روش تولید میلگرد ذوب آهن اصفهان

روش تولید میلگرد ذوب آهن اصفهان

ذوب آهن اصفهان یکی از بزرگترین تولید کنندگان مقاطع فولادی در ایران به شمار می رود. امروزه سهم بزرگی از بازار داخلی ایران را محصولات فولادی ذوب آهن تشکیل داده است به همین دلیل می‌توان گفت این کارخانه یک الگوی داخلی محسوب می شود. یکی از مقاطع فولادی تولید شده به وسیله ذوب آهن اصفهان میلگرد است. میلگرد های این کارخانه در انواع مختلف آجدار و ساده با استانداردهای داخلی و روسی زیر نظر متخصصین تولید می شود. در ادامه روش تولید میلگرد ذوب آهن اصفهان را با هم بررسی می‌کنیم. با آهن رسان مرجع تخصصی قیمت آهن امروز و قیمت میلگرد همراه باشید.

انواع میلگرد های تولید شده توسط کارخانه ذوب آهن اصفهان

 • میلگرد آج ۴۰۰ با آج های دوکی شکل
 • میلگرد آج ۳۴۰ با آج دوکی شکل
 • میلگرد آجدار ۳۴۰ با آج های یکنواخت
 • میلگرد آجدار ۴۰۰ با آج های یکنواخت
 • میلگرد آج دار ۵۰۰ با آج های مرکب

این محصولات بر اساس استاندارد و جدول وزن میلگرد تولید می شوند. بنابراین می توان با مشخصات ابعادی میلگرد، وزن آن را به دست آورد. برای مشاهده قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان کلیک کنید.

سایز میلگرد وزن هر شاخه
۸ ۴.۷۴
۱۰ ۷.۳۹۲
۱۲ ۱۰.۶۵۶
۱۴ ۱۴.۵۲
۱۶ ۱۸.۹۶
۱۸ ۲۴
۲۰ ۲۹.۶۴
۲۲ ۳۵.۷۶
۲۵ ۴۶.۲
۲۸ ۵۷.۹۶

جدول وزن میلگرد چه اطلاعاتی دارد؟

جداول وزنی برای تقریبا تمام محصولات و مقاطع فولادی وجود دارد. روش تولید میلگرد ذوب آهن اصفهان را توضیح می دهیم. در این جداول بر اساس نوع مقطع فولادی، اطلاعاتی از این قبیل قرار داد:

 • قطر سطح مقطع محصول
 • رواداری
 • وزن مقطع فولادی بر حسب کیلوگرم بر متر
 • علامتی که با آن میلگرد را مشخص می کنند
 • ترکیبات شیمیایی و عناصر سازنده آلیاژ محصول فولادی
 • شرایط پیشگرم برای جوشکاری
 • میزان مقاومت کششی میلگرد
 • مقار ازدیاد طول میلگرد
 • مقدار کشش و خمش سرد
 • خواص مکانیکی دیگر محصول

استانداردهای ساخت میلگرد در کارخانه ذوب آهن اصفهان

 • تولید میلگرد بر اساس استاندارد ASTM A 615 در سه نوع G40,G60,G75
 • تولید میلگرد بر اساس استاندارد روسی Gost 57/81 در گریدهای A1 تا A3
 • تولید میلگرد بر اساس استاندارد ژاپنی JIS G3112 در گریدهای SR24,SD35,SD40,SD50

قابل ذکر است که استاندارهای ساخت میلگرد ذوب آهن که بر اساس استاندار یاپن است به ترتیب برای میلگردهای نوع ساده، آجدار مارپیچ، آجدار جناغی، و آجدار مرکب است.

روش تولید میلگرد ذوب آهن اصفهان

چرا میلگرد مهم است؟

اگر بخواهیم میزان مصرف محصولات و مقاطع فولادی یک ساختمان را با هم مقایسه کنیم، میلگرد سهم زیادی را به خود اختصاص خواهد داد. در یک سازه به میزان زیادی میلگرد (در انواع مختلف) در قسمت های مختلف سازه نیاز است. روش تولید میلگرد ذوب آهن اصفهان معمولا با روش ساخت این محصول در کارخانه  های دیگر متفاوت است. میلگرد برای استحکام و افزایش مقاومت بتن در فونداسیون، دیوارها و سقف به صورت آرماتور استفاده می شود. در ساخت تیرچه کرومیت و بسیاری از موارد دیگر نیز از انواع میلگرد استفاده می شود. برای اطلاع از قیمت تیرچه کرومیت کلیک کنید.

همچنین سیم های مفتولی از انواع میلگرد هستند که قطر کمی دارند و به صورت کویل بسته بندی می شوند.

  جدول وزن میلگرد

میلگرد از چه چیزی ساخته می شود؟

میلگرد آجدار معمولا از فولاد و آلیاژهای فولادی ساخته می شود. گاها میلگردها را بر اساس نیاز و کاربردهای خاصی که دارند، از آلومینیوم، مس یا برنج نیز می سازند.

در میان آلیاژهای فولادی که کاربرد زیادی دارند، فولاد ضد زنگ یا استنلس استیل، و گرید های مختلف ST37,ST52.ST44, بیشتر در ساخت مقاطع فولادی استفاده می شوند. میزان عناصر تشکیل دهنده آلیاژ فولاد برای ساخت میلگرد به کاربرد آن وابسته است. میلگرد را در اندازه های مختلف طولی و قطر در کارخانه های مختلف تولید می کنند.

دو روش اصلی برای تولید میلگرد در اغلب کارخانه ها وجود دارد:

روش نورد گرم: در این روش با حرارت دادن شمش فولادی در کوره سپس با ابزار، ماشین آلات و غلتک های مختلف و انجام عملیات مختلف، میلگرد را در اندازه و قطر مورد نظر از خط تولید خارج می کنند.

شمش های فولادی که دارای استانداردهای مختلفی می توانند باشند را وارد خط تولید می کنند، در داخل کوره ها این شمش ها را حرارت می دهند تا به دمای خمری شدن و انعطاف پذیری برسند، سپس با کم غلتک ها و ماشین آلات مختلف نوردکاری انجام می شود تا طول شمش ها افزایش یافته  ضخامت شان کم شود. ممکن است برخی محصولات در همین مراحل به تولید مرحل نهایی برسند ولی برخی محصولات و مقاطع که نیاز به نوردکاری های بیشتری دارند و باید مراحل فرمینگ و شکل دهی بیشتری را طی کنند در مراحل دیگر و در داخل خط تولید دیگری دوباره نوردکاری می شوند. که ممکن است نورد این فولادها در دمای اتاق و حالت سرد و یا در دمای بالای کوره انجام شود.

در تولید میلگرد شمش ها را به میله هایی در قطر های مختلف تبدیل می کنند این کار با عبور دادن فولاد از داخل غلتک ها و عملیات کشش و فشار انجام میشود. همانطور که می دانید برخی میلگرد ها به صورت آجدار تولید می شوند و برای این کار در خط تولید یک مرحله به نام آج زنی وجود دارد که برای آن نیز ابزار و ماشین آلاتی در نظر گرفته شده است.

در نهایت محصول تولید شده میلگرد وارد محیطی می شود که سردسازی در آن انجام می شود که ممکن است به تدریج و در دمای محیط و یا به صورت سردسازی با آب باشد.

روش نورد سرد: برخی از عملیات را به صورت سرد، یعنی بعد از سر کردن آرام محصول خارج شده از نورد گرم، آن را در دمای اتاق با غلتک ها و ماشین آلات مختلف تحت عملیات نورد سرد قرار داده و محصول نهایی از خط تولید خارج می شود. خصوصیات میلگردهایی که با نورد گرم تولید می شوند با خصوصیات میلگردهای نورد سرد، متفاوت است. در این نوشته روش تولید میلگرد ذوب آهن اصفهان مورد بررسی قرار گرفت در این مورد می توانید نظرات خود را با ما در میان بگذارید. برای اطلاع از قیمت تیرآهن کلیک کنید.

روش ترمکس که با استفاده از فناوری QST انجام می شود، یک روش مقرون به صرفه و البته سریع است که از آن برای تولید میلگردهایی استفاده می شود که بهتر است در مناطق زلزله خیز استفاده نشود، زیرا از میزان مقاوت پایین تری نسبت به میلگردهای معمولی برخوردار هستند. در روش ترمکس، میلگرد داغی را که از خط تولید خارج می شود را به سرعت با آب و روغن خنک می کنند این کار در داخل لوله هایی انجام می شود. میلگرد داغ از داخل لوله هایی عبور داده می شود و با پاشش آب و روغن به سرعت سرد می شود و این کار سبب می شود سختی سطحی ایجاد شود و میزن استحکام سطح و لایه های زیر سطحی و درونی آن با هم متفاوت باشد. در مورد مزایای مختلف این نوع میلگرد در مقالات دیگر صحبت می کنیم در ادامه می خواهیم روش دیگری برای تولید میلگرد توضیح دهیم.

روش آلیاژی که به آن روش میکروآلیاژی نیز گفته می شود، درست مثل روش نورد گرم است با این تفاوت گه قبل از نوردگاری فولاد و شمش فولادی، با افزودن و یا کم کردن عناصر آلیاژی از ترکیب شیمیایی فولاد، آلیاژی ساخته می شود که از نظر خواص مکانیکی، دارای استانداردهایی باشد که در مورد نیاز مصرف کننده می باشد.

معمولا نوع کاربرد و مشخصات فنی و مکانیکی مورد انتظار است که روش ساخت را تعیین می کند، مثلا اگر قرار باشد میلگردها را در مناطقی زلزله خیز استفاده کنند، بنابراین مقاطعی که خشک و شکننده باشند، نمی توانند گزینه مناسبی باشند و حتما باید از میلگردهایی استفاده شود که دارای میزان مقاومت کششی بالایی هستند. در استانداردهای ساخت میلکرد جهانی، استاندارد ژاپن چنین مشخصه هایی دارد.

روش های ریخته گری از روش های رایج و قدیمی ساخت محصولات فولادی و فلزی است. از این روش نیز می توان برای ساخت میلگردهای فولادی استفاده کرد که در آن از قالب و مذاب فولاد استفاده می شود.

سوالات متدوال

آیا کیفیت همه روش ها با هم یکسان است؟

خیر کیفیت محصولات میلگرد تولید شده به روش های مختلف با هم فرق دارد.

از نظر قیمت این محصولات با هم فرق دارند؟

بله از نظر کیفیت و قیمت با هم فرق دارند.

اشتراک گذاری مقاله
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *