رول فرمینگ چیست و چگونه صورت می پذیرد

ایمان شکوهیان
همه چیز درباره رول فرمینگ

به عملیات و فرایندی که در آن انواع ورق فولادی همچون استیل، آهن، آلومینیوم و غیره را فرم دهی می کنند، رول فرمینگ گفته می شود که در آن از غلتک هایی به عنوان قلب بر روی شافت هایی که با یاتاقان‌ها مهار شده‌اند استفاده می شود. مشابه نوردکاری، رول فرمینگ نیز به دو روش سرد و گرم انجام می شود.معمولاً برای فرم دادن به ورق های ضخیم از روش گرم و برای فرم دادن به ورق های با ضخامت کم از روش سرد استفاده می شود. در روش رول فرمینگ سرد که قدمت زیادی دارد عوامل زیادی دخیل هستند تا کیفیت خروجی کار بالا باشد، به عنوان مثال خصوصیات ماشین، طراح ابزار، کیفیت و عملکرد ابزار طراحی شه، مهارت اپراتور دستگاه و نحوه استقرار ابزار و مقدار شکل پذیری نوار ورق همه بر کیفیت نهایی کار فرمینگ تأثیر می گذارند.همه چیز درباره رول فرمینگ سرد به اشکال مختلف در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. در رول فرمینگ سرد می توان طیف گسترده ای از محصولات ساده و پیچیده را با دقت بالا و پایین پوشش دارد. در ادامه با آهن رسان مرجع تخصصی قیمت آهن همراه باشید.

همه چیز درباره رول فرمینگ

انواع دستگاه های رول فرمینگ

همه دستگاه های رول فرمینگ در ورق کاری به کار برده می شوند، خصوصیاتی دارند که طبق آن مورد استفاده قرار می گیرند. برای اطلاع از قیمت روز آهن ۱۴ اصفهان در مشهد می توانید با آهن رسان تماس بگیرید.

همه چیز از دستگاه رول فرمینگ LSF

برای فرم دادن و ساخت مقاطع C فرم و U فرم که در سایزهای مختلف هستند، از این دستگاه استفاده می شود. این مقاطع درون دیوارهای کاذب و سازه های عمرانی استفاده می شوند. دستگاه های LSF شامل قسمت هایی به نام کویل بازکن، برش و پانچ است. این دستگاه ها قابلیت تغییر دادن فاصله میان قالب ها و تولید عرض های مختلف را دارند.

دستگاه رول فرمینگ طرح سفال

از آن برای ساخت ورق ها به شکل و فرم سفال و سفال پله دار استفاده می شود.

دستگاه رول فرمینگ پوشش سقف

دارای دو نوع سینوسی (کرکره) و ذوزنقه است.

دستگاه رول فرمینگ ساندویچ پانل

  1. از این دستگاه برای ساخت ورق هایی استفاده می شود که فرم گرفته تا در ساندویچ پانل استفاده شوند.
  2. از دیگر دستگاه ها می توان به قالب رول فرمینگ طرح سفال تیپ فرانسه، تیپ پالرمو، پروفیل، طرح دیواری یا کانکس، ذوزنقه، شیروانی، دامپا، نما و غیره اشاره نمود.
  کوتینگ چیست؟

روش های رول فرمینگ بر اساس نوع دستگاه نوردی که مورد استفاده قرار می گیرد با هم تفاوت دارند. در ادامه یک دسته بندی از این دستگاه ها و روش ها می بینید:

  • دستگاه رول فرمینگ مبتنی بر دستگاه معلق یا cantilevered
  • دستگاه نورد دوپلکس یا دو طبقه Duplex
  • دستگاه نورد کاری استاندارد یا صفحه ای Rafted
  • دستگاه ترکیبی یا Through-Shaft Duplex

انواع ورق فولادی و فلزی توسط  همه دستگاه های رول فرمینگ شکل دهی می شوند که در میان ورق های استیل گریدهای سری ۴۰۰ و به خصوص نوع ۴۳۰ متداول تر است زیرا قابلیت فرم دهی بالاتری دارند.ورق های گالوانیزه رایجی که فرم دهی می شوند معمولاً در ضخامت های بین ۱.۸ تا ۶ میلی متری هستند. شما می توانید ورق های سینوسی و کرکره ای را که در سقف های شیروانی استفاده می شوند را به عنوان مثال رایجی از خروجی دستگاه های رول فرمینگ بر روی ورق های گالوانیزه مشاهده نمایید.به طور کلی دستگاه های رول فرمینگ هستند که بسیاری از پروفیل های ساختمانی و صنعتی را تولید می کنند می توان پروفیل های زیادی را نام برد که در ساخت و سازها و صنایع استفاده می شوند، برای شکل دادن به ورق های فلزی و تبدیل آن ها به پروفیل های با اشکال مختلف معمولاً از دستگاه های مختلف رول فرمینگ استفاده می شود. دستگاه های رول فرمینگ مزیت های زیادی دارد، از این روش می توان برای ساخت قطعاتی که طول بلندی دارند استفاده کرد، در حالی که قوام و استحکام محصول نهایی بالا است. در رول فرمینگ عملیاتی مثل پرس، پانچ، قلاب زدن، جوشکاری و برخی کارهای دیگر را می‌توان با هم ادغام کرد به همین دلیل است که رول فرمینگ هزینه ها را تا حد زیادی کاهش می دهد. این روش نسبت به بسیاری از روش های دیگر کنترل بیشتری بر روی کار دارد؛ و قابلیت تکرار پذیری است. استفاده از رول فرمینگ موجب کاهش تنش وارده به قطعات می شود و کاملاً مقرون به صرفه است.جهت استعلام قیمت تیرآهن و انواع مقاطع فولادی با آهن رسان تماس بگیرید.

همه چیز درباره رول فرمینگ

اشتراک گذاری مقاله
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *