...

تفاوت ناودانی و نبشی چیست؟

ایمان شکوهیان
نبشی و ناودانی دو مورد از پرکابردترین محصولات در صنایع ساخت و ساز محسوب می‌شوند که تفاوت نبشی و ناودانی باعث شده تا در بخش‌های مختلفی استفاده شوند و قیمت‌های متفاوتی نیز داشته باشند. اگر در صنعت ساختمان‌سازی فعالیت دارید، بهتر است از تفاوت نبشی با ناودانی مطلع باشید.

اگر در حوزه خرید و فروش مقاطع فولادی فعالیت داشته باشید، نبشی و ناودانی را می‌شناسید و تفاوت هرکدام را می‌دانید. هرکدام از این محصولات از نظر شکل ظاهری، جنس و استاندارد با هم متفاوت هستند. در این مقاله از بلاگ آهن رسان قرار است در مورد تفاوت ناودانی و نبشی باهم صحبت کنیم. با ما همراه باشید. برای اطلاع از قیمت آهن امروز می‌توانید روی لینک کلیک کنید.

نبشی چیست؟

یکی از مهم‌ترین مقاطع فولادی استفاده شده در ساختمان‌سازی و صنایع، نبشی‌های فولادی هستند. نبشی‌های فولادی با خم کردن یک زاویه در یک قطعه فولادی تشکیل می‌شوند. که زاویه آن به شکل L است. رایج‌ترین نوع زوایای فولادی در زاویه ۹۰ درجه است. این محصول معمولا به دو صورت بال مساوی و بال نامساوی در بازار یافت می‌شود و  برای مصارف مختلفی در تعدادی از صنایع استفاده می‌شود.

قاب‌بندی یکی از رایج‌ترین کاربردهای نبشی فولادی است، اما از نبشی‌های فولادی برای براکت‌ها، ساخت پل، آرماتورها و بسیاری موارد دیگر نیز استفاده می‌شود. هرچه نوع نبشی استفاده شده در سازه، وزن و فشار بیشتری را می‌تواند تحمل کند.

ناودانی چیست؟

ناودانی‌ها یکی دیگر از مقاطع فولادی هستند که از جنس فولاد ساده کربنی و استیل ساخته می‌شوند. این محصولات را می‌توان در دو دسته بال موازی و بال شیب‌دار تقسیم کرد. نوع بال موازی این محصول، به ناودانی U شکل و نوع بال شیب‌دار آن به ناودانی C شکل معروف است. روش ساخت این محصول نیز به دو صورت پرسی و فابریک صورت می‌گیرد. قیمت ناودانی بر اساس جنس، وزن و نوع روش تولید این محصول متفاوت است.

مهم‌ترین تفاوت‌های نبشی و ناودانی

تفاوت نبشی و ناودانی و اطلاع از تفاوت هرکدام از این‌ها در استفاده از این محصولات مهم است؛ به همین دلیل مهم است که تفاوت هرکدام را بدانید و با ویژگی‌های نبشی و ناودانی آشنایی داشته باشید. مهم‌ترین  تفاوت نبشی و ناودانی در شکل ظاهری، جنس، استاندارد و تفاوت در اجزای سازنده است.

تفاوت نبشی و ناودانی بر اساس شکل ظاهری

بدون شک از نظر شکل ظاهری می‌توانید این دو محصول را به راحتی تشخیص دهید. نبشی شبیه حرف L انگلیسی است، در حالی که ناودانی به شکل حرف U یا C انگلیسی شباهت دارد. طول بال‌ها در ناودانی بین ۳۰ تا ۴۰۰ میلی‌متر است و در سایزهای ۸ تا ۱۶ ساخته می‌شوند. طول نبشی بین ۶ تا ۱۲ متر و ضخامت آن‌ها بین ۳ تا ۳۵ میلی‌متر است.

تفاوت در اجزای سازنده

نبشی‌ها و ناودانی‌ها از دو قسمت عمده به نام بال و جان تشکیل شده‌اند. به عضوی که در برابر نیروهای کششی مقاومت می‌کند، جان می‌گویند و عضوی که در برابر نیروهای خمشی و برشی مقاومت دارد نیز با نام بال شناخته می‌شود.

قسمت میانی ناودانی جان ناودانی نام دارد در حالی که نبشی‌ها جان ندارند. در هر دو این محصولات می‌توان بال را پیدا کرد. در ناودانی، جان بین دوبال است و در نبشی که جان ندارد، دو بال به شکل عمود بر هم قرار گرفته‌اند.

تفاوت در جنس

جنس و مواد اولیه به کاررفته برای تولید نبشی و ناودانی متفاوت است. ناودانی‌های موجود در بازار از جنس متریال فلزی هستند؛ درحالی که شما می‌توانید انواع نبشی‌های مختلفی در بازار ببینید؛ مانند نبشی گالوانیزه، نبشی پلاستیکی، نبشی پی وی سی، نبشی استیل و نبشی ام دی اف.

تفاوت در استاندارد هرکدام

نبشی‌های فولادی بر اساس استاندار  BS EN 10056 و استاندارد DIN 1022 ساخته می‌شوند؛ درحالی که استاندارد مورد استفاده برای تولید ناودانی BS EN 10279 و DIN 1026 نام دارد.

شباهت نبشی و ناودانی

مشابه بودن تعداد بال‌های هرکدام از این محصولات از مهم‌ترین شباهت‌های نبشی و ناودانی است.هرکدام از این مقاطع دو بال دارند و ناودانی‌ها با داشتن قسمتی به نام «جان» از نبشی‌ها متمایز هستند . یکی دیگر از شباهت نبشی و ناودانی، فرآیند تولید هرکدام از این محصولات است.

هم نبشی و هم ناودانی‌ها را می‌توان به دو روش فابریک و پرسی تولید کرد.

نبشی در چه اندازه هایی موجود است؟

در استانداردهای مربوط به سایز‌های نبشی، باید این قطعه فولادی بر اساس میلی‌متر محاسبه سود نبشی‌ بر اساس فرمولی به نام L×L×T نمایش داده می‌شود. در این فرمول، L به معنای میزان اندازه بال نبشی بر اساس میلی‌متر و T میزان ضخامت بر اساس میلی‌متر است. به عنوان مثال اگر یک نبشی با ابعاد ۳*۵۰*۳۰ داشته باشیم، یکی از بال‌ها ۳۰ میلی‌متر، دیگری ۵۰ میلی‌متر و همچنین ضخامت کل نبشی، ۳ میلی‌متر است. البته در نظر داشته باشید که بال نبشی متفاوت است و این اندازه ممکن است در بال‌های نامساوی نبشی متفاوت باشد.

وزن نبشی یکی از مهم‌ترین عواملی است که در قیمت نبشی تاثیر دارد. اگر جنس نبشی را در نظر نگیریم، سازبندی مهم‌ترین عامل در تعیین وزن نبشی است. به عبارت دیگر، هر چقدر که یک نبشی بال‌های بزرگ‌تری داشته و همچنین ضخیم‌تر باشد، وزن بیشتری خواهد داشت و حتی برعکس این قضیه هم صدق می‌کند.

نبشی در صنایع مختلف چه کاربردی دارد؟ ۸ کاربرد مهم نبشی

همان‌طور که در بالا گفته شد، علاوه بر ساختمان‌سازی از نبشی می‌توان در بسیاری از صنایع استفاده کرد. نبشی فولادی یک قطعه فلزی به شکل L با پایه‌های عمود بر هم است که ممکن است طول بال‌های این محصول، مساوی یا نابرابر باشد. معمولاً از طریق فولاد کربنی نورد گرم یا فولاد کم آلیاژی با مقاومت بالا که انعطاف پذیری بالایی دارد و قابل ماشین‌کاری است، تولید می‌شود. با توجه به تطبیق‌پذیری این محصول، استفاده از میله‌های زاویه‌ای را می‌توان در بسیاری از موقعیت‌ها یافت. برخی از این موارد عبارتند از پل‌ها، ساخت و ساز ساختمان، واحدهای قفسه بندی، انبارداری یا حتی تولید تجهیزات.

نبشی‌های فولادی پس از مونتاژ با سایر اجزای ساختاری، پایداری و دوام مطلوب را ارائه می‌دهند. فرآیند تولید نورد گرم به این مواد اجازه می‌دهد تا مقاومت در برابر تغییر شکل پایینی از خود نشان دهند و همچنین تنش‌های داخلی را در ساختار متالورژیکی خود کاهش دهند و این محصولات را برای بسیاری از اهداف موثر سازند.

مهم‌ترین کاربردهای نبشی شامل موارد زیر است:

۱.ساخت پل‌ها

۲.ساخت و ساز ساختمان

۳.صنعت حمل و نقل

۴.صنعت  قفسه بندی

۵.ساخت تجهیزات

۶.ساخت سوله

۷.اتصالات داخلی آسانسور

۸.استفاده از نبشی کشی نما به منظور یکدست‌سازی ظاهر نما

پل‌ها

پل‌ها معمولاً از سه بخش اصلی تشکیل می‌شوند: پی، زیربنا و روبنا. هر کدام از اینها با هم کار می‌کنند تا کل سازه پل  را پشتیبانی کنند و اجازه توزیع وزن یکنواخت را می‌دهند تا اتومبیل‌ها و سایر وسایل نقلیه بتوانند روی عرشه پل عبور کنند.

نبشی‌ها را می‌توان در هر یک از این بخش‌ها یافت که توسط انواع دیگر محصولات فلزی پشتیبانی می‌شوند. برای مثال، شمع‌های ورقی که در فونداسیون یافت می‌شوند، می‌توانند توسط نبشی‌های فولادی نگه داشته شوند تا زمین و ظرفیت بار بهتری فراهم شود. یکی دیگر از کاربردهای آهن‌های نبشی را می‌توان در زیرسازی‌های ساخت پل مشاهده کرد، جایی که آن‌ها قابلیت نگهداری دیوار اضافی را برای تکیه گاه‌های عمودی فراهم می‌کنند.

در نهایت، تعدادی اتصال دهنده فلزی، و همچنین مهره‌ها و پیچ‌ها، می‌توانند تیرها و نبشی‌های فولادی را که بیشتر ساختار عرشه را حمل می‌کنند، به هم وصل کنند. چه پل چند دهانه باشد و چه تک دهانه، زمانی که این مواد همه به یکدیگر متصل می‌شوند، باعث می‌شوند که پل ساخته شده دوام و استحکام بالاتری داشته باشد.

ساخت و ساز ساختمان

همانطور که قبلاً ذکر شد، نبشی‌های فولادی در انواع فعالیت‌های ساخت و ساز ساختمان یافت می‌شوند، چه برای ستون‌ها و چه برای تکیه‌گاه تیرها. به عنوان یک ماده همه کاره، نبشی فولادی می‌تواند بسته به طرح، برای تقویت بتن، پشتیبانی سقف، تیرها، ناودانی‌های دیواری یا حتی نرده‌ها استفاده شود. مزایای آن برای صنعت به طور کلی بی‌همتا باقی می‌ماند و به شرکت‌های ساختمانی یا پیمانکاران اجازه می‌دهد تا به طور مداوم راه‌های نوآورانه‌ای برای اجرای این محصولات پیدا کنند. به عنوان مثال، هنگامی که به عنوان تقویت‌کننده بتن برای ستون‌ها یا پایه‌ها استفاده می‌شود، بااین کار می‌توان نیاز به بتن را کاهش داد.

علاوه بر این، نبشی‌های فولادی در صنعت ساختمان‌سازی می‌توانند جایگزین سایر مواد تقویت‌کننده معمولی مانند میلگردهای فولادی شوند. چنین محصولاتی به‌عنوان بهترین گزینه برای برخی از سازه‌ها هستند؛ زیرا می‌توانند به طور بالقوه کار مجدد در سازه را کاهش دهند و مقاومت بالایی برای آن سازه فراهم کنند.

صنعت حمل و نقل

نبشی‌های فولادی می‌توانند با کوچک‌ترین شدن سایز و ابعاد، برای بسیاری از صنایع قابل استفاده باشند. برای مثال، از طریق پانچ، برش دادن می‌توان سایز این محصولات را کم کرد. این کار باعث می‌شود که بتوان از این محصولات حتی در صنعت حمل‌ونقل هم استفاده کرد؛ مانند خطوط راه آهن و سایر روش‌های حمل و نقل. ثابت شده است که نبشی‌ها فولادی برای اتصال خطوط و خطوط راه آهن به یکدیگر مفید هستند. فرآیند نورد گرم همچنین خواص مقاومتی این محصولات را بهبود می‌بخشد.

در وسایل نقلیه، نبشی‌ها را می‌توان با مواد دیگر ترکیب کرد تا شاسی یا چارچوب آن وسیله نقلیه را تشکیل دهد.

قفسه بندی

جدا از اینکه نبشی‌های فولادی یک جزء ساختاری عالی در ساختمان‌ها، خطوط راه‌آهن یا وسایل نقلیه هستند، حتی برای قفسه‌بندی هم گزینه خوبی به شمار می‌روند.

قفسه بندی برای بسیاری از مشاغل ضروری است، زیرا این کار باعث می‌شود محل کار یا دفاتر مرتب‌تر و پربارتر شود. برای مثال، کارخانه‌های انبارداری یا تدارکات هنگام ذخیره‌سازی بسته‌های مختلف و مدیریت موجودی‌ها به این ساختارها وابسته هستند. قفسه‌های ساخته شده با نبشی فولادی می‌توانند چنین الزاماتی را برآورده کنند و جریان کلی زنجیره تامین را بهبود بخشند.

ساخت تجهیزات

صنعت تولید فلز تنها صنعتی نیست که به استفاده از نبشی برای سازه‌ها، تجهیزات و فرآیندهای کلی بستگی دارد. غذا و نوشیدنی، تولید پوشاک، فرآوری چوب، پالایشگاه‌های شیمیایی، نفت و گاز، و بسیاری موارد دیگر هم از جمله کاربردهای استفاده از این محصول هستند.

تسمه‌های نقاله و سایر سیستم‌های خودکار همگی می‌توانند به یک شکل از نبشی ساخته شوند. در چنین مواردی معمولا برای اینکه تجهیزات ساخته شده طول عمر بالاتری داشته باشند، می‌توان حتی از نبشی گالوانیزه استفاده کرد. این صنایع می‌توانند همچنان به نبشی‌های فولادی و سایر محصولات فولادی برای فرآیندهای کارآمدتر و زمان توقف کمتر مورد نیاز برای نگهداری تجهیزات و سایر ماشین آلات فلزی وابسته باشند.

ساخت سوله

ساخت سوله معمولا با تیرآهن انجام می‌شود و تیرآهن یکی از اجزای اصلی این فرآیند است؛ اما بااین‌حال، از نبشی‌ها هم برای مقاومت بیشتر سوله می‌توان استفاده کرد.

اتصالات داخلی آسانسور

یکی دیگر از کاربردهای مهم نبشی، اتصالات داخلی آسانسور است که باعث می‌شود سازه آسانسور دوام و ایمنی بالاتری داشته باشد.

استفاده از نبشی کشی نما به منظور یکدست‌سازی ظاهر نما

نبشی‌های انواع مختلفی دارند که یکی از این‌ها نبشی نماست. نبشی کشی نمای ساختمان در اصل به یکدست بودن ظاهر نمای ساختمان کمک خواهد کرد.

کاربرد ناودانی در صنایع مختلف

در بسیاری از صنایع مانند: ساختمان‌سازی و خودروسازی می‌توان از نبشی‌های فولادی استفاده کرد. در صنایعی که نیاز به ساخت پایه و قاب باشد، این محصولات رایج‌ترین کاربرد را دارند. از دیگر کاربردهای ناودانی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ساخت نمای ساختمان
 • ساخت چهارچوب‌ها
 • بناهای معماری
 • ساخت تشکیلات دریایی
 • ساخت خرپا
 • استفاده از ناودانی به عنوان تیر یا ستون
 • ساخت ماشین آلات

سخن پایانی

استفاده از نبشی و ناودانی را در صنعت ساختمان‌سازی و بسیاری از صنایع دیگر نمی‌توان نادیده گرفت؛ به همین دلیل اهمیت و شناخت هرکدام از این محصولات اهمیت بالایی دارد. نبشی و ناودانی از نظر روش تولید و داشتن بال و جان با هم شباهت دارند، درحالی که هرکدام از این محصولات را می‌توان بر اساس جنس، استاندارد، شکل ظاهری و حتی اجزای سازنده باهم تشخیص داد. برای خرید نبشی و ناودانی از کارخانه‌های مختلف با بهترین کیفت می‌توانید مجموعه آهن رسان را انتخاب کنید. ما این محصولات را به صورت مستقیم از کارخانه تهیه و در اختیار مشتریان قرار می‌دهیم. قیمت نسبتا خوب نسبت به سایر رقبا، یکی از ویژگی‌های اصلی خرید از مجموعه آهن رسان است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه و حتی ثبت سفارش و خرید نبشی و ناودانی، می‌توانید با کارشناسان ما تماس داشته باشید. اگر هم نیاز به خرید اعتباری این محصول داشته باشید، با کمک مجموعه آهن رسان می‌توانید حجم بالایی از این نوع محصولات را از ما خریداری کنید.

سوالات متداول

 1. نبشی و ناودانی چه شباهت‌هایی دارند؟

روش تولید نبشی و ناودانی و وجود بال و جان در این محصولات دو مورد از شباهت‌های هرکدام هستند.

 1. کاربردهای نبشی چیست؟

ساخت پل، قفسه‌بندی، قاب، ساختمان‌سازی و تجهیزات از کاربردهای نبشی هستند.

 1. کاربردهای ناودانی چیست؟

ساخت نمای ساختمان

ساخت چهارچوب‌ها

بناهای معماری

ساخت تشکیلات دریایی

ساخت خرپا

استفاده از ناودانی به عنوان تیر یا ستون

ساخت ماشین آلات

 1. مهم‌ترین تفاوت نبشی و ناودانی چیست؟

هرکدام از این محصولات از نظر جنس، شکل ظاهری و استاندارد با هم متفاوت هستند.

 1. برای خرید نبشی و ناودانی چه کنیم؟

برای خرید این محصولات می‌توانید با شماره درج شده در سایت تماس بگیرید.

اشتراک گذاری مقاله
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *