خزش یا CREEP مواد چیست؟

خزش یا CREEP مواد چیست

خزش یا CREEP مواد چیست؟ در متالوژی اصطلاحی به نام creep وجود دارد و ما در این نوشته به طور کامل به توضیح آن می پردازیم. با آهن رسان مرجع قیمت آهن امروز همراه باشید و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

وقتی جامد به صورت آهسته و پیوسته و در اثر تنش وارد شده ثابت با زمان دچار تغییر شکل شود. به طوری که این تغییر شکل در دماهای بالا رخ داده باشد، اتفاقی افتاده است که اصطلاحاً به آن خزش گفته می شود.

خزش یا CREEP مواد چیست؟

خزش ممکن است در بتن و یا فلزات اتفاق بیافتد. در بتن وقتی یک سازه بتنی تحت بار پایداری قرار بگیرد، امکان بروز پدیده خزش وجود دارد. در این حالت شکل سازه بتنی تغییر می کند معمولاً پدیده خزش در بتن وقتی اتفاق می افتد که یک بار و تنش ثابت و بلند مدت وجود داشته باشد. در بتن این تغییر شکل خمیری در جهتی که نیرو به آن وارد شده است، اتفاق می افتد. معمولاً وقتی ستون بتنی فشرده شود و یا تیر بتنی دچار کمانش شود، پدیده خزش رخ می دهد. برای دیدن قیمت پروفیل امروز ساختمانی و صنعتی کلیک کنید.

نکته حائز اهمیت آن است که پدیده خزش در بتن لزوماً باعث از هم گسیختگی بتن نمی شود ولی باید در طراحی سازه به آن توجه داشته باشید. خزش یا CREEP مواد چیست و چه زمانی اتفاق می افتد.

چه فاکتورهایی بر خزش بتن مؤثر هستند؟

وجود سنگدانه ها، مقدار سن بتن و نسبت مواد مخلوط در بتن و نوع سیمان، کیورینگ بد، مقدار رطوبت هوا و هوای مانده در بتن در ایجاد خزش تاثیرگذار است. معمولاً خصوصیات کششی فلزات مختلف در دمای اتاق مستقل از زمان است. در دماهای بالا بین استحکام، سرعت بارگذاری و زمان، وابستگی دیده می شود، بنابراین فلز یا ماده ای که در دمای بالا تحت بار کششی قرار بگیرید، دچار خزش می شود.

خزش یا CREEP مواد چیست

بنابراین دمایی که در آن پدیده خزش اتفاق می افتد وابسته به نوع ماده و جنس آن است. دمای خزش معمولاً وابسته نقطه ذوب ماده و تقریباً بالاتر از نقطه ذوب است. خزش یا CREEP مواد چیست و این پدیده تحت چه شرایطی رخ میدهد.

 

  کوره ذوب

 

مکانیزم خزش چیست؟

خزش در موارد زیر اتفاق می افتد:

 • خزش به دلیل نفوذ
 • خزش به دلیل لغزش مرزدانه ای
 • خزش نابجایی
 • خزش لغزش چسبنده
 • خزش به دلیل شکست قانون توانی
 • تست خزش مواد
 • دستگاه آزمون خزش
 • قرار دادن نمونه در دستگاه تست
 • قوانین تلورانس دمایی در آزمون خزش
 • نتایج تست خزش

حرکت و نفوذ جای خالی اتمی از طریق شبکه بلوری یا از طریق مرزدانه توسط تنش خارجی کنترل می شود. این اتفاق موجب تغییر شکل مومسان شده و خزش نفوذی را ایجاد می کند.

انواع خزش نفوذی

خزش نفوذی دو نوع است:

 1. خزش نفوذی که از دانه ها و یا خزش نابارو هرینگ ایجاد می شود.
 2. خزش نفوذی که از طریق مرزدانه ها یا خزش کوبل ایجاد می شود.

به فرایند برشی که در امتداد مرزدانه ها اتفاق می افتد و در اثر بالا رفتن و پایین آمدن میزان کرنش افزایش پیدا می کند، لغزش مرزدانه ای گفته می شود.

در فلزاتی که پر بلور هستند، دانه های فلزات این قابلیت را دارند که نسبت به هم حرکت کنند. در اثر لغزش مرزدانه ای شکل دانه ها حفظ می شود. این نوع لغزش به خزش نفوذی و نابجایی ربط دارد. حالا می توانید پاسخ سوال خزش یا CREEP مواد چیست را به راحتی پاسخ دهید.

وقتی تغییر شکل خزشی به خاطر نابجایی و نفوذ جای خالی اتمی و یا برش اتفاق بیافتد، به آن اتفاق، خزش نابجایی گفته می شود. لازم است بدانید این نوع خزش را با نام خزش قانون توانی نیز می گویند.

آزمایش و تست های مربوط به خزش مواد برای طراحی اجزای صنعتی و ساختمانی در دماهای بالا اهمیت بالایی دارد. مثلاً برای طراحی مخازن نفتی و پالایشگاه ها باید به گونه ای برنامه ریزی شود تا استحکام خوبی داشته باشد. در چنین جاهایی در برابر فشارهای وارده از مواد سیال و وارد شدن دماهای بالا به مدت طولانی، استحکام باید مناسب باشد.

تست و آزمون خزش پروسه ای طولانی دارد و در آن تجهیزات زیادی به کار گرفته می شوند و بسیار هزینه بر است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سایر مقاطع فولادی و قیمت آن‌ها چون قیمت ورق و قیمت میلگرد با آهن رسان در تماس باشید.

اشتراک گذاری مقاله
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *