مهمترین انواع مقاطع فولادی و آهنی کدامند؟

انواع مقاطع فولادی و مشخصات

انواع مقاطع فولادی و مشخصات آن را بر اساس میزان و درصد عناصر تشکیل‌دهنده و روش ساخت می‌توان شناسایی و دسته‌بندی کرد. از مهم‌ترین عناصری که در ترکیبات آلیاژی محصولات فولادی وجود دارد می‌توان به کربن، اشاره کرد. بودونبود و میزان این عنصر در آلیاژ فولاد تغییرات چشمگیری در خصوصیات شیمیایی و مکانیکی، درنتیجه در نوع کاربرد محصول تأثیرگذار است.درصد کربن استفاده‌شده در ترکیب آلیاژی محصولات فولادی عموماً بین ۰.۰۷ تا ۱.۷ درصد است. فولادهایی که در ساختان سازی مورداستفاده قرار می‌گیرند معمولاً از دسته مقاطع فولادی کم‌کربن بوده و چکش‌خوار هستند. این مقاطع فولادی را می‌توان در هوای سرد هم مورداستفاده قرار داد زیرا به خاطر کربن کمی که دارند نرم و شکل‌پذیر هستند. درصد کربن در این دسته بین ۰.۱۶ تا ۰.۲۵ درصد است.در مقابل محصولات فولادی که درصد کربن بالایی دارند سخت بوده و استحکام و مقاومت بالایی در برابر ضربات فیزیکی دارند. استیل ضد زنگ از فولادهای مقاومت است. برای دیدن قیمت آهن امروز و قیمت ورق استیل کلیک کنید.

انواع مقاطع آهنی

انواع مقاطع فولادی

مقاطع فولادی و آلیاژی از جمله مهم ترین مواد و مصالح ساختمانی هستند که در اشکال و سطح کیفیت های مختلف شیمیایی و مکانیکی مشخص می شوند. انتقال بارها افقی و قائم از طریق اعضای فولاد سازه ای صورت می پذیرد و در انواع مقاطع فولادی عرضه می شود که به شرح زیر هستند:

 • مقاطع زاویه‌دار
 • مقاطع قوطی شکل
 • مقاطع T شکل
 • مقاطع I شکل
 • میلگرد
 • مقاطع تخت
 • مقاطع صفحه‌ای

انواع مقاطع فولادی

  نحوه تولید ورق فولاد

انواع مقاطع فولادی و مشخصات

تنوع و اشکال مختلفی از محصولات فولادی برای مصارف گوناگون در صنایع توسط کارخانه‌ها و مجتمع‌های تولیدکننده آهن‌آلات ساخته می‌شود. در ادامه لیستی از مهم‌ترین محصولات و مقاطع فولادی را مشاهده می‌کنید.

 • قوطی و پروفیل
 • تیرآهن و هاش
 • نبشی ناودانی
 • میلگرد، مفتول
 • لوله
 • ورق آهن

لازم است یادآور شویم که بسته به کاربرد و نیاز بازار، جنس این مقاطع فلزی ممکن است از آلومینیم، مس، برنج، آهن و غیره نیز باشد. به دلیل کاربرد بالای فولاد (که ناشی از ویژگی‌های فراوان فولاد است) و آلیاژهای مختلف آن در صنایع، معمولاً مقاطع فلزی را از فولاد می‌سازند. انواع مقاطع فولادی و مشخصات هر یک بر اساس نوع کاربردی که دارند تولید می شوند. قیمت تیرآهن و قیمت ورق در انواع مختلف را در لینک درج شده مشاهده نمایید.

قوطی و پروفیل چیست؟

محصولات و مقاطع فولادی توخالی با اشکال (سطح مقطع) ساده‌ای مثل مربع، مستطیل و یا دایره که از شمش یا ورق‌ فولاد ساخته می‌شوند. پروفیل‌ها و قوطی‌ها نوعی محصول میانی و پیش‌ساخته مثل شمش و تختال هستند که بعداً تحت فرایندهای مختلفی به محصولات دیگر مثل تیرآهن، میلگرد و. تبدیل می‌شوند.

فولاد سازه ای چیست؟

حوزه فولاد بسیار وسیع است و انواع مقاطع آهنی و فولادی در آن وجود دارد. در این مقاطع درصد کربن، و سایر عناصر متفاوت می باشد. در بعضی مقاطع میزان کربن بالا و در بعضی مقاطع میزان کربن کم است.

انواع مقطع های فولادی

انواع مقاطع آهنی شامل موارد زیر می باشد:

 • ورق های فولادی
 • انواع تسمه آهنی
 • آرماتور ساده، دایره ای و غیره
 • نبشی
 • سپری
 • ناودانی
 • زد
 • کلاهی
 • ریلی
 • لوله فولادی
 • مقاطع فولادی مختلف برای چهارچوب درب و پنجره فولادی

  راهنمای خرید ورق استیل

 

تیرآهن و هاش

این دو محصول فولادی در اسکلت ساختمان‌ها، ستون‌ها و پل‌ها بسیار زیاد به کار برده می‌شوند. تیرآهن معمولی، تیرآهن لانه‌زنبوری و تیرآهن هاش مهم‌ترین و معروف‌ترین انواع آن هستند که دارای سایز و مشخصات معینی هستند. تیر فولادی از مهم ترین انواع مقاطع فولادی و مشخصات آنها بر اساس استاندارد ساخت مشخص می شود. برای دیدن ویدئوهای جالب در مورد تیرآهن می توانید عضو کانال تلگرام آهن رسان شوید.

نبشی و ناودانی

این دو از نظر ظاهری خیلی شبیه به هم بوده و در دو نوع فابریک و پرسی ساخته می‌شوند. نوع فابریک هنگام خروج از خط تولید به شکل نهایی درآمده و باید سرد شود. نوع پرسی را از خم کردن، برش دادن، پرس‌کاری و جوشکاری ورق‌های فولادی تولید می‌کنند. نبشی به‌ صورت دو صفحه عمود بر هم و ناودانی شبیه U ا طول مشخص است. برای مشاهده قیمت نبشی کلیک کنید.

کاربرد مقاطع فولادی

 

میلگرد و مفتول

میله‌ هایی با سطح مقطع دایره‌ای توپر و سایزهای مختلف قطر و طول را میلگرد می‌نامند که می توانید مشخصات بیشتر را در لینک قیمت میلگرد ببینید. میله‌هایی که اندازه قطر کوچکی دارند را مفتول و میله‌های با قطر بزرگ (معمولاً بزرگ‌تر از ۳ میلی‌متر) را میلگرد (گرد) می‌نامند. میلگردها نقش مهمی در سازه‌های فولادی دارند و در استانداردهای متنوعی با اشکالی ساده و آجدار با جنس فولادی، آلومینیومی و غیره ساخته می‌شوند. انواع مقاطع فولادی و مشخصات آن در بازار آهن پیدا می شود.  نمونه ای از جدول وزن میلگرد را در ادامه می بینید.

سایز میلگرد وزن میلگرد (kg)
میلگرد ۸ ۵
میلگرد ۱۰ ۸
میلگرد ۱۲ ۱۱
میلگرد ۱۴ ۱۵
میلگرد ۱۶ ۱۹
میلگرد ۱۸ ۲۴
میلگرد ۲۰ ۳۰
میلگرد ۲۲ ۳۶
میلگرد ۲۵ ۴۷
میلگرد ۲۸ ۵۸
میلگرد ۳۶ ۷۶
میلگرد ۳۶ ۹۶

لوله

لوله‌ها نیز مشابه میلگردها دارای طول مشخص و سطح مقطع دایره‌ای (اما توخالی) هستند. لوله را هم به‌صورت فابریک و هم به‌صورت جوشی تولید می‌کنند. لوله‌های فابریک به‌صورت آماده از خط تولید خارج می‌شوند که به آن‌ها لوله‌های بدون درز (مانیسمان) نیز می‌گویند، اما لوله‌هایی که از جوش دادن لبه‌های ورق فولادی به هم تولید می‌شوند را لوله درزدار می‌نامند. لوله‌ها در سایزهای متنوع طولی و قطری در صنایع مختلف (چاه‌ها، داربست، لوله‌کشی آب و فاضلاب، نفت و گاز و…) به کار برده می‌شوند.

مقاطع آهنی

ورق

به صفحه‌های فلزی (اغلب فولادی) با ضخامت و ابعاد مشخص را ورق فولادی می‌گویند. انواع ورق‌های فولادی دیگر مثل لوله، نبشی و ناودانی از (شکل دادن، خم کردن، جوشکاری و ماشین‌کاری) ورق‌های فولادی ساخته می‌شوند. ورق فولادی انواع مختلفی از نظر جنس و مواد اولیه دارد که به همان نسبت در صنایع مختلف از آن استفاده می‌شود. صنایعی چون خودروسازی، هوافضا، سازه‌های فلزی و لوازم‌خانگی. انواع مقاطع فولادی و مشخصات این محصولات را در لینک قیمت ورق می توانید مشاهده کنید.

  تیرآهن چگونه تولید می شود؟ مراحل تولید تیرآهن

 

اشکال مقاطع فولادی به چه صورتی هستند؟

 1. مقاطع زاویه دار
 2. مقاطع I شکل
 3. قوطی شکل
 4. مقاطع تخت
 5. مقاطع صفحه ای
 6. مقاطع T شکل
 7. مقاطع گرد

مقاطع فولادی در قالب های ریخته گری تولید می شود که دارای اشکال مختلفی است.

مقاطع زاویه دار را نام ببرید ؟

مقاطع زاویه دار مقاطعی L شکل هستند که در دو نوع :

 1. مقاطع زاویه دار در سایز های ۲۰*۲۰*۳ میل الی ۲۰۰*۲۰۰*۲۵ میل تولید میشوند.
 2. مقاطع زاویه دار با زاویه برابر در ساخت سقف و خرپا مورد استفاده قرار میگیرد.
 3. زاویه دار با زوایای نابرابر و پایه ها با ابعاد مختلف میباشند.
 4. زاویه دار با زوایای برابر و پایه ها با ابعاد برابر میباشند.
 5. مقاطع با زاویه نابرابر در ابعاد ۳۰*۲۰*۳ میل الی ۲۰۰*۱۵۰*۱۸ میل تولید میشوند.

کاربرد آهن و فولاد در ساختمان سازی

ساختمان ها از خانه ها و پارکینگ ها تا اتومبیل و مدارس گرفته و آسمان خراش ها برای استحکام خود به فولاد تیکه می کنند. از فولاد نیز در سقف ها به عنوان روکس فلزی برای دیوارهای خارجی استفاده می شود و پیش بینی می شود که جمعیت جهان در ۳۰ سال آینده ۲ میلیارد نفر افزایش پیدا کند. از ۷۰۷ میلیارد نفر در حال حاضر به ۹.۷ میلیارد در سال ۲۰۵۰ که این امر با گسترش سریع شهرنشینی همراه خواهد بود. فولاد نه تنها مقرون به صرفه نیست  در دسترس و ایمن هم هست و ویژگی های ذاتی اعمم از استحکام، تنوع‌پذیری ، دوام و ۱۰۰% بازیافت‌پذیری را دارا می باشد.

فولادهای پیشرفته با استحکام بالا که در ساخت ورق فولادی مورد استفاده قرار می گیرند نیز در تعدادی از صنایع مرتبط کاربرد دارد. سکوهای نفت فلات قاره ، پل ها ، مهندسی عمران و ماشین آلات ساختمانی ، واگن ریلی ، مخازن و مخازن تحت فشار ، نیروگاه های هسته ای ، حرارتی و آبی – همه این موارد از ویژگی های فولاد مدرن بهر می برند.

مقاطع آهنی و فولادی

 

  ساخت آهن

کاربرد فولاد در ساختمان ها و زیر ساخت ها

امکان استفاده از فولاد در ساختمان ها و زیر ساخت ها بدون حد است. که به آن ها اشاره می کنیم :

مقاطع فولادی:

این سبک فلزات یک چهارچوب سفت و محکم برای ساختمان ها دارند و ۲۵ % فولاد را مورد استفاده قرار می دهند. ورق ها و محصولات ورقی تا ۳۱ % فولاد را به صورت انواع ورق ها فولادی در بام ، پرلین ، دیوارهای داخلی ، سقف ، روکش فلزی و پنل‌های عایق برای دیوارهای خارجی استفاده می کنند.

انواع ورق فولادی

 1. ورق سیاه
 2. ورق اسیدشویی
 3. ورق هاردوکس
 4. ورق قلع اندود
 5. ورق استیل
 6. ورق سرد
 7. ورق گالوانیزه
 8. ورق روغنی

می‌باشد. برای مشاهده قیمت ورق سیاه بعنوان یکی از پرمتقاضی ترین ورق ها کلیک کنید.

میلگرد:

میلگرد استحکام کششی و سفتی را به بتن اضافهمی کند و۴۴% از فولاد را در ساختمان ها تشکل می دهد و به این دلیل که فولاد به خوبی در بتن فرو می رود و ضریب انبساط حرارتی مشابه و محکمی را به وجود می آورد که مقرون به صرفه است. از بتن برای تهیه پایه ها و زیر زمین ها عمیق استفاده می شود و در حال حاضر جز مصالح ساختمانی اولیه جهان است.

فولاد غیر سازه:

فولاد در بسیاری از کاربردهای غیر سازه ای در ساختمان ها مانند تجهیزات گرمایشی و سرمایشی  داکت های داخلی و … مورد  استفاده قرار می گیرد.

نبشی:

از جمله کاربردهای نبشی در ساختمان سازی می توان به پشتیبانی از تیرها و سکوها اشاره کرد و از دیگر کاربردهای آن در صنعت ساخت وساز می توان به عنوان تکیه گاه افقی و عمودی در سازه ها استفاده شود.

مقاطع فولادی

 

  ورق فلزی و انواع مهم آن کدامند؟

 

ویژگی های سازه های فولادی

سازه های فلزی به طور قابل توجه ای سبک تر از معادن بتنی هستند به پایه های کمتری احتیاج داشته و اثر محیطی را کاهش می دهد. پایه های ستون فولادی در صورت لزوم می تواند در پایان عمر یک ساختمان استخراج و بازیافت شود و مجددا مورد استفاده قرار بگیرد. فولاد از نظر انرژی هم کارآمد است زیرا گرما به سرعت از پشت بام می تابد و باعث ایجاد محیط سرد در مناطق آب و هوایی گرم می شود . در آب و هوای سرد ، دیوارهای پانل فولادی دوجداره به خوبی می توانند عایق بندی شوند تا حاوی گرمای بهتر شود.

استفاده از فضای کم

توانایی های فولاد برای به حداکثر رساندن فضای داخلی با باریکترین پوسته ممکن است به این معنا باشد که سازه های فولادی نازک تر و کوچک تر هم وجود دارد. عمق تیرآهن فولادی تقریبا نیمی از تیرهای چوبی است که فضای خالی بیشتری را دارد و امکان استفاده از مواد و هزینه کمتری را در مقایسه با سایر مواد ایجاد می کند. ضخامت دیوارها حاصل از فولاد می تواند نازک تر هم باشد زیرا استحکام فولاد به این معناست که نیاز به ساخت دیوارهای آجری و جامد پر مصرف نیست.

زیبایی و تنوع

چهارچوب باریک فولادی ساختمان ها حس رها بودن را ایجاد می کند. انعطاف پذیری و قابلیت چکش خواری آن باعث می شود تا معماران به دنبال یافتن شکل و بافت متمایز می باشند.

مقاوم دربرابر زلزله

زمین لرزه ها از نظر بزرگی ، فرکانس ، مدت زمان ، مکان و ….قابل پیش بینی نیستند فولاد ماده ای انتخابی است که برای طراحی در مواقع زلزله خیز و …مورد استفاده قرار می گیرد و ذاتا شکل پذیر و انعاطف پذیراست. به جای خرد کردن و یا خرد شدن بارهای شدید خم می گردد و بسیاری از اتصالات تیراهن به ستون در یک ساختمان فولادی برای پشتیبانی از بارهای گرانشی طراحی شده اند اما آنها ظرفیت قابل توجهی برای مقاومت در برابر بارهای جانبی ناشی از باد و زمین لرزه را نیز دارند.

بازیافت‌پذیر

زمانی که ساختمان های فولادی در حال تخریب هستند می توان از اجزای آن ها در سیستم ها بازیافت صنعت فولاد برای ذوب شدن مجدد استفاده نمود.فولاد بدون از بین رفتن خواصی که دارد می تواند به صورت نامحدود بازیافت شود و موجب صرفه جویی در استفاده از منابع طبیعی گردد. امروزه حدود ۳۰٪ از فولاد از فولاد بازیافت شده ساخته می شوند.

انواع مقاطع فولادی

طول عمر بالا

فولاد سازه در هنگام ساخت و ساز مسکونی یک ماده مستحکم است که استحکام و خصوصیات مکانیکی فولاد با گذشت زمان از بین نمی رود و  به دلیل بار سنگین خم یا شکسته هم نمی شود. ساختمان هایی که از فولاد ساخته شده اند در چندین دهه قوی و زیبا خواهند ماند و ترک برنمیدارند.

به همین ترتیب بر اساس نیاز، نوع کاربرد، انواع محصولات فولادی با ویژگی‌های مختلف ساخته می‌شود.

 

  نقش ورق فلزی در ساخت و ساز چیست؟

 

مشخصات محصولات فولادی به دو دسته اصلی مشخصات شیمیایی و مشخصات مکانیکی تقسیم می‌شود. ویژگی‌های شیمیایی به مواد تشکیل‌دهنده آن مربوط می‌شود و خواص مکانیکی شامل استحکام کششی، مقاومت تسلیم، قابلیت جوشکاری، پرس‌کاری و ماشین‌کاری، مقاومت تنش و کشش، میزان ازدیاد طول، شکل‌پذیری و… است. در این نوشته انواع مقاطع فولادی و مشخصات این محصولات آشنا شدید.

 

نتیجه گیری

این‌ها تنها بخش کوچک و بیشتر شناخته‌شده محصولات و مقاطع فولادی بودند که معرفی شدند، در بازار آهن‌آلات تعداد زیادی محصول فولادی می‌توانید پیدا کنید که دارای مشخصات و کاربردهای زیادی هستند. مشخصات هر محصول به‌طور مستقیم به جنس، مواد و عناصر تشکیل‌دهنده آن، به روش ساخت و نوع محصول بستگی دارد. بر اساس مشخصات کاربرد محصولات را نیز می‌توان تعیین کرد. برای شناخت انواع مقاطع فولادی و مشخصات آن مقالات سایت آهن رسان را بخوانید. به‌عنوان مثال مهندس سازه از آهن انتظار دارد تا در برابر نیروهایی که به آن وارد می‌شود مقاوم بوده و استحکام سازه را حفظ کند. درعین‌حال ترجیح داده می‌شود که سبک بوده و به‌راحتی نصب شود؛ و یا انتظار می‌رود که میلگردها در شرایط مختلف آب و هوایی اقلیمی یا محیط‌های اسیدی و خورنده مقاوم بوده و دیرتر فرسوده شوند، همچنین انتظار می‌رود ورق‌ فلزی و انواع آن که برای ساخت بدنه هواپیما استفاده می‌شود، محکم، مقاوم در برای فشار و سبک باشند. یا مثلاً ورق‌هایی که برای ساخت کوره‌ها استفاده می‌شود باید تحمل دما و حرارت بالا را داشته باشند.

 

سوالات متداول

انواع محصولات فولادی چیست؟

انواع محصولات فولادی شامل : قوطی پروفیل، لوله، ورق، میلگرد، تیرآهن، نبشی، ناودانی، صنایع مفتولی وغیره می شود.

انواع استاندارد تیرآهن را نام ببرید؟

 1. تیرآهن IPE (استاندارد اروپا و ایران)
 2. تیرآهن INP (استاندارد چین و روسیه)
 3. تیرآهن IPB بال پهن

رایج ترین مقاطع فولادی در صنعت ساختمان چه مواردی هستند؟

میلگرد، تیرآهن، لوله فولادی، ورق فولادی، قوطی، پروفیل، نبشی و محصولات مفتولی را می توان در این گروه قرار داد.

دسته بندی میلگردها را نام ببرید؟

اصلی ترین دسته بندی میلگرد ها براساس شکل ظاهری آن ها می باشد.

اشکال ستون فلزی را نام ببرید؟

ستون های فلزی دارای اشکالی نظیر: ستون های دایره ، ستون های چهارگوش، ستون L شکل، ستون V شکل، ستون T شکل و ستون شش و… می باشند.

مهم‌ترین کاربرد ستون‌های فلزی چیست؟

از جمله مهم ترین کاربردهای ستون فلزی تحمل بارهای وارده از سقف و کف و همچنین انتقال بار از یک تیر به تیر دیگر یا ستون می باشد.

اشتراک گذاری مقاله
یک پاسخ
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *