آهن سفید و کاربردهای آن چیست؟

آهن سفید چیست و چه کاربرد هایی دارد

فلز آهن از گذشته تا به الان در زندگی بشر نقش مهمی داشته است. این محصول ساختاری دارد که با گذشت زمان دچار فرسایش می شود و در اثر ترکیب شدن با رطوبت و هوا دچار زنگ زدگی و خوردگی می شود. اما امروزه آهن سفید توانسته است که جایگزین خوبی برای آهن معمولی باشد با آهن رسان همراه باشید تا در این نوشته به توضیحاتی در مورد این که آهن سفید و کاربردهای آن و همچنین قیمت آهن بپردازیم.

آهن سفید در بازار نام آهن گالوانیزه نیز شناخته می شود که در واقع همان آهن معمولی است که با یک لایه روی پوشش داده شده است. آهن استاندارد نام دیگر این محصول کاربردی است. آهن استاندارد نام دیگر این محصول پرکاربرد می باشد. زمانی که ورق آهنی را در حوضچه مذاب روی شناور می کنند یک لایه حفاظتی روی آن ایجاد می شود که آهن را در برابر رطوبت، اکسیژن وغیره محافظت نموده و مقاومت آن را در برابر خوردگی و زنگ زدگی افزایش می دهد.

کاربرد آهن سفید

پوشش روی همیشگی و دائم نیست و ممکن است که بر اثر چکش خواری یا خم برش از بین برود اما از آهن در برابر فرسودگی محافظت می نماید.

آهن معمولی و بدون روکش در اثر واکنش با رطوبت و اکسیژن هوا دچار خوردگی می شود که این عامل سبب کاهش کیفیت آهن و از هم پاشیدگی ساختار درونی آهن می شود. از این رو مهندسین مواد و متالورژی با استفاده از یک لایه روی موفق به تولید آهن سفید یا آهن گالوانیزه شده اند که در بسیاری از صنایع کاربرد خوبی دارد امروزه این محصول توانسته جایگزین مناسبی برای آهن معمولی باشد. به طور عمده گالوانیزه کردن ورق فولادی باعث می شود تا مقاومت آن در برابر زنگ زدگی و سایش افزایش پیدا کند و منجر به افزایش طول عمر محصول و سازه شود. ورق گالوانیزه یکی از محصولات مهم این آهن است. برای اطلاع از قیمت ورق گالوانیزه کلیک کنید.

 

  ۰ تا ۱۰۰ کارخانه ذوب آهن بیستون!

 

آهن سفید یا گالوانیزه چیست؟

آهن گالوانیزه اساسا آهنی است که خارج آن با یک لایه از روی محافظت شده است . آهن به صورت خود جوش مستعد تاثیرپذیری از آب هوا می باشد . به عنوان مثال زمانی که آهنگ در معرض رطوبت و اکسیژن قرار می گیرد دچار خوردگی و زنگ زدگی می شود. با گذشت زمان این آسیب ها می تواند سبب افت کیفیت در آهن شود و در اصل انسجام درونی آهن را به چالش بکشد. گالوانیزه کردن آهن یک روش ساده و تاثیرگذار برای محافظت از آهن در برابر عوامل مربوط ،آب و هوا و غیره می باشد. آهنی که استاندارد است کاملا از فلز تشکیل شده است. در حالی که آهن سفید یا همان آهن گالوانیزه دارای یک لایه روی است که به سطح خارجی و داخلی آن افزوده شده است . وقتی آهن گالوانیزه می شود در حمام روی مایع غوطه ور می شود ماده روی به صورتی حرارت می بیند که از حالت اولیه خود خارج می شود و به حالت مایع تغییر شکل می دهد. آهن گالوانیزه همان آهن استاندارد است و تنها تفاوتی که دارد در داشتن یک لایه روی است. وجود لابه روی به آهن این امکان را می دهد که در برابر زنگ زدگی و خوردگی مقاومت و داوم بالایی را داشته باشد.

وجود لایه ی روی این امکان را به آهن می دهد که در برابر زنگ زدگی و خوردگی فلزات مقاومت بالایی داشته باشد.

تولید آهن سفید

کاربرد آهن سفید

آهن سفید به منظور حفاظت از سطح آهن تولید شده است که از زنگ زدگی و خوردگی آهن در اثر ایجاد شرایط نامناسب و … محافظت می کند. و همچنین موجب افزایش مقاومت در برابر آلودگی های صنعتی می شود.

شرایطی از قبیل :

۱. رطوبت
۲. گرما
۳. سرما
۴. هوای نامساعد

و …موجب زنگ زدگی و آسیب آهن سفید می شوند. آهن سفید به خاطر رنگ سفیدی که دارد در نماهای ساختمانی و صنعت ساختمان سازی به وفور مورد استفاده قرار می گیرد. رنگ های با کیفیت و مرغوبی در تولید آهن سفید به کار برده می شود که موجب براق شدن و شفافیت و زیبایی محصول می شود و استفاده از آن در ساخت دیوارهای بیرونی و مراکز بهداشتی و درمانی مورد استفاده قرار می گیرد. آهن سفید در بسیاری از صنایع امروزی مورد استفاده و استقبال قرار می گیرد که از جمله آن ها می توان به :

 در صنایع قطعه سازی و تجهیزات لازم آشپزخانه مانند : انواع کابینت ها ، لوله بخاری، لوله های آب ، کانال کولر و انواع شیروانی و غیره مورد استفاده قرار می گیرد.
در صنایع برق و الکترونیک و تولید انواع پانل ها و تابلوهای برق مورد
در تولید انواع ناودانی و دودکش ها انواع مخازن و لوله های آب
دیوارها و سقف سوله ها و سالن ها

و غیره مورد استفاده قرار می گیرد.

آهن سفید به منظور حفاظت از سطح آهن تولید شده است این لایه از زنگ زدگی و خوردگی در اثر ایجاد خراش بر روی سطح ماده جلوگیری می کند همچنین موجب افزایش مقاومت در برابر آلودگی و خوردگی های صنعتی و همچنین آلودگی های هوایی و شرایط نامساعد محیطی می شود.استفاده از آهن سفید در بسیاری از صنایع امروزی مورد استقبال مهندسین قرار می گیرد و از جمله کاربردهای آن می توان به :

 • صنایع ساخت قطعات و لوازم خانگی
 • ساخت تجهیزات آشپزخانه همانند (کابینت ها ، لوله بخاری،لوله آب،کانال های کولر)
 • در صنایع برق و الکترونیک
 • در صنعت تولید مقاطع آهنی و ساختمانی مانند انواع ناودانی آهنی ،نبشی،کانال کولر،تهویه هوا
 • در تولید مخزن و لوله های آب
 • تولید سقف سوله و سالن ها

کاربرد آهن سفید

  معرفی و محصولات فولاد مبارکه اصفهان

 

کاربردهای آهن سفید در صنایع

آهن سفید به منظور حفاظت از سطح آهن تولید شده از زنگ زدایی و خوردگی در اثر ایجاد خراش روی سطح آهن تولید می شود. وجود لایه روی سبب می شود تا از ایجاد خوردگی، خراشیدگی و ترک روی سطح آهن جلوگیری شود و همچنین باعث ایجاد مقاومت در برابر آلودگی های صنعتی و شرایط نامساعدی اعم از: رطوبت، هوا، گرما، سرما و …غیره می شود. برای دیدن قیمت تیرآهن اصفهان امروز روی لینک کلیک کنید.

تولید آهن سفید

نکته:

استفاده کردن از رنگ های با کیفیت و مرغوب در تولید این محصول سبب براق شدن، شفافیت و زیبایی آن می شود.

از جمله کاربردهای آهن سفید می توان به:

 • صنعت قطعات لوازم خانگی و تجهیزات آشپزخانه مانند:
 1. کابینت ها
 2. لوله بخاری
 3. شیروانی
 4. کانال‌های کولر
 5. لوله‌های آب

و …. می باشد.

 • استفاده در صنعت برق و الکترونیک
 1. انواع پانل‌
 2. سینی کابل
 3. تابلوهای برق

و غیره می باشد.

 • تولید ناودانی –شیروانی-تهویه هوا
 • دودکش –کانال های کولر -مخازن – لوله‌های آب
 • دیوارهای سقف سوله‌ و سالن‌

وغیره می باشد.

در مکان هایی که ممکن است استفاده از آهن معمولی منجر به زنگ زدگی و فرسایش شود زودتر از موعد سبب می شود تا کیفیت پروژه کاهش پیدا کند و آهن سفید بهترین انتخاب باشد.

ویژگی های آهن سفید

آهن سفید یا در اصطلاح همان آهن گالوانیزه با شناور کردن آهن در حوضچه مذاب روی پوشش دهی شود. وجود لایه روی بر روی سطح آهن سبب ایجاد یک لایه محافظتی برای آهن شده و قابلیت هایی نظیر:

 • ضد زنگ بودن
 • استحکام
 • دوام
 • مقاومت در برابر خوردگی

وغیره آن را افزایش می دهد.

انواع آهن سفید چیست؟

آهن سفید یا همان آهن گالوانیزه در ۳ دسته ی:

 1. بدون گل یا ساده
 2. گل درشت
 3. گل ریز

تولید می‌شود. میزان روی استفاده شده در لایه های حفاظتی این دسته ها میزان خلوص و درجه حرارت مایع مذاب روی که آهن در آن شناور بوده است را نشان می دهد.

آهن سفید چیست

 

  ساخت آهن

 

تولید آهن سفید

برای تولید آهن سفید یا همان آهن گالوانیزه در طی یک فرآیند آهن ساده را حسابی تمیز می کنیم و آن را در اسید سولفوریک رقیق می نماییم بعد با فولاد آن را وارد یک محلول روی کرده و بعد از شار یافتن روی فولاد را تمیز کرده و در یک گودال روی مذاب گالوانیزه می نماییم.

آهن سفید چیست و چه کاربرد هایی دارد

 

مزایای آهن سفید  چیست؟

از جمله مزایای آهن سفید می توان موارد زیر را نام برد:

 • کاهش هزینه های تولید: این عملیات سبب بالا بردن مقاومت در برابر زنگ زدگی و خوردگی می شود.
 • طول عمر بالا: آهن سفید طول عمر بالایی دارد.
 • کاهش هزینه های تعمیر و نگه داری: آهن سفید یا در اصطلاح آهن گالوانیزه از زنگ زدگی و فرسایش جلوگیری می کند و هزینه های تعمیر و نگهداری را کاهش می دهد.
 • دوام و استحکام بالای لایه محافظتی: لایه ایجاد شده روی آهن از ماده مذاب روی تشکیل شده است که مقاومت بالایی در برابر رطوبت و زنگ زدگی دارد و در نتیجه موجب افزایش و استحکام آهن سفید می شود.
 • شست و شوی آسان: وجود پوشش روی سبب می شود تا یک لایه ی تمیز و شفاف روی آهن به وجود آید این لایه تمیز و درخشان به آسانی نیز قابل شست و شویی است.
 • حفاظت کامل آهن: وجود یک لایه ی روی با پوشش گالوانیزه روی آهن سفید که در تمامی قسمت ها نفوذ می کند و از تمامی سطح آن را در برابر ترکیب شدن با رطوبت و اکسیژن محافظت می کند.
 • قیمت مناسب آهن سفید: نوسانات در بازار آهن و فولاد امری طبیعی است در بازار آهن و فولاد آهن سفید نیز از این قضیه مستثنی نخواهد بود.

 

آهن سفید چیست

مزیت های آهن سفید چیست؟

 • هزینه تولید را کاهش می د هد
 • طول عمر بالایی دارد
 • هزینه تعمیر و نگهداری بالایی دارد
 • دوام و استحکام خوبی دارد
 • فرآبند شست و شویی آن آسان صورت می پذیرد
 • قیمت مناسبی دارد
 • از آهن به صورت کامل محافظت می نماید

کلام آخر

آهن سفید یا در اصطلاح آهن گالوانیزه همان آهن معمولی است با روکشی از ماده مذاب روی که به علت کاربرد زیاد آهن در صنایع گوناگون و به دلیل ترکیب این ماده با رطوبت و اکسیژن وجود یک لایه روی مذاب می تواند به عنوان پوشش ضد زنگ و ضد خوردگی برای آهن عمل کند. جهت دریافت و اطلاع از قیمت متریال آهنی کانال تلگرام را دنبال کنید. همچنین برای اطلاع از قیمت تیرآهن ازطریق پل های ارتباطی سایت، با کارشناسان باتجربه ما در ارتباط باشید.

 

سوالات متداول

آیا آهن سفید به رنگ سفید است؟

بله رنگ آن سفید است.

آیا این آهن زنگ می زند؟

بله ممکن است در شرایط مرطوب و مواد شیمیایی دچار خوردگی شود.

آیا آهن سفید گران قیمت است؟

خیر قیمت این محصول اقتصادی است.

اشتراک گذاری مقاله
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *