ضایعات ساختمانی و بازیافت آن

بازیافت ضایعات ساختمانی

بازیافت و استفاده مجدد از مواد و پسماندها همواره یکی از موضوعات مهم جوامع بشری محسوب شده است. این موضوع به خصوص با افزایش جمعیت و کاهش منابع کره زمین اهمیت بیشتری پیدا کرده است. در این نوشته می خواهیم در مورد موضوع بازیافت ضایعات ساختمانی صحبت کنیم با آهن رسان مرجع تخصصی قیمت آهن همراه باشید و ما را در اینستاگرام نیز دنبال کنید.

ضرورت بازیافت ضایعات ساختمانی

نخاله های ساختمانی و فلزات از مواد قابل بازیافت هستند و می توان آن ها را دوباره وارد چرخه استفاده کرد و بسیاری از هزینه های اولیه تولید را کاهش داد این موضوع نه تنها بر اقتصاد بلکه به نفع محیط زیست، منابع کره زمین و آیندگان نیز هست، به همین دلیل از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. این موضوع همچنین سبب شده تا نخاله ها و ضایعات را با نام طلای کثیف نیز یاد کنند. اگر یک سیستم مدیریت پسماند خوب وجود داشته باشد، می توان از بازیافت پسماندها، زباله ها و زائده های دور ریز ساختمانی تولید ثروت نیز انجام داد. به اعداد و ارقام و آمار زیر توجه کنید: گفته می شود حدود ۴۰ درصد مواد خام کره زمین به همراه ۱۲ درصد مصرف آب جهان و ۴۰ درصد از منابع انرژی، ۲۵ درصد از کل چوب مصرفی جهان صرف صنعت ساخت و ساز می شود؛

  مقاوم سازی ساختمان و ایجاد استحکام سازه

بنابراین اگر پسماندها و نخاله های ساختمانی را دور ریز کنیم و از آن ها دوباره استفاده نکنیم، هزینه های اقتصادی و زیست محیطی آن و تأثیری که به طور مستقیم و غیر مستقیم بر کشور های مختلف دارد قابل توجه است. بازیافت ضایعات ساختمانی به طور کلی در برهه های مختلف به طرق گوناگون مورد توجه قرار گرفته است. آمارها نشان می دهد که میزان حجم نخاله های ساختمانی در میان زباله های دیگری که در دنیا تولید می شود چیزی حدود ۱۳ تا ۲۹ درصد است و این آمار بالایی به حساب می آید. این در حالی است که برخی تحقیقات این آمار را حدود ۲۳ تا ۳۳ درصد اعلام کرده اند. قیمت تیرآهن به عوامل زیادی بستگی دارد که یکی از آن ها صنعت بازیافت فلزات است.

نخاله ساختمانی چیست؟

ناگفته همه تا حد زیادی با این اصطلاح آشنا هستند. نخاله هر چیز دور ریختی است که در همان حالت در آنجا قابل استفاده نباشد. نخاله ساختمانی به مواد دور ریز، ضایعات ساختمانی و چیزهایی گفته می شود که در کارهای عمرانی و ساخت و ساز به صورت ناخواسته تولید می شوند. این مواد زائد جامد از تخریب، نوسازی، احداث و عملیات مختلف بر روی سازه ها، راه ها، پل ها و ساختمان ها به وجود می آیند. مثال: پاره آجر که از شکستن آجر به وجود آمده یک نوع زباله ساختمانی است.

بازیافت ضایعات ساختمانی

 

  محاسبه تیرآهن ساختمان سازی چگونه است؟ برآورد حجم تیرآهن

 

انواع ضایعات ساختمانی

بر اساس جنس مواد، نظر کارشناسان این حوزه و منشأ تولید این نخاله ها، می توان طبقه بندی هایی برای نخاله های ساختمانی در نظر گرفت:

 • نخاله هایی مثل بتن شیشه، ضایعات آهنی، فلزات غیر آهنی، آجر، کاشی، قیر، ضایعات گچ و غیره برای بازیافت ضایعات ساختمانی مناسب اند.
 • نخاله هایی مثل مواد عایق، میخ، سیم برق، میلگرد، مصالح ساختمانی و لایروبی، کنده درخت، سنگ و غیره که از یک عملیات آماده سازی یک پروژه ساختمانی ممکن است به وجود بیایند.
 • نخاله هایی مثل آجر، بتن و چوب که به تنهایی ۱۰ تا ۱۵ درصد کل مصالح را شامل می شوند.
 • نخاله هایی مثل خاک، شیشه، گچ، بتن، سرامیک، سیمان، چوب، قیرگونی و…
 • بتن، سنگ ساختمانی، قطعات گچی، فلزات و پلاستیک ها
 • سنگ، آجر، الوار، فولاد، بلوک، مصالح لوله کشی، پوشش آسفالت و…

برخی از این زباله هاو نخاله ها ممکن است در هنگام تخریب عمدی، تخریب ناشی از عوامل طبیعی مثل سیل، زلزله و غیره و یا ناشی از آماده سازی برای ساخت، عملیات ساخت، ترمیم و غیره تولید شده باشند. محصولات فولادی برخی از فولاد دست اول و برخی از فولاد بازیافتی تولید می شوند البته تکرار می کنیم که فولاد بازیافتی نیز طی مراحل مختلفی فراوری شده و به کیفیت استاندارد با مشخصات استاندارد تبدیل می شود بنابراین قیمت ورق یا قیمت میلگرد که از محصولات فلزی بازیافتی تولید شده اند با قیمت تیرآهن اصفهان امروز که از شمش های دست اول ساخته شده اند کمتر است فقط به این دلیل که هزینه ساخت کمتری دارند.

در میان نخاله ها و زباله های ساختمانی، بتن، آجر، سنگ، خاک و بلوک درصد بیشتری (حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد) را به خود اختصاص می دهند. در حالی که حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد مربوط می شود به چوب و محصولات مرتبط با آن و ۲۰ تا ۳۰ درصد نیز به زباله های متفرقه دیگر مثل شیشه، گچ، آزبست و مواد پلیمری و عایق و همچنین تأسیسات آب و برق و… مربوط می شود؛ بنابراین بیشترین نخاله هایی که تولید می شوند هم از نظر وزن و اندازه مشخص است. بازیافت ضایعات ساختمانی در بسیاری از کشورها هنوز مطرح نیست.

 

  بهترین روش های عایق کاری پنجره آهنی کدامند؟

 

تحقیقات نشان می دهند که به ازای تخریب هر متر مربع ساختمان، چیزی حدود ۱.۷۵ متر مکعب نخاله و ضایعات ساختمانی تولید می شود. در شهرها ۶۶ درصد نخاله ها هنگام خاک برداری و گودبرداری و ۲۴ درصد ضایعات در هنگام تخریب، ۸ درصد در راه سازی و ۲ درصد نیز در اثر اتلاف مصالح پروژه های ساخت تولید می شوند. در این میان می توان حدود ۵۰ تا ۸۰ درصد نخاله های تولید شده را دوباره بازیافت و استفاده مجدد کرد.

بازیافت ضایعات ساختمانی

موارد کاربرد ضایعات ساختمانی

بازیافت و استفاده مجدد از نخاله ها و زباله های ساختمانی به نوع مواد بستگی دارد؛ مثلاً فلزات را با فراوری مجدد می توان دوباره به عنوان مصالح در ساخت و ساز استفاده کرد و یا برخی نخاله های سنگ و کچ و مواد عایق را با فشرده سازی در تولید بلوک و آجر استفاده نمود.

 

  تفاوت تیرآهن با تیرهای ساختمانی چیست؟

 

بطور کلی در دنیا کاربردهای مختلف و متنوعی برای این ضایعات ساختمانی وجود دارد که عبارتند از:

 • تهیه بتن
 • در ساخت محوطه
 • راه سازی
 • زیرسازی
 • طراحی پارک

و… استفاده کرد.

معمولاً در کشورهای پیشرفته قبل از استفاده از منابع اولیه، از منابع بازیافتی استفاده می شود و تا جای ممکن مدیریت پسماندها را به بهترین نحو ممکن انجام می دهد. امروزه تحقیقات زیادی برای این امر صورت می گیرد و تجهیزات، ابزار و ماشین آلات زیادی هم در جهت مدیریت پسماندها و بازیافت و استفاده مجدد منابع ساخته شده اند. آمریکا، اروپا، آلمان، انگلستان، دانمارک، هلند و برزیل از جمله کشورها و دولت هایی هستند که نسبت به این موضوع اهمیت زیادی قائل شده و قوانینی را تعیین کرده اند. بازیافت ضایعات ساختمانی موضوعی بود که به دلیل اهمیت بالای آن در این مقاله و چند نوشته دیگر به آن پرداخته ایم.جهت استعلام قیمت روز آهن ۱۴ اصفهان در مشهد و انواع مقاطع آهنی و فولادی با کارشناسان ما ازطریق شبکه های اجتماعی، تماس تلفنی یا تکمیل فرم صفحه اصلی در تماس باشید.

اشتراک گذاری مقاله
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *