...

رنگ مخصوص ورق گالوانیزه چیست؟

ایمان شکوهیان
رنگ مخصوص ورق گالوانیزه چیست

همانطور که احتمالاً بیشتر خوانندگان این مقاله می دانند که ورق گالوانیزه چیست، توضیحات کوتاهی در مورد آن بعنوان مقدمه بیان می شود و بعد در مورد رنگ کاری آن صحبت می کنیم. ما توضیح می دهیم که رنگ مخصوص ورق گالوانیزه چیست و چه فوایدی برای ورق به دنبال دارد. با آهن رسان مرجع تخصصی قیمت آهن امروز همراه باشید.

ورق گالوانیزه چیست؟

یک نوع ورق فولاد است که در کارخانه هایی مثل هفت الماس، تاراز، کاشان و شهرکرد تولید می شود. البته تولیدکنندگان دیگری نیز دارد. این محصول فولادی برای مقاوم ماندن در برابر خوردگی و فرسودگی ناشی از اکسیژن و رطوبت هوا یک لایه از فلز روی (زینک) دارد. به عملی که در آن لایه روی را بر سطح ورق قرار می دهند، گالوانیزاسیون گفته می شود و به ورقی که این لایه روی را دارد، ورق گالوانیزه یا ورق سفید می گویند زیرا فلز روی رنگ سفیدی برای ورق ایجاد می کند. گالوانیزه کردن ورق فولادی به روش های مختلف انجام می شود که رایج ترین آن روش حمام داغ یا گالوانیزه گرم است.اما معمولا ورق گالوانیزه را به منظور افزایش میزان مقاومت و استحکام و همچنین زیبایی ظاهری، رنگ کاری می کنند. لایه رنگ بر روی ورق گالوانیزه باعث می شود که در برابر خوردگی مقاوم تر شود و به همین ترتیب طول عمر و قیمت ورق نیز افزایش می یابد؛ اما برای رنگ کردن ورق گالوانیزه از رنگ های مخصوصی و با روش ها و استانداردهای خاصی استفاده می شود که در قیمت ورق گالوانیزه نیز تاثیرگذار است؛ و در ادامه به طور کامل توضیح می دهیم.

 

بهترین رنگ ورق گالوانیزه

 

گالوانیزه کردن به چه معناست؟

گالوانیزه کردن به عملیاتی گفته می شود که روی آهن و فولاد به منظور جلوگیری از پوسیدگی و زنگ زدگی اعمال می گردد.
گالوانیزه کردن روش های مختلفی دارد که هر کدام از آن ها تاثیر به خصوص خود را در قیمت کالاها دارند. یکی از شناخته شده ترین روش های گالوانیزه کردن فلزات فرآیند گالوانیزاسیون است به روش قوطه وری در حوضچه مذاب روی این روش از نظر اقتصادی بسیار به صرفه تر و با سرعت عمل بالایی صورت می پذیرد . این ورق را با رنگ های مخصوصی رنگ آمیزی می کنند که علاوه بر زیبایی ظاهری سبب ایجاد مقاومت و افزایش می شود . محصولات فلزی تمایل زیادی به ترکیب شدن با اکسیژن را دارند و این اکسید شدن به مرور سبب زنگ زدگی و از بین رفتن فولاد می شود. محصولات فلزی علاوه بر گالوانیزه کردن با رنگ هم پوشش دهی می شوند.

در این مقاله قصد داریم توضیحاتی در مورد رنگ مخصوص ورق گالوانیزه بدهیم با آهن رسان همراه باشید.

 

 

روش های رنگ‌ آمیزی ورق گالوانیزه

نحوه رنگ آمیزی ورق گالوانیزه یکی از مواردی است که نیاز به مهارت دارد و دارای مراحل زیادی است . پیچیدگی و سطح صاف و صیقلی این ورق سبب می شود که رنگ به سختی روی سطح قرار بگیرد و به سرعت خشک نشود . روش رنگ آمیزی ورق به صورت انجام می شود :

روش اول : در این روش که در داخل کارخانه انجام می گیرد داخل کوره روی ورق گالوانیزه را با رنگ می پوشانند تا ظاهری زیبا، براق و جذاب پیدا کند.

روش دوم : در این روش رنگ آمیزی ورق گالوانیزه بصورت دستی صورت می پذیرد.

 

رنگ های مخصوص ورق گالوانیزه

مشخصات رنگ ورق گالوانیزه

 • رنگ های گالوانیزه برای رنگ آمیزی های منیزیم و فولاد هم استفاده می شود. این محصول دارای خاصیت نانو است و به عنوان یکی از پوشش های جدید شناخته می شود .
 • این پوشش یک لایه نازک با شفافبت بالا روی سطح ورق قرار می دهد .
 • استفاده ازرنگ های گالوانیزه هزینه مناسبی دارند و به راحتی قابل شست شویی هستند
 • در واقع پوشش نانو با روی (Zn) وجود دارد که هدف آن جلوگیری از خوردگی ورق می باشد.
 • مراحل و مکانیزم تولید ورق‌های رنگی (ورق‌های رنگی دست ساز) تقریبا مشابه یک دیگر هستند وبرای تولید آن ها از مواد اولیه ی مختلف استفاده می شود.
 • یکی از مراحلی که روی کیفیت ورق گالوانیزه تاثیر می گذارد فرآیند پولیش کاری یا همان چربی زادیی از سطح ورق است. این مرحله کمک می کند که محصول نهایی بهتر رنگ آمیزی شود و از دوام بالاتری برخوردار باشد .

بعد از پولیش کاری رنگ های متنوعی روی ورق گالوانیزه زده می شود و اگر چربی سطح ورق از بین نرود و یک دست نشود سطی صاف و صیقلی نخواهیم داشت و نتیجه کار مانند صفحه ای است که روی آن گرد پاشیده شده باشد و ظاهری زیبا ندارد همچنین جنس رنگی هم که استفاده می شود در تولید یک ورق رنگی مرغوب تاثیر به خصوصی دارد و یکی از پارامترهای کیفیت رنگ برای شرکت های تولید کننده ورق گالوانیزه محسوب می شود.

 

برخی از سایر ویژگی های رنگ ورق گالوانیزه عبارتند از:

 • به طور عمده مدت زمان خشک شدن رنگ مخصوص گالوانیزه از رنگ معمولی کمتر است و زودتر خشک می شود.
 • ترکیب رنگ این ماده به گونه ای است که چسبندگی بالایی دارد و به خوبی روی سطح ورق می چسبد.
 • این رنگ پوسته پوسته یا چروک نمی شود و بعد از خشک شدن ریزش پودری ندارد.
 • مقاومت بالایی دارد و در برابر روطبت دما و حرارت تغییر رنگ نمی دهد و ذوب نمی شود.
 • قابلیت تعمیر دارند یعنی اگر سطح ورق دچار خراشیدگی شود و خطی روی سطح آن بیفتد با یک دستمال خراشیدگی تمیز می شود و با محلولی به نام RAL قسمت آسیب دیده ترمیم می شود.
 • ضد اشعه خورشید است.
 • مقاومت بالایی در شرایط آب هوایی دارد.
 • قابلیت شست وشو دارد.
 • مانند عایق هم عمل می کند و از هدر رفتن انرژی سرمایشی و گرمایشی جلوگیری می کند.
 • مراحل اجرا و پیاده سازی رنگ گالوانیزه آسان است و با استفاده از قلم واسپری صورت می پذیرد.
 • در رنگ آمیزی ورق گالوانیزه امکان رنگ آمیزی مجدد وجود دارد.
 • در هر شرایط آب و هوایی می توان رنگ آمیزی را انجام داد.
 • در برابر ضربه و چکش خوردگی مقاومت بالایی دارد.

 

 

اساس تعیین ورق گالوانیزه

در ایران دو فاکتور مهم که بیشترین تاثیر را روی قیمت ورق گالوانیزه در مشهد و قیمت ورق گالوانیزه رنگی می گذارد دلار و قیمت مواد اولیه می باشد . برای ساخت ورق گالوانیزه روش های مختلفی وجود دارد.

 

علل رنگ‌آمیزی ورق گالوانیزه چیست؟

در حفاظت گاوانیک فلز مادر که اغلب ورق فولادی است با استفاده از لایه ای محافظ به فلز روی پوشش داده می شود . این عمل ورق فولادی را تبدیل به یک محصول ضد زنگ نمی کند بلکه عمر مفید آن را که در مجاورت با اکسیژن و هوا قرار دارد افزایش می دهد. قیمت روز ورق گالوانیزه به ضخامت پوشش روی و نحوه ی انجام فرآیند و قیمت ورق مشهد وابسته است. رنگ آمیزی ورق گالوانیزه فایده های زیادی دارد و این عمل به مقاومت و خوردگی ورق گالوانیزه و بالاتر بردن عمر مفید آن کمک می کند. رنگ مخصوص ورق های گالوانیک نوعی پوشش نانو محسوب می شوند که وظیفه ی آن ها حفاظت از فولاد می باشد. رنگ مخصوص ورق گاوانیزه قابلیت خود تریمی دارد و می تواند روی تمام سطوح حاوی پوشش روی استفاده شود. قسمت های جوشکاری و یا سوراخ کاری شده فلزات بیشتر از سطوح دیگر مستعد خوردگی می باشد . این نقاط حساس با اعمال رنگ گالوانیزه محافظت می شود و هنگام که پوشش فلز روی در سطح ورق فولادی حافظت کاتدیک را ایجاد کرده و از بین رفتن پوسته رنگ باعث محافظت از سطح فلز می‌شود.

بهترین رنگ کاری ورق گالوانیزه

نکته: همچنین برای ترمیم ، لکه گیری و شارژ مجدد سازه های گالوانیزه می توان از رنگ مخصوص ورق گالوانیزه استفاده کرد.

 

مزیت های موجود در رنگ کاری گالوانیزه

رنگ آمیزی ورق گالوانیزه مزایای زیادی دارد که در این پاراگراف به توضیح آن ها خواهیم پرداخت:

بزرگ ترین مزیتی که در رنگ کاری ورق گالوانیزه وجود دارد افزایش طول عمر مفید آن است . پوشش رنگ گالوانیزه قیمتی مناسب و مقاومت بالایی داشته و در برابر خوردگی مقاوم است. اجرای ورق های گالوانیزه به سادگی صورت می پذیرد و اجرای و راه اندازی آن هم به آسانی انجام می شود. برای انجام رنگ امیزی سطح فولاد نیاز به ایجاد چند پوشش محافظ روی نیست و این نانو پوشش بسیار نازک و شفافی است که از آسیب نقاط حساسی مانند جوشکاری و سوراخکاری جلوگیری می کند. رنگ کردن محصولات گالوانیزه می تواند از میلگردهای داخل بتن و سازه های فلزی نیز محافظت می کند. در واقع ورق گالوانیزه رنگ شده می‌تواند محصولی بسیار ایده‌آل برای آبکاری سازه‌های فلزی باکیفیت باشد. علاوه بر این همانطور که ذکر شد، جهت ترمیم و لکه‌گیری و شارژ مجدد سازه‌های گالوانیزه شده نیز از این محصولات استفاده می‌شود.

 

 

روش رنگ کاری ورق گالوانیزه

برای اینکه ورق گالوانیزه را رنگ آمیزی کنند باید پروسه ای طی شود. انواع ورق فولادی بعد از تبدیل شدن به ورق گالوانیزه تمیز شده و تمام آلودگی های سطحی آن پاک می شود و این کار با مواد و با روش ها و ابزار و ماشین آلات مختلف انجام می شود. قبل از رنگ کردن ورق باید سطح آن تمیز و خشک باشد.

 • قبل از هر کاری سطح ورق تمیز می شود، اگر حفره، سوراخ یا مشکل سطحی وجود داشته باشد باید برطرف شود. ورق شست و شو داده می شود و برای این کار از مواد شوینده و آب استفاده می شود. رنگ مخصوص ورق گالوانیزه همچنین خصوصیات بسیار خوب دیگری نیز دارد.
 • در مرحله بعدی ورق باید کاملاً خشک شود. دقت داشته باشید که ورق های گالوانیزه شده ممکن است دچار شوره سفید یا زنگ زدگی شد. لایه اکسید ایجاد شده بر روی سطح ورق قبل از رنگ کاری باید تمیز شود. برای از بین بردن این زنگ زدگی ها می توان از روش های اسیدشویی یا سمباده و غیره استفاده کرد.
 • شست و شوی نهایی ورق گالوانیزه با مواد اسیدی، سرکه و خشک کردن آن با پارچه نیز انجام می شود تا رنگ به خوبی بر روی سطح ورق بنشیند و خشک شود.
 • دقت کنید که زمان خشک شدن ورق بعد از پاک سازی آن باید مناسب باشد. بعد از آن یک لایه پرایمر با فرچه یا اسپری روی ورق زده می شود. این پرایمر پایه لاتکس برای کیفیت رنگ کاری لازم است. اگر بخواهیم از این ورق گالوانیزه رنگ شده بعدها در محیط های صنعتی و فضای باز استفاده شود و لازم باشد تا در برابر خش و خراش مقاومت داشته باشد، باید از لایه پرایمر اپوکسی نیز استفاده شود.
 • مدت زمانی بین ۲ تا ۶ ساعت برای خشک شدن لایه پرایمر لازم است دقت داشته باشید که خیس بودن لایه پرایمر مانع از چسبندگی مناسب رنگ می شود.
 • حالا نوبت رنگ کاری با رنگ های اولیه و مخصوص گالوانیزه است. برای این کار از قلمو، فرچه یا اسپری استفاده می شود. چهار ساعت بعد دوباره لایه دیگری از رنگ بر روی ورق زده می شود. بر اساس کیفیت و استانداردهای مختلف لایه های متعددی از رنگ بر روی ورق زده می شود ولی معمولاً ۲ لایه کافی است.
 • بعد از اتمام رنگ آمیزی و خشک شدن کامل ورق باید آنالیزهای لازم جهت کنترل کیفیت انجام شود تا مطابقت آن با استانداردهای مخصوص، ضخامت و میزان چسبندگی آن بررسی شود.

ویژگی انواع رنگ ورق گالوانیزه

معمولاً برای آنالیز قیمت ورق گالوانیزه آن را بر اساس استاندارد DIN EN ISO 2360 بررسی می کنند. استاندارد مورد استفاده در بررسی رنگ نیز ISO 7724 است. برای آزمودن میزان چسبندگی رنگ نیز استاندارد DIN EN ISO 2409 استفاده می شود. توجه داشته باشید که تست میزان چسبندگی موضوع مهمی است و آن را با روش های مختلفی انجام می دهند. یکی از این روش ها Cross-cut است که در آن در فاصله های مشخصی به صورت عمودی مقداری از رنگ را با کمک نوار چسب جدا کرده و آزمایش می کنند. اگر محصول از تمام آزمایش ها و مراحل آن موفق بیرون آمد برای ارائه به بازار آماده است.

 

 

رنگ مخصوص ورق گالوانیزه

رنگ های مخصوص ورق گالوانیزه برای رنگ آمیزی خود از آلومینیوم ، منیزیم ، فولاد و …استفاده می کنند. این محصولات خاصیت نانو دارند و به عنوان یکی از پوشش های جدید در بازار شناخته می شوند. رنگ های گالوانیزه از نظر هزینه بسیار مناسب بوده و به راحی قابل تهیه هستند. مقاومت این رنگ ها نیز مناسب و بالا می باشد. در نانو یک پوشش با نام روی ()قرار دارد که هدف آن جلوگیری از خوردگی ورق است. مراحل مکانیزم و تولید ورق گالوانیزه رنگی عموما مشابه است با مراحل تولید ورق رنگی دست ساز است. یکی از مراحلی که روی کیفیت ورق گالوانیزه تاثیر می گذارد فرآیند پولیش همان چربی زادیی است. این مراحل کمک می کند که محصول نهایی بهتر رنگ آمیزی شود و داوم بالاتری داشته باشد. بعد از انجام پولیش رنگ های مختلفی روی ورق گالوانیزه زده می شود چون اگر چربی به خوبی از بین نرود و یک دست نشود صفحه ای صاف و صیقلی نخواهیم داشت و نتیجه ی آن ظاهری زیبا نخواهیم داشت.

ویژگی های رنگ ورق گالوانیزه

بهترین رنگ ورق گالوانیزه

ورق گالوانیزه یک نوع ورق است که در طی فرآیند گالوانیزاسیون مقاوم می شود. این ورق بعد از این که از حوضچه های روی بیرون آید برای استعمال رنگ به اتاق های مخصوصی وارد می شود و تا در کنار حفظ زیبایی مقاومت آن نیز افزایش پیدا کند. رنگ کردن ورق گالوانیزه مقداری سخت است و نیاز به دستگاه هایی مخصوصی دارد زیرا سطح ورق گالوانیزه صاف و صیقلی می باشد. و قرار گرفتن رنگ روی آن بسیار دشوار است. رنگ آمیزی ورق گالوانیزه به دو صورت کارخانه ای و دستی انجام می گیرد که در روش کارخانه ای ورق ها وارد کوره های رنگ می شوند و توسط دستگاه های مدرن و خودکار و استاندارد رنگ آمیزی می شود.

انواع رنگ آمیزی ورق گالوانیزه

رنگ آمیزی ورق گالوانیزه

در مرحله ی اول سطح ورق گالوانیزه از هر گونه چربی و گرد غباری پاک می شود بعد از آن ورق ها توسط دستگاه های مخصوص بازبینی می شود تا تمام حفره های سطح ورق گرفته شود .بعد از آن نوبت به مرحله ی خشک کردن و پاکسازی مجدد ورق می رسد به گونه ای که شوره سفید ورق گالوانیزه توسط سمباده از بین می رود و سطح آن صاف و یک دست می شود. در مرحله بعد سطح ورق توسط یک ماده اسیدی مانند سرکه سفید شست و شویی داده می شود که این عمل سطح ورق را کمی زبر و آماده برای پاشیدن رنگ می کند. برای مقاوم سازی سطح ورق یک لایه ی از پرایمر اپوکسی مالیده می شود که این کار باید هم زمان با اسپری کردن پرایمر با لایه لاتکس انجام شود. زمانی که این دو ماده باهم دیگر ترکیب می شوند موجب مقاوم ترشدن ورق در برابر خوردگی و اکسید آهن می شود.

 

مشخصات رنگ مخصوص گالوانیزه

حتماً می‌دانید که رنگ مورد استفاده در رنگ آمیزی ورق گالوانیزه با رنگ های معمولی متفاوت است. تفاوت های این رنگ را می توان به صورت زیر بیان کرد:

 • رنگ مخصوص گالوانیزه معمولاً زودتر از رنگ معمولی خشک می شود.
 • چسبندگی بالاتری نسبت به رنگ معمولی دارد. به همین دلیل بعد از خشک شدن ریزش پودری ندارد.
 • به دلیل فوق پوسته پوسته و یا چروک نمی شود.
 • رنگ مخصوص گالوانیزه نسبت به رنگ های معمولی در برابر حرارت و دمای بالا دارای مقاومت بالاتری است و تغییر رنگ نمی دهد.
 • این رنگ در دمای بالا ذوب نمی شود.
 • رنگ مخصوص گالوانیزه قابل تعمیر است یعنی اگر ورق خراشیده شود و یا خط بر روی آن بیافتد می توان با استفاده از دستمال آن را تمیز و با محلول‌های ترمیمی که دارای RAL هستند خراش ها را ترمیم کرد.
 • این رنگ های مخصوص ضد اشعه UV خورشید بوده و در برابر آب و هوای سخت مقاومت بالایی دارند.
 • یک عایق حرارتی خوب است و از هدر رفت سرما و گرما جلوگیری می کند.
 • می توان به طور مجدد آن را رنگ آمیزی کرد.
 • در برابر ضربه و چکش مقاومت بالایی دارد.
 • می توان در هر آب و هوایی آن را با اسپری یا قلمو اجرا کرد.
 • نکته آخر اینکه رنگ مخصوص گالوانیزه قابل شست و شو است.

 

 

ویژگی های رنگ گالوانیزه

معمولاً از رنگ گالوانیزه برای رنگ آمیزی فلزاتی مثل آلومینیوم، منیزیم، فولاد و غیره نیز استفاده می شود. از خواص آن می توان به قیمت مناسب و داشتن مقاومت در برابر خوردگی اشاره کرد. رنگ گالوانیزه همچنین دارای خواص نانو است و یک پوشش نازک، شفاف و با دوام است.اگر شغل و یا حرفه شما با محصولات فولادی و مقاطع فلزی سروکار دارد احتمالاً نام ورق رنگی به گوشتان خورده چه بسا که از آن استفاده هم کرده باشید. در ادامه این محصول پرکاربرد را بیشتر معرفی می کنیم.

 

رنگ مخصوص ورق گالوانیزه

 

ورق فولادی رنگی چیست؟

نوعی ورق فولادی است که عمدتاً از نوع گالوانیزه می باشد و سطح آن با لایه ای از رنگ پوشش داده شده است. رنگ های رایج برای ساخت ورق فولادی رنگی شامل آبی، قرمز، نارنجی، سفید یخچالی، زرد، قهوه ای و سبز است. ورق رنگی را در بازار آهن آلات می توانید در انواع رول و شیت پیدا کنید. ورق های رنگی همچنین در طرح و استانداردهای مختلفی ساخته می شوند و یکی از انواع ورق های فولادی مقاوم در برابر خوردگی و زنگ زدگی هستند. شما این محصولات را می توانید در سقف شیروانی ها؛ انبارها، خانه ها، آلاچیق و سوله ها، یا به عنوان دیوار باغ ها و در بسیاری از موارد دیگر مشاهده کنید. از انواع ورق رنگی در صنایع ساخت لوازم خانه و آشپزخانه استفاده می شود. در این نوشته در مورد رنگ مخصوص ورق گالوانیزه و چگونگی رنگ آمیز انواع ورق فولادی و محصولات و مقاطع فلزی صحبت شد می توانید مقالات آموزشی بیشتری را در اینستاگرام آهن رسان ببینید.

 

کلام پایانی

همان طور که ملاحظه کرده اید ورق های گالوانیزه ورنگی در انواع و رنگ های مختلفی با طرح و روش های متفاوت برای کاربردهای مختلف تولید می شود. برای خرید انواع ورق رنگی، گالوانیزه و گالوانیزه رنگی مرغوب می توانید با کارشناسان فروش آهن رسان تماس بگیرید.

 

سوالات متداول

۱. مهم ترین کاربرد ورق گالوانیزه رنگی چیست؟

ورق های گالوانیزه رنگی برای سقف انواع ساختمان ها، عایق های کانکس و انواع کانتینر ها، بدنه لوازم خانگی و کابینت مورد استفاده قرار می گیرد.

۲. تفاوت های ورق رنگی با گالوانیزه چیست؟

۳. ورق های رنگی با ورق های گالوانیزه از نظر:

۳. ابعاد
۴. سایز

و…بایک دیگر متفاوت می باشد ولی عمدتا ضخامت آن ها بیشتر است و در نتیجه به وزن بالا تری نیاز دارد و عمده تفاوت آن ها در قیمت و کارایی آن ها می باشد. فرآیند رنگ کاری ورق ها هزینه های بالاتری را به همراه دارد و به همین دلیل است که قیمت این ورق بیشتر می باشد.

اشتراک گذاری مقاله
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *