انواع بست داربستی کدام‌اند؟

انواع بست داربستی کدم‌اند

داربست از سازه‌های پرکاربرد صنعت ساختمان‌سازی است. داربست‌ها را با چوب و لوله فلزی می‌سازند. در داربستی که با لوله داربستی ساخته می‌شود، برای اتصال لوله و اجزای داربست به یکدیگر از بست­هایی استفاده می‌شود که انواع مختلفی دارند. آیا می دانید انواع بست داربستی کدام‌اند. انواع بست داربستی را در ادامه معرفی کرده و توضیح می‌دهیم. با آهن رسان مرجع قیمت آهن همراه باشید.

انواع بست داربستی

در کل ۵ دسته اصلی برای بست لوله داربستی وجود دارد که در ادامه بررسی می گردد.

بست چهار پیچ

برای اتصال دو لوله به هم با زاویه ۹۰ درجه می‌توان از این پیچ فولادی استفاده کرد. طول این بست فلزی از هر طرف ۱۰۰ میلی‌متر و دارای چهار پیچ و مهره است. بست چهار پیچه از رایج‌ترین انواع بست لوله دار بستی است. وزن این نوع بست فلزی ۱۶۵۰ گرم بوده و ۱۲۰۰ کیلوگرم وزن را تحمل می‌کند. برای اطلاع از قیمت لوله داربست به لینک درج شده مراجعه کنید.

بست فلزی چرخشی

دارای دو بخش مرکب است که با پین فولادی به هم متصل می‌شوند. به خاطر قابلیت چرخش ۳۶۰ درجه‌ای دو قسمت نسبت به هم بست چرخشی نام گرفته است. می‌دانیم که لوله‌های داربست به‌صورت زاویه‌دار به هم متصل می‌شوند. از بست چرخشی برای متصل کردن لوله‌های گذری، ضربه‌ای، مورب و… استفاده می‌شود. این بست فلزی دارای ۱۷۰۰ کیلوگرم وزن بوده و تحمل وزن و فشار ۱۰۰۰ کیلوگرم را دارد.

 

  محاسبه تیرآهن ساختمان سازی چگونه است؟ برآورد حجم تیرآهن

بست کمکی (بست نگه‌دارنده)

از این بست به‌عنوان پشتیبان بست ساده استفاده می‌شود تا مقاومت بیشتری پیدا کند. بست کمکی را زیر بست فلزی و مماس با آن قرار می‌دهند. از بست نگه‌دارنده اغلب در داربست‌هایی استفاده می‌شود که در ارتفاع به‌صورت معلق نصب می‌شوند و یا باید وزن و زیادی را تحمل کنند. بست کمکی ۶۰۰ گرم است و مقاومت بست فلزی ساده را تا ۲۷۰۰ کیلوگرم افزایش می‌دهد. بست کمکی لوله داربست به‌تنهایی مقامت کمی دارد. انواع بست داربستی کدام‌اند و این محصولات چگونه مورد استفاده قرار می گیرند.

بست کلاهکی

از این بست بیشتر برای ایجاد سقف استفاده می‌کنند؛ بنابراین آن را فقط بالای لوله‌های ستون یا لوله‌های عمودی نصب می‌کنند. بست کلاهکی را در داربست‌هایی که سقف دارند یا نیاز به چادر هست، استفاده می‌کنند. وزن بست کلاهکی ۸۶۰ گرم است و با یک پیچ محکم می‌شود. بست کلاهکی را در نوع چرخشی نیز تولید می‌کنند.

بست زبانه‌ای (بست پیوندی)

برای متصل کردن لوله‌های افقی به یکدیگر (همچون قیمت لوله درزدار)، از بست زبانه‌ای استفاده می‌شود. بست پیوندی در محل تماس با لوله دیگر دارای زائده‌هایی به قطر ۱۴ میلی‌متر است که این زائده‌ها در سوراخ‌های لوله‌های افقی جای می‌گیرند.
بست زبانه‌ای با کمک واسطه یا مغزی درون لوله، مقاومت کششی زیادی در نقطه اتصال ایجاد می‌کند که حدود ۴۵۰۰ کیلوگرم است. بست پیوندی با چهار پیچ بسته می‌شود و ۱۶۵۰ گرم وزن دارد. ابعاد سوراخ‌ها در دو سر لوله از لبه مقطع لوله تا مرکز سوراخ ۳۰ میلی‌متر و دارای قطر ۱۵ میلی‌متر است.

ردیف نام بست
۱ بست لوله ۱۲۰۰ گرمی
۲ بست لوله ۱۳۵۰ گرمی
۳ بست گردون
۴ مغزی لوله
۵ رابط ۲۰ سانتی متری
۶ رابط ۱۷ سانتی متری
۷ بست تک پیچ
۸ بست دو پیچ
۹ مغزی چدنی
۱۰ کفی چدنی

 

  جک سقفی ساختمانی چیست؟

 

بست تک‌پیچ

در داربست لوله‌ای با کاربردهایی مثل گلخانه‌ها، تکایا، سازه‌های نمایشگاهی و سازه‌هایی که نیاز به پوشش داشته و نیاز نیست فشار زیادی را تحمل کنند؛ از بست تک‌پیچ برای اتصالات استفاده می‌شود. دو لوله با این بست و با یک پیچ به هم متصل می‌شوند. جنس بست تک‌پیچ از ورق سیاه ۴ و ۵ میل بوده، دارای یک پیچ چشمی، یک‌ مهره، یک واشر ۳ میل دور ۲۳، یک پین ۹*۴۵ برای برگ و یک پین ۹*۳۰ برای پیچ چشمی است. برای دیدن قیمت ورق می توانید روی لینک بزنید.

بست دوپیچ

بست دو پیچ از ورق st37 ساخته می‌شود. نسبت به بست چهارپیچ به‌راحتی قابل‌نصب و استفاده است. ضریب اطمینان این بست بالاست و این ویژگی‌ها باعث شده تا گستره کاربردهای آن بالا و تقاضا و فروش آن نیز بالا باشد.
از این بست در جاهای که نیاز به دستگیر یا برای اتصالات با زاویه ۹۰ درجه استفاده می‌شود. بنابراین متوجه شدیم که انواع بست داربستی کدام‌اند.
جنس بست دوپیچ از چدن داکتیل نشکن است. اجزای این بست دوپیچ، دو مهره، دو واشر و دارای زاویه چرخشی ۹۰ درجه است.

انواع بست داربستی کدام‌اند

  انواع مصالح ساختمانی ضروری

 

بست چهار پیچ (چدنی)

این بست از جنس چدن داکتیل نشکن ساخته می‌شود، وزن آن ۱۳۰۰ تا ۱۶۵۰ گرم است. اجزای بست چهار پیچ چدنی چهار پیچ، چهار مهره و چهار واشر فولادی است.
اگر لازم باشد دو لوله با زاویه ۹۰ درجه به هم متصل شوند می‌توان از این بست استفاده کرد. بست چهار پیچ چدنی دارای کاربرد و فروش بالایی برای استفاده دربست لوله داربست است. بست چهار پیچ با وزن ۱۶۵۰ گرم دارای تحمل وزن ۱۲۰۰ کیلوگرم می‌باشد.

بست گردون

این بست نیز از چدن داکتیل نشکن تولیدشده است. اجزای آن شامل ۲ برگه، ۱ کنده (دو نیم کنده که با پین به هم متصل می‌شوند) بوده و با ۴ پیچ، ۴ مهره و ۴ واشر فولادی به هم مونتاژ می‌شوند.
از بست گردان در سازه­هایی مثل پلایشگاه­ها، کارگاه‌های ساختمانی در زاویه ۳۶۰ درجه استفاده می‌شود. استفاده از بست گردان به نصاب اجازه می‌دهد تا بتواند دو لوله را به‌صورت عمود روی یکدیگر بچرخاند.

بست آهنگیر (H)

به دلیل اینکه از یک‌طرف به لوله و از طرف دیگر به تیرآهن متصل می‌شود، به آن بست آهنگیر یا بست H می‌گویند. از این بست بیشتر در پتروشیمی‌ها، پالایشگاه‌ها و دکل‌های حفاری نفت و گاز استفاده می‌شود. جنس این بست از چدن داکتیل نشکن ساخته می‌شود. کاربرد انواع بست داربستی کدام‌اند.

بست تیرآهنی

این بست نیز از چدن داکتیل ساخته می‌شود. اجزای آن شامل یک مهره دور ۲۱، یک واشر ۳ میل دور ۲۴، یک پین ۹*۴۵، یک پیچ ۱۴*۷۰ و یک پیچ چشمی است. از بست تیراهن وقتی استفاده می‌شود که تکیه‌گاه آن تیرآهن باشد.

 

  انواع تیرآهن و استانداردهای آن

 

بست مغزی

جنس این بست از چدن داکتیل است. برای افزایش استحکام لوله‌هایی که روی‌هم قرار می‌گیرند از بست مغزی استفاده می‌شود. در داربست‌هایی که دارای ارتفاع بیشتر از ۶ متر باشد از بست مغزی استفاده می‌کنند. طول این بست ۱۲۰ میلی‌متر و از فولاد ساخته می‌شود. معمولاً مقطع بست مغزی چهارگوش و یا دایره است.

در وسط این بست یک رینگ از جنس فولاد (که دارای ضخامت ۶ میلی‌متر و دارای قطر دایره‌ای ۵.۴۷ میلی‌متر) نصب‌شده است که پس از قرار گرفتن درون دو لوله با رینگ مغزی کمتر از ۵.۲ میلی‌متر از اطراف باشد و از درگیری بست با لوله ممانعت کند. وزن بست مغزی ۸۰۰ گرم بوده و اغلب در لوله‌های عمودی استفاده می‌شود. می توانید نظرات خود را در مورد اینکه انواع بست داربستی کدام‌اند، با ما در میان بگذارید. برای اطلاع از قیمت تیرآهن فرم صفحه اصلی را تکمیل نمایید یا با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

اشتراک گذاری مقاله
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *