تشخیص میلگرد ذوب‌آهن اصفهان

تشخیص میلگرد ذوب‌آهن اصفهان

کارخانه ذوب‌آهن اصفهان از دیگر تولیدکنندگان برتر کشور است که محصولات فولادی زیادی را تولید و عرضه می‌کند. میلگرد (ساده و آجدار) از محصولاتی است که توسط این تولیدکننده ساخته می‌شود؛ اما برای تشخیص میلگرد ذوب‌آهن اصفهان چه راه‌هایی وجود دارد؟ علامت اختصاری این شرکت چیست؟ برای خرید میلگرد ذوب‌آهن اصفهان و اطلاع از قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان به کجا باید مراجعه کرد؟ برای کسب اطلاعات در مورد جواب این سوالات با آهن رسان مرجع قیمت آهن همراه باشید.

کارخانه ذوب‌آهن اصفهان به‌عنوان دومین تولیدکننده محصولات فولادی کشور، بهترین محصولات فولادی را تولید و روانه بازار می‌کند. مجتمع تولید ذوب‌آهن اصفهان از شهرت و محبوبیت بالایی برخوردار است و به‌عنوان مرجعی برای استاندارد محصولات زیادی همچون میلگرد، تیرآهن، ورق و… است. استاندارد ساخت در این کارخانه بر اساس معیارهای Gost و DIN آلمان است. یک بخش با عنوان کنترل کیفیت وظیفه سنجش محصولات تولیدشده بر اساس استانداردها را به عهده دارد.

تشخیص اصالت محصولات ذوب‌ آهن اصفهان

میدانید که هر کارخانه یک علامت انحصاری مختص به خود برای محصولات مختلف دارد. این علامت انحصاری در تشخیص اصالت کالا کمک‌کننده است. در هنگام بسته‌بندی محصولات همچون میلگرد یک یا دو پلاک که حاوی اطلاعات و مشخصات ضروری در مورد محصول و کارخانه است به همراه بسته‌بندی ضمیمه محصول می‌شود. به بسته‌بندی میلگردها بندیل بندی می‌گویند. در هر بندیل تعداد زیادی میلگرد با قطر یکسان قرار داده می‌شود. در هر بندیل دو پلاک قرار داده می‌شود. در پلاک‌ها اطلاعاتی مثل نام کارخانه و تولیدی، علامت اختصاری و انحصاری محصول و کارخانه، علامت استاندارد ایران، نشانه‌های مرتبط با نوع محصول، روش ساخت و… درج می‌شود. در زیر جدول وزنی میلگردهای تولید شده کارخانه ذوب آهن اصفهان را مشاهده می کنید.

۳۲ ۲۸ ۲۵ ۲۲ ۲۰ ۱۸ ۱۶ ۱۴ ۱۲ ۱۰ ۸ سایز میلگرد
۷۵.۷۲ ۵۷.۹۶ ۴۶.۲ ۳۵.۷۶ ۲۹.۶۴ ۲۴ ۱۸.۹۶ ۱۴.۵۲ ۱۰.۶۵۶ ۷.۳۹۲ ۴.۷۴ وزن

خریدار با دیدن پلاک می‌تواند از اصالت و نوع محصول مطلع شود. علامت مخصوص ESCO که بر روی میلگردهای کارخانه ذوب‌ آهن حک می‌شود برای تشخیص محصولات تقلبی از محصولات اصلی به کار می‌آید.

قیمت میلگرد ذوب‌آهن اصفهان

همان‌طور که می‌دانید قیمت محصولات فولادی به عوامل مختلفی وابسته است. فاکتورهایی مثل نرخ ارز، قیمت مواد اولیه، قیمت آهن قراضه، شرایط آب و هوایی و وضعیت سیاسی در منطقه، شاخص‌های بورس و میزان عرضه و تقاضا و. بر قیمت نهایی و تمام‌شده محصولات فولادی از جمله میلگرد آجدار مؤثر است. بنابراین قیمت میلگرد این کارخانه به عوامل زیادی وابسته است.

  معرفی شرکت فولاد غرب آسیا

تشخیص میلگرد ذوب‌آهن اصفهان

علائم تشخیص میلگرد ذوب‌آهن اصفهان

گفته شد که برای تشخیص محصول اصل از تقلبی به علائم حک‌شده بر روی میلگرد و پلاک‌های بسته‌بندی توجه کرد؛ اما ممکن است که در این موارد هم تقلب صورت بگیرد! در این صورت چه باید کرد؟ کارخانه‌های مطرح همچون ذوب‌آهن اصفهان برای اینکه خریدار بتواند محصولات این شرکت را به تشخیص دهد، در بسته‌بندی محصولات نشانه‌هایی قرار می‌دهد که در ادامه بررسی می‌کنیم.

در بسته‌بندی میلگردهای ذوب‌آهن اصفهان:

 • دورتادور شاخه‌های میلگرد ۵ عدد تسمه پیچیده می‌شود.
 • در اطراف شاخه‌ها ۳ عدد خاموت برای حمل‌ونقل راحت‌تر قرار داده می‌شود.
 • سایز خاموت­ها یا به صورت دو رشته با اندازه ۱۲ و یا چند رشته با سایز ۵.۵ هستند.
 • علامت ESCO به صورت برجسته بر روی میلگرد حک می‌شود.
 • وزن هر بندیل (بسته‌بندی) عموماً بین ۵ تا ۵.۵ تن است.
 • دو عدد پلاک که حاوی مشخصات محصول و کارخانه هستند با مفتول سایز ۲ به بسته‌بندی متصل می‌شوند. جنس پلاک‌ها از پلاست است.
 • یکی از پلاک‌ها در انتهای شاخه و یکی از پلاک‌ها به تسمه متصل می‌شود.
 • ابعاد هر پلاک ثابت و در اندازه‌های ۷.۵*۱۱.۵ یا ۷.۵*۱۰ است.
 • رنگ پلاک‌ها متناسب بارنگ‌های خاص مجتمع ذوب‌آهن اصفهان است.
 • دو طرف پلاک‌ها سفید یا یک‌طرف سفید و یک‌طرف زرد است.
 • بر روی سفیدرنگ پلاک اطلاعاتی از قبیل علامت تجاری، علامت ساخت ایران و سایت کارخانه درج می‌شود.
 • بر روی دیگر پلاک اطلاعاتی مثل وزن بسته‌بندی، شماره بسته‌بندی، طول شاخه و بارکد درج می‌شود.
 • پلاک‌هایی که دو طرف آن سفید است، فقط بر روی یک‌طرف اطلاعات درج می‌شود.

کارخانه ذوب‌آهن اصفهان تیرآهن، نبشی و ناودانی، انواع قوطی و پروفیل، میلگرد، لوله، شمش فولادی و آهن و محصولات متنوع دیگری که در صنایع مختلف کشور کاربرد دارند را تولید می‌کند. این کارخانه به خاطر شهرت و محبوبیتی که دارد فروش زیادی دارد. ممکن است سودجویان با تولید محصولات تقلبی در پی سوءاستفاده از نام و نشان کارخانه ذوب‌آهن اصفهان باشند؛ بنابراین آگاهی از روش‌های تشخیص میلگرد ذوب‌آهن اصفهان امری ضروری است.برای دیدن ویدئوهای جذاب در مورد قیمت پروفیل امروز و فولاد می توانید کانال آپارات آهن رسان را دنبال کنید.

گفته می شود که گواهینامه های فنی میلگرد فقط برای بندیل هایی که بیش از ۲۵ تن وزن دارند، ارسال می گردد. در این گواهینامه ها اطلاعاتی از قبیل مشخصات کارخانه، شماره و تاریخ صدور گواهینامه درج می گردد. در این گواهینامه ها مشخصات فنی محصول بسته بندی شده وجود دارد تا مصرف کننده به طور دقیق آن را بشناسد.

چه اطلاعاتی در گواهینامه محصول درج می شود؟

 • نام و نشانی کارخانه
 • شماره ذوب
 • سایز قطر اسمی میلگرد
 • طول اسمی شاخه میلگرد
 • تعداد بسته ها
 • مشخصات فنی شیمیایی – ترکیب شیمیایی فولاد
 • مشخصات مکانیکی محصول
 • نوع علامت حک شده روی پلاک ها
 • شماره گواهینامه و تاریخ صدور آن
  آهن اسفنجی چیست و چه کاربردی دارد؟

میلگردهای ساخته شه توسط این کارخانه معمولا دارای سایزهای ۸ تا ۴۰ است که به دو شکل ساده و آجدار ساخته می شود. طبق استاندارد ملی ایران یعنیISIRI 3132 میلگردهای آجدار یکنواخت  و دوکی شکل با نورد گرم ساخته می شوند. وزن محصولات این کارخانه بسیار استاندارد است به همین دلیل از پرفروش ترین محصولات بازار آهن داخل محسوب می شوند.

انواع این محصولات در کارگاه های نورد ۳۰۰،کارگاه نورد ۳۵۰ ، ۵۰۰ و ۶۵۰ ساخته می شوند. ذوب آهن اصفهان میلگردهای خود را همچنین با استانداردهای روسی GOST 5781 ، استانداردهای امریکایی ASTM A615 ، استانداردهای ژاپنی JIS G3112 میسازد.

احتمالا وقتی محصولات کارخانه های مختلف را مشاهده می کنید بر روی آنها یک سری علائم، اعداد و حروف را می بینید که هر یک معانی خاص خود را دارند در ادامه جداولی را قرار داده ایم که به شناخت بهتر این علائم و حروف کمک می کند.

حرف لاتین معنی
T به روش ترمکس تولید شده
A به روش آلیاژی تولید شده
U به روش غیر از خنک کاری و برگشت تحت کنترل

سوالات متداول

چگونه میلگرد کارخانه ذوب آهن را بشناسیم؟

می توانید به علامت و مشخصه ESCO دقت کنید که به صورت برجسته روی میلگردها حک میشود.

آیا بهترین میلگرد بازار همین نوع است؟

محصولات این کارخانه پرفروش تر و استانداردتر هستند.

اشتراک گذاری مقاله
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *