...

حدیده کاری لوله

ایمان شکوهیان
حدیده کاری لوله

زمانی که بر روی فلزات که ظاهری لوله ای و میله ای شکل دارند عملیات براده برداری صورت می گیرد تا وسایل جانبی مانند پیچ و مهره ساخته شود در اصطلاح می گویند روی محصول حدیده کاری صورت گرفته است. در واقع براده برداری از آهن آلات را حدیده کاری می گویند. حدید کاری چیست؟ به کار براده برداری و دندانه سازی بر روی میله و لوله به جهت اتصال قطعات، حدیده کای می گویند. برای رزوه کاری پیچ و لوله از ابزارهای مختلفی استفاده می شود. در ادامه با آهن رسان مرجع قیمت آهن همراه باشید.

حدیده کاری چگونه صورت می پذیرد:

هم با دست و هم با ماشین این کار امکان پذیر است. این محصول دارای مهره های دندانه داری است که توسط شیارهایی که دارد سبب می شود که لبه های تیز و برنده ای که روی این مهره قرار می گیرد فلزات را به راحتی ببرد. این محصول کاربردی سطح خارجی محصولات را برش می دهد و به ابزار حدیده کاری معروف است.

جنس حدیده

این محصول از چند نوع آلیاژ من جمله:

 • قطعات فولادی
 • قطعات آلومینیومی
 • برنج
 • چدن
 • مس و استیل

و…غیره ساخته می شود. این محصول فولادی به دو صورت اینچی و متریک ساخته می شود. دنده ها از قطعات فولادی ساخته می شوند که به ابزارهای آن روغن زده می شود تا عملیات براده برداری و … بهتر انجام شود. قسمت های اصلی این وسیله شامل بدنه اصلی، پیچ و دندانه های تیز و برنده است. کار اصلی توسط دندانه ها انجام می گیرد که بر روی بدنه اصلی قرار دارند و برای تنظیم کردن میزان عمق دندانه ها از پیچ استفاده می شود.

روش های انجام حدیده کاری

این محصولات در دو نوع ماشینی:

 1. نیمه اتوماتیک
 2. دستی

صورت می پذیرد. این محصولات عمدتا از جنس قطعات فولادی هستند که هم از فولاد کم کربن و هم از استیل ۳۰۶ و ۳۰۴ ساخته می شوند و به صورت دندانه های تیز مانند برای برش محصولات به کار برده می شود. ابزارهای حدیده کاری در دو نوع درزدار و بدون درز هم تولید می شود منظور از حدیده درزدار این است که در امتداد شیارهای یک شکاف داشته باشد و به آن شکاف درز گفته می شود. ابزارهای حدیده درزدار از قطر ۰.۱ تا ۰.۳ میلی متر تولید می شوند که قابلیت تغییر نیز دارند. اما ابزارهای بدون درز هیچ گونه شکافی ندارد و در قطرهای ثابتی تولید می شود.

حدیده کاری لوله

حدیده کاری از چند بخش تشکیل شده است

 1. حدیده گرد شکاف دار

قطعات فولادی که دایره شکل هستند و در امتداد یکی از دندانه ها یک شکاف کوچک قرار می گیرند. معمولا قطر این حدیده بین ۰.۱ تا ۰.۳ میلی متر می باشد.

 1. حدیده دو نیم

از دو قطعه آزاد تشکیل شده که در دسته قرار می گیرد و یک پیچ کوچک برای تنظیم دارد.

 1. حدیده شش گوش

این نوع حدیده برای ترمیم کاری مورد استفاده قرار می گیرد و برندگی کمتری دارد.

 1. حدیده برقی

معمولا در اندازه های بین ۲ تا ۴ اینچی و دو مدل پرتابل و کله ببری ساخته می شوند. در این روش حتما قبلا باید از تمیز بودن لوله های حدیده اطمینان حاصل کرد تا از خرابی دستگاه جلوگیری نمود.

 1. حدیده لوله

نوعی حدیده چند پارچه محسوب می شود. چندپارچه بودن برای جلوگیری از پهن نشدن مقطع لوله و تحت زامیه ۱۲۰ درجه انجام می شود.

 1. حدیده چند پارچه

به طور عمده در پیچ های که بزرگ تر باشند حجم براده ها آهن بیشتر است و نمی توان آن ها را به یک مرتبه براده برداری کرد و از آن ها به طور یکپارچه استفاده کرد درحدیده کاری چند پارچه در چند مرحله به آرامی پارچه ها به هم نزدیک می کنند تا دندانه ها در کنارهم کامل شوند و عملیات براده برداری صورت پذیرد. به طور عمده برای پیچ هایی که قطر متوسطی دارند از چند پارچه استفاده می شود چون محیط خارجی آن ها به صورت چهارگوش است و کار را دشوار می کند از همین رو باید یکی از پارچه ها داخل حدیده به صورت ثابت قرار گیرد و پارچه دیگر توسط پیچ قابل تنظیم باشد.

حدیده کاری لوله ها

به طورعمده برای حدیده کاری لوله های فولادی از پارچه های دو یا چهار گوش استفاده می کنیم پارچه های این سبک کاربری به گونه ای ساخته می شوند که بتوان با یک دست پیچ هایی که دارای گام های مساوی هستند را حدیده کاری کرد. از آن جایی که لوله ها برای آب بندی بیشتر استفاده می شود آن ها را به فرم مخروطی تولید می کنند تا پارچه ها به درستی و استاندارد جا افتاده شوند.✅ برای دریافت اطلاعات در مورد قیمت ورق و قیمت میلگرد روزانه محصولات حوزه فولاد، با اینستاگرام آهن رسان همراه باشید.

https://gandoom.com/product/xiaomi-redmi-note-11-pro/

سوالات متداول

آیا شما هم حدیده کاری انجام می دهید؟

خیر ولی مراکز مورد تایید یرا می شناسیم.

آیا هزینه انواع حدیده با هم فرق دارد؟

بله تا حدودی متفاوت است.

اشتراک گذاری مقاله
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *