هرآنچه درمورد اتصالات پیچ و مهره باید بدانید!

صفر تا صد اتصالات پیچ و مهره

صفر تا صد اتصال اسکلت های فلزی به مجموعه ای از اعضای فولادی گفته می شود نظیر تیرهای و ستون های فولادی که با اتصالات فراوانی به یک دیگر متصل شده و یک واحد یکپارچه را تشکیل می دهند. در اسکلت سازه های فولادی اگر تیرها وستون ها محافظه کارانه طراحی نشده باشند و همچنین به درستی طراحی و اجرا نشوند در ساختمان در برابر نیروهای مختلفی نظیر نیروهای قائم و جانبی ایمنی لازم را نخواهند داشت. با آهن رسان مرجع قیمت آهن امروز همراه باشید.

صفر تا صد اتصالات پیچ و مهره

تعریف اتصالات

 در جهت متصل نمودن یک یا چند نقطه اتصال پیچ و مهره در ساختمان های فولادی نیاز به یک رابط می باشد که دو قطعه را به هم جوش دهد و این قطعه همان اتصالات موجود است. اتصالات در ساختمان های فولادی اعضا و قسمت های مختلف سازه را اعمم از تیرآهن و ستون به یک دیگر متصل می کند و نیروهارا به اعضا سازه تقسیم می کند.

 

انواع اتصالات پیچ و مهره در سازه ها

اتصالات را می توان به شیوه های مختلفی دسته بندی نمود که از نظر مصالح تشکیل دهنده و اعضای متصل شونده به دو دسته تقسیم می شوند:

 1. فولادهای بتنی
 2. فولادی مختلط

همچنین اتصالات از لحاظ درجه بندی شامل ۳ دسته زیر هستند:

 • اتصالات گیردار
 • اتصالات نیمه گیردار
 • اتصالات ساده

اتصال گیر دار پیچ و مهره

اتصال گیردار به اتصالی گفته می شود که کاملا به صورت صلب بوده و اجازه حرکت در هیچ یک از جهات را برای تیرهای متصل به ستون نمی دهد. این سبک اتصالات باید از گیرداری کاملی برخوردار باشند وعمدتا به وسیله ورق زیرسری به عنوان نشیمن و ورق روسری ایجاد می شوند از این اتصالات به صورت فلنچی و توسط ورق های اسپلایس به صورت پیچ و مهره و یا مستقیماً توسط جوش استفاده می شود.

 

  اندازه‌ گیری با کولیس

 

اتصال مفصلی

اتصالات مفصلی از دو جهات X, Y مانع حرکت عضو شده و لنگر را هم منتقل نمی کنند از همین جهت در این نوع اتصالات از ورق های گیردار وجود ندارند و تنها بالا و پایین اتصالات به وسیله جوش ها به ستون متصل می شوند. اتصالات مفصلی دارای یک نشیمن یا لچکی هستند برای ایجاد اتصال مفصلی در اتصالات پیچ و مهره، می توان تنها با یک ورق جان این اتصال را ایجاد نمود.

 

اتصال بادبند ها

بادبندها یکی ازاعضای سازه های فولادی هستند که وظیفه آن ها تحمل و انتقال نیروهای جانبی است. این اعضا تا هنگامی که بارهای جانبی مانند نیروی زلزله و باد به سازه وارد نشود عملکرد خوبی از خود نشان نمی دهد. توجه داشتن به ابعاد، ضخامت، جوشکاری، اندازه پروفیل ها، اتصال بادبندها و…. در این اتصالات از اهمیت بالایی برخوردارهستند.

اتصالات پیچ و مهره
نوع اتصال systems
اتصال مستقیم با تیرمقطع کاهش یافته (rbs) Stm,imf
اتصال فلنجی چهارپیچی بدون استفاده از ورق لچکیbueep Stm,imf
اتصال فلنجی چهار یا هشت پیچی با استفاده ورق لچکی bseep Stm,imf
اتصال پیچی به کمک ورق های زیرسری و روسری(bfp) Stm,imf
اتصال جوشی به کمک ورق های روسری و زیرسری(wfp) Stm,imf
اتصال مستقیم تقویت نشده جوشی(wuf-w) Stm,imf

 اتصالات پیچ و مهره ساختمان های فولادی

 1. انواع اتصالات تیر به ستون
 2. اتصالات بادبندها به ستون و تیر
 3. اتصال دو تیرآهن به ستون و تیر
 4. انواع اتصالات پای به ستون

نحوه اتصال تیر به ستون

اتصال تیر به ستون به دو صورت اجرا می گردد:

 • اتصال صلب و گیردار که خود شامل ۳ اتصال:
 • اتصال صلب جفت صفحه موازی
 • اتصال صلب جفت سپری
 • اتصال صلب صفحه انتهایی روی ستون
 • اتصال مفصلی

انواع اتصالات مفصلی که شامل:

 • اتصال ساده نشسته یا در اصطلاح نشیمن
 • اتصال به وسیله صفحه نشیمن + لچکی
 • اتصال به وسیله صفحه نشیمن و صفحه برشگیر یا در اصطلاح تیغه

 

  جدول سختی فلزات

 

نحوه اتصال پای به ستون

صفر تا صد اتصال پای به ستون هم همانند دیگر اتصالات هم دارای صلب و هم دارای مفصل می باشد که در اتصال صلب از سخت کننده و در اتصال مفصلی از نبشی و لچکی استفاده می شود. یکی از شروط لازم برای اتصال صلب به پای ستون این است که میزان سختی خمشی فوندانسیون ۱۰ برابر بیشتر از سختی خمشی ستون باشد.

صفر تا صد اتصالات پیچ و مهره

نحوه اتصال دو تیرآهن به یک دیگر

برای تولید دو ستون یا دو تیر باید دو تیرآهن را به وسیله بست یا پیلت به یک دیگر متصل کرد همچنین برای طولانی تر کردن ستون ها باید بین تیرآهن ها اتصال وجود داشته باشد. درصورت تمایل می توانید مشخصات و لیست قیمت تیرآهن و قیمت ورق را مشاهده کنید.

اتصال بادبند به تیر وستون

به طور عمده بادبندها به وسیله یک صفحه فلزی به ستون ها جوش داده می شوند برای اتصال بادبندها به تیرها و ستون ها وسط بادبندها صفحه می گذارند این صفحات تحت فشار و کشش هستند، باید برای هر دو عامل طرح شوند و بادبند هایی هم که روی این صفحات قرار می گیرند، باید به طور کامل جوش داده شوند.

صفر تا صد اتصالات پیچ و مهره

‌روند اتصال به وسیله ورق زیرسری و روسری

برای اتصال بال های تحتانی و فوقانی به ترتیب از ورق‌های زیرسری و روسری استفاده می شود. ورق زیرسری در کارگاه برروی زمین به ستون جوش شده و ورق روسری نیز پس از نصب تیر روی آن مونتاژ و جوش می‌شود.

صفر تا صد اتصالات پیچ و مهره

اتصال فلنجی

این نوع اتصال به وسیله پیچ و مهره های مقاوم به صورت اصطکاکی بهم متصل می شوند برخی از این اتصالات با استفاده از ورق اتصال فلنجی به یکی دیگر متصل می شوند.

اجرای اتصالات سازه های فلزی

 ساخت اسکلت ساختمان های فلزی به دو روش زیر است:

 • کارخانه ای
 • کارگاهی

صفر تا صد اتصالات پیچ و مهره

 

  ابعاد تیرآهن ۱۴

 

مزایای اسکلت های فولادی

 • کیفیت بالایی دارند زیرا از دستگاه های جوشکاری مدرن و استاندارد برای تولید آن ها استفاده شده است.
 • سرعت ساخت بالایی دارند.
 • از نظر اقتصادی به صرفه تر هستند.
 • نصب آسان و بدون مزاحمت
 • اتصالات بهتر و مقاوم تر اعضا به یکدیگر به دلیل دقت بالا حین ساخت

مشکلات اتصالات سازه های فولادی

امروزه به دلیل عدم شناخت کافی از رفتار اتصالات پیچ و مهره ای آسیب های زیادی در طراحی و اجرای سازه ها به وجود می آید از همین رو باید رفتارها و خطراتی که از این روش به وجود می آید را شناسایی کرد و تمهیداتی برای آن ها اندیشید. این خرابی ها عبارت اند از:

 • خرابی در بال ستونها
 • خرابی در تیرها
 • خرابی در چشمه اتصال
 • خرابی در ورق برشی جان
 • خرابی در جوش

می توان اشاره کرد.

کلام آخر

یکی از مهم ترین اصل ها در طراحی سازه ایجاد یک طراحی مناسب و مقاوم از اتصالات اعضا می باشد چرا که اتصالات به همراه اعضای سازه ای به صورت یک پارچه عمل می کنند و نیروها به اتصالات سازه ها وارد می شود از همین رو باید طراحی مناسب و استاندارد برای اسکلت بندی و اتصال اعضای صورت بپذیرد تا مقاومت و طول عمر ساختمان افزایش پیدا کند. برای استعلام قیمت میلگرد و انواع متریال آهنی و فولادی با آهن رسان تماس بگیرید. تلفن: ۰۵۱۳۱۹۱۶

اشتراک گذاری مقاله
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *