علت شکستن میلگرد چیست؟

وقتی یک میلگرد می‌شکند، به شما هشدار می‌دهد که عیبی وجود دارد. شناخت و بررسی این عیب، می‌تواند مانع از دست رفتن سرمایه شما شود. بنابراین به راحتی از کنار علت شکستن میلگرد، نگذرید. شکستن میلگرد دلایل فراوانی دارد که در ادامه به ان‌ها اشاره می‌کنیم.

میلگردها به‌عنوان یکی از مهم‌ترین مقاطع فولادی به نام فولاد تقویت‌کننده شناخته می‌شوند که استحکام سازه را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهند. از میلگردها در بتن سازه استفاده می‌شود تا بتوان دوام و استحکام سازه موردنظر را به بالاترین حد ممکن رساند. همان‌طور که می‌دانید میلگردها را می‌توان در دو دسته ساده و آجدار تقسیم‌بندی کرد که نوع آجدار این محصول، اغلب برای ایجاد پیوند بهتر با بتن تغییر شکل می‌دهد. شکستن میلگرد یکی از مواردی است که ممکن است برای افرادی که با این محصول زیاد سروکار دارند، رخ دهد. دلائل شکستن میلگرد زیاد هستند و این موضوعی است که قرار است در این مقاله از مجله اینترنتی آهن رسان به آن پاسخ دهیم. اگر مایل هستید در این باره اطلاعاتی داشته باشید، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

برای اطلاع از قیمت آهن امروز می‌توانید یا به سایت آهن رسان مراجعه یا اینکه از طریق شماره ۰۵۱۳۱۹۱۶ با کارشناسان این مجموعه تماس داشته باشید. کارشناسان ما مشاوره و راهنمایی‌های لازم قبل از خرید را در اختیار شما می‌گذارند تا بتوانید در بهترین زمان ممکن خرید داشته باشید.

دلایل شکستن میلگرد

غالباً از میلگردهای فولادی به عنوان یک ابزار کششی برای تقویت بتن و سایر سازه‌های ساختمانی استفاده می‌شود تا بتن را در حالت محکم و بادوام نگه دارد. از گذشته تابه‌حال، این محصول یکی از اساسی‌ترین نیازهای پروژه‌های ساختمانی بوده است.  قیمت میلگرد متاثر از پارامترهای مختلفی مانند: وزن میلگرد، سایز، جنس و ابعاد این محصول است.

با انجام یکسری از اقدامات می‌توان از شکستگی یا حتی خوردگی میلگردهای تقویت‌کننده فولادی جلوگیری کرد یا حداقل این امر را به تأخیر افتاد. همچنین میلگردهای فولادی آسیب دیده را می‌توان تعمیر کرد و سازه بتنی را به درستی بازسازی کرد. به‌عنوان‌مثال: مقدار مناسبی از پوشش بتنی باید روی میلگردهای تقویت‌کننده فولادی ارائه شود. این امر حفظ مناسب ماهیت قلیایی بتن و غیرفعال بودن میله‌های فولادی را تضمین می‌کند. میله‌های فولادی باید دقیقاً در موقعیت خود قرار گیرند

حتی باید از بتن با کیفیت بالا استفاده شود. این کار، به حفظ ماهیت قلیایی مناسب کمک می‌کند. برای بتن، نسبت آب به سیمان ۰.۴ یا کمتر باید حفظ شود. آب بیش از حد ممکن است به میله‌های فولادی آسیب برساند. حتی بتن باید کاملا فشرده شود به طوری که هیچ حفره یا حفره‌ای در داخل آن وجود نداشته باشد.

شکستن میلگرد یکی از مشکلاتی است که باعث تاخیر و هزینه‌های جدی در پروژه‌های ساختمانی خواهد شد. برای جلوگیری از شکستن میلگرد، باید دلائل این اتفاق را درک کرده تا بتوان میزان خطرات احتمالی را کاهش داد.

ارتباط میزان کربن و درصد شکنندگی میلگرد

ارتباط میزان کربن و درصد شکنندگی میلگرد را می‌توان یکی از علت‌های اصلی این موضوع دانست. هرچقدر که یک میلگرد، میزان کربن بیشتری داشته باشد، دراصل تردتر است و این موضوع انعطاف‌پذیری آن را کاهش می‌دهد. میلگردهای A1 جزء نرم‌ترین و انعطاف‌پذیرترین میلگردهای موجود در بازار هستند.

عدم استفاده از میلگرد با گرید متناسب با کار

  کوره بلند چیست؟

همان‌طور که می‌دانید میلگردها انواع مختلفی دارند و از هرکدام می‌توان برای کاربردهای مختلفی استفاده کرد. میلگردهای A1 تا A4 جزء انواع میلگردهای موجود در بازار هستند. به‌عنوان‌مثال: اگر برای ساخت خاموت از میلگردهای A3 یا A4 استفاده کنید؛زودتر در معرض شکستگی قرار دارد.

استفاده از میلگرد تولید شده با فرآیند نورد سرد

در فرآیند نورد سرد، شمش‌های موردنظر برای تولید میلگرد، در دمایی کمتر از تبلور مجدد سرد می‌شوند و همین موضوع قابلیت خمش محصول را کاهش می‌دهد. چنین محصولاتی که با فرآیند نورد سرد تولید می‌شوند؛ علاوه بر اینکه مقاومت کمتری دارند، حتی در برابر زلزله آسیب‌پذیرتر هستند.

ایجاد زاویه کمتر از حدمجاز در خم کردن میلگرد

خم کردن میلگرد باید براساس وظیفه‌ای دارد و همچنین محل موردنظر تعیین شود. کاهش زاویه و خم کردن بیشتر میلگرد باعث شکستگی این محصول خواهد شد.

گرم کردن بیش از حد میلگرد

میلگرد می‌تواند تادمای ۱۱۰۰ درجه فارنهایت گرم شود بدون اینکه آسیب ببیند یا بشکند! بنابراین اگر میلگرد تا این دما گرم نشود، به احتمال زیاد می‌شکند.

درخم کاری میلگرد به چه نکاتی دقت کنیم؟

برای جلوگیری از شکستن میلگرد در پروسه خمکاری میلگرد، باید موارد زیر را رعایت کنید:

شعاع خمشی کمتر استفاده کنید.

 • فولاد باعیار بالا را برای میلگردها انتخاب کنید.
 • قبل از خم شدن میلگرد، این محصول را گرم کنید.
 • اگر به خم‌های دقیق میلگرد نیاز دارید، از ماشین خم کن هیدرولیک استفاده کنید.
 • برای کاهش اصطکاک در طول فرآیند خمش از یک روان کننده روی میلگرد استفاده کنید.
 • از سنبه یا قالب در طول فرآیند خمش استفاده کنید.
 • از یک گیره برای محکم کردن میلگرد در هنگام خم شدن استفاده کنید.
 • از جیگ (برای اطمینان از خمیدگی یکنواخت) استفاده کنید.
 • از خم کن میلگرد با مکانیزم جغجغه زنی برای کاهش خطر شکستگی استفاده کنید.
 • میلگرد را بیش‌ازحد خم نکنید.

زنگ زدگی میلگرد در بتن و دلایل آن

بتن به خودی خود دارای استحکام کششی ضعیفی است و برای افزایش مقاومت کششی بتن از میلگرد استفاده می‌شود. میله‌های فولادی در داخل توده بتن تعبیه شده‌اند. این میله‌های فولادی بیشتر بار کششی اعمال شده به بتن را تحمل می‌کنند.

بتن به دلیل ماهیت بسیار قلیایی خود، میله‌های فولادی را غیرفعال می‌کند و در نتیجه از خوردگی آنها جلوگیری می‌کند. با این حال، به دلایل مختلف دیگر، ممکن است این میلگردها در همان بتن دچار زنگ‌زدگی شوند. این اتفاق ضعف‌های مختلفی در سازه بتنی ایجاد می‌شود که در صورت عدم رسیدگی مناسب در زمان مناسب، ممکن است در نهایت فرو بریزد.

خوردگی میلگرد در بتن، به دلیل واکنش شیمیایی یا الکتروشیمیایی در بتن است که در اثر عمل دستی یا محیطی رخ می‌دهد. این خوردگی، باعث افزایش حجم بتن شده و حتی آسیب جدی به سازه وارد می‌کند و در نهایت اگر در مراحل اولیه تعمیر نشود، ممکن است سازه منجر به تعمیر جدی از جمله ریزش جزئی یا کلی سازه شود. زمانی که میلگرد به طور همزمان در معرض اکسیژن و آب (یا رطوبت) قرار می‌گیرد، یک واکنش الکترولیتی رخ می‌دهد. این واکنش باعث می‌شود که الکترون‌ها از میلگرد فولادی به سمت اتم‌های اکسیژن موجود در مخلوط آب و هوا حرکت کنند. سپس این الکترون‌ها یک لایه نازک اکسیداسیون در بالای فولاد تشکیل می‌دهند و آن را قرمزرنگ می‌کند که از آن به‌عنوان «زنگ زدگی میلگرد» یاد می‌شود.

  آشنایی با استاندارد ورق فلزی و فولادی

خوشبختانه با راهکارهای مختلفی می‌توان این مشکل را حل کرد. یون‌های کلرید یکی از مشکلات عمده در مورد خوردگی و زنگ زدگی میلگرد در سازه‌های بتنی است. یون‌های کلرید به‌طور طبیعی در آب دریا یافت می‌شوند. هنگامی که این کلریدها با فولاد مرطوب (مانند میلگرد) تماس داشته باشند، می‌توانند باعث خوردگی سریع شوند که اندازه میلگرد را بزرگ می‌کند و باعث ترک خوردن و ریزش بتن اطراف می‌شود.

از دیگر دلائل این اتفاق می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • ترک در بتن: ترک‌های موجود در بتن، ممکن است میلگردهای فولادی را در معرض جو قرار دهند و در نتیجه کربناته شدن را افزایش دهند.
 • بتن مرطوب: مرطوب شدن منظم بتن ممکن است منجر به رسیدن آب به میلگردهای تقویت‌کننده فولادی از طریق انتشار در ساختار منافذ بتن یا ترک‌های موجود در بتن شود.
 • پوشش ناکافی: ابعاد ناکافی پوشش بتنی هم باعث رخ دادن چنین مشکلی خواهد شد.

هنگامی که میلگردهای فولادی شروع به خوردگی می‌کنند، عضو بتن مسلح به تدریج شروع به خراب شدن می‌کند و باعث ایجاد مشکلات زیر خواهد شد:

 • به وجود آمدن لکه‌های سفید: دی اکسید کربن اتمسفر با هیدروکسید کلسیم موجود در خمیر سیمان واکنش داده و کربنات کلسیم را تشکیل می‌دهد. این کربنات کلسیم توسط رطوبت حمل شده و بر روی سطح بتن رسوب می‌کند و لکه‌های سفید را تشکیل می‌دهد.
 • ایجاد لکه‌های قهوه‌ای در امتداد آرماتور: وقتی میلگردهای فولادی شروع به خوردگی می‌کنند، لایه‌ای از اکسید آهن روی آن تشکیل می‌شود. این اکسید آهن نیز توسط رطوبت به سطح بتن منتقل می‌شود.
 • ایجاد ترک: محصولات خوردگی حجم بیشتری نسبت به مواد اولیه اشغال می‌کنند. از این رو به بتن فشار وارد کرده و باعث ترک برداشتن بتن خواهند شد. با وقوع خوردگی بیشتر، ترک‌های بیشتر و گسترده‌تری ایجاد می‌شود.
 • پوسته پوسته شدن پوشش بتنی: به دلیل از بین رفتن پیوند بین بتن و فولاد، بتن شروع به تشکیل چندین لایه می‌کند و پوسته می‌شود؛ حتی میلگردهای فولادی نیز از نظر اندازه کاهش می‌یابند.
 • چفت شدن میلگردها: به دلیل کاهش اندازه میلگردهای فولادی، در نهایت چفت می‌شوند.
 • کمانش میلگردها: پوسته شدن پوشش بتنی و شکستن میله‌ها منجر به کمانش میلگردهای اصلی در سازه می‌شود. این باعث برآمدگی بتن در آن منطقه شده و در نهایت کل سازه فرو می‌ریزد.

استفاده از میلگردهای با پوشش FBEیک راهکار برای جلوگیری از زنگ‌زدگی میلگرد در بتن است. پوشش اپوکسی فیوژن (FBEC) ممکن است روی میلگردهای فولادی اعمال شود تا از خوردگی آن‌ها جلوگیری شود. پودر اپوکسی به صورت الکترواستاتیک روی میلگردهای فولادی پخش می‌شود. پودر ذوب می‌شود و بر روی میله‌ها جریان می‌یابد و یک پوشش محافظ تشکیل می‌دهد. حتی به غیر از این مورد، پلیمرهای پایه سیمانی را می‌توان در بتن به منظور افزایش حفاظت آن در برابر خوردگی استفاده کرد. پلیمرهای مبتنی بر سیمان به عنوان یک اتصال دهنده در بتن عمل می‌کنند. آنها همچنین دوام، مقاومت کششی و میرایی ارتعاش بتن را افزایش می‌دهند.

نکات مهم برای جلوگیری از شکستن میلگرد

خوشبختانه با درنظرگرفتن برخی از موارد و تکنیک‌ها می‌توان از شکستن میلگرد جلوگیری کرد.

 • برای ساخت کلاف‌های عرضی در سقف‌ها از میلگرد گرید A3 استفاده نکنید؛ زیرا این نوع میلگردها بعد از حجوش کیفیت نامرغوبی دارند و حتی ممکن است بشکنند. بهتر است برای این امر از نوع A2 استفاده کنید.
 • برای خم کردن میلگرد از نورد سرد استفاده نکنید؛ اگر هم چنین اتفاقی رخ داد، باید به‌سرعت از آب سرد برای خنک کردن آن استفاده کنید.
 • سعی کنید هیچ وقت یک میلگرد را دوبار خم نکنید؛ زیرا این کار باعث افزایش شکنندگی میلگرد خواهد شد.
 • سعی کنید میلگردی باکیفیت مناسب و از شرکت‌های بازرگانی معتبر خریداری کنید تا خیال شما بابت خرید میلگرد باکیفیت راحت باشد.
 • درنظر داشته باشید که هرچه ابعاد این مقطع فولادی بزرگ‌تر باشد، بیشتر احتمال شکستگی آن وجود دارد؛ بنابراین بهتر است از میلگردهایی با سایزهای کوچکتر استفاده کنید.
  فولاد کویر کاشان

برای خرید میلگردهای باکیفیت می‌توانید روی مجموعه آهن رسان حساب باز کنید. خوشبختانه شما می‌توانید میلگردهای فولادی را از آهن رسان به صورت اعتباری خریداری کنید. خرید آهن آلات با چک تجربه‌ای است که شاید بسیاری از شرکت‌های فولادی برای مشتریان خود در نظر نگیرند. به همین منظور اگر می‌خواهید فولاد مارایجینگ را در حجم بالایی خریداری کنید و محدودیت مالی دارید، می‌توانید بدون هیچ نگرانی این محصول را از آهن رسان سفارش دهید.

سخن پایانی

همان‌طور که در این مقاله گفته شد، شکستن میلگرد یک مشکل جدی است که علاوه بر ناپایداری سازه می‌تواند منجر به هزینه تعمیرات بالای سازه شود؛ به همین دلیل مهم است که بتوان با درنظر گرفتن برخی از راهکارها، خطر شکستگی میلگرد را به حداقل رساند. با استفاده از ابزار و تکنیک‌های مناسب می‌توان میلگردها را به درستی در بتن جای داد و ، بازرسی و نگهداری منظم میلگرد می تواند به شناسایی هر گونه مشکل احتمالی قبل از جدی شدن کمک کند. این اقدامات حتی می‌تواند باعث صرفه‌جویی در هزینه، جان و مال افراد شود.

امیدواریم در این مقاله به تمامی سوالات شما در مورد شکستن میلگرد و دلائل آن پاسخ داده باشیم؛ باوجود این موارد گفته شده، اگربازهم سوالی در این زمینه دارید، می‌توانید سوالات خود را از ما بپرسید. حتی می‌توانید نظرات خود را در انتهای همین مقاله با ما و مخاطبان آهن رسان در میان بگذارید.

سوالات متداول

 1. دلائل شکستن میلگرد چیست؟

خم کردن میلگرد، گرم کردن بیش از حد آن، تولید میلگرد با فرآیند نورد سرد و… از دلائل این اتفاق هستند.

 1. چطور می‌‌توان از شکستن میلگرد جلوگیری کرد؟

بهتر است میلگردهای سایز کوچک و باکیفیت از مراکز فروش معتبر و شناخته شده بخرید؛ علاوه بر این، یک میلگرد را دوبار خم نکنید!

 1. دلائل زنگ زدگی میلگرد چیست؟

زنگ زدگی میلگرد در بتن به دلائلی مانند: پوشش ناکافی بتن، مرطوب بودن سطح بتن و ترک در بتن رخ می‌دهد.

 1. در خم‌کاری میلگرد به چه نکاتی دقت داشته باشیم؟

باید به دمای میلگرد توجه کنید.

۵.آیا می‌توان میلگرد را به صورت اقساطی از مجموعه آهن رسان خریداری کرد؟

بله. شما می‌توانید این محصول را به صورت اقساطی از مجموعه ما خریداری کنید. برای این منظور می‌توانید از طریق شماره ۰۵۱۳۱۹۱۶ با ما تماس بگیرید.

اشتراک گذاری مقاله
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *