برنج دارد.
  5. از برنج برای تولید اتصالات لوله‌کشی، برخی ظروف، آلات موسیقی و زیپ استفاده می‌شود.
  6. از برنز برای ساخت پروانه کشتی‌ها و اتصالات آن‌ها، ساخت زنگ، یاتاقان‌ها و… استفاده می‌شود.

اگر قصد خرید آلیاژهای مس، برنج یا برنز را دارید، می‌توانید برای دریافت خدمات به سایت آهن رسان مراجعه کرده و از طریق صفحه دسته‌بندی محصول یا شماره درج در سایت نسبت به استعلام قیمت ورق مس اقدام کنید.

تفاوت فلز برنج و برنز

در این قسمت می‌خواهیم به تفاوت برنج و برنز به صورت کلی اشاره کنیم:

·         ترکیبات

عنصر پایه تشکیل‌دهنده هر دو فلز برنج و برنز مس است و به همین خاطر می‌توانند کاربردهای مشابهی در زمینه‌های مختلف داشته باشند اما این موضوع به شکل ۱۰۰ درصد کامل صدق نمی‌کند چرا که آن‌ها از نظر عناصر آلیاژی تشکیل‌دهنده با یکدیگر تفاوت دارند؛ یعنی برنج علاوه بر مس حاوی روی و برنز علاوه بر مس حاوی قلع است و اضافه شدن همین آلیاژها باعث شده تا از نظر ترکیبات با یکدیگر متفاوت باشند.

·         رنگ

شاید بهترین و ساده‌ترین راه تشخیص برنج و برنز از یکدیگر رنگ آن‌ها باشد؛ برنج رنگ زرد و سایه‌ای مات دارد و به همین خاطر از آن در ساخت مبلمان و صندلی‌ها استفاده می‌کنند و در مقابل برنز رنگ قهوه‌ای مایل به قرمز دارد که آن با بیشتر سلیقه‌ها سازگار می‌سازد.

·         خواص

برای اطمینان حاصل کردن از انتخاب درست بین برنج و برنز می‌توانید به سراغ خواص و ویژگی‌های آن‌ها بروید. برنج در مقایسه با برنز انعطاف‌پذیری بیشتری داشته و به همین خاطر در حین چکش‌خواری راحت‌تر شکل می‌گیرد و در مقابل برنز نسبت به برنج بسیار شکننده‌تر است، اما از آنجایی که دیرتر اکسیده می‌شود می‌توان آن را مقاوم‌تر از برنج به‌حساب آورد.

·         کاربرد

دلیل ساخته شدن و تولید برنج و برنز این است که از مس نمی‌توان به صورت مستقیم در بسیار از مصارف استفاده کرد، بنابراین با اضافه کردن عناصر آلیاژی دیگر به این دو فلز گران‌بها دامنه کاربرد گسترده‌تری را می‌توان برای اینگونه ترکیبات در نظر گرفت.

با این تفاسیر اگر برایتان سوال پیش آمده که برنج بهتر است یا برن؟ در جواب باید بگوییم که این موضوع تا حد زیادی به کاربرد آن‌ها بستگی دارد.

اگر به محاسبه آنلاین وزن انواع آهن آلات نیاز دارید حتما سری به سایت معتبر آهن رسان بزنید تا پاسخ سوالات به‌وجود آمده در ذهنتان را گرفته و بهترین خدمات را از آن‌ها دریافت کنید.

روش تشخیص فلز برنج اصل از تقلبی

روش تشخیص فلز برنج اصل از تقلبی در راه‌های مختلفی خلاصه می‌شود که در ادامه به چند مورد از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

· نحوه تشخیص فلز برنج اصل با وایتکس

برای استفاده از این روش می‌توانید مقداری از مایع وایتکس را روی قسمت کوچکی از فلز برنج بریزید، اگر فلز برنج اصل باشد به سرعت خیلی زیاد تغییر رنگ داده و به سیاه تبدیل می‌شود.

·  نحوه تشخیص فلز برنج اصل با آهنربا

یکی دیگر از ره‌های تشخیص فلز برنج اصلی از تقلبی استفاده از آهنربا است؛ لازم به ذکر است که بدانید برنج از روی و مس تشکیل شده و هیچ کدام آن‌ها قابلیت جذب شدن به آهنربا را ندارد و به نوعی غیر مغناطیسی هستند، به‌این‌ترتیب اگر آهنربا را به فلز برنج اصل نزدیک کنید می‌بینید که آن را پس زده و هیچگونه اتصالی بین آن‌ها برقرار نمی‌شود.

· نحوه تشخیص فلز برنج اصل از طریق رنگ

شاید تا این قسمت مقاله بارها گفته باشیم که یکی از راحت‌ترین و ساده‌ترین راه‌های تشخیص فلز برنج از دیگر فلزات و همچنین برای تشخیص اصل بودن، رنگ آن است. به‌این‌ترتیب در ادامه به انواع برنج در رنگ‌های مختلف اشاره می‌کنیم تا هنگامی که با هر کدام از آن‌ها مواجه شدید بدانید که چه ویژگی و چه کاربردی دارند:

فلز برنج با رنگ زرد مسی: از این برنج برای تولید سکه و همچنین در تجهیزات الکتریکی استفاده می‌شود و می‌توان گفت که مقاومتی عالی در برابر عواملی مثل زنگ‌زدگی و خوردگی از خود نشان می‌دهد.

فلز برنج به رنگ قرمز: از این برج برای تولید شیرآلات استفاده می‌شود و از آنجایی که مقدار مس بیشتری در ترکیبات آن وجود دارد، بنابراین می‌تواند مقاومت زیادی در برابر خوردگی از خود نشان دهد.

فلز برنج به رنگ سفید: در صنایع دستی و برای ساخت قطعات پزشکی از این نوع برنج استفاده می‌شود که البته به خاطر میزان روی بیشتری که در ترکیبات آن وجود دارد می‌توان گفت که از دوام بیشتری نسبت به دیگر برنج‌ها برخوردار است.

فلز برنج به رنگ قهوه‌ای: در ترکیبات این فلز مس و روی وجود دارد و برای ساخت اشیاء دکوری و زیورآلات می‌توان از آن استفاده کرد.

فلز برنج به رنگ بنفش: این فلز به خاطر رنگ و ظاهر فوق‌العاده‌ای که دارد برای تولید زیورآلات انتخابی بی‌نظیر است.

جمع بندی

برنج و برنز جزو آلیاژهای مس محسوب می‌شوند و به همین خاطر کاربردهای بسیار زیادی در زمینه‌های مختلف دارند، اما موارد مختلفی وجود دارند که تعیین‌کننده فرق برنز و برنج هستند.

مس موجود در این فلزها باعث شده تا هدایت برق و گرما را به خوبی انجام دهند و البته به خاطر ترکیبات و عناصر دیگر موجود در آن‌ها می‌توان کاربردهای بهبود یافته‌تری را برای این دو فلز در نظر گرفت. بنابراین تفاوت برنج و برنز را در حین خرید جدی بگیرید، چرا که می‌تواند تاثیر چشمگیری در نوع کاربرد و مصارف آن‌ها داشته باشد و اگر انتخابی غلط داشته باشید و این دو فلز را با یکدیگر اشتباه بگیرید پول خود را هدر داده‌اید و دلیل آن هم کاربردهای متفاوتی است که دارند.

سوالات متداول

ظروف مسی گرانتر است یا برنجی؟

در پاسخ به این سوال که ظروف مسی گرونتره یا برنجی باید بگوییم که ظروف مسی گران‌تر از ظروف برنجی است.

آیا فلز برنج تغییر رنگ می دهد؟

بله. هر چه بیشتر فلز برنج را در معرض رطوبت قرار دهید، میزان تغییر رنگ آن نیز بیشتر خواهد بود چرا که مس موجود در آن به رطوبت و هوا حساس است و به همین خاطر در مرور زمان تغییر رنگ داده و کدر می‌شود.

آلیاژ برنز حاوی چه عناصری است؟

از عناصر آلیاژی تشکیل‌دهنده این فلز می‌توان به مس و قلع اشاره کرد.

برنج بهتر است یا برنز؟

لازم به ذکر است که بدانید این دو نوع فلز هیچگونه برتری نسبت به یکدیگر ندارند و در حقیقت می‌توان کاربردهای مختلفی را بسته به خواص و ویژگی‌هایی که دارند برای آن‌ها در نظر گرفت.

قیمت برنز بیشتر است یا برنج؟

قیمت برنز از برنج بیشتر است و دلیل این موضوع هم به فرایند تولید آن مربوط می‌شود.

فرق بین برنج و برنز در چیست؟

مس به عنوان فلز پایه در برنج و برنز وجود دارد و یکی از تفاوت‌های آن‌ها با یکدیگر این است که برنز در ترکیبات خود حاوی مس و قلع بوده و برنج حاوی مس و روی است. البته باید بدانید که از ترکیبات دیگری نیز به میزان متفاوتی در این دو فلز استفاده شده که تاثیر بسیار زیادی روی خواص، رنگ، کاربرد، ماندگاری، انعطاف‌‌پذیری و… برنج و برنز دارند.

اشتراک گذاری مقاله
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *