استحکام کششی فولاد چیست؟

به بیشترین نیروی کششی که به جسم تا قبل از شکستن وارد می‌شود استحکام کششی گفته می‌شود. وقتی که در آزمون کشش و ازدیاد طول نسبی، میزان انعطاف‌پذیر بودن یا شکننده بودن میلگرد مشخص شود آن را براساس پوند بر اینچ‌مربع، حساب می‌کنند. میزان استحکام آهن روی قیمت آهن امروز نیز تاثیر دارد.

استحکام کششی یکی از پارامترهای مهمی است که در کنار چندین پارامتر تعیین‌کننده دیگر در هنگام خرید محصولات فلزی باید به آن توجه داشته باشید و لازم به ذکر است که بدانید این استحکام به حداکثر توان تحمل فلز در برابر شکست ناشی از کشش مربوط می‌شود و به همین خاطر است که این فاکتور در فلزات اهمیت بسیار زیادی بر روی کارایی آن‌ها دارد.

به‌این‌ترتیب توجه داشته باشید که استحکام کششی یک فاکتور مهم در تعیین کیفیت و کارایی محصول به‌حساب می‌آید و فلزی که استحکام کششی آن بالا باشد کیفیت و مقاومت بسیار بیشتری نسبت به فلزی دارد که استحکام کششی آن پایین است. اگر قصد خرید مقاطع فولادی در انواع مختلف را دارید و می‌خواهید در بهترین زمان و با مناسب‌ترین قیمت ممکن آن‌ها را خریداری کنید از استعلام قیمت آهن امروز غافل نشوید.

در ادامه این مطلب ما را همراهی کنید تا اطلاعات بیشتری درباره این نیرو به شما ارائه کنیم و درباره انواع استحکام کششی بیشتر برای شما صحبت کنیم.

استحکام کششی چیست؟

به حداکثر نیروی کششی که یک فلز بتواند بدون آسیب دیدن آن را متحمل شود، استحکام کششی گفته می‌شود. برای اندازه‌گیری این توان فلز مورد نظر را داخل دستگاه‌های مخصوص قرار می‌دهند و دو سر آن را می‌کشند تا جایی که دچار شکستگی یا پارگی شود، در این نقطه استحکام کششی آن فلز ثبت می‌شود که البته مقدار آن در فلزهای مختلف متفاوت است و همین موضوع باعث شده تا هر فلزی برای کاربردی خاص مناسب باشد.

دقت داشته باشید که استحکام کششی به عنوان یکی از مهم‌ترین مشخصات مکانیکی فلزات تاثیر بسیار چشمگیری بر میزان فروش و محبوبیت آن خواهد داشت. اگر برایتان سوال باشد که کدام فلز بیشترین میزان استحکام کششی را دارد؟ در پاسخ می‌توانیم به فولاد اشاره کنیم. برای اطلاع از قیمت تیرآهن به صورت لحظه‌ای می‌توانید به سایت آهن رسان مراجعه کنید، چرا که قیمت محصولات در این مجموعه به صورت روزانه و لحظه‌ای در حال به‌روز شدن هستند.

انواع استحکام کششی

در این قسمت انواع استحکام کششی را برای شما شرح داده‌ایم:

استحکام کششی در نقطه تسلیم (yield strength): این استحکام به نیرویی گفته می‌شود که یک فلز می‌تواند بدون تغییر شکل دائمی آن را تحمل کند و لازم به ذکر است که بدانید با این نیرو می‌توان حداکثر بار قابل اعمال بر فلز را محاسبه کرد.

  کانال قیمت لحظه‌ای میلگرد

استحکام کششی در نقطه شکست (breaking or fail): این استحکام به میزان استرس وارد شده بر فلز در نقطه شکست منحنی تنش-کرنش مربوط می‌شود.

استحکام نهایی (ultimate): استحکام نهایی به حداکثر کشش، مقاومت از نوع فشاری یا بیشترین حد تنش برشی گفته می‌شود که فلز می‌تواند آن را تحمل کند.

در هنگام خرید مقاطع فولادی مختلف یادتان باشد که فاکتورهای مختلفی می‌توانند روی قیمت نهایی آن تاثیرگذار باشند که از جمله مهم‌ترین این فاکتورها می‌توان به وزن محصول اشاره کرد؛ بنابراین اگر قصد خرید تیرآهن مورد نیاز برای اجرای پروژه‌هایتان را دارید، حتما نسبت به کسب اطلاعاتی در رابطه با وزن تیرآهن هوشیار باشید.

دلایل استحکام کششی فلزات

همان‌طور که گفتیم در زمان انتخاب و خرید فلز مورد نیازتان باید به فاکتورهای مختلفی توجه داشته باشید که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به استحکام کششی محصول اشاره کرد.

با اینکار از عمر قطعه بدون شکست مطلع خواهید شد و می‌توانید از انتخاب فلزاتی که استحکام کششی استانداردی ندارند، صرف نظر کنید چرا که به کار بردن اینگونه مقاطع هیچ نتیجه‌ای جز به بار آوردن خسارت جانی و مالی برایتان به همراه نخواهد داشت و در عوض می‌توانید از محصولاتی استفاده کنید که تنش کششی مناسبی دارند و با اعمال فشار زیاد به راحتی دچار شکستگی نمی‌شوند و با خیال آسوده می‌توانید از آن‌ها در جریان ساخت‌وسازهای خود استفاده کنید.

به‌این‌ترتیب تعیین حد شکست مواد با سنجش استحکام کششی آن‌ها را جدی بگیرید چرا که تاثیر بسیار زیادی در ساخت‌وسازهای استاندارد و پیاده‌سازی سازه‌های اصولی دارد. لازم به ذکر است که بدانید میلگرد جزو یکی از پرکاربردترین متریال‌ها برای اجرای بسیاری از سازه‌ها محسوب می‌شود که البته تست کشش میلگرد نیز بر روی آن‌ها انجام می‌شود تا از استحکام بالای آن اطمینان حاصل کنند، اما اگر قصد خرید این متریال را دارید پیش از هر چیزی باید فکر استعلام قیمت میلگرد از مراکز معتبری مانند آهن رسان باشید.

تفاوت استحکام کششی با تنش تسلیم

برای پی بردن به تفاوت استحکام کششی و تنش تسلیم ابتدا باید بدانید که هردوی آن‌ها جزو مشخصات مکانیکی فلزات محسوب می‌شوند و از طرفی میزان مقاومت فلزات در برابر شکست را نشان می‌دهند.

اما شاید بپرسید پس تفاوت آن‌ها در چیست؟ استحکام کششی به بیشترین تحمل کششی گفته می‌شود که مواد می‌تواند تحمل کند و بعد از آن دچار شکستگی می‌شود، اما تنش تسلیم به بیشترین تنشی گفته می‌شود که مواد می‌تواند آن را تحمل کند اما بعد از آن دچار تغییر شکل دائمی شده و هرگز به شکل اولیه خود برنمی‌گردد.

  تفاوت استیل و آهن چیست؟

در زمان خرید میلگردهای مورد نیاز پروژه‌تان حتما درباره وزن میلگرد نیز بررسی‌ها و تحقیقاتی داشته باشید تا بتوانید تجربه خرید مقرون‌به‌صرفه و اقتصادی و در عین با کیفیت را برای خود رقم بزنید.

استحکام کششی در چه جاهایی کاربرد دارد؟

استحکام کششی به قدرت مقاومت مواد در برابر کشش محوری گفته می‌شود با توجه به نوع ماده و ترکیبات موجود در آن، خصوصیات شیمیایی و فیزیکی، دمای محیط و همچنین جامد یا مایع بودن متفاوت است؛ برای مثال فولاد و آلومینیوم به دلیل ترکیبات خاصی که در آن‌ها به‌کاررفته استحکام کششی بالایی دارند و در مقابل پلاستیک و چوب از استحکام کششی بسیار کمی برخوردار هستند.

برای طراحی سازه‌ها و وسایل نقلیه این تنش نقش بسیار مهمی دارد و طراحان در این زمینه با اطلاع از میزان استحکام کششی مواد مختلف می‌توانند سازه‌هایی مقاوم و ایمن در برابر عوامل تخریب‌ کننده بسازند.

به‌طورکلی از مواد با استحکام کششی بالا در صنعت خودروسازی و صنایع ساختمان‌سازی به وفور استفاده می‌شود تا با تحمل فشار و کشش بالایی که در برابر تنش‌ها از خود نشان می‌دهند، حفاظت و استحکام لازم را برای سازه به همراه داشته باشند.

جمع بندی

از آنجایی که حد شکست ماده بر اساس تنش کششی آن مشخص می‌شود، بنابراین امروزه استحکام کششی فلزی جزو مهم‌ترین خصوصیات مکانیکی و فاکتورهایی است که در هر ساخت‌وساز مدرنی باید آن را در نظر داشته باشید. بدون در نظر گرفتن این خصوصیت هرگز حتی به فکر طراحی یک سازه بادوام و مستحکم هم نباشید و برای اینکه بتوانید یک سازه مقاوم و امن را پیاده کنید، حتما قبل از هر چیزی اطلاعات لازم را درباره استحکام کششی محصولات فلزی افزایش دهید.

اگر می‌خواهید سازه‌ای که می‌سازید طول عمر بالایی داشته باشد، هرگز به سراغ انتخاب فلزاتی نروید که استحکام کششی استانداردی ندارند و در مقابل فلزاتی را به سبد خریدتان اضافه کنید که تنش کششی مطلوبی دارند و با اعمال فشار زیاد به راحتی دچار پارگی یا شکستگی نمی‌شوند.

سوالات متداول

استحکام کششی چیست؟

استحکام کششی به حداکثر نیروی کششی گفته می‌شود که روی فلز اعمال می‌شود و تا لحظه‌ی شکسته شدن یا پاره شدن ادامه پیدا می‌کند، درست زمانی که فلز در اثر اعمال فشار دچار آسیب شود، استحکام کششی آن مشخص می‌شود.

استحکام کششی و تنش تسلیم چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

استحکام مششی و تنش تسلیم هردو از مشخصات مکانیکی فلزات محسوب می‌شوند، اما استحکام کششی به بیشترین تنش کششی می‌گویند که فلز می‌تواند آن را تحمل کند و سپس دچار شکستگی می‌شود و در مقابل تنش تسلیم به بیشترین تنشی گفته می‌شود که مواد می‌تواند آن را تحمل کند اما بعد از آن دچار تغییر شکل دائمی می‌شود.

  بهترین تیرآهن بازار ایران کدام است؟

تغییر شکل الاستیک و پلاستیک یعنی چه؟

تغییر شکل الاستیک وقتی اتفاق می‌افتد که تنش کششی موقتی اعمال شده را حذف کنیم و سپس مواد به حالت اولیه خود برگردد، اما تغییر شکل پلاستیک برگشت‌پذیر نبوده و زمانی که تنش اعمال شده را حذف کنیم، مواد به شکل اولیه خود برنگشته و تغییرات ایجاد شده دائمی خواهند بود.

انواع استحکام کششی شامل چه مواردی می شود؟

از جمله انواع استحکام کششی می‌توان به استحکام کششی در نقطه تسلیم، استحکام کششی در نقطه شکست و استحکام نهایی اشاره کرد.

استحکام کششی کدام ماده بیشتر است؟

در میان تمامی فلزات، فولاد بیشترین میزان استحکام کششی را دارد.

چرا استحکام کششی فلزات مهم است؟

همان‌طور که گفتیم استحکام کششی یکی از مهم‌ترین خصوصیات مکانیکی هر فلزی است که در جریان اجرای هر سازه‌ی مدرن و محکمی باید به آن توجه کرد چرا که حداکثر توان ماده در برابر اعمال فشار را نشان می‌دهد و به شما در امر ساخت سازه‌های ایمن و مقاوم کمک می‌کند و به همین خاطر اطلاع از استحکام کششی محصولات فلزی امری بسیار مهم و ضروری محسوب می‌شود.

چه پارامترهایی روی استحکام کششی مواد تاثیرگذار هستند؟

پارامترهایی مانند وزن مولکولی، پیوند عرضی و کریستالی یا بلوری بودن روی استحکام کششی مواد تاثیر زیادی دارند.

اشتراک گذاری مقاله
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *