...

طول مهاری میلگرد چگونه محاسبه می‌شود؟

ایمان شکوهیان
اندازه
طول مهاری میلگرد به مقدار طولی از میلگرد گفته می‌شود که لازم است در بتن فرو برود تا میزان چسبندگی بین فولاد و بتن با توجه به قطر آن در حد استاندارد باشد. پیکربندی، نوع و قطر آرماتور و نوع میلگرد، از اصلی‌ترین پارامترهای محاسبه طول مهاری میلگرد هستند.

در صنعت ساختمان‌سازی از میلگرد برای بالا بردن استحکام بتن استفاده می‌کنند و معمولا در آرماتوربندی فونداسیون و بتن در قسمت‌های مختلف ساختمان، از انواع مختلف آن نظیر میلگرد آجدار استفاده می‌شود. دلیل این امر هم چسبندگی بیشتر میلگردهای آجدار به بتن نسبت به میلگردهای ساده است؛ بنابراین یکی از مسائل مهم برای مسطح و مسلح کردن بتن، نوع میلگرد است. علاوه بر این قطر میلگرد، جنس و طول میلگرد نیز اهمیت بالایی در این قضیه دارند و در محاسبات مهندسی آن‌ها را در نظر می‌گیرند. طول مهاری میلگرد به مقدار طولی از میلگرد گفته می‌شود که لازم است در بتن فرو برود تا میزان چسبندگی بین فولاد و بتن با توجه به قطر آن در حد استاندارد باشد. به‌طورکلی قیمت آهن استفاده شده در میلگرد تعیین می‌کند که این محصول وابسته به آهن در چه حدود قیمتی باشد. در صورتی‌نیاز دارید تا از قیمت آهن به‌صورت لحظه‌ای باخبر شوید یا سوالی در این زمینه ذهنتان را مشغول کرده می‌توانید با پشتیبانی آهن‌رسان (۳۱۹۱۶) تماس بگیرید.

طول مهاری میلگرد چیست؟

می دانید که میلگرد یکی از مهم‌ترین و پرمصرف‌ترین مقاطع فولادی در ساختمان‌سازی است. مهندسان بر اساس محاسبات خود، میزان و نوع میلگرد مورد نیاز هر سازه را تعیین می‌کنند. قیمت میلگرد نیز بر اساس نوع، قطر و مشخصات دیگر متغیر است. قیمت میلگرد در مشهد نیز طبق معیارهای متفاوتی روزانه تغییر می‌کند.

در زبان تخصصی به طول لازم میلگرد برای متصل شدن و چسبیدن به بتن طول مهاری میلگرد گفته می‌شود. به عبارتی دیگر نسبت قطر و طول میلگرد در مقدار چسبندگی با بتن را طول چسبندگی یا طول مهاری میلگرد می‌گویند. میلگرد‌های با سایز بیشتر و قطر بزرگ‌تر از مقاومت و تحمل بالایی در برابر فشارها و نیروهای وارده برخوردار هستند، بنابراین این میلگردها باید طول مهاری بیشتری نیز در بتن داشته باشند تا تماس بیشتری با بتن داشته باشند و در نتیجه بتوانند نیروها و فشارهای وارده را مهار کنند.

فرمول اندازه گیری طول مهاری میلگرد

در بازار به طول مهاری میلگرد، طول گیرایی نیز می‌گویند. طول مهاری را با علامت ld نمایش می دهند؛ اما چطور می توان آن را به دست آورد و تخمین زد؟ مهندسان سازه با توجه به بررسی فاکتورهای مختلف فرمولی برای محاسبه طول گیرایی میلگرد معرفی می‌کنند. اما نگران نباشید، همانند جداول وزنی و جداول اشتال، برای این مورد نیز جداول مختلفی وجود دارد که بر اساس نوع میلگرد و فاکتورهای مختلف، طول مهاری میلگرد محاسبه و درون جدول درج شده است.

محاسبه طول مهاری میلگرد چگونه است؟| آهن‌رسان

عوامل موثر در محاسبه طول مهاری میلگرد

در اندازه‌گیری طول مهاری میلگرد عوامل مختلفی در نظر گرفته می‌شوند که بر انتخاب روش اجرای آن نیز تاثیرگذار هستند. پیکربندی و نوع میلگرد، اولین و مهم ترین فاکتور تاثیرگذار در محاسبه این فرایند است. برای مثال میلگرد آجدار نسبت به میلگرد ساده ارجحیت دارد؛ زیرا چسبندگی آن به بتن بیشتر است. عوامل تاثیرگذار بر محاسبه طول مهاری شامل موارد زیر می‌شود:

  • ضریب موقعیت میلگرد: برای تخمین میزان تأثیر بتن‌ریزی در اطراف میلگرد را مشخص می‌کند.
  • پوشش میلگرد: برای کنترل تأثیرات اپوکسی است.
  • ضریب بتن: مقدار مقاومت کششی بتن را محاسبه می‌کند.
  • اندازه میلگرد: فاکتور اندازه میلگرد در میزان انتقال و مهار کردن نیروها خیلی مهم است.
  • فاصله میلگرد گذاری: به فاصله بتن تا میلگردهای مهار گفته می‌شود.

 

محاسبه طول مهاری میلگرد چگونه است؟ | آهن‌رسان


روش‌های مهار میلگرد در بتن

اولین موضوع برای طول مهاری این است که با چند روش می‌توان طول مهاری آرماتور و یا میلگرد را در بتن تامین کرد تا رفتار مقطع را به رفتار ایده‌آل نزدیک کرد. به‌طورکلی ما با چهار روش مهار میلگرد در بتن سر و کار داریم که از بین این روش‌های مهار تنها دو روش از آن‌ها کاربرد بیشتری دارد.

مهار میلگرد در بتن به روش مستقیم

 یکی از روش‌های مهار آرماتور در بتن مهار مستقیم است. عموما طول آرماتور کاشته شده در بتن تاثیر به سزایی در عملکرد میلگرد دارد و هر چه طول بیشتری در بتن درگیر باشد، جدا شدن آرماتور از مقطع بتنی سخت تر می‌شود.

مهار میلگرد در بتن به روش خم ۹۰ درجه

روش دیگری که در مهار آرماتورها مورد استفاده قرار می‌گیرد مهار آرماتور به صورت خم ۹۰ درجه بوده که جزو پرکاربردترین روش‌های مهار آرماتور در سازهاست. به دلیل عرض کم مقاطع ستون‌ها یا دیوارها و… ما نمی‌توانیم در تمام مقاطع، آرماتور را به‌صورت مستقیم در داخل بتن قرار دهیم به همین دلیل آیین‌نامه‌ها روش خم ۹۰ درجه را پیشنهاد داده‌اند. در بحث طول مهاری میلگردها به صورت خم شده یک بحث دیگر هم وجود دارد وآن هم طولی از آرماتور است که باید حتما در داخل بتن تامین شده و سپس خم انجام شود.

محاسبه طول مهاری میلگرد چگونه است؟ | آهن‌رسان

مهار میلگرد در بتن به روش خم ۱۸۰ درجه

مهار میلگرد به روش خم ۱۸۰ درجه هم مانند روش قبلی است و آیین‌نامه برای موارد خاص که محدودیت خم به صورت ۹۰ درجه داریم روش خم ۱۸۰ درجه را پیشنهاد می‌دهد. این روش هم دارای ضوابط و مقررات خاص خود است که در صورت استفاده، باید قوانین آن رعایت شود.

مهار آرماتور با استفاده از وصله مکانیکی

یکی دیگر از روش‌های مهار آرماتور به شیوه وصله مکانیکی است که کاربرد کمتری نسبت به سایر روش‌های دیگر دارد اما در مکان‌هایی که محدودیت استفاده از روش‌های دیگر را داریم گزینه مناسبی به حساب می‌آید. به‌طور معمول از این روش در مهار بولت‌های صفحه ستون و همچنین مهار میلگرد طولی ستون در آخرین طبقه سازه به دلیل محدودیت اجرای خم، استفاده می شود.

طول مهاری میلگردهای فونداسیون

در آرماتوربندی بتن، تعداد زیادی میلگرد درون بتن یا ستون قرار داده می شوند. این میلگردها در دسته های دو، سه یا چهارتایی داخل بتن تعبیه می شوند. برای محاسبه طول مهاری در این حالت، از ضرایبی استفاده می شود که در زیر می بینید:

 • دسته‌های دوتایی دارای ضریب مهاری ۱
 • دسته‌های سه تایی دارای ضریب مهاری ۱.۲
 • دسته‌های چهارتایی دارای ضریب ۱.۳۳

تعداد میلگردهای تعبیه شده در قسمت های مختلف سازه بر اساس نوع سازه، مساحت، نوع مصالح وغیره متفاوت است. باید دقت داشته باشید که هر یک از ضرایب، برای محاسبه طول مهاری میلگرد یا آرماتور، ضروری و موردنیاز هستند. 

محاسبه طول مهاری میلگرد چگونه است؟ | آهن‌رسان

سخن آخر

در این مقاله روش‌های محاسبه طول مهاری میلگرد و عوامل موثر برآن بررسی و معرفی شد. حال در صورتی‌که قصد دارید انواع مختلف میلگرد را جهت مصارف مختلف خریداری کنید آهن‌رسان کار را برای شما راحت کرده است. شما می‌توانید جهت خرید میلگرد یا هر نوع دیگر از مقاطع اهنی که مدنظر دارید با پشتیبانی آهن‌رسان با شماره ۳۱۹۱۶ تماس گرفته تا ضمن اطلاع از قیمت لحظه‌ای آهن، از مشاوره همکاران حرفه‌ای ما در واحد فروش بهره‌مند شوید و خرید خود را به‌صورت تلفنی و غیرحضوی انجام دهید. همچنین آهن‌رسان دو روش پرداخت اعتباری و قسطی در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهد که می‌توانید با استفاده از آن بدون پرداخت مبلغ در لحظه، محصول دلخواهتان را خریداری کنید.

 

سوالات متداول

در بتن چه روش‌های مهار میلگرد (آرماتور) وجود دارد؟

مهار میلگرد در بتن به سه روش مستقیم، قلاب استاندارد (خم ۹۰ و ۱۸۰ درجه)، وصله مکانیکی انجام می‌شود.

عوامل موثر در محاسبه طول مهار میلگرد چه هستند؟

پیکربندی و نوع میلگرد، قطر آرماتور، تنش تسلیم فولاد (Fy)، مقاومت فشاری بتن (Fc)، کاور میلگرد

طول مهاری میلگرد چگونه محاسبه می‌شود؟

محاسبه طول مهاری میلگرد، به دو صورت یعنی فرمول دستی و استفاده از جداول ACI-318-19 انجام می‌شود.

 

اشتراک گذاری مقاله
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *