خواص ضدباکتریایی فلز مس

خواص ضدباکتریایی فلز مس

تاریخچه فلز مس به زمان های بسیار گذشته برمی گردد. فلز مس به عنوان یک فلز با ارزش مزیت ها و کاربردهای زیادی دارد که در ادامه مطلب به توضیحات آن خواهیم پرداخت با آهن رسان مرجع قیمت آهن همراه باشید. فلز مس یک ساختار ارزشمند دارد که می توان به شکل پذیری و مقاومت بسیار بالای این محصول اشاره کرد. مس از ترکیبات شیمیایی بسیار خوبی هم در برابر خوردگی برخوردار می باشد. فلز مس از لحاظ شکل ظاهری رنگی نارنجی دارد و یکی از مزیت های فوق العاده آن این است که باکتری ها را از بین می برد. در این نوشته در مورد خواص ضدباکتریایی فلز مس صحبت می کنیم با ما همراه باشید.

مس وخواص ضدباکتریایی آن

هنوز به درستی اثبات شنده که چرا و چگونه است که فلز مس خاصیت ضد میکروبی دارد اما بسیاری از دانشمندان به این نتیجه رسیدند که مس دارای خواص عالی برای از بین بردن باکتری ها می باشد که این ویژگی بسیار جذاب و مطلوب در اواسط قرن نوزدهم در فرانسه کشف شد. زمانی که بیماری وبا دامن گیر مردم شده بود و به عنوان یک بیماری کشنده باکتریایی در سراسر کشور رواج پیدا کرده گروهی از مردم به طور عجیبی در امان ماندن و این افراد کسانی بودند که در طول روز با فلز مس در ارتباط بودندو یا افرادی که در کارخانه‌های ذوب مس فعالیت می کردند. از زمان که آنتی بیوتیک ها اختراع شدند و مورد مصرف قرار گرفتند سبب شدند تا مس هم به عنوان یک عامل ضدعفونی کننده ضد باکتریایی محبوبیت یابد. امروزه، مس به عنوان یک قاتل موثر باکتری‌ها در نظر گرفته می‌شود.

 خواص ضدباکتریایی فلز مس خواص ضدباکتریایی فلز مس خواص ضدباکتریایی فلز مس خواص ضدباکتریایی فلز مس خواص ضدباکتریایی فلز مس

در این روزها نیز دنیا و مردم جهان با ویروسی به نام کرونا درحال جنگیدن هستند که بهتر است بدانیم این ویروس تا چه مدت زمانی روی سطوح مسی زنده می ماند؟

 1. فلز مس سبب اکسید شدن لیپیدها و پروتئین‌ها می گردد.
 2. همچنین مس با سایر مولکول های موجود زنده پیوند دارد و می تواند جای سایر مواد مغذی ضروری مانند روی را بگیرد.
 3. مس اکثر باکتری ها را از بین می برد و نیازی به استفاده از آلیاژ مس خالص نیست.
 4. آلیاژهای مثل برنز که دارای ترکیبات مس هستند و درجاتی مانند C932 و C954 را دارند در از بین بردن باکتری‌ها موثر می باشند.
 5. آلیاژی های برنج نیز از ترکیبات مس و روی همانند C260 و C464 برخوردار هستند و مانند آلیاژهای برنز در از بین بردن باکتری ها موثر هستند.
 6. وجود خاصیت ضد باکتری فلز مس به عنوان ویژگی بارز و برتر سبب شده تا این فلز در طول تاریخ در برنامه هایی که میکروبی نگران کننده است، کاربردهای زیادی داشته باشد.
  شناژ ساختمان چیست؟

از جمله کاربردهای آلیاژ مس می توان به:

 1. فلز مس قابلیت استفاده در ساخت وسایلی که در طول روز مرتبط با آن ها در حال ارتباط هستیم دارد مانند ساخت:
 • دستگیره‌های شیر آب
 • دستگیره درب ها
 • کلیدهای روشنایی
 1. در ساخت و استفاده از تجهیزات آزمایشگاهی و پزشکی که تأثیرگذاری باکتری‌ در آن‌ها ممکن است باعث شود نتایج آزمایش ناخواسته تغییر کند.
 2. مناطقی دیگر که وجود باکتری‌ها یک عامل نگران‌کننده است و هزینه مس استفاده از آن را منع‌ نمی‌کند.
 3. قابلیت استفاده در فلز تخت بیمار، محل تماس زنگ‌ها و چراغ‌ها و غیره

از جمله کمترین کاربردهای فلز مس می باشد. خواص ضدباکتریایی فلز مس و دیگر خصوصیات فنی آهن باعث شده این محصول پرکاربرد و محبوب باشد. بنابراین قیمت ورق مسی امروز را در اینجا می توانید مشاهده کنید.

چرا مس میکروب ها را از بین می برد؟!

فلزاتی مانند طلا و نقره می توانند خاصیت ضد میکروبی داشته باشند اما ساختار شیمیایی مس جایگاه ویژه ای دارد. فلز مس در پوشته مداری بیرون خود یک الکترون آزاد دارد که این الکترون آزاد سبب می شود تا فلز به عنوان هدایت کننده خوب به نوعی سیستم دفاعی بالستیک در مقابل میکروب ها تبدیل شود. هنگامی که یک میکروب روی مس فرو می رود توسط یون ها بمباران می شود، یون ها غشای سلولی یا پوشش ویروسی را سوراخ می کنند، به خصوص هنگامی که سطح روی آن خشک است. مهم تر از همه، یون ها همچنین DNA و RNA موجود در باکتری یا ویروس را از بین برده و از جهش هایی که باعث ایجاد اشکال فوق العاده مقاوم به دارو می شوند، جلوگیری می نمایند.

 خواص ضدباکتریایی فلز مس

جمع بندی

در این مقاله به معرفی مس و خاصیت ضد باکتری فلز مس اشاره کردیم همان گونه که گفته شد معمولا در حالت عادی برای مدیریت باکتری های باید از آنتی بیوتیک‌ها و ضد عفونی‌کننده‌ها استفاده شود اما در برخی از مکان ها به دلیل استفاده زیاد بهتر است که از آلیاژ مس هم استفاده صورت بپذیرد.✅ برای دریافت اطلاعات و قیمت ورق به صورت روزانه و تکامی محصولات حوزه فولاد، در اینستاگرام آهن رسان همراه باشید.

اشتراک گذاری مقاله
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *