پرسودترین ضایعات فلزی کدام هستند؟

ایمان شکوهیان
شناخت سودآورترین فلزات در ضایعات آهنی
پرسودترین ضایعات فلزی، آهن است زیرا در بسیاری از منابع جمع آوری ضایعات وجود دارد و با قیمت خوبی هم خرید و فروش می‌شود. ضایعات آهنی طیف گسترده ای از قراضه‌های فلزی مانند میلگرد، نبشی، تیرآهن، بدنه خودرو‌ها و پروفیل‌ها را شامل می‌شوند.

بازیافت ضایعات فلزی به دلیل تقاضای جهانی برای فلزات بازیافتی و افرادی که به دنبال کسب درآمد بیشتر هستند، رشد قابل توجهی داشته است. سود به نوع فلز، وزن آن و قیمت بازار بستگی دارد.  شایدبدانید که خریدوفروش انواع ضایعات فلزی می‌تواند برای اشخاص سود زیادی داشته باشد، اما می‌دانید که سودآورترین بازیافت کدام‌اند؟ در این مقاله از آهن رسان قراراست در مورد این موضوع صحبت کنیم. با ما همراه باشید. برای اطلاع از قیمت آهن امروز می‌توانید روی لینک موردنظر کلیک کنید. برای محاسبه وزن ورق می‌توانید روی لینک موردنظر کلیک کنید.

انواع فلزات ضایعاتی برای کسب درآمد

برخی از ضایعات فلز، نسبت به انواع دیگری از فلزات، درآمد بالاتری دارند. بهترین راه های کسب درآمد از بازیافت فلزات این است که بدانیم و تشخیص دهیم که کدام فلزات در این دسته جای دارند. پرسودترین ضایعات فلز مس و فولاد هستند.

فلز مس

مس یکی از با ارزش‌ترین فلزات برای بازیافت است. پوند به پوند، ارزش آن بیشتر از سایر فلزات رایج است و به‌نوعی می‌توان گفت که پادشاه فلزات غیر آهنی است. با این حال، همه محصولات مس ارزش یکسانی ندارند و قیمت مس می‌تواند در طول زمان در مقایسه با سایر فلزات به طور چشمگیری تغییر کند. قیمتی که برای ضایعات مس پرداخت می‌کنید به ارزش بازار آن روز و همچنین نوع و وضعیت مسی که آورده‌اید بستگی دارد. به عنوان مثال، ورق مس در هر پوند از سیم مسی با روکش پلاستیکی ارزشمندتر است زیرا محتوای مس بالاتری دارد. برنج و برنز معمولا در لوله کشی یافت می‌شود.

قوطی‌های آلومینیومی

قوطی‌های آلومینیومی یکی از رایج‌ترین اقلام بازیافتی در آمریکا هستند. آنها به اندازه سایر فلزات ارزش ندارند، اما به راحتی می‌توان آنها را یافت و به اندازه کافی جمع آوری کرد تا ارزش بازیافت آنها را داشته باشد. قوطی‌های آلومینیومی که بازیافت می‌شوند برای ساخت قوطی‌های آلومینیومی بیشتر استفاده می‌شوند، نه اینکه به محصولات دیگر تبدیل شوند. اگر به طور منظم آب گازدار، نوشابه و سایر نوشیدنی‌های کنسرو شده استفاده می‌کنید، می‌توانید قوطی‌ها را ذخیره کرده و با مقدار کمی پول نقد تعویض کنید.

آلومینیوم

آلومینیوم فقط در قوطی‌ها یافت نمی‌شود. همچنین می‌توان آن را در موارد دیگر، از جمله کباب‌پز ماشین، ظروف آشپزی، سیم و موارد دیگر یافت. در حالی که به احتمال زیاد هر روز با این اقلام مانند قوطی‌ها روبرو نمی‌شوید، اما هنوز هم می‌توانند هنگام بازیافت پول برای شما به ارمغان بیاورند. قیمت آلومینیوم از ماه به ماه کمی تغییر می‌کند، اما کمتر از مس شاهد تغییرات چشمگیر است.

فولاد

به استثنای برخی موارد، فولاد یک فلز آهنی، آلیاژی از آهن است و فلزات آهنی به ازای هر تن قیمت گذاری می‌شوند. خودروها، وسایل برقی و فولاد کربنی (که برای ساخت و ساز استفاده می‌شود) از متداول‌ترین محصولات فولادی بازیافتی هستند که در حیاط ضایعات دیده می‌شوند. از آنجایی که اقلام ساخته شده با مقدار زیادی فولاد وزن بیشتری نسبت به موارد ساخته شده از مس یا آلومینیوم دارند، از این طریق هم می‌توان به درآمد بهتری رسید.حتی درآمد ضایعات فولاد از درآمد ضایعات شیشه بیشتر است.

  کانتینر چیست؟ مهمترین کاربرد و انواع آن

کسب درآمد از ضایعات فلزی

آیا می‌دانستید که انواع مختلفی از فلزات قابل بازیافت وجود دارد؟ در واقع بیش از ۱۰۰ نوع فلز قابل بازیافت وجود دارد. این بدان معنی است که فرصت‌های زیادی برای بازیافت فلز و کمک به کاهش ضایعات وجود دارد. همان‌طور که می‌دانید درآمد ضایعاتی بالاست. سودآورترین فلزات قراضه معمولاً فلزات گرانبهایی مانند طلا، نقره و پلاتین هستند. با این حال، فلزات غیر آهنی مانند مس، برنج و آلومینیوم نیز می‌توانند سود مناسبی به همراه داشته باشند. کلید به حداکثر رساندن سود، دانستن ارزش فلزاتی است که با آنها سر و کار دارید، که بر اساس تقاضای بازار در نوسان است.

بهترین چیزهایی که برای فروش ضایعات وجود دارد اقلامی هستند که حاوی فلزات با ارزشی مانند مس، برنج و آلومینیوم هستند. این شامل لوازم خانگی، اتومبیل، مبلمان فلزی، لوله‌های لوله‌کشی، وسایل برقی، سیم‌های برق و لوازم الکترونیکی است. مبدل‌های کاتالیزوری به دلیل محتوای پلاتین که دارند بسیار ارزشمند هستند.

ساده‌ترین چیزهایی که برای ضایعات از بین می‌روند معمولا یافت می‌شوند و به راحتی جدا می‌شوند، مانند لوازم خانگی، اتومبیل، مبلمان فلزی و قوطی‌های آلومینیومی. در حالی که آنها ممکن است بالاترین سود را برای هر کالا به همراه نداشته باشند، فراوانی و سهولت کار آنها را به انتخاب خوبی برای اسکرپرهای مبتدی تبدیل می‌کند.

طلا، نقره و پلاتین به دلیل ارزش و تقاضای بالای بازار، بیشترین فروش را دارند. با این حال، از آنجایی که آنها کمتر در اقلام روزمره یافت می‌شوند، خراش دهنده‌ها اغلب بر روی فلزات غیر آهنی مانند مس، برنج و آلومینیوم تمرکز می‌کنند.

برای اطلاع ازقیمت تیرآهن ، قیمت میلگرد  و قیمت ورق می‌توانید با کارشناسان آهن رسان تماس بگیرید.
انواع مختلف فلزات قابل بازیافت

تقریباً تمام فلزات را می‌توان به فلزات جدید با کیفیت بالا بازیافت کرد، زیرا خواص آن‌ها در طول فرآیند بازیافت کاهش نمی‌یابد. از نظر زیست محیطی، بازیافت فلز مزایای زیادی دارد، زیرا مواد خام کمتری باید استخراج شود که انتشار کربن را کاهش می‌دهد و پاداش مالی بسیاری از شرکت‌ها فلز ناخواسته شما را می‌خرند و بازیافت می‌کنند.

فلزات مناسب برای بازیافت به طور کلی به فلزات آهنی و غیر آهنی طبقه بندی می‌شوند و اکثر آنها به راحتی در خانه یا زندگی روزمره شما در دسترس هستند. تفاوت اصلی بین فلزات آهنی و غیرآهنی این است که فلزات آهنی حاوی آهن هستند و فلزات غیرآهنی حاوی آهن نیستند. فلزات آهنی نیز عمدتاً مغناطیسی هستند، در حالی که فلزات غیرآهنی دارای خواص مغناطیسی نیستند و تشخیص آنها را نسبتاً آسان می‌کند.

در ادامه متداول‌ترین فلزات برای بازیافت را نام می‌بریم.

فولاد

فولاد به عنوان یک فلز آهنی جزء اصلی ساختمان‌ها، زیرساخت‌ها، ابزارها، کشتی‌ها، اتومبیل‌ها، ماشین آلات و وسایل مورد استفاده در سراسر جهان است. به گفته شرکت‌های فعال زیست محیطی، امروزه بیشتر اقلام فولادی بین ۲۵ تا ۱۰۰ درصد محتوای بازیافتی دارند.

آلومینیوم

آلومینیوم یک فلز مشابه محبوب است که می‌تواند در دماهای نسبتاً پایین‌تری نسبت به فولاد ذوب شود و به ویژه برای بازیافت جذاب باشد. قوطی‌های آلومینیومی فقط ۵ درصد انرژی مورد نیاز برای تولید آنها را از ابتدا در طول فرآیند بازیافت مصرف می‌کنند. و همچنین تنها ۵ درصد از مقدار گازهای گلخانه‌ای را آزاد می‌کند. تنها یک قوطی آلومینیومی بازیافتی می‌تواند انرژی کافی برای تامین انرژی یک لامپ ۱۰۰ واتی را تا چهار ساعت ذخیره کند.

  آشنایی با 5 کارخانه تولیدکننده ورق معروف در ایران

منابع آلومینیوم بازیافتی عبارتند از: وسایل نقلیه پایان عمر، هواپیما، قایق، دوچرخه، کامپیوتر، ظروف آشپزی، ناودان، سایدینگ و سیم کشی برق.

فلز مس

مس درجه ممتاز می‌تواند تا ۹۵ درصد از ارزش خود فلز اولیه اصلی را نگه دارد. سیم کشی ضایعات مس می‌تواند یکی از ساده‌ترین منابع ضایعات فلزی باشد که از پایه تلویزیون‌ها و مانیتورهای کامپیوتر تهیه می‌شود.

فلز برنج

چکش خواری، رسانا بودن و مقاوم بودن برنج در برابر خوردگی و خستگی، فلز برنج را به یک فلز محبوب برای بازیافت تبدیل کرده است. هزینه انرژی برای بازیافت برنج در مقایسه با سایر فلزات کمتر است و می‌توان آن را چندین بار بدون کاهش ترکیب بازیافت کرد. اقلام معمولی که حاوی برنج قابل بازیافت هستند شامل وسایل لوله کشی و رادیاتور خودرو می‌باشد.

فلز روی

یکی از فلزات قراضه که اغلب نادیده گرفته می‌شود، روی می‌تواند به طور نامحدود بدون از دست دادن خواص شیمیایی یا فیزیکی بازیافت شود. وسایل نقلیه پایان عمر را می‌توان جدا کرد و قطعات حاوی روی را می‌توان بازیافت کرد و به قطعات مشابه با همان کیفیت مواد تبدیل کرد.

بازیافت فلزات به نفع محیط زیست است

بازیافت ضایعات فلزی برای محیط زیست عالی است. بازیافت فلز و استفاده مجدد از آن برای ساخت محصولات دیگر باعث صرفه جویی در انرژی و کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای می‌شود. ضایعات چیزی است که تولیدکنندگان به آن تکیه می‌کنند و همیشه به آن نیاز دارند.

ضایعات در یک مکن طبقه بندی و فرآوری می‌شود که در آنجا از ماشین آلات برای آماده‌سازی آن برای مقصد بعدی استفاده می‌شود: ریخته گری‌ها، کارخانه‌های ذوب و کارخانه‌هایی که از آن برای تولید محصولات فلزی جدید استفاده می‌کنند. این فرآیند زمانی شروع می‌شود که اقلام فلزی خود را به یک مرکز بازیافت می‌آورید، جایی که آنها از نظر نوع و کیفیت، وزن و قیمت درجه بندی می‌شوند. عوامل زیادی مانند عرضه و تقاضا بر قیمت فلز تاثیر می‌گذارد. هنگامی که عرضه فلزی آماده برای خرید تولیدکنندگان وجود دارد، قیمت ضایعات به اندازه زمانی که کمبود یا تقاضای بالاتر وجود دارد بالا نیست. قیمت‌ها همچنین به منطقه جغرافیایی، کیفیت فلزات و زمان سال بستگی دارد.

بازیافت فلز می‌تواند به جلوگیری از آلودگی بصری کمک کند. فلز از طریق استخراج سنگ‌های فلزی به دست می‌آید و بیشتر سنگ‌های فلزی در مناظر دست نخورده و متروک یافت می‌شوند. بازیافت فلز شما می‌تواند از استخراج جلوگیری کند و بنابراین تخریب این مناظر به عنوان بازیافت فلز مستلزم استخراج سنگ معدن فلزی تجدید ناپذیر نیست.

علاوه بر این مورد، آلودگی شیمیایی نیز با بازیافت فلزات کاهش می‌یابد زیرا میزان حمل و نقل مورد استفاده را کاهش می‌دهد. اگر فلز بازیافت شود، نیازی نیست که از کشورهای دیگر از طریق قایق یا قطار وارد شود، بنابراین انتشار گازهای گلخانه‌ای و میزان سوختی که می‌توانست استفاده شود کاهش می‌یابد.

بازیافت فلز انرژی کمتری نسبت به ذوب سنگ معدن برای ایجاد فلزات جدید مصرف می‌کند. به عنوان مثال، آیا می‌دانستید که برای ساخت یک قوطی از مواد خام تقریباً همان مقدار انرژی لازم است که برای ساخت ۲۰ قوطی از فلز بازیافتی مصرف می‌شود؟ فلزاتی مانند آلومینیوم و مس می‌توانند در صورت استفاده از فلز بازیافتی به جای منابع طبیعی، بیش از ۷۵ درصد در قبض انرژی صرفه جویی کنند.

  فولاد کویر کاشان

سخن پایانی

در این مقاله در مورد بازایافت فلزات و اینکه کدام یک از فلزات از نظر بازیافت ارزش و درآمد بالاتری دارند، اطلاعاتی را در اختیار شما گذاشتیم. همان‌طور که گفته شد، انواع مختلفی از فلزات قابل بازیافت وجود دارد و بازیافت فلز می‌تواند به کاهش ضایعات و حفاظت از محیط زیست کمک کند. آلومینیوم، فولاد، مس، برنج، برنز، نقره و طلا همه انواع فلزات قابل بازیافت هستند. بازیافت فلز به کاهش میزان زباله‌هایی که به محل‌های دفن زباله فرستاده می‌شود کمک می‌کند و همچنین به حفظ منابع طبیعی کمک می‌کند.

آهن‌رسان  بابیش از ۳۰ سال در حوزه خرید و فروش انواع مقاطع فولادی چون انواع آهن آلات، ورق، میلگرد، نبشی، ناودانی، لوله و … خرید به صورت اقساطی و اعتباری را برای شما عزیزان فراهم کرده است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد خرید آهن آلات با چک، می‌توانید با مدیر بازرگانی آهن‌رسان تماس حاصل فرمایید و در این مورد اطلاعات بیشتر کسب کرده و اقدام به خرید کنید.

سوالات متداول

  1. چرا ضایعات فلزات با ارزش هستند؟

ضایعات فلزات ارزشمند هستند؛ زیرا می‌توان آنها را ذوب کرد و در محصولات دیگر استفاده کرد. برخلاف بسیاری از اقلام، ضایعات فلزی به‌جای موادی که در آن ساخته می‌شود، ارزش دارد.

  1. کدام قراضه بیشترین درآمد را دارد؟

سودآورترین فلزات قراضه معمولاً فلزات گرانبهایی مانند طلا، نقره و پلاتین هستند. با این حال، فلزات غیر آهنی مانند مس، برنج و آلومینیوم نیز می‌توانند سود مناسبی به همراه داشته باشند. کلید به حداکثر رساندن سود، دانستن ارزش فلزاتی است که با آنها سر و کار دارید، که بر اساس تقاضای بازار در نوسان است.

  1. بهترین چیزها برای فروش برای قراضه چیست؟

بهترین چیزهایی که برای فروش ضایعات وجود دارد اقلامی هستند که حاوی فلزات با ارزشی مانند مس، برنج و آلومینیوم هستند. این شامل لوازم خانگی، اتومبیل، مبلمان فلزی، لوله‌های لوله‌کشی، وسایل برقی، سیم‌های برق و لوازم الکترونیکی است. مبدل‌های کاتالیزوری به دلیل محتوای پلاتین که دارند بسیار ارزشمند هستند.

  1. چه فلزی با بیشترین پول به فروش می‌رسد؟

طلا، نقره و پلاتین به دلیل ارزش و تقاضای بالای بازار، بیشترین فروش را دارند. با این حال، از آنجایی که آنها کمتر در اقلام روزمره یافت می‌شوند، خراش دهنده‌ها اغلب بر روی فلزات غیر آهنی مانند مس، برنج و آلومینیوم تمرکز می‌کنند.

  1. مزایای بازیافت ضایعات فلزی چیست؟

بازیافت ضایعات فلزی نه تنها فرصتی برای کسب درآمد فراهم می‌کند، بلکه با کاهش نیاز به معادن جدید و حفظ منابع طبیعی به محیط زیست نیز کمک می‌کند. همچنین انتشار گازهای گلخانه‌ای را کاهش می‌دهد و در مقایسه با تولید فلزات جدید انرژی کمتری مصرف می‌کند.

  1. آیا درآمد ضایعات آهن خوب است؟

بله. از طریق ضایعات فلزات می‌توان به درآمد خوبی رسید.

 

اشتراک گذاری مقاله
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *