میلگرد گذاری دیوار برشی

قرار دادن میلگرد در دیوار برشی

همان‌طور که می‌دانید؛ میلگردها یکی از مهم‌ترین مقاطع فولادی پرکاربرد در صنعت ساختمان‌سازی هستند. این محصول در مقاوم‌سازی سازه، نقش به سزایی دارد و از آن به عنوان میلگرد بستر، میلگرد حرارتی، آرماتوربندی و… استفاده می‌شود. در این نوشته می‌خواهیم کاربرد دیگر آن یعنی قرار دادن میلگرد در دیوار برشی را بررسی کنیم. دیوار برشی یک عنصر پشتیبانی سازه‌ای است که در برابر نیروهای برشی مانند بادهای سنگین و فعالیت لرزه‌ای مقاومت می‌کند. در مهندسی عمران، نیروی برشی به نیروهایی اطلاق می‌شود که به صورت عمود بر اعضای سازه‌ای ساختمان (تیرها، ستون‌ها و غیره) عمل می‌کنند و باعث پیچ خوردگی و خمش آن می‌شوند. در این مقاله از بلاگ آهن رسان قرار است در مورد این موضوع صحبت کنیم که دیوار برشی چیست و همچنین در مورد قرار دادن میلگرد در دیوار برشی هم صحبت خواهیم کرد. در ادامه با آهن رسان مرجع قیمت آهن امروز همراه باشید.

دیوار برشی چیست؟

به دلیل کاربردهای گسترده میلگرد در ساختمان‌سازی و همچنین بسیاری از صنایع، اطلاع از قیمت میلگرد برای خریداران اهمیت زیادی دارد. دیوارهای برشی با انتقال بارهای جانبی به فونداسیون به پایدار ماندن ساختمان‌ها کمک می‌کند و از متمایل شدن یا فروریختن سازه جلوگیری می‌کند. در حالی که تمام دیوارهای برشی هدف یکسانی دارند، مواد ساخته شده از آنها (مانند بتن، فولاد و چوب)، ضخامت، طول و محل قرارگیری آنها می‌تواند بر اساس عوامل مختلفی در ساخت و ساز ساختمان متفاوت باشد و باید با موارد خاصی مطابقت داشته باشد. بتن ریزی دیوار برشی در دو مرحله انجام می‌شود.بتن ریزی در اصل مرحله سوم فرآیند این کار است و باید قبل از آن، قالب بندی و آرماتور بندی انجام شده باشد. بتن ریزی باید دقیقا در فضای بین قالب‌ها باشد و باید مطمئن شوید که بتن در بین میلگردهای عمودی و افقی سازه جای داده شده است.

 • با دیوار برشی، مقاومت در برابر بارهای جانبی، بارهای لرزه‌ای، نیروهای عمودی (گرانش) در سازه فراهم می‌شود.
 • نوسان جانبی ساختمان را کاهش می‌دهد.
 • ایجاد استحکام و سختی زیادی برای ساختمان‌ها در جهت آن‌ها را فراهم می‌کند.
 • دیافراگم عمودی صلب بارها را به پایه‌ها منتقل می‌کند.
 • به طور قابل توجهی نوسان جانبی را کاهش می‌دهد.
 • با قرار دادن میلگرد در دیوار برشی، تقویت کننده‌ها به خوبی توزیع شده‌اند.
 • می‌توانید خسارات وارده به عناصر سازه‌ای و غیر سازه‌ای را به حداقل برسانید.

در نظر داشته باشید که حداقل طول دیوار برشی دوبرابر ضخامتی است که این دیوارها دارند. به طور کلی، جزئیات و طراحی دیوار برشی شامل دیوارهای تمام ضلع ساختمان است که تمام ارتفاع آن را گسترش می‌دهد. دیوارهای بلند نسبت به دیوارهای کوتاه استحکام بیشتری دارند و دیوارهای محکم بهتر از دیوارهای دارای بازشو (پنجره، در و غیره) هستند.

علاوه بر این، طراحی یک دیوار برشی باید تضمین کند که ساختمان می‌تواند از نیروهای شدید جانبی بدون آسیب یا خم شدن از موقعیت خود دوام بیاورد. علاوه بر این، برای ایجاد مقاومت در برابر زلزله در سازه‌های کم ارتفاع، سازندگان باید دیوار برشی را با نصب میلگردهای تقویت‌کننده فولادی که در سرتاسر اتصال بین دیوارها و فونداسیون امتداد دارند، اتصال دهند.

  ابزارهای برش میلگرد چیست؟

دیوارهای برشی چگونه کار می‌کنند؟

هنگامی که نیروهای جانبی مانند باد شدید، آب و هوای شدید یا زلزله بر ساختمان فشار وارد می‌کنند، دیوارهای برشی نیروی عناصر ضعیف‌تر ساختمان مانند دیوارهای خارجی، کف و سقف را جذب کرده و به پی زمین منتقل می‌کنند. مقاومت جانبی دیوارهای برشی از تاب خوردن یا سقوط ساختمان‌ها جلوگیری می‌کند. در نقشه دیوار برشی، باید محل موردنظر را مشخص کرد. محاسبه میلگرد دیوار برشی و تعیین حداقل میلگرد برای دیوار برشی به عوامل مختلفی مانند مقاومت فولاد و قطر آرماتور بستگی دارد.

از طریق فرمول زیر می‌توان مقدار حداقل یا حداکثر میلگرد در دیوار برشی را تعیین کرد:

Ash+ Asn)/Lh)≤۰.۰۴))

دیوارهای برشی هدفی مشابه با دیوارهای باربر دارند؛ یعنی هم نیرو و فشار بار را از منبع آن به پایه زمین جذب و انتقال می‌دهند. دیوارهای برشی به جای جذب بارهای عمودی و نگه داشتن ساختمان مانند دیوارهای باربر، با مقاومت در برابر نیروهای افقی، آن را از فروریختن جانبی جلوگیری می‌کنند. طراحی دیوار برشی بر اساس عوامل زیر است:

 • ضخامت دیوار
 • قطر میله‌های ضخامت دیوار
 • حداقل تقویت سطح ناخالص مقطع

طراحی دیوار برشی در سازه معمولا به صورت اشکال زیر است:

 • قاب بندی: برای مقاومت در برابر فشار جانبی، دیوارهای برشی با قاب چوبی مقاوم در برابر حرکت ساخته می‌شوند که از دو یا چند دیوار تشکیل شده است. دیوارها توسط دال‌ها یا تیرها به هم متصل می‌شوند و تیرها به طور محکم به ستون‌ها متصل می‌شوند تا از پایداری اطمینان حاصل شود.
 • اتصال دهنده‌ها و سایر سخت‌افزارها: اجزایی مانند اتصال دهنده‌ها، نگهدارنده‌ها و ناودانی‌ها، بخش‌های دیوار برشی را به هم متصل می‌کنند و عناصر مهم مانند غلاف را در جای خود نگه می‌دارند.
 • غلاف: غلاف یک پانل ساختاری ایجاد می‌کند و دیوار برشی را تقویت می‌کند تا روی خود فرو نریزد. این لایه معمولاً تخته سه لا یا تخته رشته‌ای جهت‌دار (OSB) است.

انواع دیوار برشی

دیوار برشی را می‌توان از مواد مختلفی ساخت، اما رایج‌ترین آنها بتن، فولاد و تخته سه لا می‌باشد.

 • بتن: بتن مسلح در ساخت دیوارهای برشی برای ایجاد استحکام جانبی و صلبیت بیشتر استفاده می‌شود. این دیوارهای بتنی بیشتر برای ساختمان‌های متوسط ​​تا بلند (از چهار تا ۳۵ طبقه) استفاده می‌شود.
 • فولاد: دیوارهای برشی ورق فولادی با صفحات فولادی و پرکننده ساخته می‌شوند. آنها اغلب در ساختمان‌های بلند برای مقاومت در برابر لرزه استفاده می‌شوند و با عناصر مرزی طراحی می‌شوند که بارهای لرزه‌ای را در هنگام حوادثی مانند زلزله تحمل می‌کنند.
 • این نوع دیوار برشی با یک ورق تخته چندلای اضافی همراه است که در مرکز دیوار معمولی تخته سه لا چیده شده است و یک سری جفت ناودانی در دو طرف لایه میانی قرار گرفته است.
 • دیوار برشی تخت و کانالی: دیوارهای برشی تخت و کانالی از چوب ساخته شده‌اند و برای مقاومت در برابر نیروهای جانبی مستمر ناشی از بارهای باد مانند طوفان‌ها، گردبادها و بادهای شدید طراحی شده‌اند.
 • دیوار برشی بلوک بتنی: با استفاده از بلوک‌های بتنی توخالی به همراه میله‌های تقویت‌کننده فولادی ساخته شده است. آرماتور معمولاً برای به حداکثر رساندن اثر بنایی بلوک بتنی در برابر بارهای لرزه‌ای استفاده می‌شود. میلگردهای تقویتی از طریق فضاهای بلوک‌های بتنی در دو جهت عمودی و افقی چیده شده‌اند. پس از قرار دادن میله‌ها در بنایی بلوک بتنی، دوغاب بتن تازه در فضای توخالی ریخته می‌شود و باید در آن فضا به خوبی جا داده شود.
 • دیوار برشی جفت یا کاپل: این نوع دیوار برشی به واسطه تیر و دال‌های متصل به هم جفت می‌شوند.
 • دیوار برشی مصالح بنایی: دیوار برشی مصالح بنایی که به آن بلوک بتنی گفته می‌شود، از مصالح توخالی مانند آجر و بلوک ساخته می‌شود و میلگردها در هر دو طرف عمودی و افقی مصالح هستند. پس از قرارگیری میلگردها، فضای باقی مانده باید با ملات پر شود. این نوع سازه‌ها قابلیت تحمل بارهای گرانشی و جانبی را دارند.
  میلگرد ترانس چیست؟

دیوارهای برشی بیرونی در مقابل داخلی

بسته به نیاز یک سازه، ممکن است دارای دیوارهای برشی خارجی یا داخلی یا هر دو باشد. دیوارهای برشی خارجی بسیار رایج‌تر هستند و تقریباً در تمام خانه‌ها برای پشتیبانی سازه یافت می‌شوند. دیوارهای برشی داخلی معمولاً فقط در سازه‌های بزرگ‌تر مانند خانه‌های بزرگ یا ساختمان‌های مرتفع یافت می‌شوند که در برابر ریزش آسیب‌پذیرتر هستند. هر چه ساختمان بلندتر باشد، نیاز بیشتری به سیستم سازه‌ای دارد که در برابر نیروهای جانبی مقاومت کند.

دیوارهای برشی در برابر اثر عمدتاً دو چیز مقاومت می‌کنند: برش درون صفحه و خمش درون صفحه به دلیل گشتاور ناشی از برش. اگرچه علاوه بر این‌ها، دیوار برشی به عنوان یک عنصر سازه‌ای، تمایل به مقاومت در برابر برش صفحه در جهت عمودی و اثر کمانش بارهای مرده وارده از بالا را دارد. بر این اساس، یک دیوار برشی ممکن است در یکی از این سه حالت خراب شود:

 • شکست برشی خمشی
 • شکست برشی افقی
 • شکست برشی عمودی

دیوارهای برشی در کجای ساختمان‌ها قرار دارند؟

دیوارهای برشی زمانی بهترین عملکرد را دارند که به طور متقارن در داخل یا اطراف نقطه محور مرکزی ساختمان قرار گیرند. اگر دیوار برشی در ضلع شمالی ساختمان وجود داشته باشد، برای ایجاد تقارن باید دیوار برشی مشابهی در ضلع جنوبی وجود داشته باشد. در نظر داشته باشید که فاصله دیوارهای برشی در ساختمان به عواملی مانند اندازه ساختمان و بیرونی یا داخلی بودن دیوارها بستگی دارد. معمولا موقعیت‌های زیر بهترین مکان برای قرار دادن دیوار برشی در سازه هستند:

مرکز هر نیمی از ساختمان

دیوارهای برشی داخلی معمولاً در مرکز هر نیمه ساختمان قرار می‌گیرند. این به ساختمان‌های بزرگ‌تر مانند خانه‌های بزرگ‌تر، ساختمان‌های بلندتر و آسمان‌خراش‌ها کمک می‌کند تا در برابر نیروهای لرزه‌ای بهتر مقاومت کنند. برای این سازه‌ها، دیوارهای برشی داخلی می‌توانند به شکل دیوارهای هسته‌ای یا ستون‌های جعبه‌ای شکل باشند که در مناطقی مانند راه پله یا آسانسور قرار می‌گیرند.

انتهای ساختمان

دیوارهای برشی خارجی معمولاً در انتهای ساختمان قرار دارند. وجود یک دیوار برشی در هر انتها، تقارن لازم را برای مقاوم‌سازی ساختمان در برابر حرکت ایجاد می‌کند.

معایب دیوار برشی چیست؟

استفاده از دیوار برشی باعث می‌شود که سازه حجم بالایی از میلگرد و بتن را در خود جای داد. بنابراین اگر به صورت اصولی و درست این کار انجام نشود یا اینکه بدون دلیل قانع کننده از دیوار برشی در ساخت ساختمان استفاده شود؛ باعث می‌شود تا وزن سازه به شدت افزایش پیدا کند؛ به خصوص اگر وزن میلگرد موردنظر بالا باشد. این موضوع حتی از نظر اقتصادی هم توجیه‌پذیر نیست. در صورت عدم طراحی مناسب این سازه، حتی امکان شکست در پروژه هم وجود دارد. همچنین مسبب ایجاد نیروی بالای رانش در صورت عدم تخمین صحیح تعداد دیوارها و قرارگیری نامناسب آنها می‌شود.

  میلگرد ممان منفی چیست؟

نتیجه‌گیری

از سازه‌های مختلف گرفته تا آسمان‌خراش‌ها و ساختمان‌های تجاری، تقریباً هر نوع سازه‌ای که در زندگی روزمره با آن‌ها مواجه می‌شویم، از دیوارهای برشی برای پایدار ماندن و حفظ امنیت ما استفاده می‌کنند. دیوارهای برشی با محافظت از سازه  در برابر نیروهای جانبی قدرتمند هستند و خانه‌ها و جوامع را در صورت آب و هوای شدید مانند زلزله و طوفان ثابت نگه می‌دارند. دیوارهای برشی به ویژه در ساختمان‌های مرتفعی که در معرض باد جانبی و نیروهای لرزه‌ای قرار دارند از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. این دیوارها همچنین استحکام و سختی کافی برای کنترل جابجایی‌های جانبی را فراهم می‌کنند. شکل و موقعیت پلان دیوار برشی بر رفتار سازه تأثیر بسزایی دارد.

شما می‌توانید میلگرد موردنیاز خود را از آهن رسان خریداری کنید. کارشناسان ما تمامی راهنمایی‌های لازم در مورد خرید این محصول را به صورت رایگان به شما مشاوره خواهند داد تا بتوانید خرید خود را به راحتی ثبت کنید. به غیر از این، این مجموعه امکان خرید میلگرد اعتباری را هم برای افراد فراهم کرده است. شرکت آهن‌رسان برای فروش اعتباری آهن و فولاد اقدامات مفیدی برای شما خریداران، سازندگان‌، پیمانکاران تجاری و مسکونی، شرکت‌های‌ فنی‌ و‌ مهندسی و معماری انجام داده و امکان خرید آهن آلات و سایر مقاطع فولادی را بدون هیچ‌گونه پیش‌پرداخت اولیه و با شرایط عالی، به دو صورت خرید اعتبار اسنادی (LC) و خرید آهن آلات با چک را فراهم کرده است. این کار باعث می‌شود که لذت یک خرید راحت و بی‌دغدغه را به شما هدیه دهد.

سوالات متداول

 1. دیوار برشی چیست؟

دیوار برشی یک عضو سازه‌ای است که برای مقاومت در برابر نیروهای جانبی یعنی موازی با صفحه دیوار مانند باد و بارهای لرزه‌ای استفاده می‌شود.

 1. دیوار برشی چگونه کار می‌کند؟

دیوار برشی یک عضو عمودی است که تمام نیروهای مشابه ستون‌ها را تحمل می‌کند. برش جانبی بسیار بالاتر خواهد بود. اگرچه روش طراحی مانند ستون‌ها تعاملی است، اما ملاحظات دقیق دیگری وجود دارد که باید برای طراحی دیوار برشی اتخاذ شود.

 1. مزایای دیوار برشی چیست؟

دیوار برشی می‌تواند در برابر بارهای جانبی که در اثر باد، زلزله یا گاهی در اثر فشار هیدرواستاتیکی یا جانبی زمین به سازه وارد می‌شود مقاومت کند. این گونه بارها تمایل دارند در جهت حرکت باد یا ارتعاشات زلزله عمل کنند و به صورت جانبی به همراه یکی از این دو جهت به ساختمان وارد شوند.

 1. معایب دیوار برشی چیست؟

اگر بدون دلیل قانع کننده از دیوار برشی در ساخت ساختمان استفاده شود؛ باعث می‌شود تا وزن سازه به شدت افزایش پیدا کند.

 1. آیا می‌توان میلگرد را از مجموعه آهن رسان به صورت اقساطی خرید؟

بله. شما می‌توانید این محصول را به صورت قسطی و چکی از ما خریداری کنید؛ فقط کافیست با شماره درج شده در سایت تماس بگیرید.

 

اشتراک گذاری مقاله
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *