روش های خم کاری پروفیل

ایمان شکوهیان
خم‌کاری پروفیل چگونه انجام می شود

پروفیل ها از مقاطع پرکاربردی هستند که در اشکال و انواع مختلفی ساخته می شوند. این محصولات کاربردهای زیادی در صنایع دارند. هم در ساخت و ساز و هم در تولید ماشین آلات و محصولات دیگر از انواع استانداردهای پروفیل استفاده می شود. این مقاطع توخالی نقش مهمی در پروژه های عمرانی و صنعتی دارند و ابزارآلات متنوعی نیز برای بکارگیری پروفیل ها در این صنایع ساخته شده اند. خم کردن پروفیل همانند خم‌کاری مقاطع فولادی و فلزی دیگر مثل لوله و میلگرد نیاز به داشتن ماشین آلات و ابزارهایی دارد که در ادامه توضیحاتی در مورد آنها داده خواهد شد. با زاویه دادن به پروفیل اشکال دیگری از آن ساخته می شود و انواع متنوعی پروفیل با همین روش تولید می گردد. در ادامه با آهن رسان مرجع تخصصی قیمت آهن امروز همراه باشید.

خم‌کاری پروفیل چگونه انجام می شود

چند نوع پروفیل تولید می شود

ابتدا یادآور می شویم که پروفیل ها محصولات و مقاطع فولادی و فلزی توخالی هستند که در یک سطح ثابت دارای طول مشخصی هستند. این محصولات بسته به نوع کاربردی که دارند، از شکل سطح مقطع مشخصی بهره مند هستند. از آن ها در ساخت چهارچوب درب و پنجره، اجزای سقف، مبل سازی و ساخت میز و صندلی و لوازم اداری، آشپزخانه و حتی در تولید اتاق و کابین کامیون و غیره استفاده می شود.قوطی نام محصولی توخالی با سطح مقطع معمولاً مربع، مستطیل یا دایره است که در کنار نام پروفیل زیاد به گوش می خورد و کاربردهای مشابهی با آن دارد. به طور کلی این در کارخانه ها به دو روش مستقیم و غیر مستقیم ساخته می شوند. در روش اول ورق های فولادی و فلزی را شکل‌دهی کرده و به قوطی تبدیل می کنند در حالی که در روش دوم از زاویه دار کردن لوله ساخته شده قوطی تولید می گردد. چنانچه می خواهید در مورد پروفیل ها و قیمت پروفیل امروز اطلاعات بیشتری کسب کنید به لینک درج شده مراجعه کنید.

پروفیل ها از نظر شکل ظاهری به دو دسته اصلی قابل تقسیم هستند:

  1. پروفیل باز: محصولاتی هستند که سطح مقطع باز دارند مثل پروفیل تسمه، تیرآهن، ناودانی، میلگرد و موارد دیگر.
  2. پروفیل بسته: محصولاتی هستند که سطح مقطع توخالی دارند و مثال های آن شامل قوطی، لوله، پروفیل درب و پنجره
  3. پروفیل های صنعتی و ساختمانی: البته می توان این محصول را از جهات مختلف به دسته های دیگری نیز تقسیم بندی کرد.
  پرفروش‌ترین تیرآهن

خم‌کاری پروفیل چگونه انجام می شود

عملیات مختلفی مثل خم‌کاری، جوشکاری، برشکاری، نورد و غیره بر روی محصولات فولادی و فلزی به دلایل مختلفی انجام می شوند. برای خم‌کاری و زاویه دار کردن قوطی و پروفیل ها از روش های دستی و صنعتی استفاده می شود. در روش دستی قالب های خم با اعمال نیرو توسط صنعتگران استفاده می شوند که در آن از تسمه، چکش و نیروی مکانیکی استفاده می شود.اما ابزارهای خم‌کاری گاهی همراه با حرارت انجام می شوند زیرا ضخامت قطعه بالاست و خصوصیات مکانیکی آن به گونه ای است که نیروی مکانیکی و دستی به تنهایی برای خم کردن پروفیل کافی نیست. در این حالت با قرار دادن پروفیل درون کوره و حرارت دادن آن باعث می شوند تا خم شدن و تغییر شکل فلز سریع تر و راحت تر انجام شود. در روش های صنعتی نیاز چندانی به دخالت و وارد کردن نیرو از طریق انسان نیست و اغلب دستگاه ها به صورت اتوماتیک عمل می کنند. در روش های صنعتی خم‌کاری پروفیل، دستگاه های متنوعی استفاده می شود که شامل موارد زیر می باشد.

خم‌کاری پروفیل چگونه انجام می شود

دستگاه فرم دهی پروفیل

دستگاه خم کردن پروفیل، دستگاه خم کردن پروفیل های خیلی سنگین و یا بزرگ، دستگاه خم‌کاری پروفیل و تیر، دستگاه خم‌کاری لوله و پروفیل، ماشین فرم دهی پروفیل، دستگاه خم‌کاری تسمه و پروفیل، دستگاه نیمه اتوماتیک خم‌کاری پروفیل، ماشین خماری پروفیل بزرگ، دستگاه خم‌کاری پروفیل عمودی و افقی، دستگاه رول کردن لوله و پروفیل، ماشین رول کردن و فرمینگ پروفیل، ماشین خم‌کاری دستی پروفیل، ماشین چندکاره خم‌کاری پروفیل، دستگاه فرم دهنده پروفیل و مجهز به سیستم کنترل، دستگاه دستی و برقی خم‌کاری پروفیل.

مشخصات و قیمت ابزارهای خم‌کاری پروفیل

دستگاه های خم‌کاری پروفیل و مقاطع فولادی بسته به ابعاد، ضخامت دیواره ها، جنس و کاری که انجام می دهند در قیمت های متنوعی ارائه می شوند. دستگاه و ماشین هایی که برخی از آن‌ها را در پاراگراف فوق معرفی کردیم، از نظر روش کار، دقت و شعاع خم‌کاری اتوماتیک بودن و برخی موارد دیگر انواع مختلف دستگاه ها دارای قیمت های متنوعی هستند.خم‌کاری پروفیل ها در ابعاد، جنس و ضخامت های مختلف نیاز به استفاده از ماشین ها و دستگاه های دارد که با مشخصات آن‌ها تناسب داشته باشند. برخی از این ماشین‌آلات تولید داخل و برخی وارداتی هستند و برای خرید آنها باید موارد بازرگانی را در نظر گرفت.

برای خم کردن قطعه این دستگاه ها معمولاً سه روش را پیش می گیرند و به پروفیل فشار وارد می کنند.

  • دستگاه های خم‌کاری که با کمک دو عدد رول زیرین، با هم و به طور همزمان و جداگانه بر قطعه نیرو وارد می کنند.
  • دستگاه هایی که با کمک یکی از رول های زیرین بر قطعه نیرو وارد می کنند.
  • دستگاه هایی که با کمک رول بالایی و فوقانی به پروفیل نیرو وارد می کنند.
  کارخانه ظفر بناب و مهمترین محصولات آن

می توان اشاره کرد.✅ برای دریافت اطلاعات و قیمت ورق روزانه محصولات حوزه فولاد، پیچ اینستاگرام آهن رسان را دنبال کنید.

اشتراک گذاری مقاله
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *