...

دستگاه های مختلف خم و برش میلگرد

ایمان شکوهیان
دستگاه های خم و برش میلگرد چگونه کار می کنند

در این مقاله می خواهیم در مورد این که دستگاه های خم و برش میلگرد چگونه کار می کنند صحبت کنیم پس با آهن رسان مرجع قیمت آهن امروز همراه باشید. فلز میلگرد از جمله مصالح پرکاربرد در حوزه ساخت و ساز است که در اسکلت بندی ساختمان ها نیز مورد استفاده قرار می گیرد. این میله فلزی از مقاطع فولادی دایره ای شکل تشکیل شده است که قطر و عرض متفاوتی دارد و در اصطلاح میله فولادی یا میلگرد نامیده می شود.

دستگاه های خم و برش میلگرد چگونه کار می کنند

میلگردها به طور کلی به دو دسته:

 • میلگرد های آجدار
 • میلگردهای ساده

دسته بندی می شوند. میلگردها در ۴ استاندارد بین المللی:

 1. A1
 2. A2
 3. A3
 4. A4

تقسیم بندی می شود. به طور کلی قطر استاندارد میلگردها از عدد ۶ تا ۶۰ میلی متر متغییر است. که در ایران قطر میلگردها از ۶ تا ۳۲ میلی متر تولید و عرضه می گردد. میلگردها به صورت کلاف هم تولید می شوند ولی قطر آن ها کمتر از ۱۰ میلی متر می باشد.

استانداردهای میلگرد

میلگردها در استانداردهای مختلفی تولید می شوند و هر کشور براساس موقعیت و پارامترهای مختلفی که دارد میلگرد تولید می کند. به عنوان نمونه کشورهایی نظیر:

 • روسیه
 • کانادا
 • استرالیا

و … براساس استانداردهای کشور خود میلگرد را تولید می کنند. در کشور ایران هم تولید میلگرد براساس استاندارد کشور روسیه تدوین می شود. شما می‌توانید برای اطلاع از قیمت انواع میلگرد به صفحه قیمت میلگرد مراجعه کنید.

ابزار ها و دستگاه های خم و برش میلگرد

معرفی و نحوه کار دستگاه های خم و برش میلگرد :

برش سرد

در روش برش سرد که یکی روش خم و برش میلگر است چون خواص میلگرد را بیشتر حفظ می کند و در حفظ کیفیت محصول تاثیر بیشتری می گذارد. در برش کاری میلگرد به روش سرد المان های:

 • وزن
 • سایز
 • ابعاد

مورد اهمیت و توجه قرار دارند. در روش برش سرد حرارت به صورت مستقیم با محصول در تماس نیست و میلگرد در اندازه های دلخواه برش داده می شود.

دستگاه های برش سرد:

 • واتر جت
 • اره نواری
 • اره دیسکی
 • اره دستی
 • اره لنگ

می باشند.

مزایا روش برشکاری سرد

 1. در ساختار مولکولی فلزات تغییر به وجود نمی آید.
 2. می توان مقاطع فولادی را در اندازه های دلخواه برش زد
 3. کاهش ضایعات
 4. کیفیت مناسب
 5. یکسان بودن قطعات
 6. جلوگیری از تولید گازهای سمی
 7. انعطاف پذیری بالا

از جمله مزایای روش برشکاری سرد می باشد.

دستگاه های خم و برش میلگرد چگونه کار می کنند

معایب روش برش کاری سرد

 • هزینه خرید، نگهداری و تعمییرات بالای دستگاه های برش
 • بازه های کوتاه مدت سرویس کاری این دستگاه ها
 • نیاز به نیروی متخصص کار

دستگاه اره نواری

دستگاه اره نواری که یک نوع دستگاه های خم و برش میلگرد است می تواند به تعداد دفعات نامحدودی با توجه به برنامه ای که به آن داده می شود برش انجام دهد. یکی از مزایای بی نظیر این دستگاه ها این است که می تواند قطعات ضخیم را با دقت برش دهد. جدول قیمت میلگرد در مشهد کلیک کنید.

 • برش زاویه دار قطعات
 • کاهش ضایعات

و… از مزایای مطلوب این دستگاه می باشد. روش کاری این دستگاه به این صورت است که اره نواری به کمک الکتروموتور محورها را به چرخش در می آورد و با استفاده از جک هیدرولیکی قطعه را حرکت می دهد.

حداقل قطر خم d قطر میلگرد + نوع میلگرد
فولاد سخت۴۰۰s-500 فولاد نیمه سخت۴۰۰s فولاد نرمه۲۲۰s
۶db ۵db ۵db کمتر از ۲۸
۸db ۶db ۵db ۲۸-۳۴
۱۰db ۱۰db ۷db ۳۶-۵۵

دستگاه اره لنگ

این دستگاه ها دقت کمتری در برشکاری دارد که در مجموع ضایعات بیشتری را هم تولید می کند. روش کار این دستگاه به این صورت است که در هنگام برش با عقب و بالا رفتن روی قطعه صورت می پذیرد.

قیچی برش میلگرد هیدرولیک BS35

این دستگاه برش سرعت بسیار بالایی دارد و تعداد بی شماری میلگرد را در کمترین زمان به سرعت برش می زند. میلگردهای تا قطر ۳۵ را با این دستگاه و به دو روش دستی و برقی برش می دهند.

دستگاه اره دیسکی

اره دیسکی از امنیت بالا و همچنین کیفیت بالاتری در برشکاری برخوردا است این دستگاه های با تیغه های متنوعی دارد که به راحتی فلزات را در اشکال مختلف برش می دهد.

دستگاه برش واتر جت

دستگاه برش واتر  جت با استفاده از موتورهای پرفشار آبی صورت می پذیرد که البته امروزه از این دستگاه ها بیشتر برای برش سنگ استفاده می کنند. این دستگاه برای براش مواد سخت به خوبی عمل می کند.

به چه دستگاه خاموت زن گفته می شود

میلگرد در ساختمان سازی استفاده زیادی دارد هم به صورت طولی و هم به صورت عرضی مورد استفاده قرار می گیرد. در عملیات ساختمان سازی نیاز است تا از میلگردها اشکالی درست شود برای اتصال و مقاوم کردن سازه های بتنی که این کار به وسیله دستگاه خاموت زن انجام می شود. خاموت یک نوع آرماتور عرضی است که وظیفه بالا بردن مقاومت ساختمان در برابر نیروهای وارد را دارد. خاموت زن ها میلگرد را به دو صورت اتوماتیک یا نیمه اتوماتیک و در اشکال چهار گوش یا گرد تغییر حالت یا برش می دهند.

دستگاه های خم و برش میلگرد چگونه کار می کنند

آچار F

استفاده از آچار f یکی از ساده ترین و جا افتاده ترین روش ها برای خم کاری میلگرد است این آچار جنس فولادی دارد تا بتواند فشارهایی که بر آهن وارد می شود را هنگام خم کردن تحمل کند. دهانه آچار در هنگام کار باید یا قطر محصولی که قرار است برش داده شود تنظیم شود تا خم کردن راحت تر و با کیفیت تر صورت بپذیرد.

اره دستی

استفاده از اره دستی نیز یکی از دستگاه های خم و برش میلگرد است و از زمان های گذشته تا به الان در صنعت برشکاری فلزات و فولاد مورد استفاده قرار می گرفت. اره های دستی مدل های متنوعی دارد که سایزهای یکسانی دارند اما دندانه های آن ها باهم متفاوت است. به عنوان مثال اگر میلگرد نازک باشد با اره دندانه ریز و اگر میلگرد قطر زیادی داشته باشد با اره دندانه درشت آن را برش می دهند.

میزکار خم و برش میلگرد

میزخم کاری هنگامی مورد استفاده قرار می گیرد که قرار است برش کاری به صورت دستی صورت بپذیرد. یکی از مهم ترین ویژگی های که این میز دارد این است که فشار کمتری به اپراتور وارد می شود و می تواند با امنیت بالاتری عملیات برشکاری را به اتمام برساند. میز خم کاری دارای استاندارد مشخصی است که عمدتا از ۸۰ سانتی متر طول و ۱۰۰ سانتی متر عرض دارد.

برش لیزری

برشکاری در این روش با اشعه دستگاه صورت می پذیرد. از اشعه لیزر برای:

 1. سوزاندن
 2. ذوب کردن
 3. تصعید

استفاده می شود. لیزرهای برشی انواع مختلفی دارند که عبارت اند از:

 1. لیزر گازی
 2. لیزر شیمیایی
 3. لیزر جامد
 4. لیزر فیبری

نکته: کمترین آسیب به فلزات را لیزر ها در روش برش گرم دارند.

·        دستگاه حدیده

·        برش به کمک پرتال برقی

·        روش برش گرم

·        تیغ اره دیسکی آتشی

·        پلاسما (هوا برش)

از دیگر روش های برشکاری میلگرد و سایر مقاطع فولادی می باشد.برای استعلام فوری قیمت ورق، قیمت تیرآهن و انواع مقاطع فولادی و آلیاژی با آهن رسان تماس بگیرید. تلفن ۰۵۱۳۱۹۱۶

 

اشتراک گذاری مقاله
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *