...

بیلت و شمش و بلوم و اسلب چه تفاوتی دارند؟

ایمان شکوهیان
شمش و بیلت چه فرقی دارند

بسیاری از افرادی که در حوزه خرید و فروش مقاطع فولادی فعالیت دارند، بیلت، شمش، بلوم و اسلب را از هم تشخیص می‌دهند؛ اما خیلی از افراد ممکن است این سوال را داشته باشند که هرکدام از این محصولات چه تفاوتی باهم دارند؟ تمامی این محصولات از کالاهای فولادی نیمه ساخته هستند که باید فرآوری شده تا به محصول نهایی تبدیل شوند. در اصل مهم‌ترین تفاوت هرکدام از این محصولات در ابعاد وسطح مقطع هرکدام از این‌هاست. در ادامه این مقاله از آهن رسان با ما همراه باشید تا نگاهی به تفاوت هرکدام از این‌ها داشته باشیم.

برای اطلاع از قیمت آهن امروز می‌توانید مجموعه آهن رسان را انتخاب کنید. قیمت تمامی مقاطع فولادی در این سایت به روزرسانی می‌شود و شما می‌توانید برای ثبت سفارش با کارشناسان ما در تماس باشید.

بیلت چیست؟

بیلت، اسلب و بلوم در اصل انواع شمش فولادی هستند. شمش فولادی به طور کلی یک قطعه فولادی ساده است که طبق ضرورت‌ها به اشکال مختلف شکل می‌گیرد یا در نهایت می‌توان از آن برای تولید بسیاری از مقاطع فولادی دیگر استفاده کرد. این محصول به عنوان یک محصول ریخته‌گری نیمه تمام در چرخه عمر تولید فولاد نامیده می‌شود. شمش‌های فولادی در یک کوره در دمای بالا گرم می‌شوند و این کار باعث می‌شود که سختی خود را از دست داده و انعطاف‌پذیر شوند. طول بلندتر بیلت نسبت به شمش فولادی باعث شده که بتوان از این محصول برای تولید میلگرد و مفتول استفاده کرد.

بیلت در بازار فولاد با نام شمش ccm یا شمشال شناخته می‌شود. بیلت یا شمشه محصول نیمه آماده فولادی است. تفاوت بیلت و شمش آلومینیوم این است که طول بیشتری نسبت به شمش دارد؛ از عرض کمتری برخوردار است و سطح دایره‌ای یا مربعی خواهد داشت. سطح مقطع بیلت کمتر از ۲۳ میلی‌متر و بیشتر برای تولید میلگرد یا سیم استفاده می‌شود. یکی دیگر از تفاوت شمش با بیلت است که بیلت نوعی شمش محسوب می‌شود که طول بلندتری دارد.

بیلت ۳sp خمش و انعطاف‌پذیری بالایی دارد. ۵sp انعطاف‌پذیر نیست و برای مواقعی که سازه در معرض نیرو و فشار نیست، استفاده می‌شود و تقریبا باثبات است. از این محصول برای ساخت تیرآهن و نبشی استفاده می‌شود.

قیمت تیرآهن باتوجه به نرخ ارز و دلار، ابعاد، جنس و وزن این محصول تعیین می‌شود. برای استعلام قیمت تیرآهن و سایر مقاطع فولادی می‌توانید به سایت آهن رسان مراجعه یا اینکه با کارشناسان ما در تماس باشید.

تفاوت شمش و بیلت

تفاوت شمش و بیلت از نظر طول هرکدام است. بیلت نسبت به شمش طول بیشتری دارد و عرض آن کمتر از ۱۵ سانتی‌متر است. اهمیت کربن موجود در شمش باعث شده که بتوان از این محصول برای تولید میلگرد در بازار فولاد استفاده کرد. برای تولید میلگردهای سایز ۱۴ تا ۴۰ باید از شمش با کربن ۳۰ تا ۳۵ استفاده شود و برای سایزهای پایین‌تر به کربن کمتری نیاز است. یکی دیگر از تفاوت‌های این دومحصول این است که حمل‌ونقل و جابه‌جایی شمش نسبت به بیلت (به دلیل ابعاد بزرگ آن) راحت‌تر است.

از نکات مهم در مورد قیمت شمش آهن این است که این قیمت‌گذاری به صورت روزانه تغییر می‌کند؛ بنابراین مهم ایت که قبل از خرید، استعلام قیمت داشته باشید و بعد در نهایت سفارش خود را ثبت کنید.

تفاوت شمش و بلوم

آنچه که شمش و بلوم را از هم متمایز کرده است؛ ابعاد هرکدام است. در پاسخ به این سوال که شمش بلوم چیست باید گفت که شمش با ابعاد ۱۸۰*۱۸۰، ۲۰۰*۲۰۰، ۲۵۰*۲۵۰ در اصل بلوم است و شمش با ابعاد ۱۰۰,۱۲۰,۱۲۵,۱۳۰,۱۵۰,۱۶۰ به‌عنوان بیلت شناخته می‌شود. تفاوت بیلت و بلوم این است بیلت سایزهای متفاوتی دارد و عرض آن بیش از ۱۵سانتی‌متر است. به عبارتی می‌توان گفت بلوم و بیلت در یک دسته هستند و از بلوم بیشتر برای ساخت ناودانی، سپری، قوطی یا حتی ریل استفاده می‌شود. درگذشته بلوم را با نام فابریک می‌شناختند؛ درحالی که هنوز هم خیلی از فعالان این حوزه هنوز این محصول را با همین نام می‌شناسند.

ذوب آهن اصفهان، مجتمع فولاد ویان همدان، فولاد پاسارگاد، مجتمع فولاد خوزستان و… همگی از تولید کنندگان بلوم در سایزهای ۱۶۰ در ۱۶۰ و طول ۶ و ۱۲ متری هستند.

تفاوت شمش و اسلب

اسلب یا تختال از نظر ضخامت، عرض و طول با شمش فولادی متفاوت است. اسلب دارای ضخامت ۲۳۰ میلی‌متر، عرض ۱.۲۵ و طول ۱۲ متری است و در اصل با شمش از نظر ابعاد نهایی و سطح مقطع متفاوت است. به اسلب اصلاحا تختال هم گفته می‌شود و مواد اولیه آن ورق فولادی است.  یکی دیگر از تفاوت‌های این دومحصول در سایزهرکدام از این‌هاست. فولاد خوزستان یکی از تولیدکنندگان برتر اسلب در کشور است که این محصول را در ضخامت‌های ۱۸۰ تا ۳۰۰ میلی‌متری تولید می‌کند.

سخن پایانی

در این مقاله در مورد تفاوت شمش، بیلت، بلوم و اسلب صحبت کردیم. همان‌طور که گفته شد، در واقع اصلی‌ترین تفاوت این محصولات در ابعاد و سطح مقطع آن‌هاست؛ دراصل هرکدام از این ۴ محصول به‌نوعی زیرمجموعه‌های شمش فولادی هستند و موارد کاربرد آن‌ها رابطه مستقیمی با سطح مقطع این محصولات دارد.در بسیاری از موارد از شمش فولادی می‌توان برای تولید و تهیه بسیاری از مقاطع فولادی دیگر مانند میلگرد استفاده کرد که طی فرآیندهای خاص و نوردهای مختلف به چنین محصولاتی تبدیل می‌شوند. برای اطلاع از قیمت محصولات فولادی می‌توانید به سایت آهن رسان مراجعه و با کارشناسان ما تماس داشته باشید. برای خرید شمش فولادی و ثبت سفارش فقط کافی‌ست با شماره درج شده در سایت با کارشناسان فروش واحد شمش آهن رسان در تماس باشید.

برای استعلام گیری قیمت آهن امروز و انواع مقاطع آهنی و فولادی  مانند قیمت شمش با کارشناسان  آهن رسان تماس بگیرید.

سوالات متداول

  1. تفاوت شمش، بیلت، بلوم و اسلب در چیست؟

هرکدام از این محصولات در سطح مقطع و ابعاد باهم متفاوت هستند.

  1. شمش و اسلب چه تفاوتی باهم دارند؟

اسلب و شمش از نظر طول، عرض و ضخامت باهم متفاوت هستند. اسلب دارای ضخامت ۲۳۰ میلی‌متر، عرض ۱.۲۵ و طول ۱۲ متری است.

  1. تفاوت شمش و بیلت چیست؟

تفاوت شمش و بیلت از نظر طول هرکدام است. بیلت نسبت به شمش طول بیشتری دارد و عرض آن کمتر از ۱۵ سانتی‌متر است.

  1. بیلت چیست؟

بیلت در بازار فولاد با نام شمش ccm یا شمشال شناخته می‌شود. بیلت یا شمشه محصول نیمه آماده فولادی است.

  1. برای خرید شمش فولادی چه کنیم؟

برای ثبت سفارش و خرید شمش فولادی می‌توانید با کارشناسان بخش فروش مجموعه آهن رسان در تماس باشید.

 

اشتراک گذاری مقاله
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *