به چه ماده ای خاک آهن گفته می شود؟

خاک‌آهن چیست

سنگ آهن از مواد معدنی فوق‌العاده مهم است که چرخ صنایع بسیاری را به حرکت درمی آورد. سنگ آهن را که در کارخانه های ذوب فراوری می کنند، محصولات زیادی از آن تولید و استخراج می شود که مهم ترین آن آهن خام و آلیاژهای آهن از جمله فولاد و چدن است. امروزه از فولاد تقریباً در تمام صنایع بزرگ و کوچک استفاده می‌کنند و آن را می توانید در اشکال مختلف، در اطراف خود مشاهده کنید. برای تبدیل آهن به محصولاتی مثل تیرآهن، میلگرد، قطعات مختلف ماشین آلات، ابزارآلات و غیره فرایندهای مختلفی بر روی آهن و فولاد انجام می شود. در برخی از این عملیات نیاز به براده برداری، تراشکاری، سمباده زنی و کارهای مشابهی است که طی آن براده هایی از قطعه جدا شده و به اطراف پراکنده می شود. به این قسمت های پودری و کوچک جدا شده از قطعه فولادی و یا آهنی، خاک‌آهن می گویند. خاک‌آهن کاربردهایی در صنعت فولاد و فلزات دارد که در ادامه توضیحات بیشتری ارائه خواهد شد با آهن رسان مرجع تخصصی قیمت آهن امروز همراه باشید.

خاک‌ آهن چیست؟

به طور کلی به براده ها و پودر جدا شده از قطعه آهنی در حین عملیاتی مثل برش کاری، مته کاری و امثال آن خاک‌آهن گفته می شود. وقتی یک قطعه فولادی را سوهان می زنند برجستگی های آن با جدا شدن از قطعه صاف و همراه می گردد و قطعه صیقلی به نظر می رسد. در این عملیات، برجستگی ها و ناهمواری های سطح قطعه در ابعاد و اندازه های کوچک از فلز جدا شده و به زمین می ریزند که ما آن ها را با نام خاک‌آهن می شناسیم. خاک‌آهن نوعی ضایعات محسوب می شود اما می توان از آن برای کم کردن ضایعات قطعات فولادی نیز استفاده کرد.برای استفاده مجدد از خاک‌آهن دو روش وجود دارد. در روش اول مستقیم وارد چرخه تولید می شود و در روش دوم مراحل احیا را پشت سر گذاشته و به رنگ خاکستری در می آید و دوباره مورد استفاده قرار می گیرد.

 

  استخراج آهن

 

ویژگی های خاک‌ آهن

آهن خالص فوق العاده واکنش پذیر است و همانطور که می دانید در اثر مجاورت با محیط مرطوب و اکسیژن دچار زنگ آهن شده و یک لایه اکسید هیدارته روی براده ها ایجاد می شود؛ اما لازم به ذکر است که خاک‌آهن جامد و مغناطیسی است و رنگ براقی دارد و درخشش خاصی دارد. نقطه ذوب این ماده ۱۵۳۵ و نقطه جوش آن ۳۰۰۰ درجه می باشد؛ بنابراین این ماده وقتی در مجاورت با دمای بالا قرار می گیرد، مشتعل می شود.لازم به ذکر است که خاک‌آهن در برابر اکسیداسیون فوق العاده حساس است و به راحتی اکسید می شود در حلال های آبی که اسیدیته ندارند به راحتی حل می شود. اگر می خواهید بدانید اکسید آهن چیست روی لینک کلیک کنید. خاک‌آهن مثل آهن ربا دارای خاصیت مغناطیسی و حساس است و ذرات آن همدیگر را جذب می کنند و الگوهای مختلفی از این ذرات ایجاد می شود.

خاک‌آهن چیست

می دانید که ۹۹ درصد فلزات اطراف ما از آهن تشکیل شده اند. آهن فلز پایه در بسیاری از مقاطع فلزی است. آلیاژهای مختلفی از آن ساخته شده که معروف ترین شان فولاد است. شاید این دلیل اصلی اهمیت خاک‌آهن باشد زیرا خاک‌آهن نیز خواصی یکسان با آهن دارد. از خاک‌آهن معمولاً برای حذف آرسنات و آرسنیت موجود در آب آشامیدنی استفاده می شود و همچنین از آن در صنعت الکترودسازی نیز بهره می برند.

آهن چیست؟

این یک فلز فراوان و پرکاربرد است. از سنگ آهن استخراج می شود. در کارخانه ها مواد مختلفی مثل چدن و فولاد از سنگ آهن فراوری شده به دست می آید. عناصر تشکیل دهنده سنگ آهن در داخل کوره و به روش ها مختلف تصفیه شده و مواد و عناصر اضافی از آن خارج می گردد. عنصرهای کربن، نیکل، کروم، سیلیسیوم و غیره هر کدام با درصدی مشخص باید در ترکیب شیمیایی آهن وجود داشته باشد. عناصر تشکیل دهنده در خصوصیات محصول تاثیر می گذارند و اگر این عنصرها را دستکاری کنند و مقدار آن ها را کم و زیاد نمایند، ویژگی های فنی و مکانیکی آهن تغییر می کند.

روند و فرایند خالص سازی آهن

مطمئنا سنگ آهنی را که از معادن و دل زمین بیرون می آورند را نمی توان به طور مستقیم استفاده کرد. باید با فراوری کردن و خالص نموده این سنگ از مواد اضافه، ماده ای تولید کرد که قابل استفاده باشد. سنگ های آهن را در کارخانه ها خرد می کنند،شست و شو می دهند و با انرژی مغناطیسی عیار آن را بالا برده و وارد کوره می کنند. با دمیدن هوای گرم به سنگ های خرد شده و استفاده از کک و زغال، کم کم سنگ ها ذوب می شوند و با حذف ناخالصی ها از ان آهن خالص را از کوره خارج می کنند.
در ادامه محصولات دیگری مثل آهن اسفنجی، چدن، فولاد و درجه های مختلفی از اهن خام ساخته می شود که هر کدام خصوصیات خود را دارند. در مورد تفاوت آهن و فولاد بخوانید.

خاک‌آهن چیست

کاربردهای خاک‌آهن چیست؟

 • در تصفیه آب

برای تولید و ساخت نمک های فریک و آهنی می توان از خاک‌آهن استفاده کرد. این مواد برای تصفیه آب استفاده می شوند. برای ساخت این نمک ها معمولاً از کلرید فریک، کلرید آهن و اکسید آهن استفاده می شود که در واقع از فرآورده های خاک‌آهن به شمار می روند.

 • در بسته بندی مواد غذایی

بسته های خاک‌آهن را معمولاً در بسته بندی های مواد غذایی مورد استفاده قرار می دهند تا جذب اکسیژن بهتری داشته باشند. در این مورد از خاک‌آهن خیلی ریز استفاده می شود که خلوص بالایی هم داشته باشد. علاوه بر این می توان از خاک‌آهن در تولید مکمل های غذایی، داروسازی و غنی سازی مواد غذایی استفاده می کنند. قیمت تیرآهن اصفهان امروز را اینجا ببینید.

 • در ساخت رنگ های صنعتی و شیمیایی

برای تولید رنگ های مغناطیسی معمولاً از خاک‌آهن که حاوی براده های آهن است، استفاده می شود. توجه داشته باشید که در این مورد باید خاک‌آهن را حتما آنالیز نمود و در صورت نداشتن نقص مورد استفاده قرار داد. رنگ های اهنی برای رنگ آمیزی چوب مورد استفاده قرار می گیرند و در تولید آنها از خاک‌آهن استفاده می شود این رنگ ها در داخل چوب نفوذ کرده و از فرسایش آن در برابر رطوبت و آب و هوا محافظت می کند.

 • در جوشکاری و لحیم کاری

خاک‌آهن را می توان در جوشکاری برای پر کردن درزهای میان قطعاتی که قرار است به هم جوشکاری شوند، مورد استفاده قرار می دهند. از آنجا که خاک‌آهن تحمل بالایی در برابر حرارت بالا دارد، در هنگام لحیم کاری مثل مایع ذوب می شود بنابراین میان دو قطعه که قرار است به هم جوشکاری شوند را پر می کند. در عملیات جوشکاری خاک‌آهن به عنوان موادی در سیم هسته دار یا قسمتی از مواد پوششی که به الکترودها جوش داده می شود مورد استفاده قرار می گیرد.

خاک برش آهن

 • در ساخت محصولات اصطکاکی

در محصولاتی مثل سیستم ترمز اتومبیل و وسایل نقلیه دیگر مثل هواپیما، قطار، موتور و غیره و در تولید لنت ترمز به عنوان یک محصول اصطکاکی از خاک‌آهن استفاده می شود.

 

  ساخت آهن

 

 • در صنعت چاپ

خاک‌آهن کاربردهای زیادی دار از جمله آن استفاده در دستگاه های چاپ و چاپگرهای رنگی، دستگاه کپی و چاپگر سیاه و سفید است. از آنجا که در چنین دستگاه هایی از کارتریج تونر استفاده می شود، در هسته های حامل از براده یا خاک‌آهن استفاده می‌شود. هسته‌ها قبل از انتقال تونر به گیرنده های نوری، برای حمل و نقل تونر و شارژ آن مورد استفاده قرار می گیرند.

 • استفاده در صنعت کشاورزی

این ماده یک کود عالی برای پای درختان میوه به شمار می رود. معمولاً گیاهانی که دچار کمبود آهن می شود، کم کم زرد شده و در تولید کلروفیل آن اختلال ایجاد شده و فتوسنتز نیز دچار مشکل خواهد شد؛ بنابراین بازدهی رشد گیاه پایین می آید. نیاز به آهن علاوه بر گیاهان، در جانوران و انسان ها نیز وجود دارد و این چرخه در صورتی که معیوب باشد در نهایت موجب ایجاد مشکلاتی در جانداران نیز می شود.

 • برای حذف ناخالصی گوگرد در سوخت گازی

کاربرد دیگر خاک‌آهن استفاده از آن برای تصفیه سوخت های گازی است. در این سوخت ها به ویژه برای حذف گوگرد از خاک‌آهن استفاده می شود زیرا گوگرد و براده آهن به راحتی باهم اکسید می شوند و از بین می رود.

 • استفاده در آزمایشگاه

خاک‌آهن در آزمایشگاه ها استفاده های زیادی دارد، بسته به نوع مواد و کاربرد مورد نظر به خصوص در مواردی که با میدان مغناطیسی در ارتباط هستند از خاک‌آهن استفاده می شود.

براده آهن

 • برای بالا بردن میزان رسانایی مواد

از خصوصیات بارز خاک‌آهن رسانایی بالای گرما است بنابراین گزینه مناسبی برای استفاده در محصولات پلیمری صنعتی است. خاگ آهن پلیمر را تقویت کرده و باعث افزایش میزان رسانای گرمایی آن می شود.

 • در تولید لنت ترمز

با فراوری خاک‌آهن و پوسته اکسید آهن و چند فرایند دیگر لنت ترمز تولید می شود.

 • در صنعت ساخت فولاد

خاک‌آهن با پوسته اکسید آهن طی فرایندهایی دوباره وارد چرخه تولید می شود و از آن برای تولید گندله، بریکت و آگلومره استفاده می شود. محصولاتی که معرفی شد از جمله محصولات میانی فولاد به شمار می روند که قابل تولید از خاک‌آهن هستند.

 • برای افزایش میزان وزن مواد

خاک‌آهن را گاهی تنها برای افزایش وزن موادی مثل قالب پلاستیکی یا پلیمری در انجام کارهای مهندسی مورد استفاده قرار می دهند.

خاک‌ آهن چه مزیت هایی دارد؟

خاک‌ آهن فواید زیادی برای صنایع فولاد دارد. این محصول موجب صرفه جویی بالا در انرژی و مواد خام می شود. وقتی خاک‌آهن دوباره به چرخه تولید باز می گردد، از هدر رفتن سرمایه تا حد زیادی جلوگیری می شود. فولادی که از خاک‌ آهن تولید می شود در واقع همان خواص و کیفیت مواد خام اولیه را دارد و می تواند مجدد مورد استفاده قرار بگیرد.خاک‌آهن را می توان به عنوان یک کود طبیعی در پای درختان نیز استفاده کرد. با این کار استفاده از کودهای شیمیایی تا حد زیادی کاهش پیدا می کند زیرا معمولاً ترکیبات شیمایی دارای تاریخ انقضا می باشند و در مدت زمان محدودی می توان از آن استفاده کرد بنابراین استفاده از خاک‌آهن که ماده ای طبیعی و بدون تاریخ انقضا است، می تواند تا حد زیادی علاوه بر داشتن مزایای دیگر موجب صرفه جویی اقتصادی نیز شود.اگر از خاک‌آهن به طور مناسب دوباره در صنایع استفاده گردد، می توان در کنار اشتغال زایی موجب جلوگیری از فروش آن به خارج از کشور می شود.برای دریافت جدیدترین قیمت روز آهن ۱۴ اصفهان در مشهد و سایر متریال آهنی با آهن رسان همراه باشید.

براده آهن

مزایای استفاده مجدد از خاک آهن بسیار زیاد است و این مزیت ها و فواید موجب شده تا در صنعت فولاد به این مقوله توجه زیادی بشود.

مزایای استفاده از خاک آهن و براده آهن در چرخه استخراج و استفاده از فلز آهن و صرفه جویی در آن با تحولاتی همراه بوده است و ابزارهای مختلفی در خدمت این صنعت می باشد.

این ماده با اینکه به عنوان پرتی صنعت فولاد در نظر گرفته می شود اما همانند آهن قراضه دوباره مورد استفاده قرار می گیرد. این استفاده مجدد هم در اقتصاد و هم در اشتغال زایی موثر و مفید است.

 

  نحوه تولید ورق فولاد

 

مراحل تولید خاک آهن کدامند؟

این ماده با ارزش که در صنعت فولاد در فرایند های تولید مقاطع فولادی و فلزی دیگر تولید می شود را می توان به طور مستقیم ساخت و روش های آن متفاوت است. در کارخانه ذوب آهن اصفهان و کارخانه های بزرگ دیگر، معمولا اگر قطعاتی مثل لوله داشته باشیم با برش فرز خاک آهن تولید می شود، اگر ورق فلزی داشته باشیم با سمباده زنی این ماده تولید می شود و به همین ترتیب. در نهایت برای اینکه محصول تولید شده از کیفیت خوبی برخوردار باشد باید غربالگری شود و قطعات ریز و درشت فلز و خاک آهن آن از هم جدا گردند.

در نهایت با شست و شوی خاک آهن های جدا شده با کمک گلیسیرین، مواد روغنی معدنی موجب ایجاد مقاومت در آن ها در برابر خوردگی اکسید شدن و زنگ آهن می شوند.

به طول کلی خاک آهن تولید شده را در صنایع به دو شیوه استفاده می کنند:

 1. روش احیا شده
 2. روش احیا نشده

در روش احیا شده مستقیما ان را وارد چرخه کرده و مورد استفاده قرار می دهند. در روش احیا نشده ابتدا مراحل احیا را اجرا می کنند تا رنگ ماده خاکستری شود (خاک آهن احیا نشده به رنگ ذغالی متمایل به سیاه است) سپس خاک آهن احیا شده را وارد چرخه تولید می کنند.

عوامل موثر بر نرخ خاک آهن در بازار

می توان گفت در بازار داخلی مقاطع فولادی و فلزات اساسی کشور، آنچه بیش از همه بر قیمت خاک آهن، آهن و فولاد تاثیر می گذارد، نرخ دلار است. از طرفی هرچه قیمت مواد اولیه بالا باشد، قیمت محصولات تولید شده از آن نیز بالا خواهد بود. برای استعلام قیمت تیرآهن با کارشناسان ما در تماس باشید.

خواص فیزیکی و شیمیایی خاک آهن

خاک آهن دارای خصوصیات فنی مختلف مثل مغناطیسی بودن، درخشندگی، نقطه ذوب ۱۵۳۵ و نقطه جوش ۳۰۰۰ درجه سانتی گراد است. این موضوع سبب شده تا وقتی در مجاورت دمای زیاد قرار می گیرد، مشتعل نشود. از خصوصیات مهم دیگر این ماده خاصیت آهنربایی و مغناطیسی بودن آن است این خصوصیت موجب شکل گیری اشکال و الگوهای مختلفی ازآن است. همچنین به راحتی در مجاورت با هوای مرطوب زنگ می زند. خاک آهن یک ماده محلول در حلال های آلی است و اسیدیته ندارد.

 

سوالات متداول

خاک آهن از چه جنسی است؟

خاک آهن از جنس آهن خرد شده است

آیا این ماده در ساخت و ساز استفاده می شود؟

بله خاک آهن توسط کارخانه ها وارد چرخه تولید می شود

اشتراک گذاری مقاله
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *